Решение по дело №4/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260158
Дата: 3 ноември 2020 г. (в сила от 3 ноември 2020 г.)
Съдия: Мирослав Цветанов Марков
Дело: 20203630100004
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260158/3.11.2020г.

 

03.11.2020г., гр.Шумен

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

    Районен съд – Шумен, XVI-ти състав, в публично съдебно заседание, проведено на шести октомври през две хиляди и двадесета година, в следния състав:

 

Районен съдия: Мирослав Марков

    

при секретаря М.Найдева, като разгледа докладваното от съдията,

гражданско дело №4 по опИ. за 2020 год. на Районен съд – Шумен,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод предявен от Х.И.А. срещу Е.М.А.  с правно основание чл. 49, ал. 1 от СК.  Преди първото по делото заседание пред съда е изложено споразумение по реда на чл.49, ал.4 от СК относно всички последици от развода. В хода на проведената служебна проверка относно допустимостта на изложеното споразумение, съдът е констатирал, че същото удовлетворява формалните и съдържателни изисквания за редовност, поради което производството по делото е продължено по реда на чл.49, ал.5 от СК и чл.321, ал.5 от ГПК.

В искането си до съда, съпрузите    Х.И.А., с ЕГН **********, с адрес: ***  и Е.М.А.,  с ЕГН **********, c адрес: ***, молят за постановяване на решение за прекратяване на сключения между тях граждански брак, за който е съставен акт за граждански брак №084/24.11.2018 г. от Община – Хитрино, по взаимно съгласие. Съпрузите основават искането си на твърдения за постигнато между тях сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за прекратяване на брака. Постигнали са споразумение по смисъла на чл.49, ал.5 от СК.

В хода на проведеното по делото съдебно заседание, молителите се явяват  лично  като  поддържат  молбата  си за развод по взаимно съгласие, както и постигнатото помежду им споразумение. Потвърждават сериозното си и непоколебимо взаимно съгласие за прекратяване на брака.

При преценката на доказателствата, съдът взе предвид представените с молбата писмени доказателства.

Съдът, след като взе предвид представените по делото доказателства – по отделно и в тяхната съвкупност, намира за установени посочените фактически констатации и формира следните правни изводи:

Двамата молители поддържат молбата си за развод по взаимно съгласие, като решението им за това е сериозно, взаимно и непоколебимо и не желаят да се издирват мотивите за прекратяване на брака. Едновременно с това прецени, че споразумението им удовлетворява съдържателните изисквания на чл. 51 от СК: изчерпателно е, не противоречи на закона и на морала. Ето защо намира, че следва да бъде утвърдено от съда, а разводът между двамата съпрузи да бъде допуснат на основание чл.321, ал.5 от ГПК, във вр. с чл. 50 от СК.

По отношение на разноските, молителите са изразили становище, да останат така както са направени. При завеждане на исковата молба се дължи такса в размер на 25 лева, на основание чл. 6, т. 1 от Тарифата за държавните такси събирани от съдилищата по ГПК, която е внесена по сметка на съда. При допускане на развод, на основание чл. 6, т. 2 от Тарифата, се събира такса в размер до 20 лв.

Предвид посоченото, по делото следва да бъде определена държавна такса в размер на 40,00 /четиридесет/ лева.

Страните следва да платят такса по споразумението в частта относно споразумението за имуществените отношения между съпрузите в размер на 2% върху стойността на получените в дял недвижими или движими вещи.

Предвид гореизложеното, съдът на основание чл.321, ал.5 от ГПК и  чл.51, ал.2 от СК

                 Р  Е  Ш  И

 

ДОПУСКА развод по взаимно съгласие, на основание чл.321, ал.5 от ГПК, във вр. с чл. 50 от СК и прекратява брака между Х.И.А., с ЕГН **********, с адрес: ***  и Е.М.А.,  с ЕГН **********, c адрес: ***, за който е съставен акт за граждански брак №0084/24.11.2018 г. от  Община – Хитрино, обл.Шумен.

ОБЯВЯВА, че няма вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака.

Утвърждава постигнатото между съпрузите-молители и представено пред съда споразумение по чл. 49, ал.4 СК, в следния смисъл:

Упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете – О. Х. И., с ЕГН ********** се предоставя на майката Е.М.А.,  с ЕГН **********, c адрес: ***.

Местоживеенето на детето се определя при майката Е.М.А.,  с ЕГН **********, c адрес: ***.

 На бащата Х.И.А., с ЕГН **********, се определя режим на лични отношения с детето, както следва:

а/ през първите три месеца от влизане на решението за прекратяването на брака - всяка първа и трета събота от 10,00 ч.до 17,00 ч. по местоживеене *** в присъствието на майката;

б/ след първите три месеца от влизане на решението за прекратяването на брака до навършване на три годишна възраст на детето- всяка първа и трета събота от 10,00 ч. до 17,00 ч., със задължение на бащата да взема и връща детето по постоянния и настоящ адрес на майката, както и на рождения ден на детето от 10 до 14 часа;

в/ след навършване на три годишна възраст на детето до навършване на пет години - всяка първа и трета събота от 10,00 ч.до 17,00 ч. в неделя с преспиване в дома на бащата, първия ден от мюсюлманския религиозен празник „Рамазан Байрям”, втория ден от мюсюлманския религиозен празник „Курбан Байрям” от 10 до 17 ч, както и на рождения ден на детето от 10 до 14 часа;

г/ след навършване на пет годишна възраст на детето до навършване на седем години — всяка нечетна събота от 10,00 ч.до 17,00 ч. в неделя с преспиване в дома на бащата, първия ден от мюсюлманския религиозен празник „Рамазан Байрям”, втория ден от мюсюлманския религиозен празник „Курбан Байрям” от 10 до 17 ч; първия ден от Коледните празници от 10 до 17 ч; втория ден от великденските празници от 10 до 17 ч;01 януари от 10 до 17 ч., рождения ден на детето от 10 до 14 ч,както и 10 дни през лятото,когато отпуска на бащата не съвпада с този на майката;

д/ след навършване на 7 годишна възраст - всяка нечетна събота от 10,00 ч. до 17,00 ч. в неделя с преспиване в дома на бащата, рождения ден на детето от 13 до 17 часа или първия следващ ден след него.

По отношение на мюсюлманските религиозни празници:

-        На нечетна година първия ден от мюсюлманския празник „Рамазан Байрям” от 10 до 17 часа на следващия ден с преспиване в дома на бащата; Втория ден от мюсюлманския празник „Курбан Байрям” от 10 до 17 часа на следващия ден с преспиване в дома на бащата;

-        На четна година втория ден от мюсюлманския празник „Рамазан Байрям” от 10 до 17 часа на следващия ден с преспиване в дома на бащата; Първия ден от мюсюлманския празник „Курбан Байрям” от 10 до 17 часа на следващия ден с преспиване в дома на бащата;

По отношение на официалните празници на страната:

-        На нечетна година първия ден от Коледните празници от 10 до 17 часа на следващия ден с преспиване в дома на бащата; Вторият ден от великденските празници от 10 до 17 часа на следващия ден с преспиване в дома на 6ащата;03 март, 01 май и 06 септември от 10,00 ч.до 17,00 часа;

-        На четна година втория ден от Коледните празници от 10 до 17 часа на следващия ден с преспиване в дома на бащата;Първия ден от великденските празници от 10 до 17 часа на следващия ден с преспиване в дома на бащата; 01 януари; 03 март; 01 май и 06 септември от 10,00 ч.до 17,00 часа;

-        По време на зимна и пролетна ученическа ваканция- първите три дни от зимната ваканция и вторите три дни от пролетната ваканция на нечетна година, съответно вторите три дни от зимната ваканция и първите три дни от пролетната ваканция на четна година;

-        20 /двадесет/ дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.

Бащата Х.И.А., с ЕГН ********** се задължава да заплаща на детето О. Х. И., с ЕГН **********, чрез неговата майка и законна представителка Е.М.А.,  с ЕГН ********** издръжка в размер на 160,00 (сто и шестдесет) лева месечно, платима до 15 -число на текущия месец, считано от 04.02.2020г. до настъпването на законни причини, изменящи или погасяващи правото на издръжка, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.

Бащата Х.И.А., с ЕГН ********** се задължава да плати на детето О. Х. И., с ЕГН **********, чрез неговата майка и законна представителка Е.М.А.,  с ЕГН ********** издръжка за минало време в размер на 1152,00 лева.

Страните не притежават семейно жилище.

След прекратяване на брака съпругата възстановява фамилното си име - Л..

Съпрузите не си дължат издръжка помежду си.

Разноските се поемат по равно от страните

ОСЪЖДА Х.И.А., с ЕГН **********, с адрес: ***  да плати в полза на Държавата, към бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Шумен, с IBAN ***, при ТБ „Алианц България“ АД – Шумен, както следва:

Сумата от 138,24 лв. представляваща дължима държавна такса по споразумението за издръжка, на основание чл. 7, т. 2 от Тарифа за държавните такси събирани от съдилищата по ГПК;

и сумата от 20,00 лева, представляваща държавна такса за допускане на развод, на основание чл.6, т.2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, както и 5,00 лева такса, в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

ОСЪЖДА Е.М.А.,  с ЕГН **********, c адрес: ***, да плати в полза на Държавата, към бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Шумен, с IBAN ***, при ТБ „Алианц България“ АД – Шумен, както следва: сумата от 20,00 лева, представляваща държавна такса за допускане на развод, на основание чл.6, т.2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК както и 5.00 /пет/ лева такса, в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

  Решението е окончателно.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: