Решение по дело №87/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 241
Дата: 21 септември 2023 г. (в сила от 21 септември 2023 г.)
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова-Манолова
Дело: 20237200700087
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

241

 

гр. Русе, 21.09.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - Русе, V състав, в публично заседание на 14 септември, през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

 

            СЪДИЯ: ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

 

при секретаря БИСЕРКА ВАСИЛЕВА          като разгледа докладваното от съдия ВЪРБАНОВА адм. дело 87 по описа за 2023 година, за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) във вр. чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на В.Р.Р. ***, против Заповед за прилагане на ПАМ № 23-0457-000019/06.02.2023г. на Началник РУ към ОД МВР Русе, РУ Ветово, с която е прекратена регистрацията на притежавания от него лек автомобил марка „Фолксваген Пасат“ с рег. № Р7489АН, за срок от девет месеца. Наведени са доводи за неправилност на оспорената заповед, иска се отмяната й. Претендира разноски.

 Ответникът – Началник РУ към ОД МВР Русе, РУ Ветово, чрез процесуалния си представител - гл.юрисконсулт Т.Й., оспорва жалбата. Претендира присъждане на разноски.

Административният съд, като обсъди доказателствата по делото и доводите и възраженията на страните, и като извърши цялостна проверка на оспорената заповед във връзка с правомощията си по чл. 168 от АПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Оспорената заповед е връчена на нейния адресат на 06.02.2023 г., видно от отбелязването в разписката в самата заповед, а жалбата против същата е подадена на 07.02.2023 г., поради което жалбата е допустима като подадена в срока по чл.149,ал.1 от АПК и от надлежна страна – адресат на оспорената заповед, имаща право и интерес от оспорване.

Разгледана по същество, жалбата е частично основателна.

С оспорената Заповед за прилагане на прилагане на ПАМ №23-0457-000019/06.02.2023г. на Началник РУ към ОД МВР Русе, РУ Ветово е прекратена регистрацията на притежавания от В.Р.Р. лек автомобил марка „Фолксваген Пасат“ с рег. № Р7489АН, за срок от девет месеца. За да приложи мярката, административният орган се е мотивирал с това, че тя се налага, тъй като на 04.02.2023г.  Р. е управлявал МПС след употреба на наркотични вещества – амфетамин, установено с техническо средство Dreger Drug Test 500. В заповедта е направено позоваване на АУАН серия GA № 643385 от 04.02.2023г /л. 8 от преписката/, съставен срещу Р., за извършено нарушение по чл.5, ал.3, т.1, пр.2 от ЗДвП – на същата дата управлявал ППС след употреба на наркотични вещества или техни аналози.

 С подадената жалба се оспорва фактическите установявания в Заповед за прилагане на ПАМ №23-0457-000019/06.02.2023г. Твърди, че не е употребявал наркотици, както и че приема лекарства по различни схеми, поради прекаран тежък инсулт няколко месеца преди проверката; в тази връзка прилага медицински протоколи и епикризи.

При така изложената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

Разпоредбата на чл.171 от ЗДвП предвижда за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения да се прилагат различни по вид принудителни административни мерки. Процесната ПАМ е постановена на основание чл.171, т.2а, б.“б“ от закона. Цитираната норма разписва прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство след като „…е употребил наркотични вещества или техни аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство и/или с тест за установяване концентрацията на алкохол и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за извършване на химическо и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употреба на наркотични вещества или техни аналози“.  за срок от 6 месеца до една година.

Съгласно чл. 172, ал. 1 от ЗДвП, принудителните административни мерки по чл.171, т. 1, 2, , 4, т. 5, буква "а", т. 6 и 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. Видно от приложената в съдебно заседание заповед №336з-3170/31.12.2021г. на директор на ОДМВР Русе, директора на ОДМВР Русе е  оправомощил длъжностни лица, които да прилагат с заповед ПАМ по ЗДвП, между които и началниците на районни управления, какъвто е издателят на оспорената ПАМ.

Заповедта е постановена в писмена форма и съдържа всички законово изискуеми реквизити. Посочени са релевантните факти и обстоятелства за обосноваване на възприетото от административния орган наличие на материалноправната предпоставка за прилагане на принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2а, б.“б“ от ЗДвП в хипотезата на управление на превозно средство от водач след употреба на наркотични вещества. Употребата е установена с техническо средство, определено за извършване на проверка за установяване на употреба на наркотични вещества или техните аналози, в рамките на срока за валидност на извършена сервизна проверка. Конкретните факти се установяват еднозначно от приложените в административната преписка доказателства – протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични вещества или техните аналози, резултат от Drugtest с идент.№ARРК-0025, , протокол за сервизна проверка на Drugtest 5000 с идент. .№ARРК-0025. До съдебните прения не са събрани доказателства, оборващи фактическите установявания в Заповед за прилагане на ПАМ №23-0457-000019/06.02.2023г.Представените от жалбоподателя писмени доказателства не установяват по категоричен начин, че направеният полеви тест е реагирал на съдържащо се в приетите от Р. медикаменти вещество, а само сочат на такава възможност. До изготвяне на резултатите от изследванията на взетата от жалбоподателя кръвна проба, при настоящата нормативна уредба, констатациите в оспорената ПАМ не са опровергани.

 Съгласно чл.171 от ЗДвП, ПАМ се прилага за срок от 6 месеца до една година. Определянето на продължителността на мярката е в оперативната самостоятелност на административния орган; негово е и задължението да изложи мотиви относно приложения във всеки конкретен случай срок. Това в настоящия случай не е сторено. Издателят на акта е определил срок на  мярката от девет месеца, но не се е мотивирал какви факти и обстоятелства налагат тази продължителност. Съдът не разполага с компетентност да   извърши вместо органа преценка за продължителността на ПАМ. От друга страна, при установяване на управление на МПС след употреба на наркотични вещества или техните аналози, принудителна мярка задължително се прилага, което обуславя и невъзможността за цялостна отмяна на оспорения акт. При това положение съдът намира, че в частта за срока оспорената заповед следва да бъде изменена, като продължителността й бъде намалена от девет на шест месеца, какъвто е законовият минимум. Тъй като настоящият съдебен акт е окончателен, а срокът на ПАМ е изтекъл на 06.08.2023г., регистрацията на Фолксваген Пасат“ с рег. № Р7489АН  следва да бъде незабавно възстановена.

Воден от горните мотиви и на основание чл. 172, ал. 1 и 2 от АПК, Административен съд – Русе,

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ     Заповед за прилагане на ПАМ № 23-0457-000019/06.02.2023г. на Началник РУ към ОД МВР Русе, РУ Ветово, с която е прекратена регистрацията на притежавания от него лек автомобил марка „Фолксваген Пасат“ с рег. № Р7489АН, за срок от девет месеца, като намалява срока на прекратяване на регистрация на шест месеца.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                                                Съдия: