Решение по дело №2033/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1373
Дата: 31 октомври 2022 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20227050702033
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 септември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …………../         .10.2022г., гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, трети тричленен състав, в публично съдебно заседание на двадесети октомври през две хиляди и двадесет и втора  година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА                                                          ЧЛЕНОВЕ:ДАНИЕЛА НЕДЕВА

ДИМИТЪР МИХОВ

 

при участието на секретаря Т. Ч.

и прокурора Александър Атанасов,

като разгледа докладваното от съдия Ганчева КНАХД2033/2022г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК вр. чл.63в ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ /ДПУСЯ/, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление: гр. ****, ул. „***“ № **, представлявано от Ц. Б. – изпълнителен директор, чрез юрисконсулт К., против Решение № 78 от 17.06.2022 г. на РС - Девня, постановено по НАХД № 20223120200057/2022 г., с което е потвърдено наказателно постановление № НЯСС-296/20.12.2021 г. издадено от  Председателя на ДАМТС гр. София,  с което за нарушение на чл.190а, ал.2 от Закона за водите /ЗВ/ и на основание чл.200, ал.1, т.39 от ЗВ, на предприятието е наложена имуществена санкция в размер на 1000,00лв.

Касаторът твърди неправилност на обжалваното решение поради неправилно приложение на материалния закон и необоснованост – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Конкретно сочи, че ДРС не е обсъдил твърдението в жалбата за неспазване на сроковете по чл.34 от ЗАНН, като в тази връзка сочи, че нарушението е извършено и нарушителят е открит на 1.12.2020г., от който момент е започнал да тече тримесечния срок по чл.34 от ЗАНН за съставяне на АУАН – изтекъл на 1.03.2021г.  При постановяване на оспорения акт въззивния съд не е преценил, че предписанието, неизпълнението на което е основание за ангажиране отговорността на предприятието е дадено от лице без законови правомощия за това. Навеждат се и доводи за допуснато в административнонаказателното производство нарушение на чл.40, ал.1 от ЗАНН, т.к. е налице смесване на процесуални качества по отношение на Д. Я. – К., която веднъж констатира нарушението при извършване на проверката, а при съставяне на АУАН е вписана като свидетел. По изложените твърдения сочи, че на основание чл.54, ал.1, т.7 от ЗАНН наказващият орган е следвало с резолюция да прекрати административнонаказателното производство. Твърди, че като не е обсъдил така изложените доводи, ДРС е постановил решение при неправилно тълкуване и приложение на закона. Иска се отмяна на обжалваното решение и на потвърденото с него наказателно постановление. Претендират се разноски.

Ответната страна – Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, чрез юрк. Е З , оспорва касационната жалба по подробни съображения, изложени в писмен отговор вх.№ 7779/2022г. Моли обжалваното решение да бъде оставено в сила и претендира присъждане на разноски. В случай на уважаване на жалбата, моли претендираното адвокатско възнаграждение да бъде редуцирано до предвидения минимален размер.

Представителят на Окръжна прокуратура-Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е подадена от надлежна страна и в законоустановения срок, поради което е допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

От фактическа страна пред ДРС е установено, че на 22.04.2021 г. служители в РД „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях” извършили проверка на язовир „Радан войвода“, находящ се в землището на с. Радан войвода, стопанисван от ДПУСЯ – София. При проверката се установило, че не е изпълнено предходно дадено с Констативен протокол № 05-01-40/02.10.2020 г., подписан и връчен на ДПУСЯ на 07.11.2020 г. предписание: „Да се възстанови експлоатационното състояние на основен изпускател“ със срок на изпълнение до 30.11.2020 г. Проверяващите установили, че основния изпускател отново е неизправен – в  изходната му шахта липсвал спирателен кран; местоположението на входната шахта не могло да бъде установено, тъй като язовира е бил сух /незавирен, затрупан с наноси/. Поради това приели, че не е изпълнено предходно даденото предписание за условия за експлоатация на контролирания обект, с което предприятието осъществило състава на нарушение по чл. 190а ал. 2 от ЗВ.  За така установеното нарушение на 02.07.2021 г. бил съставен АУАН, а въз основа на него било издадено НП № НЯСС-296/20.12.2021г., с което на ДПУСЯ била наложена имуществена санкция в размер на 1000 лв.

За да потвърди наказателното постановление ДРС е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения – АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в сроковете по чл.34 от ЗАНН и при спазване на разпоредбите на чл.52 и чл.57 от ЗАНН. Прието е,  че в АУАН и НП подробно са описани всички елементи от състава на нормата, проявлението на които сочат на съставомерност на деянието. ДРС е направил извод, че е безспорно установено, че към процесната дата не е изпълнено даденото предписание към собственика  да възстанови експлоатационното състояние на основен изпускател със срок на изпълнение до 30.11.2020 г., поради което правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на предприятието. ДРС е направил извод, че от обективна страна са осъществени признаците на състава на административно нарушение по чл.200, ал.1, т.39 от ЗВ. За правилна е възприета и преценката на АНО, че случаят не е маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН, т.к. се касае за нарушение, което не се отличава от останалите от същия вид, засягат се обществени отношения свързани с безопасността на водоемите на територията на страната. Относно размера на наложената санкция е изведен извод, че същият е определен при отчитане на критериите по чл.27, ал.1 и ал.2 от ЗАНН и съответства на характера на нарушението.

Така постановеното решение е неправилно, поради допуснато съществено процесуално нарушение при конституиране на страните в производството.

Съгласно чл.61, ал.1 от ЗАНН  /в сила от 23.12.2021 г./ при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалият обезщетение, включително този по чл.55, ал.2, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, наказващият орган или учреждението, или организацията, чийто орган е издал акта по чл.58д, т.4 (електронeн фиш), както и допуснатите от съда свидетели.

НАХД № 57/2022г. по описа на РС-Девня е образувано на 28.02.2022г., т.е. след влизане в сила на измененията в ЗАНН..

В определението за насрочване на въззивното дело не са конкретизирани страните, които следва да се призоват в с.з. От приложените по делото призовки и съобщения е видно, че като ответник  е призована  Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, а не наказващият орган – председателя на Агенцията.

Конституирането и призоваването на страните в нарушение на императивното изискване на чл.61, ал.1 от ЗАНН сочи на извод за допуснато от ДРС съществено процесуално нарушение – провеждане на производство и постановяване на решение при отсъствие на надлежен ответник – касационно основание по чл.348, ал.1, т.2 от НПК, за което по арг. от чл.218, ал.2 от АПК съдът следи служебно.

Като е конституирал учреждението, вместо наказвания орган, ДРС е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, поради което решението следва да се отмени и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд, с указания да се конституира надлежния ответник - председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, съобразно разпоредбата на чл.61, ал.1 от ЗАНН.

На основание чл.226, ал.3 от АПК, по исканията за присъждане на разноски пред настоящата инстанция следва да се произнесе Районен съд-Девня.

Водим от горното и на основание чл.222, ал.2 от АПК, Варненският административен съд, трети тричленен състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 78 от 17.06.2022 г. на РС - Девня, постановено по НАХД № 20223120200057/2022 г.,

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на ДРС, при спазване на указанията, дадени в мотивите на настоящото решение.

 

Решението е окончателно.

 

 

Председател:                                                 

 

 

 

 

 

Членове: