Решение по дело №384/2019 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 287
Дата: 13 декември 2019 г. (в сила от 22 януари 2020 г.)
Съдия: Ваня Георгиева Бянова Нейкова
Дело: 20197280700384
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 287/13.12.2019 г.

 

гр. Ямбол

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Ямболският административен съд, пети състав, в публично заседание на 10 декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Председател: В.Бянова-Нейкова

Секретар: Ст.Гюмлиева

Прокурор: Д.Георгиева

 

разгледа докладваното от съдията адм № 384 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба от „АУКЦИОН.БГ“ООД, със седалище и адрес на управление:*, ж.к.***, ЕИК128582461, представлявано от управителя А.М.М.,чрез пълномощник адв.М.Т. ***, със съдебен адрес:***, ***, срещу Агенция“Митници“, ЦМУ, гр.София 1202, ул.***, с цена на иска 1000(хиляда)лева, представляващи обезщетение за имуществени вреди в резултат от отменено като незаконосъобразно наказателно постановление №44/2018/2019г. на Главен директор на ГД“Митническо разузнаване и разследване“ в ЦМУ на Агенция“Митници“, с Решение на Районен съд Ямбол по АНД №394/2019г., потвърдено с Решение по КАНД№124/2019г. на Административен съд Ямбол, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 23.10.2019г.(датата на влизане в сила на решението на АдмС Ямбол) до окончателното й изплащане.Претендират се и разноските по настоящото дело.Вредите са за заплатено адвокатско възнаграждение за оспорване на НП пред двете съдебни инстанции.

В съдебно заседание, ищецът „АУКЦИОН.БГ“ООД, гр.Ямбол, редовно призован, се представлява адв.М.Т. ***. Моли съдът да приеме, че исковата  претенция е основателна и доказана.Счита, че от събраните по делото писмени доказателства се установяват елементите от фактическия състав за ангажиране на отговорността на държавата по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ - налице е незаконосъобразен акт, визираното в исковата молба наказателно постановление, отменено с влязло в сила решение; настъпила е вреда от този акт; налице е причинна връзка между постановения незаконосъобразен акт и настъпилия вредоносен резултат, а именно, заплатено адвокатско възнаграждение във връзка с обжалването на този акт.

Ответникът, Агенция“Митници“, ЦМУ, гр.София, редовно призован, се представлява от  старши юрисконсулт Г.С.. Застъпва становище за неоснователност и недоказаност на исковата молба по съображения, че с договорите за правна помощ не се доказва заплащане на адвокатско възнаграждение. Представя писмен отговор по исковата молба с доводи, че не са налице елементите от фактическия състав на отговорността – настъпила вреда в патримониума на ищеца и наличие на причинно-следствена връзка между твърдяната вреда и отмененото наказателно постановление. Сочи, че само адвокатското възнаграждение, което е платено в хода и до приключване на устните състезания в последната съдебна инстанция по проверка законосъобразността на обжалваното НП, може да бъде квалифицирано като пряка и непосредствена последица от незаконосъобразна дейност на административния орган по налагане на административно наказание. Договорите за правна помощ, непредставени към исковата молба, не представляват доказателства, годни да установят, че ищецът е претърпял имуществена вреда, която да е пряка и непосредствена последица от отмененото НП. Договорът за правна защита е частен свидетелстващ документ, който удостоверява изгодни за ищеца факти, и като такъв не се ползва с материална доказателствена сила, няма достоверна дата и не удостоверява, че плащане на адвокатския хонорар е действително извършено. Жалбата, по която е образувано АНД №394/2019г., е подадена от управителя на „АУКЦИОН.БГ“ООД, *, в тази връзка прави и възражение за прекомерност на заплатеното адвокатско възнаграждение. Счита предявения иск за обезвреда за причинена  вреда, представляваща извършен разход за адвокатски труд в размер на 1000лв. за изцяло неоснователен и недоказан, предвид акцесорния характер на иска за заплащане за лихва, счита последния също за неоснователен. Прави възражение за прекомерност на заплатеното адвокатско възнаграждение и по настоящото дело.

Участващият по делото прокурор от ЯОП дава заключение за основателност на исковата молба.

Като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

Искът  е допустим, като предявен от лице, претендиращо имуществени вреди в резултат на отменено наказателно постановление, изразяващи се в направените в хода на съдебното му оспорване разноски за адвокатско възнаграждение. Съгласно Тълкувателно постановление № 2/19.05.2015 г. на ВАС и ВКС по т. д. № 2/2014 г. делата по искове за вреди от незаконосъобразни наказателни постановления, действия и бездействия по налагане на административни наказания, включително и такива за присъждане на разноски в производството по обжалване, са подсъдни на административните съдилища. Съгласно чл. 7 от ЗОДОВ искът за обезщетение се предявява пред съда по мястото на увреждането или по настоящия адрес или седалището на увредения, като в случая ищецът е предявил иска си пред Административен съд - Ямбол, който е компетентният съд и по мястото на увреждането, и по седалището на увредения. 

Съдът намира, че предявеният иск за претърпени имуществени вреди е доказан и в тази връзка – основателен, по следните съображения:

Фактическият състав на обективната безвиновна отговорност на Държавата по чл. 4 от ЗОДОВ във връзка с член 1, ал.1 от същия закон включва следните елементи:

1. Отменен като незаконосъобразен акт, действие или бездействие на ответника;

2. Причинени имуществени/неимуществени вреди, пряка и непосредствена последица от акта, действието или бездействието;

3. Причинна връзка между незаконосъобразния акт, действието или бездействието и настъпилите вреди.

Съдът намира за безспорно доказано наличието на отменен административен акт на ответника. Пред Районен съд Ямбол е било образувано  АНД №394/2019г.по жалба на „АУКЦИОН.БГ“ООД, *, против Наказателно постановление №44/2018/2019 на Главен директор на Главна дирекция“Митническо разузнаване и разследване“ в ЦМУ на Агенция Митници, с което на дружеството е била наложена имуществена санкция в размер на 2000лв., за нарушение по Закона за акцизите и данъчните складове. Делото е приключило с Решение №169/09.07.2019г. на ЯРС за отмяна на обжалваното наказателно постановление. Съдебният акт на ЯРС е оставен  сила с Решение №118/23.10.2019г. по КАНД№124/2019г. на Административен съд Ямбол и е влязъл в сила от датата на касационното решение. Следователно налице е първата предпоставка – отменен като незаконосъобразен санкционен акт на ответника с влязъл в сила съдебен акт на 23.10.2019г..

Налице е и втората предпоставка – претърпяна от ищеца имуществена вреда. В производството по обжалване на НП пред ЯРС жалбоподателят „АУКЦИОН.БГ“ООД, * е бил представляван от адвокат М.К.Т. ***, за което по АНД№394/2019г. на ЯРС е наличен договор за правна защита и съдействие от 10.05.2019г., с вписано договорено и внесено в брой адвокатско възнаграждение в размер на 700 лв.(л.9 от АНД №394/2019г. на ЯРС). В производството пред касационната инстанция по КАНД№124/2019г. на Административен съд Ямбол касаторът „АУКЦИОН.БГ“ООД, * е бил представляван също от адвокат М.К.Т. *** въз основа на сключен договор за правна защита и съдействие от 01.10.2019г., с вписано договорено и внесено в брой адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв.(л.23 от КАНД №124/2019г. на ЯАС).

Възражението на ответника, че заплащането на адвокатското възнаграждение не е доказано, съдът счита за неоснователно. По въпроса за разноските в исковото производство ВКС се е произнесъл с Тълкувателно решение №6 от 6.11.2013 год. на ВКС по ТД № 6/2012 год. на ОСГТК. В него е прието, че когато адвокатското възнаграждение е заплатено в брой, този факт следва да бъде изрично отразен в договора за правна помощ, т.е. в договора следва да е налице вписване за извършено плащане на възнаграждението в брой и самият договор следва да е приложен по делото, като в този именно случай той има характер на разписка, с която се удостоверява и доказва, че страната не само е договорила, но и действително е заплатила в брой посоченото в договора адвокатското възнаграждение/т.1 от ТР №6 от 2013 г. по ТД №6/2012 год. на ОС на Гражданска и Търговска колегия на ВКС/. Оригиналите на договорите за правна помощ и съдействие, сключени между „АУКЦИОН.БГ“ООД, * чрез управителя на дружеството и адвокат М.К.Т. ***, се съдържат в кориците на АНД№394/2019г. на ЯРС и на КАНД №124/2019г на ЯАС, в тях е вписано извършено плащане в брой на адвокатското възнаграждение, съотв. договорите са подписани от клиента и от адвоката, вписани са и номерата на конкретните дела. С оглед на това съдът приема, че  договореното адвокатско възнаграждение е било платено именно за правна защита на ищеца в рамките на въззивното производство по оспорване на Наказателно постановление №44/2018/2019г. на Главен директор на ГД“Митническо разузнаване и разследване“ в ЦМУ на Агенция“Митници“ и в производството за касационна проверка на Решение №169/09.07.2019г. на ЯРС.

Общият размер на разноските за адвокатско възнаграждение пред двете съдебни инстанции е 1000лв. и този размер се претендира с исковата молба. Заплатеното възнаграждение по договора за правна помощ и съдействие по КАНД №124/2019г на ЯАС е в минималния размер от 300 лв. по чл.18, ал.2 от НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЮЛИ 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, приета с решение на ВСС(Наредбата на ВСС). Ответникът по делото сочи, че в случая се следва минималният размер на адвокатско възнаграждение и за положения труд на адвоката по АНД№394/2019г. на ЯРС, тъй като заплатеният от ищеца адвокатски хонорар от 700 лв. е необоснован. В тази връзка прави възражение за неговата прекомерност. В случая, изчислен по правилото на чл.7, ал.2 от Наредбата на ВСС, към което препраща чл.18, ал.2 от същата наредба, минималният размер на адвокатско възнаграждение с оглед на материалния интерес(имуществена санкция от 2000 лв.)  възлиза на 370 лв.. Същевременно няма пречка между страните по договора за правна помощ да се уговори по-високо възнаграждение. Това е допустимо и е обичайна практика, основана на чл.36 от Закона за адвокатурата, според който адвокатът има право на възнаграждение за своя труд, като размерът  на възнаграждението се определя в договор между него и клиента. Този размер не може да бъде по-нисък от предвидения в Наредбата на ВСС, а когато е по-висок от минималния трябва да бъде  справедлив и обоснован. Действително договорът за правна помощ по АНД№394/2019г. на ЯРС е с дата 10.05.2019г., т.е. след подаване на жалбата до ЯРС против НП, на 22.03.2019г., но адвокат М.К.Т. *** е взела участие в проведените по делото две открити съдебни заседания на 10.05.2019г. и на 10.06.2019г., изразила е становище по съществото на спора, същата е изготвила и отговор по подадената от Главна дирекция“Митническо разузнаване и разследване“ в ЦМУ на Агенция Митници касационна жалба срещу Решение №169/09.07.2019г. на ЯРС по АНД№394/2019г.,  постъпил в ЯРС с вх.№13683/23.08.2019г. С оглед на това съдът счита, че платеното адвокатско възнаграждение за правна защита и съдействие по АНД№394/2019г. на ЯРС в размер на 700 лв. не е прекомерно и съответства на положения труд от адвоката.

Третата предвидена в закона предпоставка – причинно-следствена връзка между отмененото наказателно постановление и направените разноски по неговото обжалване, е пряка и непосредствена, тъй като разходите по оспорване са направени във връзка с извършен по отношение на него съдебен контрол за законосъобразност. След като ищецът се е възползвал от правото си да ползва адвокатска помощ, то направените разходи за нейното заплащане се явяват пряка и непосредствена последица от издаденото НП, по аргумент, че причина за развилото се съдебно производство е наличието на порочен санкционен акт, срещу който ищецът е трябвало да се защити и да избегне настъпването на неблагоприятни правни последици. С оглед на това, ангажирането на адвокатска защита по АНД№394/2019г. на ЯРС и по КАНД№124/2019г. на ЯАС, е израз на нормалната грижа на лицето за охраняване на неговите права и интереси. В този смисъл е и Тълкувателно решение № 1 от 15.03.2017г. на ВАС по т.д. № 2/2016 г. Спорът за законосъобразност на наказателното постановление е приключил с влязло в сила съдебно решение преди изменението на Закона за административните нарушения и наказания досежно разпоредбата на чл.63, ал.3 (ДВ, бр.94 от 2019г.), в тази връзка ищецът към датата на  приключване на производството по оспорване на наказателното постановление с влязъл в сила съдебен акт (23.10.2019г.) не е разполагал с процесуален способ да претендира разноски в рамките на образуваните административно-наказателни дела, поради което Тълкувателно решение № 1 от 15.03.2017г. на ВАС по т.д. № 2/2016 г. в конкретния случай е приложимо.

Претенцията за законна лихва върху сумата на обезщетението като предявен акцесорен иск, също следва да се уважи. Съгласно  Тълкувателно решение № 3 от 22.04.2005 г. по т. гр. д. № 3/2004 г., ОСГК на ВКС(т.4 от решението), началният момент на дължимост на лихва е датата на влизане в сила на отменителното решение досежно наложеното административно наказание, от която дата в случая(23.10.2019г.) се претендира лихва.

При този изход на делото ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца и разноските по настоящото производство общо в размер на 425(четиристотин двадесет и пет) лева, представляващи 25лв. от заплатената държавна такса и 400лв. договорено и заплатено адвокатско възнаграждение(л.6-7 и л.21 от настоящото дело), дължими на основание специалната разпоредба на чл.10, ал.3 от ЗОДОВ, която урежда отговорността на ответника за разноски. Заплатеният адвокатски хонорар по настоящото дело (400 лв.) е близък до минималния по чл.8, ал.1, т.1 от Наредба №1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения(300 лв.), адв.Т. е изготвила исковата молба по делото, представлявала е ищеца в проведеното на 10.12.2019г. открито с.з., възнаграждението е заплатено в брой на датата на сключване на договора за правна помощ(30.10.2019г.), която е и датата на постъпване  на исковата молба в съда, поради което не е налице основание за намаляването му като прекомерно.  Дължимата по делото държавна такса е уредена със специалните правила на чл.9а, ал.1 от ЗОДОВ вр. с чл. чл. 2а, т. 2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК - по искове за обезщетение по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди се събира такса от юридически лица в размер на 25 лв. Ищецът е платил като държавна такса по делото сума в размер на 50лв., т.е. надвнесъл е сума в размер на 25 лв. за държавна такса, като с два отделни превода от 30.10.2019г. чрез ПОС-терминал в Адм.съд Ямбол е платил 10лв. и 40лв., но не е налице основание надвнесената сума да се възлага като разноски на насрещната страна по делото, тъй като е недължимо платена.

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА Агенция“Митници“, ЦМУ, гр.София 1202, ул.***, ДА ЗАПЛАТИ на „АУКЦИОН.БГ“ООД, със седалище и адрес на управление:*, ж.к.***, ЕИК128582461, представлявано от управителя А.М.М., сумата от 1000(хиляда)лева, представляващи обезщетение за имуществени вреди за заплатен адвокатски хорорар, в резултат от отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление №44/2018/2019г. на Главен директор на ГД“Митническо разузнаване и разследване“ в ЦМУ на Агенция“Митници“, с Решение на Районен съд Ямбол по АНД №394/2019г., потвърдено с Решение по КАНД№124/2019г. на Административен съд Ямбол, ведно със законната лихва върху сумата от 1000(хиляда)лева, считано от 23.10.2019г. до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА Агенция“Митници“, ЦМУ, гр.София 1202, ул.***, ДА ЗАПЛАТИ на „АУКЦИОН.БГ“ООД, със седалище и адрес на управление:*, ж.к.***, ЕИК128582461, представлявано от управителя А.М.М., сумата от 425(четиристотин двадесет и пет) лева, представляваща разноски в настоящото производство – 25 лв. за държавна такса и 400лв. за адвокатско възнаграждение.

ОТХВЪРЛЯ като неоснователно искането на „АУКЦИОН.БГ“ООД, със седалище и адрес на управление:*, ж.к.***, ЕИК128582461, представлявано от управителя А.М.М., да бъде осъден ответника Агенция“Митници“, ЦМУ, гр.София да му заплати разноски за заплатена държавна такса по адм.д.№384/2019г. на ЯАС за горницата над 25 лв. до претендирания размер от 50 лв., тъй като сумата е недължимо платена.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14 - дневен срок пред Върховния административен съд.                                        

 

 

 

 

 

СЪДИЯ: /п/ не се чете