Решение по дело №328/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1495
Дата: 19 август 2016 г.
Съдия: Зорница Стефанова Гладилова
Дело: 20141100900328
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 януари 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

  гр.София, ….….. 2016 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ—14 с-в в закрито съдебно заседание на осемнадесети август две хиляди  и шестнадесета  година в състав :

                Председател:   Зорница Гладилова

                                                                                        

При секретаря Ели Гигова като разгледа дело по несъстоятелност № 328 по описа за 2014 година и за да се произнесе взе предвид следното :

 

                        Производството е по реда на чл. 630, ал.2 от ТЗ.

С молба от 12.08.2016 г. синдикът на „С.С.” ЕАД на основание чл.630, ал.2 от ТЗ, е поискал от съда да обяви „С.С.” ЕАД в несъстоятелност и да прекрати дейността му, преди да е изтекъл срокът по чл.696 от ТЗ. Поддържа, че са налице предпоставките за това, тъй като дружеството на практика било преустановило търговската си дейност, нямало нает персонал и към този момент не осъществявало стопанска активност. Основният предмет на дейност на дружеството преди откриване на производството по несъстоятелност бил свързан с управление на инвестиционни проекти, покупка, строеж и обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба и/или отдаване под наем. Продължаването дейността на търговското предприятие било практически невъзможно занапред. Към настоящия момент всички собствени на „С.С.” ЕАД недвижими имоти били възбранени, като били изнесени или предстояло да бъдат изнесени на публична продан, в рамките на продължаващите с разрешението на СГС изпълнителни дела по описа на ЧСИ М.Б. и ЧСИ Н.Д.. Това обезсмисляло евентуалното предлагане на План за оздравяване търговското предприятие на длъжника. Освен това липсвали, каквито и да е индикации за подготвянето на такъв от активно легитимираните по чл.697, ал.1 от ТЗ лица.

От друга страна, липсата на каквато и да е комуникация с вписаните в Търговския регистър изпълнителен директор и членове на Съвет на директорите на „С.С.” ЕАД затруднявало нормалния ход на производството. Това налагало извършването на допълнителни разноски, с цел набавяне на необходимата правна и счетоводна информация.

Поради неизпълнение задължението на длъжника по чл. 640 от ТЗ за предаване на необходимата информация, било осуетено провеждането на Първото събрание на кредиторите през 2015 г. След възобновяването на производството по несъстоятелност с Определение на СГС от 06.07.2016 г. били направени нови неуспешни опити за установяване на контакт с представляващия дружеството. Кореспонденцията със „С.С.” ЕАД обаче се оказала невъзможна, независимо дали е изпращана по вписания в ТР адрес на управление или други известни на синдика контакти за кореспонденция. Видно било от партидата на дружеството в Търговския регистър, последният обявен годишен финансов отчет бил за 2010 г. Едноличният собственик на капитала на „С.С.” ЕАД не бил изпълнил законовото си задължение по чл.248 от ТЗ за назначаването на регистриран одитор, който да завери отчетите за следващите години.

Налице било бездействието на органите на управление на дружеството и невъзможност за комуникация с длъжника и съществувал реален риск от налагането на имуществени санкции на дружеството. На този етап от производството, без постановяването на изрично съдебно решение по чл.630, ал.2 от ТЗ, било обективно невъзможно осъществяването на представителството в пълен обем единствено от синдика. Последното би довело до увреждане масата на несъстоятелността и накърняване интересите на кредиторите с оглед ограничената възможност за добросъвестно изпълнение на задълженията на дружеството или защита по надлежен ред за негови законни права.

 

Съдът като обсъди данните, предоставени от синдика, намира следното:

 

Съгласно разпоредбата на чл. 630, ал. 2 ТЗ когато е очевидно, че продължаването на дейността би увредило масата на несъстоятелността и преди да е изтекъл срокът за предлагане на план за оздравяване, съдът може да обяви длъжника в несъстоятелност и да прекрати дейността му. С оглед гореизложеното бездействието на представляващите „С.С.” ЕАД се явяват увреждащи кредиторите на несъстоятелността, като възпрепятстват справедливото им удовлетворяване. Съгласно разпоредбата на чл. 660, ал. 1 ТЗ синдикът действа с грижата на добрия търговец, като законът възлага в негова тежест издирването, уточняването и опазването на имуществото, част от масата на несъстоятелността.

Законът регламентира процедура за развитие на производството по несъстоятелност, основана на предположението за добросъвестно поведение на физическото лице, осъществяващо управителните и представителни функции по отношение на търговското дружество. В тази насока и законният представител запазва управителните си функции, а възможните разпоредителни действия са с предписано от закона съдържание, като предприемането им следва да стане със съгласието на синдика - чл. 635 ал. 1 ТЗ. Неангажираността на представляващите „С.С.” ЕАД представлява поведение, създаващо предпоставка за увреждане интересите на кредиторите, обосновава лишаване на длъжника от тези правомощия.

Бездействието на представляващите „С.С.” ЕАД компрометира принципно утвърденото с нормата на чл. 635 ал. 1 ТЗ доверие и сочи на поведение, което е насочено към увреждане на масата на несъстоятелността. То фактически затруднява развитието на производството по несъстоятелност..

Това бездействие опровергава наличието на реален интерес у органите на дружеството да организират дейността на длъжника.

По данни на синдика „С.С.” ЕАД  към момента не извършва никаква дейност и при посоченото по-горе не може да се очаква продължаване на дейността и генериране на приходи, нито оздравяване на предприятието на длъжника. Съдът намира, че при създалата се ситуация отлагането на процедурата по осребряване на имуществото и проточване на производството би било свързано с допълнителни разноски, което не е в интерес нито на кредиторите, нито на длъжника.

Като взе предвид данните, предоставени от синдика, съдът намира, че са налице всички елементи на сложния фактически състав на чл.630 ал.2 предл. второ от ТЗ за обявяване на длъжника в несъстоятелност преди да е изтекъл срокът за предлаган е на план за оздравяване: налице е молба от синдика и е изключена възможността за продължаване на дейността на длъжника без да се увреди масата на несъстоятелността.

С оглед изложеното съдът намира, че „С.С.” ЕАД следва да бъде обявено в несъстоятелност на основание чл.630 ал.2 предл. второ от ТЗ и чл. 711 ал.1 от ТЗ, като се прекрати дейността му и се постанови обща възбрана и запор върху имуществото му. Следва длъжникът да бъде лишен от правото да управлявай се разпорежда с имуществото си, като това право се предостави на синдика, а също и да се прекратят правомощията на органите на дружеството - длъжник. С оглед чл.711 т.5 от ТЗ съдът е длъжен да постанови и започване на осребряване на имуществото и разпределянето му.

Воден от горното съдът

 

                                   Р Е Ш И  :

 

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на осн. чл.630 ал.2 предл. второ от ТЗ и чл.711 ал.1 т.1 от ТЗ „С.с." ЕАД, ЕИК *********** със седалище и адрес на управление ***.

ПОСТАНОВЯВА ПРЕКРАТЯВАНЕ на дейността на предприятието на „С.с." ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление ***, на осн. чл.711 ал.1 т.1 предл. второ от ТЗ.

ПОСТАНОВЯВА ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР върху имуществото на „С.с." ЕАД, ЕИК **********със седалище и адрес на управление ***, на осн. чл.711 ал.1 т.2   от ТЗ.

ПРЕКРАТЯВА правомощията на органите на „С.с." ЕАД, ЕИК *********** със седалище и адрес на управление ***, на  осн. чл.711 ал.1 т.З от ТЗ.

ЛИШАВА „С.с." ЕАД, ЕИК ************ със седалище и адрес на управление ***, от правото да управлява и се разпорежда с имуществото, включено в масата по несъстоятелността на осн. чл.711 ал.1 т.4 от ТЗ.

ПОСТАНОВЯВА ЗАПОЧВАНЕ НА ОСРЕБРЯВАНЕ на имуществото, включено в масата по несъстоятелността, и разпределение на осребреното имущество на осн. чл.711 ал.1 т.5 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър съгласно чл.622 от ТЗ.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенция по вписванията на основание чл.14 от Закон а за търговския регистър за вписване в търговския регистър.

РЕШЕНИЕТО съгласно чл.613а ал.1 от ТЗ, вр.чл.633 от ТЗ подлежи на обжалване пред САС в седмодневен срок от вписването му в тъговския регистър по правилата на глава деветнадесета А" от ГПК, включително и от  трети лица, които имат вземане, произтичащо от влязло в сила съдебно решение или от влязъл в сила акт, установяващ публично-правно задължение, съгласно чл.613а ал.2 от ТЗ.

                                                                                  СЪДИЯ: