П Р О Т О К О Л
Година 2020 ГРАД ПАЗАРДЖИК
РАЙОНЕН СЪД ХХХVІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ
На двадесет и четвърти септември две хиляди и двадесета година
В публично съдебно заседание в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА В.
Секретар: ЕЛЕНА ПЕНОВА
Прокурор:
Сложи за разглеждане докладваното от съдия В.
Гражданско дело №4015 по описа за 2019 година
На именното повикване в 13:06 часа се явиха:
Ищцата М.В.Д., редовно уведомена от предходното съдебно заседание по реда на чл. 56 ал.2 от ГПК не се явява. За нея се явява адв. А.П. от АКПазарджик редовно уведомен от предходното съдебно заседание и надлежно упълномощен по делото.
Ответникът Д.Б.Д. редовно призован не се явява и не се представлява.
АДВ. П. : - Моля да се даде ход на делото. Госпожо съдия, ищцата не се явява в днешното съдебно заседание, защото е извън страната. Разговарях с нея, обясних й, че е необходимо да ми изпрати документи, които да представя пред Вас, че не може да се яви, но тя не успя да се снабди с такива и да ми ги изпрати. Затова не мога да представя пред Ваес доказателства за уважителна причина за неявяването на ищцата в съдебно заседание.
Съдът като взе предвид, че производството се намира в първото редовно по делото заседание и е за разглеждане на предявен иск за развод, и страните, редовно призовани, не се явяват без да се сочат уважителни причини за това, за да се произнесе взе, предвид следното:
Съгласно разпоредбата на чл. 321, ал. 1 от ГПК, в първото заседание за разглеждане на делото по иск за развод, страните трябва да се явят лично, като при неявяване на ищеца без уважителни причини, производството се прекратява.
Нормата на чл. 321, ал. 1, изр.2-ро от ГПК има за своя основа разбирането,че като не се явява лично пред съда, ищецът демонстрира липсата на категоричност в намерението си да прекрати брачната си връзка. Съгласно трайно установената съдебна практика на ВКС при неявяване на ищеца в първото съдебно заседание, поради трайно отсъствие от държавата на сезирания съд, когато по делото се явява процесуален представител с изрично пълномощно, който от негово име потвърждава волята му да поиска прекратяване на брака, не е налице основание за прекратяване на производството по чл. 321, ал. 1, изр. 2 от ГПК.
В конкретния случай обаче от страна на ищцата не се сочи уважителна причина за неявяването й в първото по делото редовно с.з. и не са представени никакви доказателства, в това число, че живее или работи в чужбина, въз основа на които да се приеме, че е налице уважителна причина за неявяването й в първото съдебно заседание, за което съдебно заседание и двете страни са редовно призовани, въпреки изрично предоставената от съда на ищцата, чрез процесуалния й представител – адв. А.П., възможност за това. Обстоятелството, че изричното пълномощно, с което разполага процесуалния представител на ищцата по чл. 34, ал. 2 ГПК - да предяви иск за прекратяване на брака и да представлява ищцата в образуваното производство по предявения брачен иск, е заверено под изх. № 130 на 06.01.2020 г. от В. С. – Завеждащ „Консулската служба“ при посолството на Р. България в Лондон не е достатъчно да се приеме, че ищцата е трайно установена да живее или работи в Лондон, респ. че към настоящия момент същата живее извън страната. По делото не са представени никакви доказателства, че към настоящия момент ищцата е извън пределите на страната, нито такива за трудова заетост на ищцата в чужбина, нито за нейна адресна регистрация извън пределите на Република България.
По изложените съображения съдът намира, че са налице основанията на чл. 321 ГПК за прекратяване на производството по делото.
Така мотивиран съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ПРЕКРАТЯВА, на основание чл.321, ал.1 от ГПК, производството по гр.д. № 4015/2019 г. по описа на Районен съд - Пазарджик.
Определението може да се обжалва пред Окръжен съд – Пазарджик с частна жалба в едноседмичен срок, който за ищцата тече от днес, а за ответника от съобщаването му.
Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 13.15 часа.
РАЙОНЕН СЪДИЯ :
СЕКРЕТАР: