Решение по дело №72/2020 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 260004
Дата: 9 октомври 2020 г. (в сила от 5 ноември 2020 г.)
Съдия: Катерина Въткова Ненова
Дело: 20201880200072
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Своге, 09.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СВОГЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, IV-ти състав, в публично заседание на четвърти септември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                                        Председател: Катерина Ненова

 

при секретаря Ирена Никифорова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 72 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

       Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на „ЗЛАТИЦА ИМО ПРОПЪРТИС“ ЕООД с ЕИК: ********* против  Наказателно постановление № 498348-F538508/06.03.2020 г., издадено от Директор на офис (дирекция) за обслужване – София област в ТД на НАП София, с което на основание чл. 53, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 27, чл. 83 и чл. 3, ал. 2 от ЗАНН, на жалбоподателя са наложени шест имуществени санкции, всяка в размер на 500 лв. и за различен период за нарушения по чл. 125, ал. 5 вр. с ал. 1 от ЗДДС.

В жалбата се твърди, че АУАН и НП са издадени при допускане на съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон. Наказателното постановление било необосновано и несъобразено със събраните доказателства. Съставителят на АУАН не разполагал със съответната компетентност. В АУАН липсвало посочване на ЕГН на свидетеля. В условията на евентуалност се твърди маловажност на случая. Дружеството жалбоподател преди издаване на НП подало 2 бр. „нулеви“ декларации, от нарушението фискът не бил ощетен по никакъв начин, а и това било първо по ред нарушение. По отношение на четири от шестте периода, за които жалбоподателят е санкциониран, тримесечният срок по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН бил изтекъл. По същество се иска отмяна на атакуваното НП.

Административно – наказващият орган в откритото съдебно заседание, редовно призован, не изпраща свой представител. В предварително депозирана писмена защита АНО поддържа становището си, че жалбоподателят е регистриран по ЗДДС, не е изпълнил задълженията си за подаване на декларация за посочените данъчни периоди и по този начин е нарушил разпоредбата на чл. 125, ал. 5 във вр. с ал. 1 от ЗДДС. Нарушението било формално и самото му извършване представлявало обществена опасност. Наказанието се твърди, че е наложено законосъобразно. В заключение се иска потвърждаване на обжалваното НП.

В съдебно заседание жалбоподателят чрез своя процесуален представител поддържа всички доводи и искания, изложени в жалбата и настоява за отмяна на атакуваното НП. Претендира и разноски.

Съдът, като прецени събраните доказателства и доказателствени средства по делото, приема за установено следното от фактическа страна:

На 12.02.2020 г. в ТД НАП София, офис София област, ФО Своге при извършена проверка в ПП СУП органите на приходната агенция установили, че „ЗЛАТИЦА ИМО ПРОПЪРТИС“ ЕООД, в качеството си на задължено по ЗДДС лице, не е изпълнило задължението си да подаде справки декларации за няколко данъчни периода, както следва: 1.) м.07.2019 г.; 2.) м.08.2019 г.; 3.) м.09.2019 г.; 4.) м. 10.2019 г.; 5.) м.11.2019 г. и 6.) м.12.2019 г. Поначало справките декларации следвало да се подават до 14-то число (вкл.) на месеца, следващ данъчния период. Декларациите за посочените периоди били подадени със закъснение на 07.02.2020 г. Въз основа на така направените констатации, на жалбоподателя бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН), който той подписал без възражения. Такива нарушителят изразил в писмена форма в 3-дневния законоустановен срок. За съставянето на АУАН нарушителят е бил уведомен чрез Покана изх. № 53-06-140/12.02.2020 г. (л. 51 от делото), връчена му по електронен път на 12.02.2020 г., видно от Удостоверение за извършено връчване по електронен път (л. 52 от делото).

Въз основа на акта за установяване на административно нарушение е издадено и атакуваното наказателно постановление, с което административно наказващият орган е възприел изцяло констатациите в него, като е приел, че е нарушена разпоредбата на чл. 125, ал. 5 във вр. с ал. 1 от ЗДДС, за което е наложил на „ЗЛАТИЦА ИМО ПРОПЪРТИС“ ЕООД имуществени санкции, всяка в размер на 500 лв. и за шестте периода.

Съгл. Декларация от 25.03.2019 г. и Декларация от 05.02.2020 г., жалбоподателят не е осъществявал дейност по смисъла на Закона за счетоводството.

От представените разпечатки от електронната система на НАП (л.53-55 от делото) се установява, че декларациите за месеците юли - декември 2019 г. действително са подадени на 07.02.2020 г.

От Заповед № ЗЦУ-ОПР-17/17.05.2018 г. на Изпълнителния директор на НАП се установява, че и съставителят на АУАН и издателят на НП са разполагали с материална и териториална компетентност.

В съдебно  заседание са разпитани свидетелите З.Б. и З.Д. – М., според чиито показания проверката е извършена по наличните данни в програмния продукт на НАП. След констатиране на нарушенията управителят на дружеството жалбоподател е бил поканен за съставяне на АУАН и е присъствал при оформяне на същия, като е обяснил, че представляваното от него дружество не работи, той лично не се занимавал с подаване на декларациите, поради което и било допуснато забавянето.

Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно-наказателната преписка, както и от гласните доказателствени средства, събрани в хода на съдебното производство, които са последователни, взаимно обвързани и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

При така изяснената фактическа обстановка  и след служебно извършената цялостна проверка на издаденото наказателно постановление  относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е депозирана срещу акт, подлежащ на съдебен контрол, в законоустановения срок и от лице с правен интерес, поради което същата се явява процесуално допустима и съдът я разгледа по същество.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от териториални и материално компетентни органи в кръга на възложените им функции, видно от представената заповед на Изпълнителния директор на НАП.

Актът за установяване на административното нарушение е съставен в присъствието на актосъставителя, един свидетел, присъствал при съставяне на акта, както и самия нарушител. Налице са съществените реквизити по чл. 42 ЗАНН – посочени са три имена и длъжност на актосъставителя, дата на съставяне на акта, дата и място на извършване на нарушението, словесно описание на нарушението и посочване на законовите разпоредби, които са нарушени, както и пълни данни, индивидуализиращи нарушителя. Актът е подписан от актосъставителя, свидетеля и нарушителя. Действително не е посочен ЕГН на свидетеля по акта, но това нито е попречило на нарушителя да разбере какво нарушение му се вменява във вина, нито по друг начин е препятствало правото му на защита. Касае се за свидетел единствено при съставяне на АУАН, който е служител при АНО, посочени са трите му имена и адрес за призоваване, поради което свидетелят е достатъчно индивидуализиран и е призоваван безпроблемно в развилото се производство. Ето защо макар формално да е налице процедурно нарушение, същото не е съществено.

Наказателното постановление съдържа реквизитите по чл. 57 от ЗАНН – трите имена и длъжността на издалото го лице, дата на издаване и номер на постановлението, дата на АУАН, длъжност и местослужене на актосъставителя, три имена, точен адрес и ЕГН на нарушителя, словесно описание на нарушението (дата, място, обстоятелства), законова разпоредба, която е нарушена виновно, вид и размер на наказанието, указания относно възможността за обжалване на НП и подпис на издалия. Административно – наказващият орган е гарантирал правото на защита на нарушителя, като му е връчил препис от НП, видно приложеното известие за доставяне.

Действително разпоредбата на чл. 125, ал. 5 във вр. с ал. 1 от ЗДДС поражда задължение за регистрираните по този закон лица да подават справки-декларации за всеки данъчен период, въз основа на регистрите по чл. 124 от ЗДДС. Декларациите се подават до 14-то число (вкл.) на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят. Следователно за месеците юли, август, септември, октомври, ноември и декември 2019 г. декларациите е следвало да се подадат съответно до 14.08.2019 г., 16.09.2019 г., 14.10.2019 г., 14.11.2019 г., 16.12.2019 г. и 14.01.2020 г. Декларациите за шестте данъчни периода са подадени на 07.02.2020 г., т. е. със закъснение, което представлява нарушение на нормата на чл. 125, ал. 5 във вр. с ал. 1 от ЗДДС. Прави впечатление обаче, че жалбоподателят, макар и несвоевременно, все пак е подал необходимите справки – декларации доброволно и по своя инициатива на 07.02.2020 г. Едва при проявената от негова страна активност длъжностните лица от приходната агенция на 12.02.2020 г. са предприели проверка по документи в информационните си масиви и са констатирали нарушенията постфактум. Следователно изпълнението на задължението по никакъв начин не е било мотивирано от някакви служебно предприети действия на органите на НАП – предупреждение, покана за доброволно изпълнение, а още по – малко принудително изпълнение. Макар и със закъснение жалбоподателят е проявил добросъвестност и е изпълнил вменените му по закон задължения. Наред с това от поведението му не са последвали обективни вреди – не се е стигнало до препятстване установяването или събирането на данъчни задължения и като резултат не е ощетен фискът. Вярно е, че се касае за няколко последователни данъчни периода, а оттам и за няколко нарушения, извършени в съвкупност, преди което и да е от тях да е било констатирано или санкционирано. Задължението за подаване на справки – декларации обаче е изпълнено с относително неголямо закъснение. Липсват и данни за предходни извършени административни нарушения. При така изложеното е налице значителен превес на обстоятелства, сочещи на ниска обществена опасност на деянието. Това от своя страна обосновава извод за наличие на маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, като административно – наказващият орган е следвало да предупреди нарушителя устно или писмено, че при повторно нарушение ще му бъде наложено наказание, но не и директно да го санкционира.

За пълнота следва да се отбележи, че възражението на жалбоподателя за погасяване правото на АНО да образува административнонаказтелно производство за част от процесните периоди, е неоснователно. Разпоредбата на чл. 34 от ЗАНН гласи, че не се образува административнонаказателно производство, а образуваното се прекратява, когато не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението. В случая се касае за срок, който започва да тече от извършване на нарушението, а не от откриване на нарушителя, тъй като последният е изначално известен. Нещо повече, отново в чл. 34 от ЗАНН се сочи, че за данъчни нарушения срокът за ангажиране отговорността на нарушителя е не една, а две години от извършване на нарушението.

 

Предвид всичко гореизложено съдът намира, че наказателното постановление следва да бъде отменено поради обстоятелството, че процесното нарушение покрива признаците на маловажен случай.

Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

Р     Е     Ш     И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 498348-F538508/06.03.2020 г., издадено от Директор на офис (дирекция) за обслужване – София област в ТД на НАП София, с което на основание чл. 53, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 27, чл. 83 и чл. 3, ал. 2 от ЗАНН, на „ЗЛАТИЦА ИМО ПРОПЪРТИС“ ЕООД с ЕИК: ********* са наложени шест имуществени санкции, всяка в размер на 500 лв. и за различен период, както следва: 1.) м.07.2019 г.; 2.) м.08.2019 г.; 3.) м.09.2019 г.; 4.) м. 10.2019 г.; 5.) м.11.2019 г. и 6.) м.12.2019 г. за нарушения по чл. 125, ал. 5 вр. с ал. 1 от ЗДДС.

 

 ОСЪЖДА ТД на НАП София да заплати на „ЗЛАТИЦА ИМО ПРОПЪРТИС“ ЕООД с ЕИК: ********* сумата от 800 (осемстотин) лв., представляваща разноски за заплатено адвокатско възнаграждение.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – София област на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава XII от Административно-процесуалния кодекс в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

След влизане на решението в сила, препис да се изпрати на ТД на НАП София за сведение.

 

                                                                                              Районен  съдия: