Решение по дело №202/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 390
Дата: 1 юли 2020 г.
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20207170700202
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

390

гр.Плевен, 01.07.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети юни две хиляди и двадесета година, в състав:                                          

            Председател: Даниела Дилова

                                                           Членове: Цветелина Кънева

                                                                        Снежина И.

При секретаря Цветанка Дачева и с участието на прокурора Нанка Рачева, като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 202 по описа за 2020 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение № 182 от 19.12.2019 г., постановено по НАХД № 361 по описа за 2019 г., Районен съд – ***е потвърдил Наказателно постановление № 18-0293-001056/25.06.2018г. на Началник РУП към ОД на МВР Плевен, РУ - Левски, с което на И.И.А. ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет/ лева на основание чл. 183, ал.4, т.6 от ЗДвП, за нарушение на чл. 104А от ЗДвП, и на основание чл. 183, ал.4 т.7, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет/ лава, за нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП.

Срещу решението е подадена касационна жалба от И.И.А., в която са наведени доводи, че съдебният акт е немотивиран и незаконосъобразен, постановен при неправилно приложение на закона и нарушение на процесуалните правила. Счита се, че в процеса на съдебното заседание показанията на свидетелите не са доказали извършеното нарушение, както и че така формулирани показанията на свидетелите навеждат на мисълта, че не си спомнят въобще ситуацията по съставянето на издадения АУАН. Счита се още, че неправилното установяване на фактическата обстановка е довело до постановяването на порочно решение. Твърди се, че заседанието по гледане на делото е било опорочено, тъй като до влизането на свидетелите, говорителите в коридора са били включени и всичко, което се говори в залата се е чувало от свидетелите, които са очаквали повикване отвън, като говорителите са били спрени едва след като първият свидетел, при влизането си в залата, е направил забележка за това обстоятелство. В заключение се моли за отмяна на решението на районния съд, както и на потвърденото с него наказателно постановление.  

От ответника не е подаден отговор по касационната жалба.

В съдебно заседание касаторът И.И.А. не се явява, не се представлява и не изразява становище по съществото на делото.

В съдебно заседание ответникът – РУ – ***към ОД на МВР – Плевен не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че касационната жалба е неоснователна, а решението като правилно следва да бъде оставено в сила.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, поради което е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество, е неоснователна.

С АУАН рег.№0664219 от 07.06.2018г. на И.И.А. са вменени нарушения по чл.104А, чл.137А ал.1 и чл.150 от ЗДвП за това, че на 07.06.2018г. в 13:40часа в ***, като водач на л.а. *** с рег.№ ***, управлява без да използва обезопасителен колан, с който е оборудван автомобилът, използва мобилен телефон без устройство, което изключва намесата на ръцете и без СУМПС (неправоспособна).

Въз основа на АУАН е издадено обжалваното НП, с което е реализирана административно-наказателната отговорност на А. за това, че на 07.06.2018г. в 13:40часа в гр.***ул.***като водач на л.а. *** с рег.№***, управлява без да използва обезопасителен колан, с който е оборудван автомобилът, използва мобилен телефон без устройство, което изключва намесата на ръцете и без СУМПС (неправоспособна). По чл.150 от ЗДвП е образувана преписка до РП-***по чл.343 „В“ ал.3 от НК за това, че управлява в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка във връзка със ЗППАМ №16-1275-000234/21.04.2016г. на сектор ПП-В.Търново. Нарушенията са квалифицирани по чл.104А и чл.137А ал.1 от ЗДвП, като за нарушението по чл.150 от ЗДвП в НП няма определена санкция.

За да потвърди НП районният съд е кредитирал показанията на свидетелите, като е приел, че същите са възприели нарушенията. Предвид последното е счел, че от събраните писмени и гласни доказателства се установява по несъмнен начин наличието на виновно извършени от страна на А. нарушения по чл.104А и чл.137А ал.1 от ЗДвП, а именно използване на мобилен телефон по време на управление на МПС, както и непоставяне на обезопасителен колан, с който е оборудван автомобилът. Посочил е, че описанието в акта и НП дава възможност на нарушителя да разбере в какво се изразяват извършените от него нарушения. Възраженията, че не е използван мобилен телефон, а GPS устройство по време на управлението на МПС е прието за защитна теза, с оглед събраните по делото доказателства. Възраженията в частта за издадената ЗППАМ са счетени за ирелевантни, тъй като не са предмет на производството. Съдът е приел още, че в НП нарушенията са описани както в АУАН, като е дадена същата правна квалификация. Посочил е, че размерът на глобите са законово определени.

Касационната инстанция намира решението на районния съд за правилно, съответстващо на материалния закони и доказателствата по делото. Фактите са установени правилно и в пълнота, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за доказаност на вменените на А. нарушения по чл.104А и чл.137А ал.1 от ЗДвП. Фактическите констатации и правните изводи в тази насока формирани от районния съд се споделят от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното преповтаряне на основание чл.221 ал.2 изр.2 от АПК. 

Не са налице твърдяните в касационната жалба пороци. Фактическата обстановка по извършване на вменените на касатора нарушения е правилно установена, като не е порок на проведеното съдебното следствие фактът, че на двамата свидетели е предявен съставеният АУАН.  Не е доказано и твърдението в касационната жалба, че говорителите в коридора са били включени и свидетелите са чували какво се е говорило в съдебната зала. Видно от протокола за проведено съдебно заседание е, че при първоначалното повикване свидетелите не са се явили, като ход на делото е бил даден в тяхно отсъствие. Едва при откриване на съдебното следствие в залата са се явили двамата свидетели и след снемане на тяхната самоличност и напомняне на отговорността по чл.290 от НК същите са били отстранени от залата.  След изслушване обясненията на жалбоподателката са проведени и разпитите на актосъставителя и свидетеля по акта. Ето защо, като правилно решението на районният съд следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 182 от 19.12.2019 г., постановено по НАХД № 361 по описа за 2019 г. на Районен съд – Левски.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1./п/                                                                                            

  

                   2./п/