Решение по дело №247/2020 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 260016
Дата: 14 октомври 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Даниела Недкова Радева
Дело: 20204340200247
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

              

 

                  гр. Троян, 14.10.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Троянски районен съд, пети състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми септември две хиляди и двадесета година в състав:

Председател: ДАНИЕЛА РАДЕВА

съдебен секретар Кремена Раева,

разгледа докладваното от съдията -  Радева

АН Дело № 247 по описа  на ТРС за 2020 год., за да се произнесе - съобрази:

 

          Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          С Наказателно постановление № 1148 от 08.06.2020г., издадено от д-р  Р.С.Ф.– Директор на Областна Дирекция по безопасност на храните гр. Ловеч /ОДБХ/ на „Йосифови-2014“ ООД с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от Г.Д.Й., ЕГН **********, е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер 1 000 лева на основание чл. 48, ал. 2 във вр. ал. 1 от Закона за храните /ЗХ/ за нарушение по чл. 21а, ал. 3 от същия закон. Същото е обжалвано в законоустановения срок от „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, чрез процесуалният представител адвокат Л.Т. ***, като с жалбата се моли да бъде отменено наказателното постановление като незаконосъобразно и неправилно, като са изложени аргументи за това. За дружеството-жалбоподател „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, редовно призовано, не се явява законният представител в съдебно заседание. Явява се упълномощеният процесуален представител адвокат Л.Т., която  поддържа жалбата и по същество на делото излага аргументи за незаконосъобразност и неправилност на наказателното постановление. Не са ангажирани  доказателства.  

          За ответника по жалбата ОДБХ гр. Ловеч, редовно призована, в съдебно заседание се явява главен юрисконсулт М.С., която моли съда да отхвърли жалбата като неоснователна и да потвърди наказателното постановление като законосъобразно, правилно и обосновано. Подробни аргументи за горното главен юрисконсулт С. излага в съдебно заседание и в представени писмени бележки. Ангажирани са доказателства.

          От показанията на разпитаните по делото свидетели М.Д.Т., Т.К.С., Ц.Д.Ц. и К.С.М. и от приложените към делото писмени доказателства: Заверено копие на Известие за доставяне на наказателно постановление, връчено на 09.07.2020г.; Заверено копие на Наказателно постановление (НП) № 1148 от 08.06.2020г. на Директора на ОДБХ гр. Ловеч; Заверено копие на Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 282/08.04.2020г. на ОДБХ гр. Ловеч; Заверено копие на Констативен протокол (КП) № **********/31.03.2020г.; Заверено копие на Възражение вх. № КХ-350/10.04.2020г.; Заверено копие на Удостоверение за регистрация на обект за производство на храни № 025/28.04.2011г. и Заверено копие на Списък на групита храни, и двете на ОДБХ гр. Ловеч; Заверено копие на Заповед № ОСПД-601/30.07.2012г. и Заверено копие на Заповед № ОСПП-48/08.05.2015г., и двете на Изпълнителния директор на БАБХ, преценени поотделно и в тяхната взаимна обусловеност съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

          На 31.03.2020г. е била извършена съвместна проверка от служители на ОДБХ гр. Ловеч, РУ гр. Троян и РЗИ гр. Ловеч, а именно: д-р М.Д.Т., д-р К.С.М., и двамата главни инспектори в отдел „Контрол на храните“ при ОДБХ гр. Ловеч и И.Н.С. – инспектор в „Икономическа полиция“ при РУ гр. Троян, в обект – столова на „***“ ООД гр. Троян, находяща се в ***. При тази проверка е констатирано, че Д.Ц.К. – продавач-консултант при фирма „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, предлага закуски на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, без етикетировка и без придружаващи документи. Намерени са били 2 броя обикновени баници, 2 броя кашкавалени баници, 2 броя принцеси с кайма и кашкавал, всички опаковани, но без етикет, както и в транспортно средство с рег. № *** са били намерени 5 броя пици, опаковани, но без етикети. Храните не са били придружени с необходимите търговски документи, според изискването на действащото законодателство – Регламент ЕО 1169/2011г. и Закона за храните. Горното е отразено в Констативен протокол № ********** от 31.03.2020г., приложен като доказателство по делото /л. 11/.

          На 08.04.2020г. е съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 282 от свидетеля М.Д.Т. – главен инспектор в отдел „Контрол на храните“ при ОДБХ гр. Ловеч, в присъствието на свидетелите Т.К.С. и Ц.Д.Ц., срещу „Йосифови-2014“ ООД с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от Г.Д.Й., ЕГН **********, за това, че при извършена проверка на 31.03.2020г. в обект – столова в сграда, собственост на „***“ ООД гр. Троян, находяща се в ***, е установено, че лицето Д.Ц.К. – продавач-консултант в „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, предлага закуски на работниците в предприятието без етикети и търговски документи за произход, както следва: 2 броя обикновени баници, 2 броя кашкавалени баници, 2 броя принцеси с кайма и кашкавал, всички опаковани, но без етикет, както и в транспортно средство с рег. № *** са били намерени 5 броя пици, опаковани, но без етикети. В акта е отразено, че стоките са собственост на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, стопанисващо фурна в гр. Троян за тестени изделия с Удостоверение  за регистрация № 025 от 28.04.2011г., с рег. № 11010011, находяща се в гр. Троян, ул. „Раковски“ № 53. Отразено е също, че бизнес оператора не е  етикетирал храните по начин, който улеснява проследимостта им, с което не е осигурил възможност за проследяване на храните и на всички други съставки вложени в тях, съгласно чл. 21а от Закона за храните. В акта е отразено, че представител на „Йосифови-2014“ ООД е поканен за съставяне на АУАН в териториалния офис на ОДБХ гр. Ловеч в гр. Троян, ул. „Г.С. Раковски“ № 53 на 08.04.2020г., както и че с горните действия е нарушена разпоредбата на чл. 21а, ал. 3 от Закона за храните и нарушението е извършено за първи път. В графа: „обяснения или възражения на нарушителя“ Г.Д.Й. – управител на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян е отразила, че няма възражения. На същата е връчен екземпляр от акта на датата, на която е съставен, а именно 08.04.2020 година. В предвиденият от закона тридневен срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, е подадено писмено възражение срещу акта от „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, представлявано от Г.Д.Й., а именно Възражение вх. № КХ-350/10.04.2020г., с което е направено искане да бъде приложена разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

          Въз основа на АУАН е издадено Наказателно постановление № 1148 от 08.06.2020г. от д-р  Р.С.Ф.– Директор на Областна Дирекция по безопасност на храните гр. Ловеч, с което на „Йосифови-2014“ ООД с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от Г.Д.Й., ЕГН **********, е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер 1 000 лева на основание чл. 48, ал. 2 във вр. ал. 1 от Закона за храните /ЗХ/ за нарушение по чл. 21а, ал. 3 от същия закон.

          В законоустановеният седмодневен срок е подадена жалба от „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, с която моли съда да постанови решение, с което да  отмени като незаконосъобразно и неправилно наказателното постановление.

          Жалбата е подадена от надлежна страна и в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН. Налице е активна и пасивна легитимация на страните в процеса. Предвид това жалбата е допустима и следва да бъде разгледано по същество.

          Съдът като анализира събраните по делото писмени и гласни  доказателства счита, че подадената жалба е неоснователна. Съдът извърши проверка на обжалваното Наказателно постановление и установи, че същото съдържа изискуемите от закона в чл. 57 от ЗАНН задължителни реквизити, а именно посочени са имената и длъжността на  лицето, което го е издало, има номер и дата, посочен е АУАН, въз основа на който е издадено НП, посочени са имената и длъжността на актосъставителя, както и местослуженето на същия, данните на нарушителя, визирани в т. 4 на чл. 57 от ЗАНН, описано е извършеното нарушение, мястото на което е извършено, законовата разпоредба, която е нарушена, вида и размера на наложеното наказание, дали НП подлежи на обжалване, в какъв срок и пред кой съд. НП е подписано от длъжностното лице, което го е издало. Същото е издадено от компетентен орган, съобразно изискванията на чл. 56, ал. 2 от ЗХ и чл. 47 от ЗАНН, с оглед приложената като доказателство по делото Заповед № ОСПП-48 от 08.05.2015г. на Изпълнителният директор на БАБХ.

          Съдът счита, че и АУАН също е издаден от компетентно лице – свидетеля М.Д.Т. – главен инспектор в отдел „Контрол на храните“ при ОДБХ гр. Ловеч, който съгласно чл. 56, ал. 2 от ЗХ и Заповед № ОСПД-601/30.07.2012г. на Изпълнителният директор на БАБХ е оправомощен да съставя актове за установяване на административни нарушения по ЗХ.  АУАН е съставен в срока по чл. 34, ал. 1, б. „в” от ЗАНН.

          Съдът намира за неоснователно направеното възражение с жалбата и в съдебно заседание от адвокат Т., че наказателното постановление е издадено след изтичане на едномесечния срок от съставяне на АУАН, което е процесуално нарушение. Съгласно разпоредбата на чл. 34, ал. 3 от ЗАНН образуваното административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в 6-месечен срок от съставянето на акта. В конкретният случай обжалваното наказателно постановление е издадено в посочения 6-месечен срок, поради което съдът приема, че не е допуснато нарушение на процесуалните правила.

          На следващо място, за да бъде законосъобразно издаденото Наказателно постановление следва да има съответствие между отразеното в него и в АУАН, въз основа на който се издава. В настоящият случай съдът счита, че това съответствие е налице.

          Съдът счита, че е спазена процедурата по съставяне на акта. В конкретният случай нарушението е било установено при извършена проверка на 31.03.2020г., за констатациите от която проверка е бил съставен Констативен протокол № ********** от 31.03.2020 година. В съдебно заседание свидетелят М.Д.Т. заяви, че е съставил АУАН въз основа на отразеното в констативния протокол при извършената в обекта проверка. Съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 4 от ЗАНН когато нарушението е установено въз основа на официални документи, актът може да се състави и в отсъствие на свидетели. В конкертният случай актосъставителят е съставил акта в присъствие на двама свидетели, които са свидетели само при съставяне на акта. Съдът счита, че след като нарушението е установено въз основа на съставеният при проверката констативен протокол, актът дори е можело да бъде съставен и в отсъствие на свидетели. Съдът намира за неоснователно направеното възражение от адвокат Т., че в АУАН не е посочен Констативният протокол, въз основа на който е съставен акта. В чл. 42, ал. 1 от ЗАНН са посочени задължителните реквизити на АУАН и не е налице изискване за посочване изрично на констативният протокол, въз основа на констатациите на който е съставен акта. Безспорно същият е част от административнонаказателната преписка и в конкретният случай констатациите от извършената в обекта проверка, отразени в констативния протокол, са изцяло отразени в обстоятелствената част на АУАН, поради което съдът счита, че не е налице съществено нарушение на процесуалните правила с непосочването изрично на номера и датата на констативният протокол.     

          Съдът констатира, че в АУАН, стр. 2 от същия, в графа: „Подписване на акта“ липсва подпис на нарушител. Такъв подпис на управителя на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян - Г.Д.Й. е налице в графа „обяснения или възражения на нарушителя“ и в разписката за връчване на екземпляр от акта. Съдът приема, че се касае за пропуск, но счита, че с оглед другите места, на които е положен подпис на Йосифова, в качеството й на представител на дружеството-нарушител, същата е била запозната със съдържанието на акта, отразила е, че няма възражения и е получила екземпляр от същия. За това, че не е нарушено правото на защита е доказателство и подаденото писмено възражение в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, а именно в тридневен срок от подписване на акта. Предвид това съдът приема, че неполагането на подпис в графа „нарушител“ не представлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян е имало възможност да упражни ефективно и пълноценно правото си на защита в производството, което е и сторило. Освен това съдът счита, че следва да намери приложение разпоредбата на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН, съгласно която наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, като в конкретният случай предвид обстоятелството, че нарушителя е юридическо лице, въпросът за вината не стои.

          Съдът счита, че със събраните по делото писмени и гласни доказателства се доказа, че „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян е извършило нарушението по чл. 21а, ал. 3 от ЗХ, за което е санкционирано с обжалваното наказателно постановление. Съгласно тази разпоредба за изпълнение на изискванията на ал. 1, а именно производителите и търговците на храни са длъжни да осигурят възможност за проследяване на храните и на всички други вещества, предназначени за влагане или за които се предполага, че ще бъдат вложени в храни, на всички етапи на производство, преработка и дистрибуция, като за целта производителите и търговците етикетират и/или маркират храните по начин, който улеснява проследимостта им. На първо място „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян е субект на нарушението, предвид обстоятелството, че има качеството на „производител на храни“ по смисъла на §1, т. 48 и 49 от ДР на ЗХ. Посоченото дружество стопанисва обект за  производство на храни – тестени изделия, за което има издадено Удостоверение за регистрация на обект за производство на храни № 025 от 28.04.2011г. с рег. № 11010011, находящ се в гр. Троян, ул. „Раковски“ № 53. На следващо място безспорно установено е, че Д.Ц.К. - лицето, което е предлагало за продажба описаните в констативният протокол, в акта и в наказателното постановление храни, е служител на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян. Автомобилът, в който са били открити част от предлаганите за продажба тестени изделия също е собственост на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян. Свидетелят М.Д.Т. заяви, че лицето, предлагащо за продажба закуските, е заявила, че е служител на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян, управлявало е транспортно средство на дружеството и е представило здравна книжка, от която също е било видно, че Ковачева е служител на дружеството. Безспорно установено е също, че тестените изделия, които са предлагани за продажба, а именно 2 броя обикновени баници, 2 броя кашкавалени баници, 2 броя принцеси с кайма и кашкавал и 5 броя пици, са били опаковани, но са били без поставен етикет. Това несъмнено представлява нарушение на разпоредбата на чл. 21а, ал. 3 от ЗХ, тъй като липсата на етикет осуетява възможността за проследяване на храните и на всички други вещества, предназначени за влагане или за които се предполага, че ще бъдат вложени в храни, на всички етапи на производство, преработка и дистрибуция. Доказателство, че предлаганите за продажба храни са именно на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян се съдържа и в писменото възражение срещу акта, в което е отразено, че действително при проверката е констатирана липса на етикети върху продаваните закуски, но същите се произвеждат в обект /фурна/, който се стопанисва от дружеството и за който има съответните разрешения и удостоверение за регистрация. За да е осъществен състава на нарушението по чл. 21а, ал. 3 от ЗХ е достатъчно храните да се предлагат за продажба, а не и да е реализирана такава. Освен с приложените по делото писмени доказателства - Заверено копие на Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 282/08.04.2020г. на ОДБХ гр. Ловеч; Заверено копие на Констативен протокол (КП) № **********/31.03.2020г.; Заверено копие на Възражение вх. № КХ-350/10.04.2020г.; Заверено копие на Удостоверение за регистрация на обект за производство на храни № 025/28.04.2011г. и Заверено копие на Списък на групита храни, и двете на ОДБХ гр. Ловеч, нарушението е доказано и с показанията на разпитаните в съдебна зала свидетели - М.Д.Т., Т.К.С., Ц.Д.Ц. и К.С.М..

          Съдът счита, че извършеното нарушение не е маловажен случай, за да бъде приложена разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Съгласно чл. 93, т. 9 от НК маловажен случай е този, при който извършеното деяние с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на деяние от този вид. Съдът не счита, че конкретното нарушение, извършено от жалбоподателя, е с по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи на нарушения от този вид. Преценката за маловажност на извършеното деяние се прави въз основа на конкретните фактически данни, отнасящи се до начина на извършване на нарушението, наличието на вредни последици от деянието, данните за нарушителя, наличието, респ. липсата на други извършени от него нарушения и др. В конкретният случай съставът на нарушението не е резултатен, а формален, не включва в себе си други общественоопасни последици, освен самото неизпълнение на задължението по закон. Въпреки, че извършеното нарушение е първо за нарушителя, съдът възприема изложените от наказващия орган в обстоятелствената част на наказателното постановление аргументи, че безопасността на храните е важен фактор за живота и здравето на потребителите, поради което не може да се приеме маловажност на деянието и да бъде приложена разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. 

              С обжалваното Наказателно постановление № 1148 от 08.06.2020г. на „Йосифови-2014“ ООД гр. Троян е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер 1 000 лева на основание чл. 48, ал. 2 във вр. ал. 1 от Закона за храните /ЗХ/ за нарушение по чл. 21а, ал. 3 от същия закон. Предвиденият размер на имуществената санкция в разпоредбата на чл. 48, ал. 2 от ЗХ е от 1 000 до 2 000 лева. В конкретният случай е наложено административно наказание в минимален размер – 1 000 лева и съдът счита, че този размер на имуществената санкция е определен правилно от наказващия орган, в съответствие с разпоредбите на чл. 27, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН, като е съобразено и че нарушението е извършено за първи път. С този размер на санкцията съдът счита, че биха се изпълнили целите на чл. 12 от ЗАНН.  

          С оглед горното съдът счита, че Наказателно постановление № 1148 от 08.06.2020г., издадено от д-р  Р.С.Ф.– Директор на Областна Дирекция по безопасност на храните гр. Ловеч, следва да бъде потвърдено като законосъобразно, правилно и обосновано.

          Водим от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН съдът

 

Р Е Ш И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 1148 от 08.06.2020г., издадено от д-р  Р.С.Ф.– Директор на Областна Дирекция по безопасност на храните гр. Ловеч /ОДБХ/, с което на „Йосифови-2014“ ООД с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от Г.Д.Й., ЕГН **********, е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер 1 000.00 - хиляда лева на основание чл. 48, ал. 2 във вр. ал. 1 от Закона за храните /ЗХ/ за нарушение по чл. 21а, ал. 3 от същия закон, като законосъобразно, правилно и обосновано.

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Ловеч по реда на глава ХІІ от АПК в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено с мотивите.                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                           Районен съдия: