Определение по дело №2591/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 435
Дата: 16 март 2021 г.
Съдия: Татяна Иванова Петрова
Дело: 20207180702591
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л № 435

 

гр. Пловдив, 16.03.2021 г.

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХVІІ състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

 

Секретар: Б.К.

сложи за разглеждане административно дело № 2591 по описа за 2020 г., докладвано от председателя.

 

            На именното повикване в 09.35 часа, на второ четене, се явиха: 

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: СДРУЖЕНИЕ ТЕТРАНОКС, редовно уведомено, не изпраща представител.

ОТВЕТНИКЪТ: ДИРЕКТОР на ДЕТСКА ГРАДИНА „ПАТИЛАНЦИ“ гр. ВЪЛЧЕДРЪМ, редовно уведомен, не се явява, не изпраща представител.

 

СЪДЪТ намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото в днешното съдебно заседание, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

Докладва се постъпило писмо вх. № 2817/15.02.2021 г. по описа на съда, от ответника, към което са приложени писмени доказателства, изискани от предходното съдебно заседание.

Докладва се постъпила справка вх. № 2825/15.02.2021 г. по описа на съда, от Община Вълчедръм, съдържащо информация, изискана от предходното съдебно заседание. Към справката е приложено пълномощно.

 

По доказателствата СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА представените писмени доказателства с писмо вх. № 2817/15.02.2021 г. и справка вх. № 2825/15.02.2021 г. по описа на съда.

 

Пловдивският административен съд, като обсъди данните по делото намира за установено следното:

Производството по делото е образувано по жалба, предявена от СДРУЖЕНИЕ „ТЕТРАНОКС“, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя В.Ц.А., чрез адвокат И.В., против Мълчалив отказ на Директора на Детска градина (ДГ) „Патиланци“ гр. Вълчедръм по Заявление за получаване на достъп до обществена информация с изх. № 102/23.09.2020 г., подадено от Сдружение „ТЕТРАНОКС“ и получено в детската градина на 24.09.2020 г.

В жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност на обжалвания мълчалив отказ и се иска неговата отмяна, както и преписката да бъде върната на Директора на ДГ „Патиланци“ за произнасяне в законния срок от влизане в сила на съдебното решение на Административен съд – Пловдив. Претендира се присъждане на разноските по делото.

От данните по делото се установява, че процесното заявление за достъп до обществена информация е изпратено от СДРУЖЕНИЕ „ТЕТРАНОКС“ до ДГ „Патиланци“ гр. Вълчедръм чрез Български пощи ЕАД, за което по делото е представено Известие за доставяне (л. 8). От последното се установява, че пощенската пратка е получена от Е.И.на 24.09.2020 г. „с пълномощно № 2“.

С цел установяване дали ответния административен орган е бил надлежно сезиран с процесното заявление, на същия е указано (в първото по делото с.з.), че следва да ангажира доказателства относно твърдението му, че процесното Заявление за достъп до обществена информация е получено в Община Вълчедръм, съответно че Е.И.е служител на общината. Отделно от това Директорът на ДГ „Патиланци“ е задължен да представи по делото поименен списък на всички служители назначени по трудово правоотношение в детската градина. От представяния в тази връзка списък (л. 37), се установява, че Е.И.не е служител на детската градина. Наред с цитирания списък е представено и Удостоверение изх. № РД-02-06-122/25.01.2021 г. от Кмета на Община Вълчедръм, в уверение на това, че Е.И.А.е назначена на длъжност „Общ работник“ във функция „Други дейности по БКС“ в Община Вълчедръм с постоянен трудов договор от 01.09.2000 г. Посочено е още, че в служебните задължения на лицето към 31.12.2020 г. влиза и задължението да получава от клона на „Български пощи“ ЕАД в гр. Вълчедръм и да предава за изпращане чрез клона препоръчаната и обикновената поща на Община Вълчедръм, ОП – Вълчедръм, Център за подкрепа на личностно развитие – ОДК, ДГ „Патиланци“, ДГ „Слънчице“, Първо ОЕ „Васил Левски“ и Второ ОУ „Васил Левски“. Получената кореспонденция се оставя на обособените за съответните получатели места в Център за административно обслужване (ЦАО) в сградата на Община Вълчедръм и е задължение на получателите да идват на място и да си взимат пощата от ЦАО.

Впоследствие, по искане на съда, от Община Вълчедръм  е представена справка изх. № РД-02-06-208-(2)/11.02.2021 г. от Кмета на Община Вълчедръм, според която последният е подписал утвърден от „Български пощи“ ЕАД – клон Вълчедръм, служебен образец на пълномощно, в което са посочени имената и личните данни на служителите на общината, които са упълномощени да получават от ПТТС Вълчедръм, служебната поща на общината. Ведно с цитираната справка по делото е представено и описаното в същото пълномощно, подписано от Кмета на община Вълчедръм, според което „Администрацията на Община Вълчедръм … упълномощава Е.И.А.…. да получава служебната поща от ПТТС гр. Вълчедръм…“ Същото пълномощно е представено и от ответника, ведно със Справка вх. № 2825/15.02.2021 г. по описа на съда.

Административен съд – гр. Пловдив, в настоящия състав, като прецени предпоставките за допустимост на жалбата и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира че същата е процесуално НЕДОПУСТИМА, и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното съдебно производство - прекратено. Съображенията за този извод ще бъдат конкретизирани в следващото изложение.

Обществена информация, съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗДОИ е всяка информация, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти. Задължените субекти да предоставят обществена информация са посочени в чл. 3 от ЗДОИ и това са държавните органи, техните териториални звена и органите на местното самоуправление в Република България. ЗДОИ се прилага и за достъп до обществена информация, която се създава и съхранява от публичноправни субекти, различни от тези по ал. 1, включително публичноправните организации по смисъла на § 1, т. 4 от ДР на ЗДОИ, каквато е и Детската градина, като институция по смисъла на чл. 24 от ЗПУО - самостоятелно юридическо лице. В този смисъл не се споделят изложените принципни съображения на ответника, че не е от кръга на задължените субекти по  чл. 3 от ЗДОИ.

 Мълчалив отказ е непроизнасянето на административния орган в срок (чл. 58, ал. 1 от АПК), което непроизнасяне по силата на законовата фикция е приравнено на административен акт, който подлежи на обжалване. Мълчалив отказ в случая обаче не е налице, защото от представените по делото доказателства не се установява Директорът на ДГ „Патиланци“, гр. Вълчедръм, да е бил надлежно сезиран с процесното Заявление за получаване на достъп до обществена информация с изх. № 102/23.09.2020 г. От събраните по делото писмени доказателства, по безспорен начин се установява, че получателят на пощенската пратка, съдържаща процесното заявление за достъп до обществена информация, е Е.И., която е служител на Община Вълчедръм и на практика по никакъв начин не може да бъде свързана с ДГ „Патиланци“, която каза се е самостоятелно юридическо лице. Въпреки, че в цитираното по-горе Удостоверение изх. № РД-02-06-122/25.01.2021 г., Кметът на Община Вълчедръм е посочил, че в служебните й задължения към 31.12.2020 г. влиза и задължението да получава от клона на „Български пощи“ ЕАД в гр. Вълчедръм препоръчаната и обикновената поща и на ДГ „Патиланци“, това обстоятелство не се подкрепя от представеното по делото Пълномощно, което освен, че е издадено от Кмета на Община Вълчедръм, а не от Директора на ДГ „Патиланци“, „ … упълномощава Е.И.А.…. да получава служебната поща от ПТТС гр. Вълчедръм…“ на Администрацията на Община Вълчедръм, но не и пощата на ДГ „Патиланци“.

Дори и да се приеме, че в задълженията на Е.И.(според цитираното Удостоверение изх. № РД-02-06-122/25.01.2021 г.) е влизало и задължението да получава от клона на „Български пощи“ ЕАД в гр. Вълчедръм препоръчаната и обикновената поща и на ДГ „Патиланци“, то това задължение се е изчерпвало с това, получената кореспонденция да се остави на обособените за съответните получатели места в Център за административно обслужване в сградата на Община Вълчедръм, но не да се предаде на съответния получател.

Неоснователно е твърдението на жалбоподателя, че ответникът оспорва по същество отразеното в обратната разписка, но не ангажира доказателства, за да преодолее формалната доказателствена сила на този документ, който „има характер на официален свидетелстващ документ“, нито е поискал откриване на производство по оспорване на документа по реда на чл. 193 ГПК.

Достатъчно в тази насока е да се посочи, че твърденията на ответника се свеждат до това, че процесното заявление за достъп до обществена информация е получено в Община Вълчедръм, съответно не е получено и регистрирана в детската градина (така Писмени бележки вх. № 19960 от 04.12.2020 г. по описа на съда – л. 25). С тези си твърдения ответника не оспорва съдържанието на обсъжданото известие за доставяне, доколкото в нито един момент не е оспорил, че същото е получено от лице различно от посеченото в него, нито е оспорена датата на получаването му от Е.И.. Що се отнася до вписания адрес на получателя, същият се попълва от подателя (така както е посочено в самото известие) и в този смисъл не може да послужи като доказателство, че пощенската пратка е връчена именно на този адрес. Това което е удостоверено от пощенския служител е, че на 24.09.2020 г. процесната пощенска пратка е получена от Е.И.с „пълномощно № 2“, а това удостоверяване, каза се не се оспорва от ответника.

При това положение, настоящият съдебен състав приема, че липсва надлежно сезиране на ответния административен орган с искане/заявление за достъп до обществена информация, поради което няма как да бъде формиран мълчалив отказ.

С оглед изложеното, крайният извод на съда е, че жалбата е процесуално недопустима за разглеждане поради липса на предмет - годен за оспорване индивидуален административен акт по смисъла на чл. 159, т. 1 от АПК, тъй като, както вече бе казано, в случая не е налице формиран от страна на ответника мълчалив отказ да предостави достъп до исканата обществена информация.

При този изход на делото не е налице предвидена хипотеза в АПК или ГПК, в която ответникът да дължи разноски на подалия жалбата, поради което обективираното в жалбата искане за присъждане на сторените в производството разноски следва да бъде оставено без уважение.

 

Така мотивиран, на основание чл. 159, т. 1 от АПК, Пловдивският административен съд,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на СДРУЖЕНИЕ „ТЕТРАНОКС“, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя В.Ц.А., против Мълчалив отказ на Директора на Детска градина „Патиланци“ гр. Вълчедръм по Заявление за получаване на достъп до обществена информация с изх. № 102/23.09.2020 г.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 2591/2020 г. по описа на Административен съд – Пловдив.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на СДРУЖЕНИЕ „ТЕТРАНОКС“, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя В.Ц.А., за присъждане на разноски по делото.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението на страните за постановяването му.

 

ПРОТОКОЛЪТ се изготви в съдебно заседание.

ЗАСЕДАНИЕТО се закри в 09:47 часа.

                                                           

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                            СЕКРЕТАР: