Присъда по дело №10102/2015 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 декември 2015 г. (в сила от 1 август 2016 г.)
Съдия: Благовеста Митева Костова
Дело: 20154200210102
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

 

П   Р   И   С   Ъ   Д   А

59

гр. Габрово, 07.12.2015 година

 

В   И  М  Е  Т  О   Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

 Габровски окръжен съд в открито заседание на седми декември през две хиляди и петнадесета година, в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Благовеста Костова     

                    СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: С. Х.

                                                             П.Д.

 

с участието на секретаря Б.Михова, в присъствието на   прокурор от Окръжна прокуратура Стоян Петков, като разгледа докладваното от председателя на състава по  НОХД № 102 по описа за 2015 година, въз основа на данните по делото и закона :

 

                                              П  Р  И  С  Ъ  Д  И  : 

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Е.Г.Г. , роден на *** ***, за ВИНОВЕН в това, че на 22.05.2015 г., около 12.15 часа в гр.Габрово, на ул.”Василка Бенева”, межоду № 1А и №1Б, при управление на лек автомобил „БМВ 330Д” с рег.№ ЕВ **** АС в посока ул.”Търновско шосе” нарушил правилата за движение по пътищата както следва: чл.15 ал.1 от ЗДвП, съгласно който по пътя превозното средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение; чл.16 ал.1 т.1 от ЗДвП съгласно който на пътното платно с двупосочно движение на водача на ППС е забранено, когато платното за движение има две ленти – да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение , освен при изпреварване и при заобикаляне  и чл.21 ал.1 от ЗДвП съгласно който при избиране на скорост на движение на водача на ППС е забранено да превишава скоростта от 50 км/ч в населено място за ППС категория „В” и по непредпазиливост причинил смъртта на Е.Ц.К. от гр.Габрово, поради което и на основание чл.343 ал.1 б”в” във вр. с чл.342 ал.1 и с чл.58а АЛ.1 от НК го ОСЪЖДА на ЕДНА ГОДИНА И ОСЕМ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, което наказание да изтърпи в затвор или в затворническо общежитие от закрит тип при първоначален СТРОГ РЕЖИМ, на осн. чл.60, ал.1 и чл.61, т.2 от ЗИНЗС.

ЛИШАВА подсъдимия Е.Г.Г. със снета по делото самоличност, от право да управлява МПС за срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила, на осн. чл.343г във вр. с чл.37 ал.1 т.7 от НК.

На основание чл.59 ал.4 от НК ПРИСПАДА ВРЕМЕТО, през което подсъдимия Е.Г.Г. е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред, до влизане на присъдата в сила.

На основание чл.68 ал.1 от НК съдът привежда в изпълнение присъда № 228/23.04.2015 г. на РС - Габрово, постановена по НОХД № 1082/2014 г. от ТРИ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, които подсъдимия Е.Г.Г. със снета по делото самоличност, следва да изтърпи в затвор или в затворническо общежитие от закрит тип при първоначален СТРОГ  РЕЖИМ, на осн. чл.60, ал.1 и чл.61, т.2 от ЗИНЗС.

ОСЪЖДА подсъдимия Е.Г.Г. със снета по делото самоличност да заплати на А.Г.К.  с ЕГН *** *** обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания в резултат на престъплението по чл.343 ал.1 б”в” във вр. с чл.342 ал.1 от НК в размер на 70 000 лева /седемдесет хиляди лева/, ведно със законната лихва, считано от 22.05.2015 г., както и  направените разноски по делото за повереник в размер на 2 000.00 лева.

ОСЪЖДА подсъдимия Е.Г.Г. със снета по делото самоличност да заплати на С.Г.С. с ЕГН *** *** обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания в резултат на престъплението по чл.343 ал.1 б”в” във вр. с чл.342 ал.1 от НК в размер на 70 000 лева /седемдесет хиляди лева/, ведно със законната лихва, считано от 22.05.2015 г.; обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 1 126.00 лева /хиляда стодвадесет и шест лева/, ведно със законната лихва, считано от 30.05.2015 г както и направените разноски по делото за повереник в размер на 5 000.00 лева.

ОСЪЖДА подсъдимия Е.Г.Г. със снета по делото самоличност да заплати по сметка на РУП - Габрово сумата от 535.57 лева /петстотин тридесет и пет лева и петдесет и седем стотинки/ - направени по делото разноски на основание чл. 189 ал.3 от НПК.

ОСЪЖДА подсъдимия Е.Г.Г. със снета по делото самоличност да заплати  по сметка на Габровски окръжен съд сумата от 40.00 лева /четиридесет лева/ - направени по делото разноски на основание чл. 189 ал.3 от НПК.

ОСЪЖДА подсъдимия Е.Г.Г. със снета по делото самоличност да заплати  по сметка на Габровски окръжен съд държавна такса върху размера на уважените граждански искове от 5 600 лева /пет хиляди и шестотин лева/.

Присъдата подлежи на въззивно обжалване или протестиране пред Апелативен съд - гр. Велико Търново в 15-дневен срок от днес.

                                                                      

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                        СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ : 1.

 

                                                                    2.

 

Съдържание на мотивите

 

МОТИВИ: Срещу Е.Г.Г. *** е внесен от Окръжна прокуратура – Габрово обвинителен акт с повдигнато обвинение за това, че на 22.05.2015 г., около 12.15 часа в гр. Габрово, на ул.”Василка Бенева”, между №1А и №1Б, при управление на лек автомобил „БМВ 330Д” с рег. № ЕВ 41 51 АС в посока ул.”Търновско шосе” нарушил правилата за движение по пътищата както следва: чл.15 ал.1 от ЗДвП, съгласно който по пътя превозното средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение; чл.16 ал.1 т.1 от ЗДвП съгласно който на пътното платно с двупосочно движение на водача на ППС е забранено , когато платното за движение има две ленти – да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение , освен при изпреварване и при заобикаляне  и чл.21 ал.1 от ЗДвП съгласно който при избиране на скорост на движение на водача на ППС е забранено да  превишава скоростта от 50 км/ч в населено място за ППС категория „В”  и по непредпазливост причинил смъртта на Е.Ц.К. от гр. Габрово престъпление по чл.343 ал.1 б”в” във вр. с чл.342 ал.1

         Подсъдимият Е.Г. се явява лично и с договорен адвокат С.Т. от ГАК. Подсъдимият заявява, че е получил препис от обвинителния акт, запознал се е със съдържанието на същия, разбира характера на повдигнатото срещу него обвинение и признава изцяло изложените в обвинителния акт обстоятелства.

Адв. Т. прави искане делото да бъде разгледано по реда на глава 27 от НПК и в частност о по чл.371 т.2 от НПК.

         По делото се явяват А.К. и С.С. – дъщери на пострадалата Е.Ц.К. и по тяхно искане същите са конституирани като частни обвинители и граждански ищци. Явява се и упълномощения от тях повереник - адв. Ж. от АК – Варна.

По делото е приет за съвместно разглеждане и граждански иск предявен от А.К. срещу подсъдимия Г. за причинени в резултата на престъплението неимуществени вреди изразяващи се в болки и страдания от смъртта на майка и в размер на 70 000 леваq ведно със законната лихва считано от датата на деянието.

По делото е приет за съвместно разглеждане и граждански иск предявен от С.С. срещу подсъдимия Г. за причинени в резултата на престъплението неимуществени вреди изразяващи се в болки и страдания от смъртта на майка и в размер на 70 000 левqа ведно със законната лихваq считано от датата на деянието, както и за претърпени от нея имуществени вреди от 1 126.00 лева представляващи разходи по погребението на майка и.

Представителя на ОП - Габрово поддържа повдигнатото обвинение срещу подсъдимия Г. и прави искане да му бъде наложено наказание лишаване от свобода и същият да бъде лишен от право да управлява МПС.

Адв. Ж. от името на частните обвинители поддържа обвинението  и прави искане на подсъдимия Г. да бъде наложено наказание  над предвидения среден размер в закона при превес на отегчаващите вината обстоятелства, както и да бъдат уважени изцяло предявените граждански искове.

Делото е разгледано по реда на глава ХХVІІ от НПК и в частност по реда на чл.371, т.2 от НПК.

С протоколно определение от 07.12.2015 година, след предварително изслушване на подсъдимия, на основание чл.371  т.2 от НПК, съдът е одобрил изразеното съгласие да не се провежда разпит на свидетели и вещи лица и е обявил, че при постановяване на присъдата ще се ползват самопризнанията на подсъдимия без да се събират доказателства за фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителният акт, на основание чл.372 ал.4 от НПК.

От направените от подсъдимия самопризнания и събраните на досъдебното производство гласни и писмени  доказателства, както и заключенията на съдебните експертизи се установява следната фактическа обстановка:

Подсъдимият е правоспособен шофьор, категория „В” от 14.12.2011 г.

С присъда № 228/23.04.2015 г., постановена по НОХД № 1082/2014 г. На РС - Габрово, Г. е осъден за извършено престъпление по чл.343 ал.1, б.”а” във вр. с чл.342 ал.1 от НК на три години лишаване от свобода, като на осн. Чл.66 ал.1 от НК изтърпяването на наложеното наказание е отложено за срок от три години считано от влизане на присъдата в сила. Със същата присъда Г. е лишен от право да управлява МПС за срок от тринадесет месеца, считано от влизане на присъдата в сила, на основание чл.343г. от НК. Присъдата е влязла в сила на 09.05.2015 г.

На 22.05.2015 г., около 12.15 часа подсъдимият управлявал лек автомобил марка „БМВ 33ОД” с рег.№ *** в гр. Габрово, като тръгнал от паркинга на магазин „Боби Фишер” на ул.”Василка Бенева” в посока към ул.”Търновско шосе”. Платното за движение било двупосочно, без нанесена разделителна линия, като настилката била износена и суха към този момент. Подсъдимият ускорил скоростта , като се движел по прав пътен участък с голям низходящ надлъжен наклон. В посоката си на движение подсъдимият трябвало да направи ляв завой, като при навлизане в същия скоростта му била 70,3 км/ч. В този момент в насрещната лента за движение се движел лек автомобил марка „Форд Фиеста” с рег.№ ***, управляван от Е.К. от гр. Габрово. Между двата автомобила се осъществил челен, минимално кос и леко ексцентричен удар. Ударът се осъществил изцяло в мислената лента за движение на лекия автомобил управляван от К. и изцяло в насрещната лента за движение на лекия автомобил управляван от Г. Веднага след удара от свидетели очевидци бил извикан и пристигнал екип на Спешна помощ и откарал пострадалата в МБАЛ „Д-р Тота Венкова” - Габрово, където въпреки оказаната и медицинска помощ К. починала в 15.20 часа на 22.05.2015 г.

На местопроизшествието пристигнал екип на РУ - Габрово, подсъдимият бил тестван с техническо средство „Дрегер”, което не отчело наличие на алкохол в кръвта на Г.

По делото е изготвена съдебномедицинска експертиза на труп от вещото лице д-р Я.К. - началник на отделение по Съдебна медицина при МБАЛ - АД Габрово. От заключението се установява, че причината за смъртта на К. е , че  в резултат на пътно-транспортното произшествие К. е получила травматично-хеморагичен шок, вследствие тежка съчетана травма с големи кръвоизливи в гръдната и коремна кухина. Според експерта механизма на уврежданията отговаря да е в резултат на травма вътре в купето на автомобила причинена от силен удар във волана на гръдния кош и корема и в таблото на долните крайници при станалия челен сблъсък.

По делото е изготвена автотехническа експертиза от вещото лице Б.И. От заключението се установява, че скоростта на лекия автомобил управляван от подсъдимия при удара е била 62.6 км/ч, а на лекия автомобил управляван от К. - 11,2 км/ч. Скоростта на лекия автомобил управляван от Г. към момента в който същият е реагирал и е започнал ефективно спиране е била 70,3 км/ч, скоростта обаче на пострадалата към този момент не е възможно да се установи тъй като на пътя нямало спирачни следи. Експертът е дал заключение, че причината за възникване и протичане на произшествието от експлоатационно техническа гледна точка се явява навлизането и движението на лекия автомобил БМВ изцяло в полагащата се пътна лента на лек автомобил „Форд”, както и движението на Г. със скорост, която не му позволява да спре до достигане на мястото на удара, при своевременно реагиране и при настъпване на възможността за възприемане на насрещно движещия се автомобил. В заключението си инж. И. сочи също, че ако е пострадалата е била поставила обезопасителен, колан при удара тялото и нямало да се измести и да достигне волана, таблото и предното стъкло.

Самопризнанието на подсъдимия Г. относно фактите в обстоятелствената част на обвинителния акт, се подкрепя изцяло от събраните на досъдебното производство доказателства, чрез протокол за оглед на пътно-транспортно произшествие от 22.05.2015 г., свидетелските показания на М.С., Т.Д., П.П., Т.Д., И.И. и И.Д., както и заключенията по назначената съдебномедицинска експертиза на труп и автотехническа експертиза, протокола за химическа експертиза, справката за съдимост и за административни нарушения на ЗДвП. 

При  установената фактическа обстановка съдът приема за безспорно установено, че подсъдимия Г., като управлявал МПС нарушил правилата за движение по пътищата, като нарушил чл.15 ал.1 от ЗДвП - не управлявал автомобила си възможно най-вдясно по платното за движение нарушил  чл.16 ал.1 т.1 от ЗДвП, като въпреки забраната, на пътното платно с двупосочно движение  навлязъл и се движил в лентата за насрещно движение , нарушил и  чл.21 ал.1 от ЗДвП, като при избиране на скорост на движение въпреки забраната  да  превишава скоростта от 50 км/ч в населено място за ППС категория „В”, той управлявал автомобила със 70.3 км/ч.  Тези нарушения на правилата за движение са довели до настъпването на ПТП, а от там и до настъпване на вредоносния резултат, а именно – смъртта на пострадалата Е.К.. От обективна страна се установява безспорно, че настъпилият вредоносен резултат е в пряка и причинна връзка с противоправното поведение на подсъдимия Г. От субективна страна деянието на подсъдимия е извършено при непредпазливост, под формата на престъпна небрежност. Той не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но с оглед на нарушенията на ЗДП е бил длъжен и е могъл да предвиди настъпването на вредоносния резултат.

Въз основа на анализа на доказателствата съдът приема, че подсъдимият Г., като на 22.05.2015 г., около 12.15 часа в гр. Габрово, на ул.”Василка Бенева”, между №1А и №1Б, управлявал лек автомобил „БМВ 330Д” с рег.№ ЕВ 41 51 АС в посока ул.”Търновско шосе”, нарушил правилата за движение по пътищата – чл.15 ал.1, чл.16 ал.1, т.1 и чл.21 ал.1 от ЗДвП и по непредпазливост причинил смъртта на Е.К., като с действията си е осъществил както от субективна така и от обективна страна престъпния състав на престъплението по чл.343 ал.1 б.”в” във вр. с чл.342 ал.1 от НК за което съдът го призна за виновен.    

При определяне вида и размера на наложеното на подсъдимия Г. наказание съдът взе предвид следните обстоятелства, обуславящи наказателната му отговорност: изключително завишената степен на обществена опасност на извършеното деяние, множеството нарушения на правилата за движение по пътищата от подсъдимия и това, че същият е осъждан за престъпление по транспорта.

От друга страна съдът взе предвид - младата възраст на подсъдимия, направените самопризнания, критичното отношение към стореното и  изразеното пред съда искрено съжаление.

Настоящото производство бе разгледано по реда на глава 27 от НПК. Подсъдимият призна всички факти изложени в обвинителния акт. Съдът обаче от доказателствата по делото констатира, че след деянието Г. е направил всичко възможно, за да помогне на пострадалата. Въпреки, че бил силно уплашен той отишъл до автомобила на К., тя била още жива и той се опитал да отвори вратата, а като не успял се опитал да счупи прозореца с камък, за да и помогне. Тези факти не са отчетени от прокурора, не са изложени в обвинителния акт и с оглед характера на производство съдът няма правна възможност да обсъжда евентуалната преквалифицира деянието на Г. по чл.343б ал.1 б.”б” от НК. По тези съображения съдът отчете като смекчаващо вината обстоятелство опита на подсъдимия да окаже помощ на пострадалата след ПТП. Като смекчаващо вината обстоятелство беше отчетен и факта, че пострадалата по време на ПТП е била без предпазен колан, който при удара да предотврати контакта на тялото с волан, табло, предно стъкло. Съдът приема, че с непоставянето на предпазен колан от пострадалата е способствала за настъпването на обществено опасните последици.

Отчитайки тези обстоятелства съдът определи на подсъдимия наказание при превес на смекчаващите вината обстоятелства от две години и шест месеца лишаване от свобода и  съобразно разпоредбата на чл.58а ал.1 от НК намали размера на така определеното наказание с 1/3 и му наложи наказание от ЕДНА ГОДИНА И ОСЕМ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, като постанови наказанието за се изтърпи в затвор или затворническо общежитие от закрит тип при първоначален строг режим съобразно правилата на ЗИНЗС.

Отчитайки изложените по-горе смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства и най-вече факта, че Г. не еднократно е санкциониран за нарушение на ЗДвП съдът счете, че на основание чл.343г във вр. с чл.37 ал.1 т.7 от НК следва да бъде лишен от право да управлява МПС  за срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила, като приспадна времето през което подсъдимия е бил лишен от това право.

Съдът констатира, че деянието по настоящото дело подсъдимия Г. е извършил в изпитателния срок на присъда № 228/23.04.2015 г. на РС - Габрово, постановена по НОХД № 1082/2014 г. И влязла в сила на 09.05.2015 г. поради което на основание чл.68 ал.1 от НК приведе в изпълнение тази присъда, като постанови същата да се изтърпи в затвор или затворническо общежитие от закрит тип при първоначален строг режим съобразно правилата на ЗИНЗС.

        

          ПО ПРЕДЯВЕНИТЕ ГРАЖДАНСКИ ИСКОВЕ :

         От приложеното по делото удостоверение за наследници с изх. № 2008/28.05.2015 г. на Община – Габрово се установява, че гражданските ищци А.Г.К. и С.Г.С. са дъщери и наследници на починалата на 22.05.2015 г. Е.Ц.К. Следователно същите са активно легитимирани да предявят иск по чл.45 и сл. от ЗЗД срещу подсъдимия, за причинените им имуществени и неимуществени  вреди, пряка и непосредствена последица от извършеното престъпление.

         Съобразно изложеното по-горе съдът прие, че подсъдимият Е.Г. е виновен в извършване на престъпление по чл.343, ал.1 б.”в” във вр.с чл.342, ал.1 от НК и че е налице пряка причинна връзка между извършеното от него престъпление и смъртта на Е.К., поради което той носи отговорност за претърпените от наследниците  имуществени и неимуществени вреди, съгласно чл.45 от ЗЗД. 

Тежка и непрежалима е загубата на близък човек. Човешкият живот е неоценим, но съдът е длъжен по справедливост да присъди обезщетение за болката и мъката, което само би  облекчило наследниците на пострадалия в известна степен. Установява се безспорно по делото, че починалата К., въпреки напредналата си възраст е била жизнен и работоспособен. От показанията на св. А.С. се установява, че гражданските ищци – дъщери на починалата  били силно привързани към майка си, като поддържали ежедневни контакти с нея и взаимно си помагали. И двете жени много тежко преживяли смъртта на майка си.

Вземайки предвид горните обстоятелства и по справедливост съдът приема, че претърпените от гражданските ищци неимуществени вреди следва да бъдат оценени за всяка от тях на по   70 хиляди лева. В тази част съдът приема исковете  на гражданските ищци за основателни и доказани, в който размер следва да бъдат уважени ведно със законните последици.

         По изложените съображения съдът осъди подсъдимия Е.Г., да заплати на всяка от гражданските ищци по 70 хиляди лева - представляващи обезщетение за претърпени неимуществени вреди, пряка и непосредствена последица от престъплението, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 22.05.2015 година до окончателното изплащане на сумите.

По делото гражданската ищца С.С. претендира за претърпените от нея имуществени вреди представляващи разходи за погребение на майка и Е.К. В подкрепа на претенциите си същата представи по делото издадени от погребални дружества за направени от нея разходи по погребението на майка и в размер на 1 126.00 лева. Съдът приема, че тези разходи са пряка и непосредствена последица от престъплението за което е осъден подсъдимия Г. и уважи гражданския иск предявен от С. и в тази му част изцяло като присъди сумата от 1 126.00 лева ведно със законната лихва от датата на разноските – 30.05.2015 г.

          На подсъдимия Г. бяха възложени направените по делото разноски от РУП - Габрово за експертизи в размер на 535.57 лева, направените от ОС - Габрово разноски за възнаграждение на експерти от 40.00 лева и дължимата държавна такса върху размера на уважените граждански искове от 5 600.00 лева.

Съдът намира, че така постановената присъда ще постигне целите както на генералната така и на личната превенция.

В този смисъл беше и произнесения съдебен акт.

 

 

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ :