Решение по дело №3875/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 999
Дата: 2 декември 2019 г. (в сила от 2 декември 2019 г.)
Съдия: Александрина Пламенова Дончева
Дело: 20191100603875
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. София, 02.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийски градски съд, Наказателно отделение, VІ въззивен състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАЛИЦА МАНОЛОВА

ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР СТОИЦЕВ

АЛЕКСАНДРИНА ДОНЧЕВА

като разгледа докладваното от младши съдия Дончева в.н.о.х.д. № 3875 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на глава двадесет и първа на НПК.

         Образувано е по повод въззивна жалба и допълнение към въззивната жалба на подсъдимия В.К.Г., подадена чрез упълномощения защитник адв. Й.Й. – САК, срещу присъда от 26.03.2018 г. по н.о.х.д. № 11026/2017 г. на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 110-ти състав, с която подсъдимият е признат за виновен в това на 04.11.2016 г. в гр. София, да е извършил престъпление по чл. 206, ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК му е наложено наказание от шест месеца лишаване от свобода, изпълнението на което да се осъществи при първоначален общ режим. На основание чл. 59, ал. 1 от НК е приспаднато времето, през което подсъдимият е бил задържан. На основание чл. 68, ал. 1 от НК е приведено в изпълнение наложеното с присъда по н.о.х.д. № 18617/2015 г. на Софийски районен съд наказание лишаване от свобода за срок от три месеца по отношение на подсъдимия Г.. На основание чл. 189, ал. 3 от НПК е тежест на подсъдимия са възложени направените по делото разноски.

         В подадената въззивна жалба и допълнението към същата са наведени доводи за неправилност на първоинстанционната присъда. В подкрепа на това се твърди, че от доказателствата по делото не може да се формира извод за съставомерност на деянието от субективна страна.

Изразява се становище, че подсъдимият не е имал присвоително намерение и не е целял окончателно да се разпореди с процесните движими вещи. В тази връзка се сочи, че подсъдимият е изпаднал в затруднено финансово положение и е сметнал, че чрез залагане на вещите би могъл временно да си набави средства, достатъчни за около 3-4 месеца. Според жалбоподателя, това се потвърждава от съдържащата се в показанията на свидетелката С.Д.информация, че подсъдимият имал увереност, че ще вземе техниката от заложната къща и няма как да я остави. Редом с горното се сочи, че когато бил потърсен от полицията, подсъдимият В.Г. сам взел техниката и я предал на полицейските служители, за което бил съставен протокол за доброволно предаване от 10.03.2017 г. В допълнение на твърдението за несъставомерност на деянието се сочи, че наемодателят М.Ш.не е положил усилия да си потърси вещите, т. е. не е поканил подсъдимия да ги върне. Поддържа се, че в случая става въпрос единствено за граждански отношения между подсъдимия и М.Ш., но не и за деяние, което да съставлява престъпление по чл. 206, ал. 1 от НК. Изтъква се, че голяма част от мотивите на първоинстанционната присъда са „неотносими“, т. е. не съответни на постановения диспозитив, с оглед на което се твърди, че в случая е нарушено правото на защита на подсъдимия.

         По тези съображения е направено искане за отмяна на обжалваната присъда и за постановяване на присъда, с която подсъдимият Г. да бъде признат за невиновен и оправдан по повдигнатото му обвинение. Не се иска събирането на нови доказателства в производството пред въззивния съд.

         Препис от жалбата и допълнението към нея е връчен на представител на Софийска районна прокуратура, като писмени възражения не са направени.

         В открито съдебно заседание, подсъдимият В.Г. и неговият защитник адв. Й.Й. поддържат въззивната жалба и направените искания, като представят разписка от 15.11.2018 г., приета като писмено доказателство по делото.

         Прокурорът изразява становище за неоснователност на жалбата и моли за потвърждаване на първоинстанционната присъда.

         В последна дума подсъдимият моли да бъде оправдан, тъй като не е извършил престъпление.

         Софийски градски съд, като взе предвид доводите на жалбоподателя, направените искания и становищата на страните, въз основа на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

В изпълнение на вмененото по силата на чл. 314 от НПК задължение, настоящият съдебен състав извърши цялостна проверка на обжалвания съдебен акт и на реализираната от първоинстанционния съд процесуална дейност и в резултат на това намира подадената въззивна жалба за основателна. Този извод се налага поради фактът, че при постановяване на обжалваната присъда е допуснато абсолютно процесуално нарушение по смисъла на чл. 348, ал. 3, т. 2, пр. 1 от НПК, изразяващо се в несъответствие между диспозитив и мотиви на присъдата в частта относно наложеното по отношение на подсъдимия Г. наказание. Констатираното несъответствие е такова, че наличието му е свързано с ограничаване правото на защита на подсъдимия,  тъй като то води до неяснота относно волята на съда по отношение на наказанието.

От една страна, в диспозитива на присъдата е посочено, че „на основание чл. 206, ал. 1, вр. чл. 55, ал. 1, т. 1 от НПК съдът налага на подсъдимия наказание от шест месеца лишаване от свобода“, като е определен първоначален общ режим за неговото изтърпяване. От друга страна, в мотивите на присъдата е посочено, че “при определяне на конкретния размер на наказанието пробация съдът не отбелязва конкретни смекчаващи отговорността обстоятелства, а като отегчаващо такова прие предходното осъждане на подсъдимия.“, както и следното: „Поради липсата на многобройни или изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства не са налице предпоставките да бъде приложен чл. 55 НК.“.

         Съобразно изискванията на процесуалния закон, съдът е длъжен в мотивите на присъдата да изложи съображения, въз основа на които да се изясняват крайните изводи, както и да е проследим начинът, по който тези изводи са били формулирани. Този стандарт е относим към мотивите на присъдата в цялост и в пълна степен важи по отношение на частта, касаеща наложеното спрямо подсъдимото лице наказание. По отношение на въпросите по чл. 301 от НПК, включително относно това какво е наказанието, което съобразно конкретиката на случая се явява справедливо и по какви съображения, се дължи недвусмислен отговор, както в диспозитива, така и в мотивите на присъдата.

В конкретния случай, в частта на присъдата относно наказанието, такъв недвусмислен и еднозначен отговор не е даден, тъй като е налице абсолютна неяснота по въпроса приложим ли се явява в случая чл. 55 от НК, т. е. налице ли са изключителни и/или многобройни смекчаващи вината на подсъдимия обстоятелства, както и какво по вид наказание следва да се наложи – дали волята на съда е била насочена към налагането на наказание лишаване от свобода или е била ориентирана към налагането на наказание пробация. При това положение подсъдимият се явява лишен от възможността да реализира ефективна защита, тъй като не е ясно какво е вътрешното убеждение на съда по въпроса за наказанието, което от своя страна съставлява съществено процесуално нарушение от категорията на абсолютните нарушения, за които съдът следи и служебно. При тези констатации на настоящия съдебен състав, тезата на защитата за съществено процесуално нарушение, състоящо се в наличие на неотносими към диспозитива на присъдата мотиви се явява основателна.

Установеното абсолютно основание за отмяна на обжалваната присъда предопределя като безпредметно осъществяването на по-нататъшна проверка по съществото на делото, като същото е отстранимо единствено чрез повторно провеждане на производството пред първоинстанционния съд. Това налага отмяна на присъдата изцяло и връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав на Софийски районен съд.

По тези мотиви и на основание чл. 335, ал. 2, вр. чл. 334, т. 1, алт. 2 от НПК, Софийски градски съд, Наказателно отделение, VІ въззивен състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ присъда от 26.03.2018 г. по н.о.х.д. № 11026/2017 г. на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 110-ти състав.

 

ВРЪЩА делото на Софийски районен съд за ново разглеждане от друг съдебен състав.

        

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 2.