Решение по дело №510/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260056
Дата: 23 ноември 2020 г.
Съдия: Деница Цанкова Стойнова
Дело: 20205000000510
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

          Р      Е      Ш      Е      Н      И     Е

 № 260056  

                            гр. Пловдив, 23.11.2020г.

     

                              В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публичното заседание на девети ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ                              

                                  ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                ДЕНИЦА СТОЙНОВА                                

                                                    

 

при участието на секретаря МАРИАНА АПОСТОЛОВА

в присъствието на прокурора ВИКТОР ЯНКОВ

като разгледа докладваното от съдия ДЕНИЦА СТОЙНОВА

НОХД /В/ № 510/2020г. по описа на съда

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на гл. ХХХІІІ от НПК – чл. 420, ал. 2, вр. чл. 419 ал.1, изр.1 - ро вр. чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК.

          Същото е образувано въз основа на Разпореждане №178/22.10.2020г. на Председателя на НО при ВКС, с което е отказано образуване на дело във ВКС, а депозираната, саморъчно изготвена от А.Д.К. жалба, ведно с материалите по делото, са изпратени по компетентност на Апелативен съд – Пловдив за произнасяне по реда на глава ХХХІІІ от НПК.

         Макар и саморъчно изготвено, от искането / неточно квалифицирано като жалба/ на осъдения А.Д.К. може да се извлекат доводите в подкрепа на несъгласието му с постановените съдебни актове по НОХД №3488/2019г. по описа на РС – Стара Загора и ВНОХД №1100/2020г. по описа на ОС – Стара Загора. Твърди се, че под въздействието на полицейски служители и на представлявалия го в досъдебната фаза на процеса защитник, осъденият не е съобщил за съпричастността и на друго лице към престъплението, като счита, че с неразкриването самоличността на това лице и непривличането му като негов съучастник, съществено са нарушени правата му. Поради това прави искане посочените дела да се възобновят и делото да се върне в досъдебната му фаза за ново разследване, с установяване и привличане в качеството на обвиняем и на другото лице, съпричастно към престъплението. Освен това, К. счита и че наложеното му наказание е явно несправедливо, като е следвало да се определи при условията на чл.58а ал.4 вр. с чл.55 от НК - при наличието на многобройни смекчаващи отговорността му обстоятелства. Или, наведени са достатъчно ясни доводи в подкрепа на касационните основания по чл.348 ал.1 т.2 и т.3 от НПК, като не може да има съмнение, че искането е депозирано в срок, тъй като въззивното решение е постановено и е влязло в сила на 11.08.2020г., а жалбата, макар и неправилно адресирана до ВКС е постъпила  в РС – Стара Загора на 09.10.2020г.      

         В съдебно заседание осъденият и служебния му защитник – адв. К. поддържат искането по изложените в него съображения, които се доразвиват в пледоарията на защитника. Осъденият А.Д.К. настоява най – вече да се проверят внимателно влезлите в законна сила съдебни актове в санкционната им част и да се намали наложеното му наказание, като в последната си дума „обещава“, че повече престъпления няма да извършва.     

   Представителят на АП - Пловдив счита искането за възобновяване за неоснователно, а изложените в него доводи намира за несъстоятелни и несъобразени с приложимите процесуални и материално – правни норми, поради което моли да бъде оставено без уважение.

   ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, като провери данните по делото, съобрази становищата и доводите на страните и в пределите на правомощията си, намери за установено следното:

   Искането за възобновяване е направено в законния шестмесечен срок, отправено е от процесуално легитимирана по смисъла на чл.420 ал.2 от НПК страна, в него се съдържат достатъчно доводи в подкрепа на заявените основания по чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл. 348 от НПК. Предмет на искането е съдебен акт, който не е проверен по касационен ред, т.е., акт от кръга на визираните в чл.419 от НПК, поради което същото е процесуално ДОПУСТИМО. Разгледано по съществото си обаче, в контекста на очертаната в него аргументация, искането е НЕОСНОВАТЕЛНО.

         С присъда №22/ 13.02.2020г., постановена по НОХД №3488/2019г. по описа на РС – Стара Загора и с изцяло потвърдителното Решение №26003/11.08.2020г., постановено по ВНОХД №1100/2020г. по описа на ОС – Стара Загора, А.Д.К. е признат за виновен и осъден за извършено престъпление по чл.196 ал.1 т.2 вр. с чл.195 ал.1 т.3 и т.4 вр. с чл.194 ал.1 вр. с чл.29 ал.1 б.“а“ и б.“б“ от НК, за което на основание чл.58а вр. с чл.54 от НК му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от ОСЕМ години, при първоначален СТРОГ режим.

         Макар и в съдебна зала да не се набляга на първото оплакване, наведено с искането – за нарушаване на процесуалните правила в досъдебната фаза на процеса, което, според К. е довело и до нарушаване на неговите права в процеса, настоящият състав държи да отбележи, че съществено процесуално нарушение не се открива да е било допуснато. По делото липсват доказателства в инкриминираната престъпна деятелност, предмет на осъдителните присъда и решение, участие да е взело и друго лице, както се твърди от осъдения. Дори и безрезервно това твърдение да се възприеме като обективно, то не може да даде отражение върху процесуалното положение на К.. Той и не отрича, че е извършил престъплението, признал е всички съставомерни факти, изложени в обвинителния акт в процедурата по чл.371 т.2 от НПК, които факти резонно, поради кореспонденцията им с доказателствата по делото, са послужили за  осъждането му.  А дори и делото да се върне в досъдебната му фаза, за да се издири и привлече към наказателна отговорност още едно лице, съпричастно към престъплението,  това няма да доведе до оневиняване или до смекчаване на процесуалното положение на К., като известно е, че в съдебната практика съучастническата дейност преобладаващо се цени като отегчаващо отговорността обстоятелство, а не като мотив за облекчаване на наказателната репресия. И още, единствено в правомощията на прокуратурата е да привлича към наказателна отговорност, да предявява и поддържа обвинение и върху тази преценка съдът не може да влияе, нито да указва дали и как тези правомощия да се реализират. Поради това процесуално невъзможно е делото да се върне в досъдебната му фаза с такива указания – да се търси евентуално и друг извършител/помагач/ подбудител. Или, обобщено казано, нарушение на процесуалния закон, такова, което да е довело до нарушаване правата на осъдения К. в наказателния процес в досъдебната му фаза, не се открива да е допуснато, а претенцията делото да се върне в първата фаза на процеса, с цел друго лице да се издирва и привлича като обвиняем, е процесуално невъзможно да се удовлетвори.

         Справедливо ли е наложеното на осъдения К. наказание е вторият въпрос, по който този състав дължи произнасяне. Категоричен положителен отговор на този въпрос дава анализът на откриващите се в делото смекчаващи и отегчаващи отговорността на К. обстоятелства, макар и в определената от районният съд санкционна рамка неточност да е била допусната. Според мотивите към присъдата / л.110 – гръб от номерацията на делото, трети абзац/ наказанието следва да се индивидуализира в рамките от 5г. до 15г. лишаване от свобода, но за инкриминираното престъпление фиксираната от законодателя санкционна рамка е с по-нисък минимум – от 3г. – 15г. Тази непрецизност  обаче не се е отразила на крайната правилна преценка относно конкретния размер наказание, което следва да се определи на  К. - 12г. лишаване от свобода при  превес на отегчаващите отговорността му обстоятелства. Защото такъв превес без никакво съмнение е обективен факт. Всъщност, истинско предизвикателство е да се открият смекчаващи отговорността на К. обстоятелства и  очевидно затруднение в този аспект за изпитали и съдилищата по фактите. Този състав също не открива такива, още по-малко многобройни или с изключителен характер по смисъла на чл.55 от НК, при каквито условия  К. иска наказанието му да бъде индивидуализирано. Видът, многообразието, броя и стойността на отнетите вещи и стойността на причинените на пострадалите материални вреди, наред с наличните три квалифициращи извършеното белега – опасен рецидив, разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот и използване на техническо средство, говорят за висока степен на обществена опасност на деянието. „Впечатляващите“, с негативен оттенък, данни за личността на К. - осъждан е 41 пъти и то все за деяния с обект на посегателство правото на собственост, като настоящето деяние е извършено само  4м. след предходното му осъждане и ефективното изтърпяване на наказанието, налагат единственият възможен извод за завишена  степен на обществена опасност и на личността на К.. И на този фон, откриващите се в делото, с известни резерви, смекчаващи отговорността обстоятелства - затруднено материално положение, направено самопризнание, макар и то да не е допринесло съществено за разкриване на обективната истина, наред с изразеното пред съдилищата съжаление за извършеното и „обещанието“, дадено на този състав, че повече престъпни прояви няма да извършва, не могат нито по своя брой, нито по относителното си значение и тежест да се противопоставят на отегчаващите отговорността му обстоятелства, съответно, да мотивират обоснован, правилен и законосъобразен извод, че дори и най – ниското предвиденото в закона наказание е несъответно на деянието и дееца. А тази констатация, наред с констатацията за налични изключителни/многобройни смекчаващи отговорността на К., каквито не се откриват, са задължителна предпоставка за уважаване на претенцията на осъдения за приложението на чл.58а ал.4 вр. с чл.55 от НК. Ето защо искането на  К. за прилагането на посочената разпоредба, респективно, и искането за смекчаване на индивидуализираната със съдебните актове по вид и размер наказателна репресия, се явяват неоснователни. Такова смекчаване К. е получил по силата на закона, след задължителната редукция на определеното наказание лишаване от свобода  от 12г. с 1/3, като  е наложено наказание в размер на 8 години, което е справедливо, съответно, нужно и годно да  реализира целите на наказанието по чл.36 от НК и най – вече да се постигне поправянето и превъзпитанието му, като с изолирането му от обществото ще се попречи и да извършва идентични престъпления, наред с постигане на предупредителния ефект спрямо останалите членове от обществото. 

        Поради всичко изложено до тук не се констатират основания за възобновяване на наказателните дела и искането на осъдения  А.Д.К.  следва да се остави без уважение, за което ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД :

 

 

          Р        Е         Ш         И   :

                

        

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения  А.Д.К. за възобновяване на НОХД №3488/2019г. по описа на РС – Стара Загора и ВНОХД №1100/2020г. по описа на ОС – Стара Загора.      

       РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                      

                                      

 

 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ :