Решение по дело №991/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 75
Дата: 18 февруари 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Васил Петров Ганов
Дело: 20191420200991
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

гр.Враца, 18.02.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският районен съд, ІІ наказателен състав в публично заседание на девети декември, две хиляди и двадесета година в състав :

 

                                                              Председател : Васил Ганов

 

При секретаря Милена Софронова и в присъствието на прокурора

като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 991 по описа за 2019г. за да се произнесе взе предвид следното :

 

 Производството е по реда на чл. 59 – 63 от ЗАНН и е образувано по жалба от Ю.Р.П. с ЕГН: **********  срещу Наказателно постановление №19-0967-001250 от 04.10.2019 г. на началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, с което за  нарушение на чл.6, т.1 от Закона за Движение по пътищата ЗДвП/ на осн. чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 100лв. и за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП на осн. чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 500 лв., лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, а  на осн. Наредба №Iз-2539 на МВР му са отнети общо 18 точки.             

Жалбоподателят оспорва наказателното постановление като незаконосъобразно, необосновано и постановено при нарушение на административно производствените правила.

Ответната страна – Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР Враца не взема становище по жалбата.

 След като се запозна с депозираната жалба съдът установи, че същата е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения срок по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество същата е ЧАСТНИЧНО ОСНОВАТЕЛНА.

 Въз основа на събраните по делото доказателства съдът приема са установена следната фактическа обстановка:

На  09.09.2019 г. около 17:10 часа в гр.Враца на кръстовището на ул. „Мито Орозов“ и ул. „Стоян Заимов“, Т.Т. и Я.Й. /мл. автоконтрольори съм сектор „Пътна полиция към ОД на МВР Враца/ спират за проверка лек автомобил ФОРД МОНДЕО с peг. № ВР6556АК, собственост на *********, движещ се в към център на град Враца, управляван от Ю.Р.П..

Служителите извършили проверка за алкохол на водача Ю.Р.П. с техническо средство Апкотест Дрегер 7510 с фабричен номер ARDN-0015, който отчел положителна проба-0,54 промила на водача и му бил издаден талон за медицинско изследване номер 0008741.

На място на водача е съставен АУАН №27533/09.09.2019г. от мл. автоконтрольор Я.Й.,*** с посока на движение към центъра на гр.Враца, на кръстовището с ул Стоян Заимов водачът Ю.П. извършва маневра завой на ляво на червен сигнал на работеща светофарна уредба в нормален режим на работа  и управлява МПС след употреба на алкохол - 0.54 промила, преди да е преминало въздействието му.

             Впоследствие било издадено и обжалваното в настоящото производство наказателно постановление с идентична фактическа обстановка, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за Движение по пътищата/ЗДвП/ на осн. чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 100лв. и за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП на осн. чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 500 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, а  на осн. Наредба №Iз-2539 на МВР му са отнети общо 18 точки.             

              В съдебно заседание са разпитани свидетелите Т.Т. и Я.Й. - мл. автоконтрольори съм сектор „Пътна полиция към ОД на МВР Враца.

   За изясняване на фактическата обстановка са изследвани АУАН №27533/09.09.2019 г., издаден от мл. автоконтрольор Я.Й., талон за изследване, справка за нарушител Заповед №8121з-515/14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи

  Тълкувайки събраните по делото доказателства съдът приема следното:

  НП е издадено от компетентен орган, надлежно упълномощен, видно от представеното по делото заверено копие от Заповед №8121з-515/14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи и в шест месечния преклузивен срок. Съставеният акт за установяване на административно нарушение формално отговаря на изискванията на чл. 42 от ЗАНН.

   Постановлението е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, като съдържа всички минимално изискуеми реквизити, нарушенията  са описани  точно и ясно, ведно  с обстоятелствата, при които е извършено.

   Правилно са  квалифицирани деянията, с оглед текстовото им  описание, посочена е дата и място на нарушението, както и  извършителя. Посочени са санкционните разпоредби, въз основа на които е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя. Вменените във вина на жалбоподателя нарушения са индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Не са допуснати съществени процесуални нарушения при постановяване на постановлението и по никакъв начин не е накърнено правото на защита на жалбоподателя, което той е упражнил с подаването на жалба. Наказанията за нарушенията са индивидуализирани.

  Видно от описанието на нарушението в акта и в наказателното постановление, жалбоподателят е наказан, че извършва маневра завой на ляво на червен сигнал на работеща светофарна уредба в нормален режим на работа, с което е осъществил състава на  чл.6, т.1 от Закона за Движение по пътищата.

Съгласно посочената норма участниците в движението да длъжни съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.

По правилността на наказателното постановление настоящият съдебен състав намира, че при доказателствена тежест върху административнонаказващия орган (АНО) по делото не беше доказано по категоричен и несъмнен начин, съгласно установения от законодателя стандарт, жалбоподателят да е извършил вмененото му във вина нарушение. Съгласно предявеното му фактическо обвинение жалбоподателят следва да се защитава по обвинение да е извършил маневра завой на ляво през кръстовището на забранителен сигнал на светофарната уредба. Такъв факт по делото обаче не се установи и не се доказа. Не се установява  извършената маневра завой на ляво на кръстовището да е било при забранителен сигнал на светофарната уредба. В показанията си разпитаните свидетели – мл. автоконтрольорите Т.Т. и Я.Й. не установяват водачът П. да е навлязъл и завил на кръстовището на червен светофар.

Действително според нормата на чл.189 ал.2 от ЗДвП, редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. Следователно законовата презумпция е оборима. Констатациите в АУАН в случая не се потвърждават от свидетелските показания на разпитаните полицейски служители.

При така установените факти съдът намира, че деянието, за което е бил наказан жалбоподателя, не осъществява състава на административното нарушение по чл. 6, т. 1 вр. с чл. 183, ал. 5, т. 1 от ЗДвП. Отново следва да се посочи, че доказателствената тежест в процеса се носи от наказващия орган, но неговите фактически изводи останаха недоказани по делото. Макар да е налице редовно съставен АУАН, в настоящия случай не намира приложение презумпцията по чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, поради което атакуваното наказателно постановление в тази му част следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

По отношение на извършеното от жалбоподателя нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, съдът приема атакуваното наказателно постановление за законосъобразно.

По категоричен и несъмнен начин се установи, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушение чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, а именно управление на пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, в случая 0.54промила. Цитираната норма е от категорията на превантивните административни мерки, чието предназначение е предотвратяване на противоправно деяние, респ. закононарушение и неговите вредни последици.

  Управлението на автомобила от жалбоподателя при наличие на употребен алкохол на 09.09.2019 г. се установява от приложения талон за изследване от същата дата, според който П. при извършена проверка с техническо средство е показал положителен резултат от 0.54 промила. Жалбоподателят е бил тестван от лице, което е имало право да борави с техническо средство „Алкотест Дрегер”.

Ето защо с оглед на установеното съдът счита за безспорно доказано, че на процесната дата жалбоподателят ****е управлявал МПС в нарушение на посочената разпоредба от ЗДвП, при което е извършил административно нарушение по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, за което е ангажирана административно наказателната му отговорност.

Относно размерът на наложените наказания - глоба в размер на 500 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 6 месеца - съдът прие, че същите съответстват на закона, тъй като са определени в твърд размер в закона и наказващия орган няма възможност за индивидуализация на същите.

Спазени са и изискванията на Наредба № Із – 2539/17.12.2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение, като е било постановено от административно–наказващият орган отнемане на общо 18 контролни точки за нарушението по  чл. 5, ал.3, т.1 от ЗДвП.

          Съдебният състав счита, че в конкретния случай не са налице и основания за приложението на чл.28 от ЗАНН, тъй като от една страна не се констатира конкретното нарушение да е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните нарушения от същия вид, а  от друга страна накърнените обществени отношения са с особена важност.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И:

 

           ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление №19-0967-001250 от 04.10.2019 г. на началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца в частта, с която на Ю.Р.П. с ЕГН **********  за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП на осн. чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 500 лв., лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, а  на осн. Наредба №Iз-2539 на МВР му са отнети общо 18 точки.             

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №19-0967-001250 от 04.10.2019 г. на началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца в частта, с която на Ю.Р.П. с ЕГН **********  за нарушение на  чл.6, т.1 от Закона за Движение по пътищата/ЗДвП/ на осн. чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100.00лв.

  РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Административен съд-гр.Враца, в 14 дневен срок от съобщението на страните за изготвянето му.

 

                   

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: