Решение по дело №261/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 163
Дата: 27 ноември 2019 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Борислава Славчева Борисова
Дело: 20191620200261
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                      Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

                                                     

                                                      

 

                                         Гр.Лом, 27.11.2019г.

                      

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

       Ломски районен съд, втори наказателен състав, в открито съдебно заседание на двадесети ноември две хиляди и деветнадесета, година, в състав:                                                                           

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.СЛАВЧЕВА

 

        при секретаря Л.П., като се запозна с докладваното от съдията Славчева АНД № 261/19г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

        

        Жалбоподателят Б.Р.Н. с ЕГН ********** ***, обжалва издаденото от  Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О.И., упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи Наказателно постановление № 19-0294-001077 от 23.06.2019г., с което на осн. чл.183, ал.7 от ЗДвП са му наложени административни наказания „Глоба“ в размер на 300лв /триста лева/ и 1 /един/ месец лишаване от право да управлява МПС, за извършено административно нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП с молба да бъде отменено изцяло като неправилно и незаконосъобразно.       

        В с.з. жалбоподателят редовно призован не се явява, представлява се от процесуален представител адв.Р.Б. от МАК, който поддържа жалбата и оплакванията в нея за незаконосъобразност на издаденото НП и неговата отмяна.

       Въззиваемият редовно призован не се явява, не се представлява.               

       Доказателствата по делото са писмени и гласни.

       Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

       С Наказателно постановление № 19-0294-001077 от 23.06.2019г. издадено от Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи на жалбоподателят Б.Р.Н. *** на осн. чл.183, ал.7 от ЗДвП са му наложени административни наказания „Глоба“ в размер на 300лв /триста лева/ и 1 /един/ месец лишаване от право да управлява МПС, за извършено административно нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП, а именно за това, че на 20.06.2019г. около 11,50ч. в гр.Лом, по ул.“Софийска“ – по път ІІ-81 Монтана – Лом, км 146+445, като водач на лек автомобил, марка „Рено Канго“, с рег.№ …, собственост на В. Г. *** нарушава въведената временна организация и безопасност на движението съгл. Заповед № РД-11-76 от 28..05.2019г. на АПИ и сигнализирана с пътен знак  „В-2“.

         В с.з. жалбоподателят редовно призован не се явява, представлява се от процесуален представител адв.Р.Б. от МАК, който моли съда да отмени обжалваното НП, като неправилно и незаконосъобразно, постановено при съществени нарушения довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя.

        Въззиваемият не се явява, не се представлява.

        Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

        По същество жалбата се явява неоснователна.

        От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка :

        На 20.06.2019г. около обяд свидетелите В.Б. и А.Б., двамата полицейски служители в РУ гр.Лом взели участие в специализирана полицейска операция по осъществяване контрол по безопасност на движението и осъществяване на нормално движение по ул.“Софийска“, тъй като в този период със Заповед № РД-11-76 от 28.05.2019г. на АПИ била въведена временна организация и безопасност на движението по улицата, като по време на строително-монтажните работи, работните участъци били съобразявани с подсигуряване на продохидомст до съседните жилищни райони. Самото пренасочване по обходни маршрути е въведено с пътни знаци и указателни табели съгласно проекта за временна организация на движението. В случая за целта имало поставени няколко заградителни решетки с поставени на тях пътни знаци „В 2“, забраняващи навлизането на автомобили в този участък от улицата, като две трети от ширината на пътното платно било преградено с камъни.

        Около 11,50ч. в района където била въведена временна реорганизация на движението по ул.“Софийска“– по път ІІ-81 Монтана – Лом, км 146+445,  навлязъл жалбоподателят, управлявайки лек автомобил, марка „Рено Канго“, с рег.№ …., който се движел в посока от Бензиностанция „Лукойл“ към КПП Кошовете, нарушавайки въведената забрана с пътен знак „В 2“.

        Бил спрян за проверка от полицейските служители, като на място св.В.Б. в присъствието на св.А.Б. и на жалбоподателят му съставил АУАН, сер.№ 392078 от 20.06.2019г., в който описал установеното административно нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.

      Горното се установява от фактическа страна от  приложените към преписката писмени доказателства и тези събрани от съда, в хода на съдебното следствие, както и от показанията на разпитаните в с.з. свидетели В.Б. и А.Б., които съдът кредитира, като обективни, последователни и взаимно свързани както помежду си, така и със събраните по делото доказателства.

      Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

       В нормата на чл.6, т.1 от  ЗДвП законодателят е регламентирал, задължението на участниците в движението да съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.

      За нарушение на тази разпоредба е предвидена административно-наказателна отговорност в чл.183, ал.7 от ЗДвП – „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 1 /един/ месец и с „Глоба“ от 300лв /триста лева/ за всеки водач, който навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство при въведена временна забрана за движение.

      От събраните по делото доказателства безспорно е установено, че жалбоподателят е извършил нарушението за което е санкциониран, а именно, че е управлявал МПС и е навлязъл с него след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство при въведена временна забрана за движение.

        Съдът намира, че правилно АНО е ангажирал неговата административнонаказателна отговорност, като е съобразил разпоредбата на чл.27 от ЗАНН и е наложил предвидени две кумулативни наказания за извършеното нарушение, които са с фиксиран размер.

        Съдът намира за неоснователни доводите в жалбата за допуснати съществени нарушения довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателят, свързани с малозначителността на деянието и разминаването в текстовата част между АУАН и НП.

         По разбиране на съда случаят не е нито „маловажен“, нито „малозначителен“ с оглед възможността да възникне опасност за движението, провокирана от извършеното нарушение в този пътен участък, тъй като в него се намират, както товароподемната техника на фирмата, отговаряща за ремонта на пътния участък, която е в непрекъснато движение, така и работниците извършващи самия ремонт. Нарушавайки установената забрана съществува опасност и за самия жалбоподателят, тъй като пътят е разкопан и управлявайки МПС-то може да пропадне в направените изкопи по пътя. Ето защо извършеното деяние от жалбоподателя, не може да обоснове по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с другите случаи от същия вид.

        В случая не е налице и текстово разминаване в описанието на извършеното нарушение в АУАН и НП, както и в правната квалификация. НП преповтаря описанието на нарушението направено от актосъставителя в АУАН, като в него е цитиран и текста на нарушената правна норма, което по никакъв начин по разбиране на съда не е нарушило правото на защита на нарушителя, да разбере за какво точно нарушение е ангажираната неговата административнонаказателна отговорност.

       Водим от горното съдът намира, че депозираната жалба се явява неоснователна, поради което я остави без уважение, и потвърди  атакуваното НП, като правилно и законосъобразно, за това  и на осн. чл.63 от ЗАНН

 

                                         Р  Е  Ш  И  :

  

 

        ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0294-001077 от 23.06.2019г. издадено от  Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, с което на жалбоподателят Б.Р.Н. с ЕГН ********** ***, на осн. чл.183, ал.7 от ЗДвП са му наложени административни наказания „ГЛОБА“ в размер на 300лв /триста лева/ и 1 /един/ месец „ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС“, за извършено административно нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП, като ПРАВИЛНО И ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

            

         Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне. 

 

         След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Началника на РУ гр.Лом за сведение и изпълнение.                                                 

 

 

                                                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ :