Решение по дело №706/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 668
Дата: 19 ноември 2019 г.
Съдия: Снежина Мойнова Иванова
Дело: 20197170700706
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 668

град Плевен, 19.11.2019 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – втори касационен състав, в съдебно заседание на пети ноември две хиляди и деветнадесета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

1. СНЕЖИНА ИВАНОВА

2. РАЛИЦА МАРИНСКА

 

при секретар Цветанка Дачева и с участието на прокурор Иван Шарков изслуша докладваното от съдия-докладчика Снежина Иванова по касационно административно дело № 706/2019 г.

 

Производството е по чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Община -
Плевен, срещу решение № 387 от 31.05.2019 г. по а.н.д. № 102 по описа за 2019 г. на Районен съд гр. Плевен  с доводи, че първоинстанционното решение е неправилно и незаконосъобразно, постановено при неправилно приложение на нарушените разпореди. Считат, че съдът изгражда нелогично заключение за неправилно приложение на материалните разпоредби и незаконосъобразност на НП. Посочва се, че конкретната нарушена разпоредба (чл. 3, т. 1) е вписана в АУАН, от където е пренесена дословно в наказателното постановление, както и че въпреки, че е цитирал съдържанието и на т. 1 и на т. 3, от чл. 3 на Наредба № 1 на ОбС -  Плевен, съдът по неясни съображения приема, че е приложен неправилният текст. Излагат се доводи, че абсурдно и неприемливо е да се приема, че специалната хипотеза на чл. 3, т. 3, е относима за случаи, при които източникът на музика се намира в жилищно помещение, само защото в общата разпоредба не е упоменат терминът музика. Счита се, че липсата на диференциране на понятието шум не е предпоставка за подобно разбиране, следователно аргументите в този смисъл не могат да бъдат споделени. Твърди се, че след като в първата част на акта съдът обективира изводи за спазени изисквания на АНП по съставяне и връчване на АУАН и НП, тоест предпоставките на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН „извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина” са доказани по категоричен и несъмнен начин, то решението на районния съд се явява неправилно, незаконосъобразно, постановено при вътрешно противоречие на мотивите, и в противоречие на материалните и процесуалните разпоредби. Моли се съдът да отмени решение № 387 от 31.05.2019г., постановено по н.а.х.д. № 102/2019г„ III н.с., на Районен съд Плевен и да постанови съдебен акт, с който да  потвърди наказателно постановление № 231/13.12.2018 г. на зам. кмета на Община - Плевен, като правилно и законосъобразно.

В съдебно заседание касаторът – Община – Плевен, гр. Плевен, пл. „Възраждане“ № 2 се представлява от юрк П., която намира, че решението е незаконосъобразно и следва да бъде отменено, тъй като нарушението е констатирано  е опартамент, а не обществена сграда по чл. 3, т. 3 от Наредбата, както е приел съдът..

В съдебно заседание ответникът – Х.Х.П.,*** не се представлява, тъй като адв П. не представя пълномощно за процесуално представителство за касационната инстанция.

Представителят на Окръжна прокуратура-Плевен , дава заключение, че жалбата е основателна и следва да бъде уважена.

Административен съд – Плевен, втори касационен състав, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационното оспорване е извършено от надлежна страна в срока по чл. 211 от АПК и е процесуално ДОПУСТИМО.

Разгледано по същество е ОСНОВАТЕЛНО.

С посоченото решение е отменено  наказателно постановление № 231 /13.12.2018г. на  Заместник кмет на Община – гр. Плевен, оправомощен със Заповед РД 10-495/14.04.2016г. на кмета на Община-Плевен,  с което на Х.Х.П. ***,  за това, че на  21.10.2018г. около 23:55 часа в гр. Плевен, ******, нарушава нощната тишина  спокойствие, изразяващо се в силна музика на горепосоченият адрес – нарушение на разпоредбата на чл.3, т.1 от Наредба №1 на ОбС-Плевен, на основание чл. 53 и чл. 27 от ЗАНН, във връзка с чл. 21, ал. 1, т. 1 и чл. 3, т. 1 от Наредба № 1 на ОбС – Плевен за обществения ред и опазване на общинските и други имоти за общо ползване на територията на Община – Плевен е наложена глоба в размер на  500,00 лв. / петстотин  лева/.

 За да отмени решението съдът е приел  на стр. 3 в решението, че съставеният АУАН и издаденото НП съдържат законоустановените в чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН реквизити и същите са законосъобразни, но  на стр 4 в решението, се приема, че АУАН е съставен в нарушение на чл. 42, т. 5 от ЗАНН, тъй като не е посочена конкретна законова разпоредба, която е нарушена. Настоящата инстанция намира, че решението е необосновано, тъй като са изложени взаимно противоречащи си мотиви относно съставянето на АУАН, което се отразява на законосъобразността на НП. В случая правилно  е съставен АУАН и НП именно за нарушение на чл. 3, т. 1 от Наредбата, съгласно който територията на Община Плевен се забранява вдигането на шум и извършване на производствена дейност и ремонтни работи, които нарушават тишината, спокойствието или безопасността на обитателите в жилищните сгради, както и упражняването на занаят, предизвикващ безпокойство, по-голямо от обикновеното за останалите обитатели и нарушаващ спокойствието на живеещите в жилищните сгради, в часовете: - в работни дни от 14:00 до 16:00 часа и от 22:00 до 07:00 часа;- в почивни и празнични дни 13:30 до 16:30 часа и от 23:00 до 08:00 часа когато следващият го ден също е празничен или почивен. В случая е налице именно вдигане на шум от П. по време след 22.00 часа, когато това е забранено и правилно е посочената нарушената разпоредба.

Нормата на чл. 3, т. 3 от Наредба № 1 е неотносима, тъй като се прилага по отношение на заведения за развлечения  - озвучаването с музика на закрити помещения, използвани за заведения за развлечения, от техните ползватeли след 22.30 часа, ако с това се нарушават тишината, спокойствието или безопасността на обитателите в жилищните сгради или предизвиква безпокойство, по-голямо от обикновеното за останалите обитатели в жилищните сгради, а в случая  нарушението е установено не в заведение за развлечение , а в жилище.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН  и чл. 221, ал. 2, предл. второ от АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав,

РЕШИ:

Отменя решение № 387 от 31.05.2019 г. по н.а.х.д. № 102  по описа за 2019 г. на Районен съд – Плевен, като вместо него постановя:

Потвърждава наказателно постановление № 231 /13.12.2018г. на  заместник кмет на Община  Плевен.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се изпрати на страните и на Окръжна прокуратура – Плевен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/                  ЧЛЕНОВЕ       1. /п/

 

                                                                                               2./п/