Определение по дело №1208/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 802
Дата: 9 юни 2021 г.
Съдия: Снежина Мойнова Иванова
Дело: 20197170701208
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 802

гр.Плевен, 09.06.2021 г.

 

Административен съд – Плевен, шести състав, в закрито заседание на девети юни две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                          Съдия: Снежина Иванова

 

като разгледа докладваното от съдия Иванова и. административно дело 1208по описа за 2019  година на Административен съд – Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на  чл. 78, ал. 7 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) във вр. с чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Административното дело е образувано по искова молба на Г.С.Б., ЕГН ********** – л.с., изтърпяващ наказание към датата на подаване на ИМ в Затвора-Белене,затворническо общежитие от открит тип-Варна срещу Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” гр.София /ГДИН/ с искане за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в размер  на 45 000 лева за периода от 02.11.2018г. – 10.10.2019 г. – дата на подаване на исковата молба, за претърпени болки и страдания поради бездействие на администрацията на Затвора Белене за осигуряване на медицинска помощ за лечение на онкологично заболяване и предоставяне на храна, която не е съобразена със заболяването му.

Съдът с определение № 2304/18.11.2019 година л. 29 по делото е предоставил на оспорващия безплатна правна помощ по чл.21, т. 3 от ЗПП за процесуално представителство и е изпратил същото на АС –Плевен за определяне на адвокати такъв е определен.

С определение № 2387 от 29.11.2019 година съдът е назначил адв. Н. Я. за служебен защитник.

С решение №688 от 30.10.2020 година съдът е отхвърлил искова молба на Г.С.Б., ЕГН ********** – л.с., изтърпяващ наказание към датата на подаване на ИМ в Затвора-Белене,затворническо общежитие от открит тип-Варна срещу Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” гр.София /ГДИН/ с искане за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в размер  на 45 000 лева за периода от 02.11.2018г. – 10.10.2019 г. – дата на подаване на исковата молба, за претърпени болки и страдания поради бездействие на администрацията на Затвора Белене за осигуряване на медицинска помощ за лечение на онкологично заболяване и предоставяне на храна, която не е съобразена със заболяването му.

По делото е постъпило писмо с вх. № 2230/07.05.2021 година от председател на Националното бюро за правна помощ, с което председателят на Националното бюро за правна помощ е поискал от съда на основание чл.189 от НПК и чл.81 във  вр. чл.78, ал.7 от ГПК във вр. с чл.27а от ЗПП, да бъде присъдено на НБПП разноските  за възнаграждение за адвоката, предоставил правна помощ по настоящото дело и след влизане в сила на съдебния акт, да бъде издаден изпълнителен лист. Към писмото е приложено  решение на председателя на НБПП № ПЛ-62-1524/03.02.2021 г. , с което  на адвокат адв Н.Я. е определено възнаграждение от 450 лева за осъщественото процесуално представителство по делото.

Искането е изпратено за становище на страните.

Постъпило е на 03.06.2021 година становище от ответника, че искането е неоснователно, тъй като е налице отхвърляне на исковата претенция.

Съдът като съобрази искането и закона, намира същото за неоснователно, по следните съображения:

Искането на Националното бюро за правна помощ е допустимо - подадено е от администрацията, която организира - чл. 6, ал. 2 ЗПП, и заплаща предоставената правна помощ - чл. 39 ЗПП.

Съгласно чл. 27а ЗПП в определените със закон случаи лицата, на които е предоставена правна помощ, възстановяват на Националното бюро за правна помощ направените разноски. Правната помощ се финансира от държавния бюджет в интерес на правосъдието, за да се гарантира равен достъп до правосъдие на лицата, които нямат средства за заплащане на адвокатско възнаграждение.

Административно-процесуалният кодекс не съдържа разпоредба, която да урежда дължимостта на разноските за предоставена правна помощ. С оглед на това приложение следва да намерят, доколкото е възможно, разпоредбите на Гражданския процесуален кодекс. Съгласно чл. 94, ал. 1 ГПК правната помощ, състояща се в адвокатска защита, е безплатна. Само в случаите на лишаване от вече предоставена правна помощ при условията на чл. 97, ал. 1 ГПК съдът осъжда получилото правна помощ лице да внесе всички суми от плащането, на които е било освободено. Настоящият случай не е такъв.

Съгласно  чл. 78, ал. 7 от ГПК, когато претенцията на лицето, което е получило правна помощ, бъде уважена, изплатеното адвокатско възнаграждение се присъжда в полза на Националното бюро за правна помощ.

Съдът намира, че неотносими към настоящото дело са и разпоредбите на чл. 189 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Наказателно-процесуалния кодекс не е приложим в производството по административни дела.

С оглед на горното не е налице определен в закона случай за дължимост от страна на получилия правна помощ ищец на направените разноски за адвокатско възнаграждение.

Правото на безплатна правна помощ е инструмент за гарантиране на конституционното право на защита - чл. 56 от Конституцията, и ограничаването му не може да става чрез прилагане на правни норми по аналогия.

Предвид горепосоченото не следва да бъдат присъдени в полза на НБПП разноските  за възнаграждение за адвоката, предоставил правна помощ по настоящото дело и искането следва да бъде отхвърлено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 78, ал. 7 ГПК във вр. с чл. 248, ал. 3 ГПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

Отхвърля искане вх. №2230/07.05.2021 година от председател на Националното бюро за правна помощ, за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение за оказана от адв. Н.Я.  правна помощ по и.адм. дело № 1208 по описа за 2019 год на Административен съд -Плевен.

Препис от определението да се изпрати на молителя.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд  в 7 дневен срок от съобщаването му.

 

СЪДИЯ:п