Определение по дело №2093/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1306
Дата: 2 декември 2019 г.
Съдия: Миглена Руменова Маркова
Дело: 20195300602093
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                     О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1306

         

                              гр.Пловдив, 02.12.2019г.

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на втори  декември  две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                           

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ : СВЕТЛАНА СТАНЕВА

                                        ЧЛЕНОВЕ :   МИГЛЕНА МАРКОВА

АТАНАСКА АНАСТАСОВА

                                                                

 

след като се запозна с докладваното от член- съдията Миглена Маркова ВЧНД №2093/2019г. по описа на ПОС, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 243, ал. 6 и ал. 7 от НПК.

С определение № 1617 от 17.10.2019г. постановено по ЧНД №5970/2019г. Пловдивският районен съд – ІV-ти н.с. е потвърдил Постановлението на РП-Пловдив, с което е прекратено наказателното производство по ДП №22/2018г. по описа на сектор „РПТ“ при ОД на МВР – гр.Пловдив, образувано  и водено срещу Неизвестен извършител по чл.343 ал.1 б“б“, вр. с чл.342 ал.1 предл.ІІІ-то  от НК.

В хода на разследването няма привлечено в качеството на обвиняемо лице.

 Срещу така постановения съдебен акт е постъпила жалба от Е.Х. Ч., с която се иска отмяна на определението на РС-Пловдив и на Постановлението на РП-Пловдив и връщане на делото на РП - Пловдив със задължителни указания по прилагане на закона. Твърди се, че определението е неправилно, тъй като деянието на водача на лекия автомобил не представлява случайно деяние по смисъла на чл.15 от НК, както и че същото е съставомерно, тъй като с действията си е извършил нарушения на ЗДвП, а именно: чл.5 ал.2 т.1, чл.20 ал.2 и чл.120 ал.1 т.2 от ЗДвП. Прави се искане делото да се върне на РП-Пловдив с указание да бъде назначена АТЕ, която да установи дали водачът на лекия автомобил е могъл да възприеме пострадалия в по- ранен момент, преди предприетото от него пресичане на пешеходната пътека.

Пловдивският окръжен съд, след като се запозна със събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, обсъди доводите, наведени в жалбата и аргументите в атакуваното определение, намира жалбата за процесуално допустима, а разгледана по съществото си за   НЕОСНОВАТЕЛНА.

С атакуваното определение Пловдивският районен съд е потвърдил Постановление на РП-Пловдив, в което е прието, че следва наказателното производство да бъде прекратено, тъй като с деянието си водача на лекия автомобил – свид. П.В. не е извършил нарушение на ЗДвП, поради което и деянието му  е несъставомерно.

При извършения съдебен контрол на Постановлението за  прекратяване на наказателно производство, РС-Пловдив е възприел изложената от РП-Пловдив фактическа обстановка, която е допълнил с уточняване  мястото на удара и посочване, че свид. П.В.се е движел със скорост от 45 км/час, както е посочено в допълнителната техническа експертиза, която съдът е кредитирал с доверие като правилна и обоснована. Изложил е обстойни съображения въз основа на които е счел, че направения анализ на събраните доказателства и правни изводи са правилни, поради което и обжалвания прокурорски акт следва да бъде потвърден. Развил е подробни мотиви, че осъщественото от свид. П.В. деянието е случайно по смисъла на чл.15 от НК, поради което и наказателното производство следва да се прекрати, след като е извършил  обстоен анализ на събраните в хода на досъдебното производство доказателства, които е разгледал в корелативна връзка с изготвените по делото експертни заключения.

Настоящият състав на Пловдивският окръжен съд счита, че изложената в Постановлението за прекратяване на наказателното производство, фактическа обстановка е правилно установена въз основа на събрани по реда на НПК доказателства, поради което и не следва да бъде преповтаряна. Настоящият съдебен състав също като първостепенния съд не споделя единствено приетата скорост на движение на свид. В. /в момента, в който е забелязал пешеходеца/ от 52 км./ч, предвид заключението на ДАТЕ, което категорично и обосновано с оглед представения видеозапис е изчислил, че е 45км/ч. Направените изводи в прокурорския акт, че не е осъществен престъпния състав на чл.343 ал.1 б“б“, вр. с чл.342 ал.1 предл.ІІІ-то  от НК са правилни, поради което и законосъобразно  първостепенния съд ги е  потвърдил.  Изложените в тази насока съображения на първостепенния съд и наблюдаващия прокурор са правилни, поради което и няма да се преповтарят, а само ще се допълнят с оглед допълнително изложените възражения на жалбоподателя.

Правилно първостепенния съд е приел, че свид. В. е управлявал лекия си автомобил със скорост от 45 км/ч към момента, в който е забелязал свид. Ч. пред разположените в левите  ленти за движение автомобили, да пресича пешеходната пътека  и е задействал спирачната система. Това е именно установената по категоричен и безспорен начин скорост на движение на лекия автомобил, предвид заключението на допълнителна автотехническа експертиза, изготвено след приобщаване към материалите по делото на видеозапис от охранителна камера, разположена на бул.“***“ с бул.“***“ записал момента на инцидента. Предвид техническите възможности, които предоставя видеозаписа от охранителните камери на ОП “Организация и контрол на транспорта“  е установено  обективно и точно мястото на удара, а именно северната граница на пешеходната пътека. Този факт обуславя  и разликата в мястото на удара по дължина на платното за движение посочен в изготвените АТЕ и ДАТЕ, доколкото се явява по – близката до лекия автомобил управляван от свид. В.  /широчината на пешеходната пътека е нормативно определена в чл.24 л.5 от Наредба № 2 за от 17.01.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка, съобразно различните класове пътища/.

Категорично и безспорно се установява от видеозаписа, заключението на ДАТЕ, показанията на разпитаните свидетели: свид. В. и  свид. И.В. и приложената по делото циглограма, че свид. Ч. е започнал да  пресича пешеходната пътека  на червен светофар, явяващ се забранителен за това му движение. Установени са точно скоростта на пешеходеца,  начина му на движение – бегом, изминатия от пострадалия път, както и скоростта, с която ако се е движел свид. В. този резултат нямаше да настъпи- 35км/ч.

Изложените факти и обстоятелства категорично оборват възраженията на пострадалия, че с действията си свид. В. е нарушил разпоредбите на чл.5 ал.2 т.1, чл.20 ал.2 и чл.120 ал.1 т.2 от ЗДвП по следните съображения:

Нормата на чл.5 ал.2 т.1 от ЗДвП сочи, че „Водачът на пътно превозно средство е длъжен  да бъде внимателен и предпазлив към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства“.  Посочената норма се явява обща,  а в закона са налице други норми, които съдържат конкретни задължения към водачите относно дължимото от тях поведение спрямо пешеходци и  движение със съобразена и/ или разрешена скорост, поради което и е недопустимо прилагането на обща и специална норма, съобразно трайната съдебна практика.

Изложеното от пострадалия твърдение, че е извършено нарушение на чл.20 ал.2 от ЗДвП не се възприема като основателно. Назначените и изготвени в хода на досъдебното производство заключения на АТЕ  и ДАТЕ са еднопосочни, че  свид. В. е възприел пешеходеца едва след излизането му пред спрелите в двете леви ленти, спрямо неговото местоположение,  автомобили, поради  което и не е имал техническата възможност да установи автомобила преди мястото на удара и да избегне произшествието. Посочено е че, за да не настъпи  пътно транспортно  произшествие е било необходимо  свид. В. да се движи със скорост от 35 км/ч. Скоростта, с която свид. В. се е движел -45км/ч/ не е несъобразена по смисъла на чл.20 ал.2 от НК, тъй като тя е съобразена с пътната обстановка- ненатоварено движение, регулирано кръстовище със светофар, осветеност,  с известните, видими и съществуващи фактори, които представляват опасност за движението. Фактът, че пострадалият е предприел пресичане на пешеходната пътека на червен светофар, в момент, в който  преминаването през кръстовището е било разрешено само за автомобилите, че свид. Ч. не е бил видим за него, въпреки че самото кръстовище е осветено и регулирано обосновава извод, че за свид.В. не е било налице задължение и необходимост да се движи с по-ниска от разрешената за населеното място скорост.

По отношение на възражението, че е осъществено нарушение на чл.120 ал.1 т.2 от ЗДвП настоящия съдебен състав счита, че същото е неоснователно. Нормата гласи, че „когато преминаването на пешеходците през пешеходна пътека се регулира с пътен светофар или от регулировчик, водачът на пътно превозно средство е длъжен след подаване на сигнал, който му разрешава преминаването - да пропусне пешеходците, които все още се намират на пешеходната пътека“. В настоящия случай свид. В. е задействал спирачната система на автомобила, за да спре на кръстовището и да пропусне пешеходеца, но не е имал техническата възможност да установи автомобила си преди мястото на удара.

Не е налице извършено от свид. В. и на нарушение на чл.119 от ЗДвП. Съобразно тази норма водачът е длъжен при приближаване към пешеходна пътека да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре. От изложеното по- горе се установява, че свид. В.  е намалил скоростта си на движение от 45км/ч на 35  км/ч, но не е успял да спре, поради липса на техническа възможност.

Категорично е установено, че свид. Чакракчъ е нарушил правилата на чл.113 ал.1 т.3 и чл.114 т.1 от ЗДвП  като е предприел пресичане на червен светофар и е навлязъл внезапно на кръстовището. Предвид това и искането за назначаване на ДАТЕ в жалбата на пострадалия следва да се остави без уважение като неоснователна.

Предвид изложеното настоящият съдебен състав счита, че свид. В. не е извършил нарушение на правилата за движение по пътищата,  бил е поставен в невъзможност да изпълни задълженията си и да предотврати настъпването на вредните последици /Р 58/1985г. ІІІ-то  н.о на ВКС/, липсва виновно поведение, поради което и деянието му  е случайно по смисъла на чл.15 от НК и правилно наказателното производство е било  прекратено.

При горните факти и правни изводи обжалваното определение на първоинстанционният съд е законосъобразно и следва да се потвърди, поради което и на основание чл.243 ал.7 от НПК съдът

 

                                О П Р Е Д Е Л И : 

 

ПОТВЪРЖДАВА  Определение  №1617 от 17.10.2019г., постановено по ЧНД №5970/2019г. по описа на  Пловдивския районен съд – ІV-ти н.с.

Определението е окончателно.             

                                                

             

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : 

                                          

                                                      ЧЛЕНОВЕ :