Решение по дело №2207/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1572
Дата: 22 август 2019 г. (в сила от 12 септември 2019 г.)
Съдия: Методи Неделчев Антонов
Дело: 20195330202207
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2019 г.

Съдържание на акта

 Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 1572

           В ИМЕТО НА НАРОДА

22..08.2019г.                                                                               гр. Пловдив                               

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД           VII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На  двадесети  май                          две хиляди и  деветнадесета година

В публично заседание в следния състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МЕТОДИ  АНТОНОВ

 

Секретар: Милена Георгиева

Като разглежда докладваното от съдията

НАХД № 2207 по описа за 2019 година

                                    

Р      Е      Ш      И :

 

ОТМЕНЯ  Електронен фиш серия К № 2317967, издаден от ОД на МВР – Пловдив,  с който на  Л.А.  К., ЕГН **********,  на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.4  от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание - ГЛОБА  в размер на 400.00 /четиристотин/ лева за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.   

  

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

   

  МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалван е Електронен фиш серия К № 2317967, издаден от ОД на МВР – Пловдив,  с който на  Л.А.  К., ЕГН **********,  на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.4  от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание - ГЛОБА  в размер на 400.00 /четиристотин/ лева за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят Л.А.К., редовно призована, в съдебно заседание не се явява и не изпраща процесуален представител.

Административнонаказващият орган –  Сектор „Пътна полиция” ОДМВР - Пловдив, редовно призован,  в съдебно заседание не изпраща процесуален представител.  

Пловдивският районен съд – VII н.с., като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, допустима е и разгледана по същество е  ОСНОВАТЕЛНА.

Атакуваният Електронен фиш е издаден против Л.А.  К., ЕГН **********, затова, че на 05.10.2018г. в 15:55 часа в гр. Пловдив, на ул. „Кукленско шосе” № 28, е управлявала  лек автомобил  „Опел Вектра”,  с рег. № ...със скорост от 84 км/ч., с отчетен толеранс от минус 3 км/ч, при ограничение на скоростта от 50 км/ч. за управление на МПС в населено място. По този начин жалбоподателят е превишил разрешената скорост с 34 км/ч. Констатациите били определени като нарушение по чл. 21, ал.1 от ЗДвП, въз основа на което бил издаден и обжалваният електронен фиш, с който на основание чл. 189, ал.4, вр. с чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание – глоба в размер на 400 лева.

Чрез подадената до съда жалба, жалбоподателят моли съда за отмяна на електронния фиш по съображения, изложени в нея.

Въззиваемата страна не взема становище по делото. 

Изложената фактическа обстановка съдът приема за   установена въз основа на приобщените по делото писмени доказателства – Електронен фиш,  снимков материал от клип №2851, Удостоверение за одобрен тип средство за измерване, Протокол от проверка на мобилна  система за видеоконтрол „TFR1–M ”, които съдът кредитира изцяло. 

         При извършената служебна проверка съдът констатира, че обжалваният електронен фиш съдържа реквизитите по чл.189 ал.4 от ЗДвП – посочени са данните за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на моторното превозно средство, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срокът, сметката или мястото на доброволното й заплащане.  

          Освен това, съгласно Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата /обн. ДВ бр.36 от 19.05.2015г./, издаването на електронен фиш за налагане на административни санкции за нарушения на         чл. 21, ал.1 и ал. 2 от ЗДвП вече е допустимо и когато нарушенията бъдат установени и заснети с мобилно автоматизирано техническо средство или система, каквато е и системата в настоящия случай.

Само за по-голяма прецизност, относно направените възражения, следва да се отбележи, че с оглед датата на извършеното нарушение – 05.10.2018г., във връзка с промяната в чл.165, ал.2, т.7 и т.8 от ЗДВП с ДВ бр. 54 от 2017г./в сила от 26.09.2017г./, както и отмененият с ДВ бр.6 от 2018г. /в сила от 16.01.2018г./ - чл. 7 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г., няма изискване пътният участък на заснемане да бъде обозначен с пътен знак Е24 и мястото на заснемане от пътния участък да бъде оповестено в средствата за масово осведомяване или страницата в интернет на МВР. Следва да се отчете и, че редът за съставяне на електронен фиш,  представлява  отклонение от общото правило за съставяне на АУАН и последващо издаване на НП, поради което правилата, относно последните не се прилагат. Ето защо неоснователни са наведените в тази посока възражения.

  В хода на извършената служебна проверка обаче, съдът  намира, че са допуснати съществени нарушения на подзаконовите нормативни изисквания, като е издаден порочен електронен фиш в противоречие с тях по следните съображения:

Съгласно чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за всяко използване на мобилно АТСС за контрол се попълва протокол съгласно приложението. Протоколът се попълва при всяка смяна на мястото/участъка за контрол, като при контрол във време на движение с мобилно АТСС се отбелязва началото и краят на контролирания участък. При работа с временно разположени на участък от пътя автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта, протоколът се попълва за всяко място за контрол и се съпровожда със снимка на разположението на уреда.

На следващо място според разпоредбата на чл. 10, ал. 3 от Наредбата съставеният на основание ал.1 от същата норма протокол се съпровожда със снимка на разположението на уреда, тоест на мобилното АТСС, което изискване в случая не е изпълнено. Такава снимка е неразделна част от протокола и има предназначение да даде визуална представа къде точно е било поставено мобилното АТСС, за да се прецени дали това място отговаря на посоченото в протокола, и къде е било разположено мобилното АТТС спрямо посоката на сработване и позиционирането на автоматизираните технически средства и системи. 

В настоящия случай липсва протокола по смисъла на чл.10 от наредбата, както и снимката за разположение на мобилния уред. Предвид това и с оглед разпределената тежест на доказване върху административнонаказващия орган, в случая  както по административно – наказателната преписка, така и в настоящото производство, не бяха представени доказателства в тази насока.

         С оглед изложеното, съдът намира,че процесният електронен фиш е незаконосъобразен, издаден в противоречие с подзаконовите нормативни изисквания и като такъв следва да бъде отменен.

 Мотивиран от гореизложеното, ПРС – VII наказателен състав, постанови решението си.

           

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала! МК