Разпореждане по дело №24/2015 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 април 2015 г.
Съдия: Милена Богданова Богданова
Дело: 20151500900024
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 април 2015 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

                                           24.04.2015 г , гр. Кюстендил

Милена Богданова - съдия-докладчик по дело по несъстоятелност №24/2015г., като се запознах с молбата  на кредитора “Корпоративна търговска банка” АД ЕИК *********, представлявано от квесторите С.Г.Л. и Е.З.К. със съдебен адрес гр.*, ул.“*“ № * за откриване на производство по несъстоятелност на длъжника “БАГИАНА” ЕООД, ЕИК ********** със седалище и адрес на управление гр.*, ул.“*“ № * ет. * ап.*, представлявано от Управителя Т.Д.Б., намерих, че същата отговаря на условията на чл. 127 и чл. 128 ГПК във вр. с чл. 628, ал.2 ТЗ, чл. 620 ТЗ. Внесена е държавната такса в размер на * лв, представени са доказателства  по чл. 628 ТЗ с преписи за ответната страна, представено е уведомление по чл. 78, ал.2 ДОПК, посочена е начална дата на неплатежоспособността.

         С оглед твърденията в молбата  и формирания петитум КОС счита, че е родово компетентен съгласно чл. 613 ТЗ  да се произнесе по повдигнатия спор и съгласно разпоредбите на чл. 621 ТЗ във вр. с чл. 131 ГПК 

Р А З П О Р Е  Ж Д А М

          Да се изпрати препис от молбата с приложенията на ответника- длъжник, който в едномесечен срок следва да даде отговор, който трябва да съдържа :

          1.посочване на съда и номера на делото;

          2.името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, ако има такива;

          3.становище по допустимостта и основателността на иска;

          4.становище по обстоятелствата, на които се основава искът;

          5.възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават;

          6.подпис на лицето, което подава отговора.

          Към отговора се прилага и пълномощно, ако е подаден от пълномощник и преписи според броя на ищците.

          В отговора на исковата молба ответникът е длъжен да посочи точно доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, както и да представи всички писмени доказателства, с които разполага.

           Указва на ответника, че съгласно специалната норма на  чл. 621, ал. 1, т. 2 ТЗ в производството по несъстоятелност съдът може дори по свой начин да установява факти и да събира доказателства, като поради установеното с нея засилено служебно начало, приложимо и за двете инстанции- първа и въззивна преклузията на чл. 266, ал. 1 ГПК не се прилага в това производство.

         В производството по несъстоятелност, доколкото в част ІV на Търговския закон “Несъстоятелност” няма особени разпоредби, се прилагат съответно разпоредбите на ГПК / съгласно разпоредбата на чл. 621а ТЗ/.  Освен правилата, установени в тази част, в производството по несъстоятелност се прилагат и следните особени процесуални правила:

1. определената от закона подсъдност за делата по несъстоятелност не може да бъде изменяна по съгласие на участващите лица;2. съдът може по свой почин да установява факти и събира доказателства, които са от значение за неговите решения и определения. На съда по несъстоятелността са подсъдни, без тази подсъдност да може да бъде изменяна по съгласие на участващите лица, още и: 1. исковете срещу синдика по чл. 663, ал. 2 и 3 , независимо от това, дали към момента на предявяване на иска производството по несъстоятелност е висящо, или е приключило; 2. обусловените от чл. 646 или чл. 647 искове.

        В производството по несъстоятелност не се прилагат правилата на ГПК относно: 1. спиране на производството по съгласие на страните; 2. оттегляне на молбата на кредитор за откриване на производство по несъстоятелност или отказ от нея, след като е постановено решение по чл. 630, ал. 1 и 2 или по чл. 632 3. оттегляне или отказ от иск, предявен от синдик или кредитор по чл. 645, ал. 3,  чл. 646 или чл. 647 .    

            Съгласно разпоредбите на чл. 619 от ТЗ в производството по несъстоятелност длъжникът се призовава на адреса на управлението му, а кредиторите - страни по делото, на посочения от тях адрес в страната. Ако те са променили адреса, без да уведомят за това съда по несъстоятелността, всички призовки и книжа се прилагат към делото и се смятат за редовно връчени. Кредитор със седалище в чужбина и без адрес в страната посочва съдебен адрес в страната. Ако такъв не е посочен, призовката се изпраща за обявяване в търговския регистър.

          След откриването на производството по несъстоятелност за актове, за които този закон не изисква обявяване в търговския регистър или съобщаване по реда на ГПК и които не подлежат на обжалване, кредиторите се считат уведомени с вписването на съобщение за съответния акт в книгата по чл. 634в, ал. 1  ТЗ. В случаите, в които този закон предвижда призоваването да се извършва чрез обявяване в търговския регистър, обявяването на поканата, съобщението или призовката трябва да се извърши най-късно 7 дни преди заседанието, съответно събранието.

            Да се изпрати препис от разпореждането  на страните.

            Разпореждането не подлежи на обжалване.

                                                                         СЪДИЯ- ДОКЛАДЧИК: