Определение по дело №5312/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 46
Дата: 6 януари 2020 г. (в сила от 6 януари 2020 г.)
Съдия: Александра Драгомирова Йорданова
Дело: 20191100605312
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

 

 

    О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

      гр. София , 06.01.2020г.

 

 

 

               СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ   СЪД , Наказателно отделение  ,  ІХ  - ти Въззивен  състав , в закрито  заседание на        шести                 януари    през  двехиляди и     двадесета        година в състав:

 

 

 

 

                                                    Председател  :  ДИМИТРИНА АНГЕЛОВА

                                                           Членове  : 1 .  АЛЕКСАНДРА  Й.А

                                                                             2.    СИМОНА УГЛЯРОВА

 

 

 

 

като  разгледа  докладваното от съдия  Й.а  В . Н.  Ч.  Д . №    5312      по описа за 2019  година , и за да се произнесе взе предвид следното :

                                Производството е по реда на  чл. 243  ал.8 от НПК .   

                     Образувано е по постъпила   жалба на      Й.А.А.  ,чрез упълномощен повереник – адв.Й. срещу  определение  на СРС , НО,  98  с – в  от 30.10.2019г .по     Н .Ч .Д . №  10067 / 18 г. по описа на СРС, НО,  98  с – в ,   с което  е  потвърдено постановление от 17.05.2018г. на СРП, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 15085/16г. по описа на 09-РУ- СДВР, пр.пр. № 34818/16г. по описа на СРП ,водено срещу неизвестен извършител за извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК .

                                В  жалбата  се излагат доводи , че  определението     на СРС , НО,  НО,  98  с – в  от 30.10.2019г .по     Н .Ч .Д . №  10067 / 18 г. по описа на СРС, НО,  98  с – в ,   с което  е  потвърдено постановление от 17.05.2018г. на СРП, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 15085/16г. по описа на 09-РУ- СДВР, пр.пр. № 34818/16г. по описа на СРП , водено срещу неизвестен извършител за извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК, е незаконосъобразно  тъй като неправилно е прието от СРС ,   че са били налице основания за прекратяване на делото  ,  поради което от настоящия съд се иска неговата отмяна и  връщане на делото в СРП за извършване на необходимите процесуално – следствени действия .

                                     Съдът като обсъди  обжалваното определение  на СРС ,   доводите  в  жалбата   , както  и съдържащите  се данни и материали по делото,  намира за установено следното :

                                     Жалбата   е  неоснователна  .

                        Съдът намира ,че подадената    жалба  е  неоснователна  и следва да бъде оставена  без   уважение    ,тъй като атакуваното определение на СРС   е законосъобразно , като правилно и в съответствие със събрания  доказателствения материал ,първоинстанционния съд е  направил  извода си ,   че  от  фактическа страна се установява следното :

                          Досъдебното производство е било образувано  и  водено срещу неизвестен извършител за извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК.

                          С постановление от 29.03.2017г. представителят на СРП е прекратил наказателното производство на осн. чл. 243, ал. 1, т. 1 от НПК.

                           Постановлението било обжалвано от      Й.А.А.  А. и отменено с определение от 24.07.2017г. на СРС, като в мотивите си съдът е приел, че постановлението е немотивирано и не са били извършени всички процесуални действия. Това определение е било потвърдено от състав на СГС. В тази връзка са били извършени допълнителни разпити на свидетеляВ.и свидетеля  А., както и очни ставки между тях, като показанията им останали взаимнопротиворечащи си и противоречията между тях не били отстранени.

                         На 17.05.2018г. е било издадено постановление на прокурор от СРП ,  с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 15085/16г. по описа на 09-РУ- СДВР, пр.пр. № 34818/16г. по описа на СРП ,водено срещу неизвестен извършител за извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК . Видно от съдържанието му е описана приетата фактическа обстановка, като е направен и анализ на доказателствата по преписката.  Крайният извод на СРП е, че досъдебното производство следва да бъде прекратено.

                         Р.А.била пенсионер и живеела в гр. София, ж.к.“****“, бл. **********, като страдала от здравословни проблеми, които затруднявали придвижването .  На 27.01.2010г. тя подала молба да получава пенсията си на ръка, в нейното жилище. От 2014г. до 02.2016г. единствения служител, който носел пенсията й бил свидетеля  П.В., служител на Пощенска станция 24 към „Български пощи“ЕАД. Съгласно технология на „Български пощи“ЕАД и НОИ за работа за изплащане на пенсии и пенсионни записи с електронен картон и установения ред в Пощенска станция 24 ,механизмът по който се изплащат пенсиите е следния: на пощальона се дават на ръка пари в аванс, който аванс представлява пенсиите на различни лица. За дадения му аванс пощальонът подписва Опис с индивидуално посочени на него лица на които следва да се изплатят пенсиите. Този опис оставал при касиерката на клона в оригинал. Пощальонът се подписвал и в авансова книга в потвърждение, че действително е взел паричната сума представляваща аванса. След полагане на подписите и вземане на сумата пощальонът обикаля адресите и доставя пенсиите на съответните лица по домовете им. След като предаде парите на пенсионера пощальонът е длъжен да му предостави служебен бон или т.нар. „електронен картон“. Получилият пенсията си пенсионер е длъжен собственоръчно да подпише служебния бон, като положи подпис и изпише датата на която е получил пенсията си. По този начин се удостоверява обстоятелството, че именно правоимащото лице е получило пенсията. Служебните бонове или т.нар. „електронни картони“ се издават предварително от Пощенската станция и се предават на пощалъона, който ги носи при раздаването на пенсиите. След като пенсионера подпише служебния бон, същия се предава на касиерката на Пощенската станция, с което се удостоверява, че пенсията е била получена от адресата й. Преди въвеждането на служебния бон или т.нар. „електронен картон“лицата получаващи пенсия в дома си са се подписвали на Образец 3. От показанията на свидетеляВ.се установява, че Р.А.често не е желаела да се подпише на предоставения й служебен бон, като дори се е случвало да го скъса, както е станало и на 10.02.2016г., а се е подписвала на Образец 3. По делото е приобщен Изплащателен картон, Образец 3 като веществено доказателство с номер **********, който е принадлежал на Р.А.и представлява малка книжка в която освен данните на получателя се съдържат и графи  , в които се съдържа информация за датата на получаване/изплащане на съответната пенсия, нейния размер, подписа на получателя и на пощалъона, който я е донесъл. Според данните на Изплащателен картон, Образец 3 на г-жа А., на 10.02.2016г. на г-жа А. й е била изплатена пенсия в размер на 542лв. за м.02.2016г., което тя е удостоверила с подписа си, като фигурира и подписа на пощалъона-свидетеля  В..

                             В хода на  досъдебното производство  е била назначена съдебно-графологическа експертиза, съгласно заключението на която подписа срещу дата 10.02.2016г. в приложения по делото Изплащателен картон, Образец 3 е положен именно от г-жа А.. Заключението на експертизата е категорично, като експертите  са разполагали с приложени образци на подписи, положени от г-жа А. преди смъртта й, изготвено е от  две вещи лица, разполагащи със специални знания в областта на изследването ,  при което няма основание заключението на експертизата да не бъде кредитирано.

                             Въззивният съд споделя изцяло правните изводи  на първата инстанция , че са били  налице основания по делото  за прекратяване  на образуваното  наказателното производство , тъй като по досъдебното производство не са събрани доказателства , че е осъществено от обективна и субективна страна престъпление по  чл. 206 ал .1  от НК,  в какъвто смисъл са и изводите на  прокурора   ,който е прекратил наказателното производство, тъй като не се касае за извършено престъпление от общ характер по цитирания състав на престъпление . Независимо от обстоятелството , че в определението на СРС е посочено , че не може да се   направи извод за извършено престъпление по чл.212 от НК  ,което престъпление  е посочено от СРС    за образуваното наказателно производство  , то въззивният съд намира ,че очевидно се касае за допусната от СРС техническа грешка при изписване на състава на престъплението , като при цялостен анализ на определението на СРС , се достига до извода , че  СРС е формирал ясно волята си да  потвърди  постановление от 17.05.2018г. на СРП, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 15085/16г. по описа на 09-РУ- СДВР, пр.пр. № 34818/16г. по описа на СРП ,водено срещу неизвестен извършител за извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК .Настоящата съдебна инстанция намира за неоснователно изложеното в жалбата ,  че са налице основания за отмяната на обжалваното  определение на СРС ,   тъй като неправилно е прието от СРС ,че   не е налице  извършено  престъпление по  чл.  206 ал.1 от НК. В тази насока  правилно е  отчетено   , че по делото не са събрани доказателства  сочещи  на  осъществяване  на състав на цитираното престъпление от НК , доколкото  при анализ на гласните и писмените доказателства  ,както и заключението  на съдебно-графологическа експертиза , правилно е прието от СРС , че не са налице данни за извършено престъпление по чл.206 , ал.1 от НК, тъй като  по делото липсват каквито и да  е доказателства за извършени присвоителни действия  от страна на свидетеля В., или  друго лице  по отношение на пенсията   на  починалата  Р.А.за месец февруари 2016г в размер  на 542 лв.  В тази връзка  следва да се посочи  изрично приетото в изготвената  съдебно-графологическа експертиза, съгласно заключението на която подписа срещу дата 10.02.2016г. в приложения по делото Изплащателен картон, Образец 3 е положен именно от починалата  Р. А.. Неоснователно се явява  искането  да се назначи  допълнителна съдебно-графологическа експертиза, доколкото е видно ,че отговор на  правно  релевантния въпрос по делото , а именно дали  починалата  Р.А.е получила пенсията    си за месец февруари 2016г в размер  на 542 лв.   е даден с вече назначената експертиза , сочеща , че  положения подпис подпис срещу дата 10.02.2016г. в приложения по делото Изплащателен картон, Образец 3 е положен именно от Р. А..Искането  в жалбата да се установи , кой е написал датата 10.02.16г е неоснователно , тъй като това обстоятелство няма никакво отношение към правно значимото по делото обстоятелство , че Р.А.е положила подпис  за получила сумата  за месец февруари 2016.г., като е ирелевантно по делото кое точно лице е написало датата 10.02.16г . Видно е от материалите по делото  ,че са изпълнени  указанията на  предходни съдебни състави , доколкото е проведен допълнителен разпит  на свидетеляВ.,  както и са проведени очни ставки с жалбоподателя     Й.А.А.  ,но   с провеждането им наличните противоречия в техните показания  не са могли да бъдат отстранени , а  и по делото , не е налично друго доказателство ,даващо възможност на съда , до  оцени  верността  на едните или другите показания .В тази насока е и неоснователно изложеното в жалбата  на Й.А.А.  , че поради влошеното здравословно състояние на майка му , при предишните посещения , при  броенето и предаването на парите винаги е присъствал  той , доколкото това обстоятелство се отрича от  свидетеляВ., който сочи  ,  че Й.А.А.   никога  не е присъствал на броенето и предаването на парите  , което е ставало по настояване на Р.А., а Й.А.А.    единствено е  осигурявал достъп до възрастната жена , негова майка , което е станало и на  инкриминираната дата  през февруари 2016г. В този смисъл въззивният съд намира ,че по делото не са събрани доказателства ,  установяващи , че е  извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК , тъй като  изложеното от пощенския служител – свидетеляВ., че Р.А.е положила подпис  за получила сумата  за месец февруари 2016.г., при което е получила пенсията си за този месец , се потвърждава от назначената по делото графическа експертиза .  Въззивният съд при  извършената от него служебна проверка  , не намира и основание за събиране на други доказателства  по  делото .

                                   Поради изложените съображения  настоящата съдебна инстанция намира , че изводите й обуславят   оставянето на       подадената жалба без  уважение като неоснователна   и  потвърждаване  на определението на СРС .

                                     Воден от горното съдът

 

 

 

 

 

                                                  О   П    Р    Е    Д    Е    Л    И  :

 

 

 

 

                                       П  О  Т   В   Ъ   Р  Ж  Д  А  В  А  определение  на СРС , НО,  98  с – в  от 30.10.2019г . по     Н .Ч .Д . №  10067 / 18 г. по описа на СРС, НО,  98  с – в ,   с което  е  потвърдено постановление от 17.05.2018г. на СРП, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 15085/16г. по описа на 09-РУ- СДВР, пр.пр. № 34818/16г. по описа на СРП ,водено срещу неизвестен извършител за извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК.

                                    Определението  е окончателно и  не подлежи  на обжалване или протест .

 

 

 

 

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ   :                

 

 

 

 

                                                            Членове : 1.                                                                                                                                                       

 

 

 

 

                                                                              2.