Решение по дело №104/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 273
Дата: 29 март 2021 г.
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20217150700104
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №273/29.3.2021г.

 

гр. Пазарджик,  29.03.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд - Пазарджик, в публично съдебно заседание на десети март,  през две хиляди двадесети и първа  година, в касационен състав: 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛИНА ПОПОВА

  ХРИСТИНА ЮРУКОВА 

при секретаря А.М..  и в присъствието на представител на Окръжна прокуратура – Пазарджик  прокурор С.Янев , като разгледа докладваното от съдия Попова КАНД № 104 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе,  взе предвид следното: 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Директора на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район  /БД ИБР /, с административен адрес : гр.Пловдив, ул.Я. С. „ № . , чрез процесуалния си представител Н. Г..  - старши юрисконсулт, против решение № 260165/16.12.2020 г.  на Районен съд–Пазарджик, постановено по АНД № 1192 по описа на Районен съд – Пазарджик за 2020 година. 

С обжалвания съдебен акт е отменено наказателно постановление  № 121/07.08.2020 г., издадено от Директора на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“  /БД ИБР /, с което на дружеството „Борис Кръстанов“  ЕООД , ЕИК ********** , със съдебен адрес *** , представлявано от управителя Б. П. К. за нарушение но чл. 46 , ал.1 т.3, б.“б“ от Закона за водите  и на основание чл. 200 ал.1 т.2 Закона за водите е наложено наказание имуществена санкция  в размер на 2000,00 лв. и са присъдени сторените в производството съдебно- деловодни разноски.

В жалбата се твърди, че решението на районния съд е постановено в нарушение на закона и допуснато съществено нарушение на съдопроизводствените правила , като са изложени подробни съображения в тази посока.  От касационния съд се иска да отмени решението на първата съдебна инстанция и да реши делото по същество като потвърди процесното наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, чрез своите процесуални представители поддържа  жалбата. Моли се съда обжалваното решение на ПзРС да бъде отменено като незаконосъобразно.

Ответникът по касационната  жалба,  редовно уведомен депозира в срока по чл. 213а, ал. 1 от АПК, чрез пълномощника си адв. Б., отговор по същата. В него се застъпва становище за  неоснователност на жалбата и се прави искане решението на районния съд да бъде оставено в сила. В съдебно заседание от същият  процесуален  представител е постъпило писмено становище , в което се пледира  касационната жалба да се остави без уважение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик намира касационната жалба за неоснователна. Предлага решението на районния съд  да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно. 

Административен съд – Пазарджик, като провери процесуалните предпоставки за допустимост по чл. 215 от АПК и след като на основание чл. 218 от АПК обсъди изложените в жалбата доводи и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с приложимия закон, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК - страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима за разглеждане.

След извършена касационна проверка в пределите на чл. 218, ал. 2 от АПК настоящият състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

С НП № 121/07.08.2020 , издадено от Директора на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район  /БД ИБР /,  на дружеството „Борис Кръстанов“  ЕООД , ЕИК ********** , със съдебен адрес *** , представлявано от управителя Б. П. К.. за нарушение но чл. 46 , ал.1 т.3, б.“б“ от Закона за водите  и на основание чл. 200 ал.1 т.2 Закона за водите е наложено наказание имуществена санкция  в размер на 2000,00 лв.

Наказателното постановление е обжалвано пред Районен съд – Пазарджик, който с решение № 260165/16.12.2020 г., постановено по АНД № 1192/2020 г., го е  отменил изцяло  с мотиви за допуснати в производството съществени процесуални нарушения, опорочаващи законосъобразността на обжалвания административнонаказателен акт. Районният съд, след събиране, преценка и анализ на доказателствата е приел, че както в акта, така и в НП, липсва пълно и точно описание на нарушението с всички негови признаци от обективна и субективна страна, с което са нарушени  чл. 42, т. 4 и 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и 6 от ЗАНН, както и се препятства проверката за законосъобразно прилагане на санкционната правна норма на Закона за водите. Освен това е изложил съображения за недоказаност на самото деяние. Алтернативно е изложил подробни доводи за наличието на предпоставките за приложение на чл. 28 ЗАНН, като е приел , че деянието припокрива признаците за маловажен случай.

Решението е правилно.

Съгласно разпоредбата на чл. 218, ал. 1 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за правилното приложения на материалния закон следи и служебно съгласно чл. 218, ал. 2, предл. 2 от АПК.

            Обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, след сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо. Същото е и законосъобразно, по следните съображения:

            Събрани са гласни и писмени доказателства, относими към всички факти, предмет на доказване по делото. Изводите са формирани при спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН, след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. При разглеждането на делото не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и законът е приложен правилно.

Касационният състав, съобразно чл. 220 от АПК, приема установената от районния съд фактическа обстановка, като кореспондираща изцяло на събраните по делото доказателства. Правилно е прието, че акта и наказателното постановление не отговарят на изискванията на чл. 42 т. 4 и т. 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН. Липсва пълно и точно описание на нарушението  с отразяване на всичките му признаци от обективна и субективна страна. Това не дава възможност да се прецени изложените фактически обстоятелства дали са правилно правно квалифицирани и дали е правилно приложена санкционната норма. Разпоредбата на т.6 от параграф 1 ДР на Наредба № 2 /08.06.2011 г. за издаване разрешителни за заустване на отпадъчни води във водни обекти  и определяне на индивидуални емисионни ограничения на точкови източните на замърсяване дава точна дефиниция на понятието „отпадъчни води „ и за да е  налице нарушение по чл. 46 ал.1 т.3 б.“б“ от ЗВ , водите, които се заустват във водния обект , трябва да са отпадъчни по смисъла на т.6 от параграф 1 ДР на Наредба № 2 /08.06.2011 г. Наличието на съставомерно деяние изисква водите да са замърсени от извършването на производствена , стопанска, земеделска и битова дейност или да са води от канализационните системи  на населените места , селищните и курортните образования. В процесния случай, както в АУАН , така и в НП при описанието на нарушението е посочено , че се касае за отпадни води , без да е посочени дали това са води , замърсени от извършването на производствена , стопанска, земеделска и битова дейност или са води от канализационната система. Тази липса на конкретика се допълва и от елементи в съдържанието, които вместо да внасят яснота , още повече затрудняват възможността на санкционираното лице да разбере , в извършването на какво точно нарушение се обвинява , а именно – дали в случая се касае до дъждовни води, които административно-наказвания орган приема за „отпадни“или са констатирани и  отпадъчни води от друго естество , както и къде точно се заустват тези води –  през ПВЦ тръба , която зауства в реката или както се сочи на  три места в тази река.

Настоящият състав намира, за правилен и съответстващ на правните норми, изводът на решаващият съд, че са допуснати в производството по налагане на административно наказание съществени процесуални нарушения.

Без основание са доводите на касатора, насочени  към приложимия в производството закон, с конкретни  доводи срещу изводите на районния съд, които са за свързани с несъобразяване процесуалните правила на ЗАНН чл. 42, т. 4 и 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и 6 от ЗАНН. Касационният съд намира, че правилно и съответно мотивирано, решаващият първоинстанционен състав е приел, че сочените процесуални норми на ЗАНН не са съобразени в производството по налагане на административно наказание, което на свой ред е рефлектирало върху правото на защита на наказаното лице, препятствайки го да разбере какво му се вменява да е извършил, а също и препятства проверката относно правилното приложение на материалния закон. Изводите на решаващия първоинстанционен състав са изцяло основани в приложимия ЗАНН и в доказателствата по преписката.

За пълнота на изложението следва да се отбележи, че принципно правилни са изводите на районния съд за недоказаност на нарушението, както и за приложението на чл. 28 ЗАН , но при наличието на посочените по-горе съществени нарушения допуснати в НП, съдът намира за безпредметно да ги подлага на по-обстоен анализ, а в случая следва да препрати направо към мотивите на районния съд.  От съществено значение  е , че е ограничено правото на защита на наказаното лице, както и e препятствана проверката относно приложимия материален закон и правилността на реализираната административнонаказателна отговорност.

Предвид горното, като е отменил наказателното постановление , районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. Обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци. При извършената съдебна проверка на обжалваното решение не се установиха пороци и във връзка с неговите валидност и допустимост.

При този изход от спора, касационният жалбоподател ще следва да бъде осъден да заплати на ответника сторените по делото разноски за заплатен адвокатски хонорар в размер на 700,00 лв. съгласно представените писмени доказателства и своевременно направеното искане.  

Мотивиран от горното и на основание чл. 222, ал. 2 от АПК вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Пазарджик :

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260165/16.12.2020 г. на Районен съд–Пазарджик, постановено по АНД № 1192 по описа на Районен съд – Пазарджик за 2020 година. 

ОСЪЖДА Басейнова дирекция „Източнобеломорски район  /БД ИБР /, с административен адрес : гр.Пловдив, ул.“Я. С. „ № . ,представлявана от директора В. И. Ч..  чрез процесуалния си представител Н.. Г..  - старши юрисконсулт,  да заплати на „Борис Кръстанов“  ЕООД , ЕИК ********** , със съдебен адрес ***, Ул.“Д. и т. „ № . , представлявано от управителя Б. П. К. сторените в настоящото  производство разноски в размер на 700,00 лв.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

                                    

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

             1./п/  

       2./п/