Решение по дело №970/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260102
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 12 март 2021 г.)
Съдия: Пламен Петров Деянов
Дело: 20201520200970
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 август 2020 г.

Съдържание на акта

                                                  Р   Е  Ш   Е  Н  И  Е

 

                                          гр.Кюстендил, 02.12.2020   год.

  

                                  В      И М Е Т О     НА   Н А Р О Д А

 

Кюстендилският районен съд, наказателна колегия, в публичното съдебно заседание, проведено на шестнадесети октомври две хиляди и двадесета година в състав:

  

                                                                                        

                                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: Пламен Деянов

 

при участието на съдебният секретар Гергана Милушева, като разгледа докладваното от съдия Деянов НАХД № 970/ 2020  год., за да се произнесе, взе в предвид следното:

           

Нарушителят Р.А.С., родена на *** ***, обжалва: Наказателно постановление № 3767/ 20.01.2019 год.,  изд.от Началника на Митница Югозападна - ТМУ гр.Кюстендил, с което на осн.чл.123,ал.1 от Закон за акцизите и данъчните складове за извършеното нарушение и  е наложено административно наказание  „Глоба” в размер на 500,00- петстотин лева., а  на осн.чл. 124,ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове са отнети в полза на държавата: - цигари марка „EVA SLIMS - 10 бр. /десет броя кутии по 19 къса цигари; цигари марка „PRESTIGE“ 4 броя кутии всяка от които с по двадесет къса без български акцизен бандерол. Или общо – равняващи се на 270 къса цигари.

 

Развиват се съображения за незаконосъобразността на атакуваното постановление.

Ответника по жалбата, чрез старши юрисконсулт С*** оспорва жалбата и моли за потвърждаване на атакуваното постановление.

КРС, след като събра необходимите доказателства за изясняване на делото от фактическа страна и ги обсъди по отделно и в тяхната съвкупност,приема за установено следното:

На 07.09.2019 г. около 13,30 часа на главен път гр. Сфия , гр. Скопие- главен път І-6 в посока ГКПП Гюешево- обл.Кюстендил, в района на село Гърляно , обл.Кюстендил, служители на ГПУ - Гюешево извършили проверка на лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Пасат“ с рег. № *** , управляван от Р.А.С., ЕГН - **********. При извършената проверка на лекият автомобил  в купето му в найлонова торбичка от личният и багаж са открити акцизни стоки-тютюневи изделия – цигари без български акцизен бандерол. Откритите цигари при доброволното им предаване от С. са описани като: цигари марка „EVA SLIMS - 10 бр. /десет броя кутии по 19 къса цигари; цигари марка „PRESTIGE“ 4 броя кутии всяка от които с по двадесет къса без български акцизен бандерол. Или общо – равняващи се на 270 къса цигари.

При извършена проверка цигарите са предадени с протокол за доброволно предаване съставен на дата 07.09.2019 година на името на С., като последната не е направила възражение и го е подписала при връчването му.

Горната фактическа обстановка се установява и доказва от показанията на свидетелите и цитираните писмени доказателства.

            Всички събрани и проверени в хода на съдебното следствие доказателствени материали са непротиворечиви, кореспондират помежду си и установяват безспорно фактическата обстановка описана по-горе.

            При така установеното, съдът приема следното от правна страна:

            Жалбата е процесуална допустима като подадена от надлежно лице, имащо качеството на нарушител и в законоустановения срок - седем дни от датата на връчване на наказателното постановление. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

            От възприетата фактическа обстановка следва несъмнен извод, че С. В. е осъществила от обективна и субективна страна съставите на  чл. 123, ал.1 от ЗАДС.

            Субект на нарушението по  чл. 123, ал.1 от ЗАДС е физическо лице, като за съставомерността на деянието от обективна страна следва да бъде доказано изпълнителното деяние в една от предвидените в закона форми – в случая "държане" на акцизни стоки без задължителния български бандерол на МФ.

            Според съда извършеното нарушение не разкрива признаците на маловажен случай. Законодателят е отчел повишената степен на обществена опасност на такъв вид нарушения, с оглед значимостта на защитените от ЗАДС обществени отношения, поради което е предвидил относително високи размери на наказанията, както и изрично е регламентирал кои нарушения могат да бъдат определени като маловажни. Съгласно разпоредбата на чл. 126б, ал.2 от ЗАДС, която се явява специална спрямо чл. 28 във вр. с чл. 11 от ЗАНН във вр. с чл. 93, т.9 от НК, "маловажни случаи" са тези, при които двойният размер на акциза за стоките-предмет на нарушението, не надвишава 100 лв. Видно от приложената експертна справка, дължимият акциз за процесните акцизни стоки /цигари/ за нарушението на  чл. 123, ал.1 от ЗАДС възлиза на 109,40 лв., т. е. двойният му размер е 218,80 лв., поради което същото не следва да бъде квалифицирано като маловажно.

            След като правилно е квалифицирал нарушението по  чл. 123, ал.1 от ЗАДС, административнонаказващият орган правилно и законосъобразно е определил по вид и размер наложеното на жалбоподателя наказания – "глоба" в размер на 500 лева, което е минимално предвиденото в разпоредбата на  чл. 123, ал.1 от ЗАДС.      Наложеното административно наказание е в минимален размер и съдът счита, че не следва да обсъжда дали са налице всички предпоставки за определянето му в минимален размер, с оглед липсата на възможност за промяна в по-голям размер от определения от АНО.

            Доказването на извършеното нарушение има за последица отнемането на стоките - предмет на нарушенията по  чл. 123, ал.1 от ЗАДС, в полза на държавата, съгласно чл. 124, ал. 1 от ЗАДС.

            Наказателното постановление е издадено от компетентен орган и съдържа изискуемите съгласно разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН реквизити. Нарушението с всички негови съставомерни признаци е описано пълно, като са посочени времето, мястото и обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Поради това, според настоящата инстанция, не са налице формални основания, които да водят до отмяна на обжалвания санкционен акт.

            След като прие, че нарушението е доказано по несъмнен начин, както и че административнонаказващият орган е приложил правилно материалния и процесуалния закон, съдът намира, че обжалваното Наказателно постановление на Началника на Митница Югозападна следва да бъде потвърдено в цялост като правилно и законосъобразно.

            Водим от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

 

 

                                                           Р Е Ш И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление  № 3767/ 20.01.2019 год.,  изд.от Началника на Митница Югозападна - ТМУ гр.Кюстендил, с което на осн.чл.123,ал.1 от Закон за акцизите и данъчните складове за извършеното нарушение от Р.А.С., родена на *** ***, е наложено административно наказание  „Глоба” в размер на 500,00- петстотин лева., а  на осн.чл. 124,ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове са отнети в полза на държавата: - цигари марка „EVA SLIMS - 10 бр. /десет броя кутии по 19 къса цигари; цигари марка „PRESTIGE“ 4 броя кутии всяка от които с по двадесет къса без български акцизен бандерол. Или общо – равняващи се на 270 къса цигари.

            ОСЪЖДА Р.А.С., родена на *** ***, да заплати на Митница Югозападна - ТМУ гр.Кюстендил минималното юрисконсултско възнаграждение в размер на 80/ осемдесет/ лева.

 

            Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: