Решение по дело №7667/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261906
Дата: 31 декември 2020 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20205330107667
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                             №261906                     31.12.2020 г.                    Гр. Пловдив

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I-ви гр. състав в открито съдебно заседание на шестнадесети декември две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

 

при участието на секретаря Невена Назарева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 7667 по описа на ПРС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са искове с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3, вр. с чл. 225, ал. 1 от Кодекса на труда и чл. 86 от ЗЗД.

        И.С.С., ЕГН ********** е предявил срещу ТРАНС ЕКСПО МАРКЕТ ЕООД, ЕИК ****** обективно съединени искове да бъде признато за незаконно уволнението на ищеца, извършено със заповед № ***** връчена на *****., с която ТПО между страните е прекратено на осн. чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ във връзка с извънредното положение в страната, и като такова да се отмени, да бъде възстановен ищецът на заеманата преди уволнението длъжност „*******“ и да бъде осъден ответника да му заплати обезщетение за времето, за което е останал без работа вследствие на незаконното му уволнение за периода 04.05.2020г. – 04.11.2020г. в размер на 3660 лева, ведно със законната лихва върху главницата от завеждане на ИМ до окончателното плащане. Претендира разноски.

      Ищецът твърди, че е работил по ТПО с ответника на длъжност ***************. Със Заповед № ******., връчена на ****., ТПО между страните било прекратено на осн. чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ *******., връчена на ищеца на 04.03.2013г. Твърди се уволнението да е незаконно, поради следното:

     Заповедта била издадена без правно основание, като посоченото в заповедта като причина - във връзка с извънредното положение в страната не представлява самостоятелно основание за прекратяване на ТПО, като освен това предриятието не било спирало работа през време на извънредното положение.

     Ето защо се твърди уволнението да е незаконно извършено, без да е налице основанието за прекратяване на ТПО. Твърди се вследствие на същото ищецът да е останал без работа за период от 6 месеца, като последното му БТВ за пълен раб. месец преди уволнението възлизало на 610 лева.

     От ответника не е постъпил писмен отговор, но с молба-становище изразява, че прекратяваенто на трудовия договор с ищеца е част от процедура по масово уволнение, проведено от ответното дружество, като наред с прекратяването на ТПО с ищеца, били прекратени и трудовите договори с други работници и служители от това дружество. Счита, че с въвеждането на противоепидемичните мерки в страната е налице нова обстановка, която е довела до обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор, тъй кат работодателят не може да осигури на служителя работата, която е била определена при възникване на ТПО, а от друга страна служителят не може да изпълнява работата, за която се е уговорил.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

За да бъде уважен искът по чл. 344, ал. 1, т. 12 от КТ да се признае уволнението за незаконно, и като такова да бъде отменено, е необходимо ищецът да установи, че е работил по трудово правоотношение с ответника и че същото е прекратено с посочената заповед, като оттам насетне в тежест на ответника е да установи законосъобразността на уволнението – че заповедта за прекратяването на трудовото правоотношение е издадена от компетентен орган, че са налице изискуемите от закона реквизити на заповедта за уволнение, че е било налице посоченото в заповедта основание за уволнение, че изложените в заповедта мотиви съответстват на посоченото основание, и че уволнението е извършване при спазване законоустановената процедура за това.

Установява се, че с оспорената заповед на управителя на ответниковото дружество от 30.04.2020 г. ТПО с ищеца е прекратено на осн. чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ поради причините – във връзка с извънредното положение в страната.

Разпоредбата на член 328, ал. 1, т. 12 от КТ предвижда прекратяването на ТПО едностранно от работодателя в случай на обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор, като въвеждането на извънредно положение в страната поради Ковид-19 априори не води автоматично до създаването на невъзможност от обективна страна за работодателя да осигури на работника работата, която е определена при възникване на ТПО, а следва да бъде установено по несъмнен и безспорен начин. Това обаче не  е било установено от ответника, с оглед на което съдът намира иска по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ за основателен, а уволнението за незаконосъобразно извършено.

По така изложените съображения уволнението се явява незаконно и следва да бъде отменено.

По иска по чл. 344, ал.1, т. 2 от КТ за възстановяване на ищеца на заеманата преди уволнението длъжност съдът намира следното:

Същият е основателен, предвид уважаването на главния иск по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ. В случая не е налице пречка за възстановяване ищеца на работа, тъй като същият е работил по безсрочно трудово правоотношение, а не по срочно такова, срокът на който да е изтекъл. Ето защо следва да бъде уважен. Ищецът следва да се възстанови на заеманата преди първото уволнение длъжност, на която е бил възстановен:  „отметник, измервателни уреди”.

По основателността на иска по чл. 225, ал. 1 от КТ вр. с чл. 344, ал. 1, т. 3 от КТ за присъждане на обезщетение за оставане без работа поради незаконното уволнение съдът намира следното:

За присъждане на обезщетение поради оставане без работа следва да бъде уважен искът за признаване уволнението за незаконно и неговата отмяна, ищецът да докаже, че е останал без работа за периода, за който претендира обезщетение, но не повече от 6 месеца, и ищецът да докаже размера на този иск, като установи размера на брутното трудово възнаграждение, получено за пълен работен месец преди уволнението. В настоящия случай е уважен главният иск за признаване уволнението на ищеца за незаконно и неговата отмяна, като видно от ангажираните от ищеца доказателства – у.ние от ТД на НАП ****** същият в периода от 04.05.2020г. до 04.11.2020 г. е бил без работа по ТПО вследствие на незаконното уволнение. Касателно последното БТВ, база за изчисляване на обезщетението съдът намира, че същото е в раземр на 610 лева, като за целия период ищецът има право да получи обезщетение в р-р на 3660 лева.

Вземането за обезщетение е лихвоносно, ИМ има х-р на покана и зак. лихва се претендира, поради което зак. лихва върху обезщетението за оставане без работа следва да се присъди от завеждане на иска до окончателното плащане.

С оглед изхода на спора ищецът има право на разноските, които са в размер на 1000 лева разноски за адв. възнаграждение. Същите следва да се възложат на ответната страна.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, вр. с чл. 3 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС държавна такса върху уважените искове в общ размер на  246,40 лева, от които 50 лева ДТ за иска по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ, 50 лева ДТ за иска по чл. 344, ал. 1, т. 2 от ГПК, 146,40 лева –ДТ в размер на 4% върху уважения размер на иска по чл. 344, ал. 1, т. 3 вр. с чл. 225, ал. 1 от КТ.

                  Така мотивиран, съдът

 

                                 Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА уволнението на И.С.С., ЕГН **********, извършено със  Заповед № 49/30.04.2020г. на управителя на ТРАНС ЕКСПО МАРКЕТ ЕООД, ЕИК ******, с която ТПО между страните е прекратено на осн. чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ,  ЗА НЕЗАКОННО И ГО ОТМЕНЯ.

ВЪЗСТАНОВЯВА И.С.С., ЕГН ********** на заеманата преди уволнението длъжност „******” в ТРАНС ЕКСПО МАРКЕТ ЕООД, ЕИК ******.

ОСЪЖДА ТРАНС ЕКСПО МАРКЕТ ЕООД, ЕИК ****** да заплати на И.С.С., ЕГН ********** следните суми: сумата от 3660 лева, представляваща обезщетение на осн. чл. 225, ал. 1 от КТ за периода 04.05.2020г. – 04.11.2020г., за който ищецът е останал без работа вследствие на незаконното уволнение, ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаване на исковата молба – 02.07.2020г., до окончателното плащане на дължимата сума, както и да й заплати сумата от 1000 лева - разноски за адвокатско възнаграждение.

ОСЪЖДА ТРАНС ЕКСПО МАРКЕТ ЕООД, ЕИК ******* да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС сумата от 246,40 лева  – държавна такса върху уважените искове.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски окръжен съд с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала.

Секретар: Н.Н.