Решение по дело №405/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 декември 2022 г.
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20227080700405
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2022 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

№441

 

гр. Враца,15.12.2022г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 06.12.2022г. /шести декември  две хиляди двадесет и втора година/ в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВААСИЛЕВА

                                                                                                                             ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА КАН дело № 405 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

        

            Производството е по реда на чл.208 и сл.от АПК във връзка с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

           Образувано е по касационна жалба на М.К.С. ***, предявена чрез * К.Т., против Решение № 260008/12.05.2022г.,  постановено но АНД № 445/2021г. по описа  на Районен съд  Враца, с което е  потвърдено Наказателно постановление № 21-0967-000467 на Началник група към ОДМВР – Враца, сектор „ПП“, за налагане  на  административно наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП  за нарушение на чл. 20, ал. 2 от същия закон.

            В касационната жалба се съдържат доводи, че първоинстанционното решение е неправилно, поради противоречие с материалноправните разпоредби и съществено нарушение на процесуалните правила.Твърди се, че превратното възприемане на фактите и липсата на правилна преценка от административнонаказващия орган за причините, довели до възникналата пътна ситуация с отклонението на автомобила от платното за движение, както и необсъждането на възраженията по съставения АУАН, са довели до незаконосъобразност на наложеното наказание и съответно незаконосъобразност на потвърдилото го решение. Отправено е искане обжалваното решение да бъде отменено, а с него и оспореното наказателно постановление. Претендирани са направените разноски в съдебното производство за двете инстанции. В с.з. идентични съображения се развиват от процесуалния представител на касатора *К.Т..

            Ответникът – Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Враца,  не ангажира становище по касационната жалба.

Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за неоснователност на жалбата, тъй като оспореното  съдебно решение не страда от посочените в нея пороци, поради което прави искане същото да бъде оставено в сила.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд – Враца, в настоящият касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена в законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е допустима. Разгледана по същество е и основателна.

С процесното постановление е ангажирана отговорността на касатора за това, че на 18.03.2021г., около 14.30 часа, на път втори клас №15 км 13+300 с посока на движение *** управлявал т. а. „Дачия Логан“, с рег. № ***** и вследствие на несъобразена с пътните условия скорост /мокър път/, губи контрол над МПС и реализира ПТП, като излиза вдясно по посока на движение и се блъска в дърво.

За да потвърди НП, районният съд е приел, че в производството по съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, а по съществото на спора, че  касаторът е осъществил състава на нарушението по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, поради което правилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност на посоченото в НП правно основание. Съдът е развил доводи, че глобата по чл. 179, ал. 2 от ЗДвП е с фиксиран размер, поради което отпада необходимостта от индивидуализация на наложеното наказание, което е приел за справедливо и с оглед постигане целите на чл. 12 от ЗАНН, е потвърдил оспореният пред него санкционен акт.

Касационната инстанция намира, че решението на първата инстанция е валидно и допустимо, но неправилно поради следните съображения:

Не се  споделят мотивите на Районния съд, довели до потвърждаване на НП. Неправилна, като несъответна на фактите по делото, е преценката на въззивния  съд относно доказаността на административното нарушение по  чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. От анализа на релевантните доказателства и обстоятелства не се установяват предпоставките за квалифициране на деянието като административно нарушение с посоченото правно основание.

Преценката на всеки водач относно избираната от него скорост при управление на автомобила, е индивидуална и за това  той носи  лична отговорност по ЗДвП. В този случай за доказване на несъобразената скорост законодателят действително не е предвидил засичане на конкретната скорост на движение преди или в момента на установяване на всяко нарушение. Достатъчен е фактът на настъпило ПТП при конкретни пътни условия, като това в никаква степен не освобождава контролните органи от събиране и оценка на доказателства за тези условия, както и от преценка на всички факти и обстоятелства, имащи значение за внезапно възникналата пътна ситуация, за да може  въз основа на тях да бъде изградена „обвинителната“ теза, със съставянето на АУАН. В процесния случай липсват каквито и да било доказателства относно атмосферните условия, състоянието на пътя, релефа в пътния участък, конкретните условия на видимост, характера и интензивността на движение. Изписването „мокър път“ в АУАН, а в последствие пренесено и в НП не изпълва съдържанието и не покрива смисъла, заложен от законодателя в цитираната за нарушена разпоредба на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

Липсата на доказателства, че автомобилът е управляван със скорост, която не е съобразена с пътните условия, каквото е предявеното „обвинение“, неизясненият механизъм на настъпилото произшествие, поради липса на надеждни и обективни доказателства, включително за конкретните условия на пътя,  водят до невъзможност да се установят безспорно и категорично, относимите към състава на нарушението по чл. 179, ал. 2 вр. с  чл. 20, ал. 2 от ЗДвП факти. Липсват предпоставките за ангажиране на административно-наказателната отговорност на нарушителя, поради което издаденото НП е незаконосъобразно. Действително, сезираният да се произнесе по преписката АНО действа в условията на оперативна самостоятелност и в тази връзка на неговата свободна и независима преценка е предоставено правомощието, дали да проверява акта от гледна точка на неговата законосъобразност и обоснованост или не, както и в какъв обем да бъде извършена тази проверка. Във всички случаи обаче, следва да се осигури възможност на страните и съда да установят механизма на формиране на правните му изводи и съответствието им с фактическите констатации. Процесуалното бездействие на администрацията в настоящия случай е довело до издаването на неправилен и необоснован санкционен акт, с недоказана по безспорен начин вина на посочения в АУАН нарушител и има за последица неговата отмяна от съда.

 Като е стигнал до изводи, различни от изложените, и като е обосновал краен резултат за потвърждаване на издаденото НП, районният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено. Тъй като въззивният съд не е допуснал съществени процесуални нарушения при постановяване на съдебния си акт и не се налага установяване на факти, за които не са достатъчни събраните писмени доказателства, касационният състав следва да се произнесе по съществото на спора. По изложените по-горе съображения, с постановеното  в това производство решение следва да се отмени наказателното постановление.

При този изход на спора претенцията на касатора за присъждане на направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение пред двете инстанции в размер на  700 /седемстотин/ лв. се явява основателна и ОД на МВР в качеството му на ЮЛ, в чиято структура се намира АНО, издал отмененото НП, следва да бъде осъдена  да му ги заплати.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Враца

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 260008/12.05.2022г.,постановено но АНД № 445/2021г. по описа  на Районен съд – Враца и вместо него

 

ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 21-0967-000467 на Началник група към ОДМВР – Враца, сектор „ПП“, с което на М.К.С. *** на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева.

ОСЪЖДА ОДМВР – Враца да заплати на М.К.С. *** деловодни разноски в размер на 700 /седемстотин/ лева за двете инстанции.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

      

                    2.