№ 223 08.06.2021 година гр.Бургас
В ИМЕТО НА НАРОДА
Бургаският окръжен съд граждански състав
на двадесети май две хиляди двадесет и първа година закрито заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Десислава Динкова ЧЛЕНОВЕ:
секретар Станка Чавдарова прокурор
като разгледа докладваното от съдия Д.Динкова т.дело номер 79 по описа за 2021 година.
Производството е образувано по молба на „Супер бокс груп“ ЕООД с ЕИК205343161, представлявано от управителя Димо Черкезов, с искане за откриване на производство по несъстоятелност, поради неплатежоспособност по смисъла на чл.608 ал.1 т.1 и т.2 от ТЗ.
Молителят - длъжник твърди, че не е в състояние да погасява задълженията си. Заявява се, че към датата на подаване на молбата задълженията с настъпил падеж са в общ размер от 106 686,47лв., от които 3 518,47 лв. към доставчик и 103 168,17 лв. публично-правни задължения. Твърди се, че дружеството е в състояние на неплатежоспособност от падежа на първото от публично-правните задължения, от който момент не е в състояние да обслужва задълженията си, а именно от 01.04.2019 год. Сочи се, че от тази дата търговецът е спрял плащанията си с оглед настъпилите трайни финансови затруднения. Твърди се, че тези затруднения имат необратим характер, поради кумулирането на следните предпоставки: липсата на
актив/имущество, достатъчно за покриване на задълженията, без опасност за интересите на кредиторите; дефицит на съконтрахенти; намален търговски оборот поради усложнената епидемиологична обстановка.
Бургаски окръжен съд, като обсъди доводите на молителя и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
От справка в ТР е видно, че дружеството е регистрирано през 2018 година с предмет на дейност електронна търговия, дейност, свързана с управление на онлайн магазин; покупко-продажба на стоки на едро и дребно; както и всяка друга дейност, позволена от закона.
Установява се, че длъжникът редовно е обявявал финансовите си отчети, като към момента са обявени ГФО към 31.12.2018 год. и към 31.12.2019 год.
В приетата по делото съдебно-икономическа експертиза е проследена структурата на активите и пасивите на дружеството за периода от 2019 год. до датата на изготвянето й.
През 2019 год. дружеството не отчита ДМА , отчита текущи (краткотрайни) активи в размер на 252 хиллв., формирани като вземания от клиенти и доставчици в размер на 2 хиллв. и парични средства в брой в размер на 250 хиллв. Структура на пасива - дружеството отчита натрупана неразпределена печалба в общ размер от 17
хил.лв. и реализирана печалба за финансовата година в размер на 223 хиллв., което води до увеличение на собствения капитал - 240 хил.лв.Формираните задължения в размер на 12 хил.лв. са с краткосрочен характер и всички са със срок на погасяване до 1 година.
През 2020 год. дружеството не отчита ДМА; отчита текущи (краткотрайни) активи в размер на 41 хиллв., формирани като вземания от клиенти и доставчици в размер на 2 хил.лв. и парични средства в брой в размер на 39 хиллв. Структура на пасива - дружеството отчита натрупана неразпределена печалба в общ размер от 8 хиллв. и реализирана загуба за финансовата година в размер на 65 хил.лв., което води до намаляване на собствения капитал до отрицателна стойност - (57) хиллв. Формираните задължения са в размер на 98 хиллв. в т.ч. данъчно-осигурителни - 89 хиллв. Всички са с краткосрочен характер и всички са със срок на погасяване до 1 година.
Сочи се в експертизата, че дружеството е приложело отчет, според който в периода 01.01.21 год. - 19.02.21 год. не осъществява дейност, не отчета приходи, разходи и няма промяна в балансовите стойности. Съгласно този баланс краткотрайните активи са на стойност 41 хиллв., краткосрочните задължения - 98 хиллв.
При изготвяне на заключението вл.Д. е установила, че дружеството не е начислило допълнително лихви върху публичните задължения, както и че краткосрочните вземания и задължения са представени компенсирано в актива на баланса (сметка 401 Дт). Експертизата е направила необходимите преизчисления и е съставила баланс към 29.04.2021 год., като основанието за това е завишение на сумата на актива и неотразяване в пасива на изискуеми публични задължения. Въз основа на изготвения от вещото лице баланс, структурата на актива е 39 хиллв. - парични средства в брой. Структура на пасива - натрупана неразпределена печалба в общ размер от 8 хиллв. и непокрита загуба от 2020 год. в размер на (71) хиллв. Отчетената загуба в размер на 8 хиллв. представлява допълнителна начислена лихва в размер на 8 хиллв.върху задълженията към НАП. Формираните задължения са на стойност 101 хил.лв., в това число задължения към доставчици в размер на 3 хил.лв., данъчно-осигурителни задължения - 105 хиллв. и задължения към собственика - 2 хиллв. Всички са с краткосрочен характер и всички са със срок на погасяване до 1 година. По този начин краткотрайните активи са в размер на 39 хиллв., краткосрочните задължения - 110 хиллв.
Въз основа на установените стойности на краткотрайните активи и краткосрочните задължения към трите изследвани периода, от вещото лице са направени изчисления на финансовите показатели и коефициенти към 31.12.19, 31.12.20 и 29.04.21 год. Установява се, че към 31.12.2019 год. показателите на обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност са със стойности много над 1, което означава, че предприятието притежава към съответната дата повече краткотрайни активи, отколкото задължения. Към 31.12.2020 год. всички коефициенти на ликвидност са под единица (0.3824), което означава, че предприятието не е разполагало с достатъчно краткотрайни активи за погасяване на краткосрочните си задължения. Към 29.04.2021 год., въз основа на коригирания счетоводен баланс, всички коефициенти на ликвидност са под единица - 0,3545. Коефициентът на финансова автономност за 2019 и 2020 год. е съответно 20 и -0.86176, а към 29.04.21 год. - 0.6455, което показва превишение на задълженията спрямо собствения
капитал от 2020 год. насам, т.е. задълженията не са обезпечени с имуществото на предприятието.
От отговора на въпроси №№2 и 4 от заключението става ясно, че през 2019 год. дружеството е било в състояние да погаси всичките си задължения с наличните краткосрочни активи, но през 2020 год. те погасяват само 38% от текущите пасиви, а пред 2021 год. - 35%. От експертизата става ясно, че имуществото на „Супер бокс груп“ ЕООД не е достатьчно, за да покрие изискуемите му парични задължения, балансовата стойност на пасивите е по-голяма от балансовата стойност на активите със 71 хил.лв. Дружеството не е в състояние да погаси дължимите суми. Към 30.04.2021 год. то може да уреди едва 35% от задълженията си. На практика търговецът не осъществява дейност, а върху изискуемите публични задължения се начисляват лихви, което показва абсолютна зависимост на молителя от кредиторите му. От експертизата е установено последно плащане към кредитори на 17.11.2020 год. и на практика през 2020 год. е видно трайно състояние на неплатежоспособност.
При така установените обстоятелства от експертизата, молбата е основателна и следва да бъде уважена.
Съгласно разпоредбата на чл. 608, ал.1 от Търговския закон, неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане, или задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца, т.е. при наличието на всяка една от предвидените в цитираната норма предпоставки длъжникът би изпаднал в състояние на неплатежоспособност. Според презумпцията, визирана в ал. 3 на същата норма неплатежоспособността се предполага, когато длъжникът е спрял плащанията.
Влошените показатели на коефициентите на ликвидност са възприети в практиката като водещи в преценката за състоянието на неплатежоспособност (решение № 71 от 30.04.2015 г. по т.д. № 4254/2013 г. I т.о. ВКС). Те се свързват с невъзможността на длъжника да поеме плащанията си и се формират като съотношение между краткотрайните активи/всички или определена част от тях/ към краткосрочните или текущи задължения на предприятието. Същевременно съдебната практика счита, че простото съотношение на актива и пасива, залегнало в изчислението на коефициентите за ликвидност на дружеството, е недостатъчно за преценка на състоянието му на платежоспособност.
В случая показателите на коефициентите на обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност към 31.12.2020 год. показват като цифрово изражение становището на вещото лице, че длъжникът погасява една малка част от текущите си задължения. Причина за това е декапитализацията на дружеството и липсата на достатьчно бързоликвидни активи, чрез които да обслужва задълженията към кредитори. Видно е, че в края на 2020 год. и към 30.04.2021 год. търговецът е с влошени стойности на коефициентите на обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност - под единица, която се счета за норма при оценката на финансово- икономическата състояние на предприятието. Становището на вещото лице е, че практически дружеството е спряло дейност, тъй като няма промяна в балансовите числа към 31.12.20 год. и към датата на подаване на молбата. Последното плащане е
з
на 17.11.2020 год. Това според съда означава, че дружеството е неплатежоспособно - търговецът не е в състояние да изпълнява изискуеми парични задължения към контрагенти или към фиска и това състояние не е временно. Неплатежоспособността на дружеството е настъпила към 17.11.2020 год., когато е последното плащане към кредитори. Молбата за откриване на производство по несъстоятелност е основателна и следва да бъде уважена поради констатираната неплатежоспособност.
От заключението става ясно, че към 30.04.2021 год. дружеството отчита парични средства в размер на 39 хил.лв. - достатъчен размер за издръжка на производството. С оглед на това, съдът следва да постанови решение със съдържание по чл.630 ал.1 от ТЗ. За временен синдик следва да бъде назначена Милена С., която е представила предварително съгласие. Следва да се допуснат обезпечителни мерки и да се определи дата за първо събрание на кредиторите.
Мотивиран от горното и на основание чл. 630, ал. 1, във вр. с чл. 607а и чл. 608 от Търговския закон, Бургаският окръжен съд
ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Супер бокс груп“ ЕООД с ЕИК205343161, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, к-с „Лазур“ бул. ,Демокрация“ бл. 71, ап.42,представлявано от управителя Димо Черкезов, като определя за нейна начална дата 17.11.2020 год.
ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на „Супер бокс груп“ ЕООД с ЕИК205343161, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, к-с „Лазур“ бул.,Демокрация“ бл. 71, ап.42.
НАЗНАЧАВА за временен синдик на „Супер бокс груп“ ЕООД с ЕИК205343161, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, к-с „Лазур“ бул. ,Демокрация“ бл. 71, ап.42 М.П.С..
ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение на временния синдик в размер на 800 лв. месечно, считано от датата на решението.
ОПРЕДЕЛЯ срок за встъпване в длъжност 11.06.2021 год.
ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на възбрана върху недвижимите имоти и запор върху движимото имущество и всичките вземания на длъжника „Супер бокс груп“ ЕООД с ЕИК205343161, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, к-с ,Дазур“ бул., Демокрация“ бл. 71, ап.42.
ОПРЕДЕЛЯ дата за провеждане на първо събрание на кредиторите на „Супер бокс груп“ ЕООД с ЕИК205343161, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, к-с „Лазур“ бул.,Демокрация“ бл. 71, ап.42 на 29.06.2021 год. от 13.45 часа в сградата на Окръжен съд Бургас, зала №6, при следния дневен ред:
1. Изслушване на доклада на временния синдик по чл.668 от ТЗ;
2. Избор на постоянен синдик, предложение до съда за назначаването му и определяне на възнаграждение;
3. Избор на комитет на кредиторите.
ОСЪЖДА „Супер бокс груп“ ЕООД с ЕИК205343161, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, к-с „Лазур“ бул. „Демокрация“ бл. 71, ап.42 да заплати в полза на бюджета на съдебната власт държавна такса по сметка Бургаски окръжен съд за водене на делото в размер на 250 лева.
Настоящото решение да се впише в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, по партидата на дружеството.
За изпълнение на горното, заверен препис от решението да се изпрати незабавно на Агенция по вписвания.
Решението може да бъде обжалвано пред Бургаски апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в Търговския регистър.
|