Решение по дело №560/2017 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 64
Дата: 18 февруари 2019 г. (в сила от 22 януари 2021 г.)
Съдия: Антоанета Маринова Симеонова
Дело: 20174340100560
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 юни 2017 г.

Съдържание на акта

                                                       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

             

 

                                                 гр. Троян, 18.02.2019 година

 

                                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Троянски районен съд                                                     първи състав

на шестнадесети януари                                 две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание, в състав:

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА СИМЕОНОВА

 

Секретар: Ценка Банчева,

като разгледа докладваното от съдията Симеонова

гражданско дело № 560 по описа на съда за 2017 година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл.124, ал.1  от   ГПК   

 

Съдът е сезиран с иск с правно основание чл.124, ал.1 от  ГПК  по молба от П.А.Б. ***, починал на 03.04.2018г./, предявена против Е.П. Р., Д.Е.Р., П.П.Б., И.И.М. и И.И.М.-Б., с цена на иска 9 773,50 лв. Ищецът е привлякъл като трето лице „Райфайзенбанк“ ЕАД, което дружество съдът е конституирал с определение № 349 от 27.06.2017г. като трето лице-помагач.

В процедурата, проведена по реда на чл.131 от ГПК, е установено, че отв.И.И.М. е починал на 01.12.2017г. Ищецът е представил удостоверение за наследници на  И.М., от което се установява, че негов единствен наследник по закон е дъщеря му И.И.М.-Б., като починалият ответник е заличен като страна и е конститурана дъщеря му, също ответник в настоящето производство.

На 23.04.2018г. е постъпила молба от пълномощника на ищеца-адв.К.Н., с която същият уведомява съда, че ищецът П.А.Б. е починал. Съдът служебно изиска удостоверение за наследници от Община Троян и от предоставеното такова е видно, че ищецът П.А.Б. е  починал на 03.04.2018г. и неговите наследници по закон са дъщеря му Е.П. Р. и сина му П.П.Б. – и двамата ответници в настоящето производство.

 Предвид разпоредбата на чл.227 от ГПК, съдът заличи като страна в процеса по гр.д. № 560/2017г. починалото лице-ищец по делото и конституира като страни в процеса неговите законни наследници. Поради сливане на качеството ищец и ответник в едно производство на лицата Е.П. Р. и П.П.Б., поради недопустимост на иска в тази част,  производството по гр.д. № 560/2017г. по описа на ТРС беше прекратено частично.

На 14.09.2018г. е постъпила молба вх. № 4934 от пълномощника на ищците адв.Н., с която е конкретизирана обстоятелствената част на ИМ и е съобразена същата с формулирания петитум, от който съдът определя правна квалификация на предявения иск като положителен установителен иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК. С молбата е направено изявление, че ищците оттеглят иска в частта, в която същият е предявен срещу ответницата И.И.М. – Б.. Предвид което съдът с определение № 491 от 25.09.2018г. прекрати производството в частта на иска, предявен срещу ответницата И.И.М. – Б..

В ИМ се твърди, че недвижим имот с идентификатор № *****-жилище /апартамент/ в гр.Троян, ******, не принадлежи изцяло на длъжника по изпълнително дело № ****** на ЧСИ рег. № **** ******* – ответникът Д.Р.. Твърди се, че ищците са съсобственици на общо 4/16 ид.части от имота, които наследодателят им П.А.Б. е получил по наследство от покойния му баща и техен дядо.

  В ИМ се твърди, че бабата на ищците по бащина линия Е.Б. е закупила имота по време на брака си с А. Б. и същият е станал съпружеска имуществена общност. А. П.Б. починал на 08.09.1970 г. Съгласно Семейния кодекс от 1968 г., чл.14, ал.7 предложение последно, когато преживелият съпруг наследява заедно с деца на починалия съпруг, той не получава дял от частта на починалия съпруг от общото имущество», т.е. след смъртта на дядо им, баща им П.Б. е станал съсобственик на имота с майка си и сестра си при права- 1/2 ид.ч. за майка му Е.И.Б., и по ¼ /една четвърт/ идеална част за него и сестра му К. М., придобити по наследство от баща им.

   В молбата се твърди, че с нотариален акт № 160, т.3, н.д. № 1129/1994г. Е.И.Б. е продала на ищците П.П.Б. и на Е.П.Б. /нейни внуци и деца на първоначалния ищец/ целия процесен апартамент. Е.П. Р. е придобила ½ ид. част от имота заедно със съпруга си –отв. Д.Е.Р., в режим на СИО, а другата ½ ид.ч. е придобил П.П.Б.. С нот.акт № 141, т.12, рег. № 11172, д.1913/2004г. „Райфайзенбанк“ ЕАД е отпуснала заем на отв. Д.Р., като за обезпечаване на вземането П.П.Б., Е.П. Р. и Д.Е.Р. учредили в полза на банката ипотека върху целия имот.

 В допълнителна молба, след дадените указания на ищците, същите са уточнили петитума на предявения иск, като са направи искане съдът да постанови решение, с което да бъде признато за установено по отношение на ответника Д.Е.Р., че ищците Е. Р. и П.Б. са собственици общо на 4/16 ид. части от процесния недвижим имот, придобит по наследство от баща им П.А.Б..

Ответникът Д.Е.Р., на когото е връчено разпореждане  № 1363 от 27.06.2017г. по реда на чл.131 ГПК чрез посочения съдебен адресат адв.Д.П. от ЛАК, не е представил отговор, не е взел становище по иска и не е ангажирал доказателства.

Третото лице „РАЙФАЙЗЕН БАНК“ ЕАД е представило отговор чрез юрисконсулт Д. И., в който е взето становище за неоснователност на предявения иск. Ангажирани са доказателства.

В съдебно заседание ищците не се явяват, представляват се от пълномощника си адв.К.Н. ***, който поддържа предявения иск и моли същия да бъде уважен. Ищците не претендират присъждане на направените по делото разноски. В представена по делото писмена защита адв.Н. е развил подробни аргументи в подкрепа на искането си.

В съдебно заседание ответникът Д.Р. не се явява и не се представлява от процесуален представител. Същият не е взел становище по иска.

В съдебно заседание за третото лице  „РАЙФАЙЗЕНБАНК БЪЛГАРИЯ“ ЕАД не се явява законен представител и не се представлява от пълномощник. В представено  писмено становище чрез юриск. Д. И.  е направено искане предявеният иск да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан. Претендират се разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства по реда на чл.235, ал.2 ГПК във връзка с чл. 12 ГПК, намира за установено следното:

Ищците се легитимират като законни наследници на П.А.Б.,***, починал на 03.04.2018г., като основават претенцията си на придобито право на собственост върху 4/16 ид.части от процесния имот по наследство и давностно владение. От изискано удостоверене за наследници се установява това обстоятелство.

От приетото като доказателство по делото удостоверение за наследници изх № 02-04-0073 от 26.01.2017 г., издадено от Община Троян за лицето А. П. ***, починал на 08.09.1970 г., се установява, че негови законни наследници са Е.И.Б. - съпруга, починала на 22.08.20103г., П.А.Б.- син и К.А.Б.-дъщеря, починала на 12.03.2011г.син, починал на 12.01.2015г. и оставил един свой законен наследник - дъщеря си А.Н.В..

Не е спорно по делото, че процесният имот е бил собственост на А. П. ***, починал на 08.09.1970 г. и неговата съпруга Е.И.Б., починала на 22.08.2003 г., а и това обстоятелство се установява от представения нотариален акт за собственост на жилище, строено в парцел, отчужден за групово и кооперативно жилищно строителство № 13/2 , том ІІ от 27.06.1968 г.

Представен е нотариален акт № 160, т.3, н.д. № 1129/1994г. от 12.10.1994г., от който е видно, че  Е.И.Б. е продала на ищците П.П.Б. и на Е.П. Р. /нейни внуци/ целия процесен апартамент срещу задължение за издръжка и гледане. Тъй като Е. Р. е била в граждански брак с ответника Р., то тя е придобила ½ ид. част от имота заедно със съпруга си в режим на СИО, а другата ½ ид.ч. от имота е придобил П.П.Б..

Представен е нот.акт № 141, т.ХІІ рег. № 11172, д.1913/2004г. , с който е учредена договорна ипотека в полза на „Райфайзенбанк /България/“ ЕАД върху три имота, като третият е процесният апартамент, за отпуснат заем на   Д.Е.Р.. В нотариалния акт са посочени документите, въз основа на които е учредена ипотеката – три нот.акта, удостоверяващи правото на собственост върху трите имота, първите два от които собственост на отв.Д.Р..

Ищците са ангажирали гласни доказателства в подкрепа на твърденията си, изложени в ИМ. Разпитан е свидетелят  П. Й.Ц., който също притежава апартамент в блок „Юмрукчал“ в гр.Троян, ***** От неговите показания се установява, че той познава страните, бил е в близки отношения с техния баща от 1962г. , когато са заживели в посочения блок. Свидетелят сочи, че П.А.Б. от 1962г. до смъртта си през 2018г. е живял само в този апартамент, не го е напускал трайно, не е променял местоживеенето си. Ц. заявява, че майка му Е.  Б. е продала целия апратамент на внуците си без да уведоми за това сина си П., тъй като се притеснявала той да не злоупотреби с имота, предвид факта, че той злоупотребявал с алкохол. П.А.Б. разбрал за прехвърлянето едва когато били предприети принудителни действия спрямо апартамента.

Съдът кредитира показанията на свидетеля като последователни,  логични и  безпристрастни.  

 При така установеното от фактическа страна, съдът намира следното от правна страна:

Съдът намира, че по делото се доказа, че процесният апартамент е придобит от Е.И.Б. - майката на първоначалния
ищец и баба на настоящите ищци, с нот.акт № 13/2 т.2 д.340/1968г. , в който е посочено, че апартаментът е придобит „ ПО ПОКУПКА" от Троянски градски народен съвет /л.9/.  Като основание за издаване на акта е посочен чл.55г от ЗПИНМ ,
съгласно който 
окръжните и градските народни съвети могат да продават жилища в построените сгради. Купувачът придобива собствеността на жилището и на съответните общи части от сградата, построена върху държавната земя. Нотариусите снабдяват купувачите с нотариален акт безплатно по писмено искане на съответния народен съвет. Посочена е цената на имота -7067лв., за която е отразено , че изплатена напълно в брой.

Видно от представените документи, родителите на първоначалния ищец-А. и Е.Б., са сключили гр.брак на 26.04.1942г. Апартаментът е закупен по време на брака и по действащия към онзи момент СК /68-85г./ няма друг режим на имуществени отношения между съпрузите и имотът по закон е станал съпружеска имуществена общност.

Не са ангажирани доказателства, които да установят, че апартаментът е лична собственост на Е.И.Б. и да оборят законовото предположение за съпружеска имуществена общност /няма данни да е отстъпен като обезщетение за отчужден имот, да е закупен с лични или дарени средства/. Съпругът й А. Б. е починал 1970г.  и съгласно Семейния кодекс, действувал от 68 до 1985г., след смъртта на Б. съпругата му Е.Б. остава с ½  ид.част от жилището,  а останалата ½ се разпределя по равно между децата  им П.Б.
/първоначален ищец/ и К* Б., /т.е. всеки от двамата е придобил по
наследство по
1/4  ид.част/.

 От така изложеното съдът приема за установено и доказано, че към 1970г. П.А.Б. - първоначален ищец и баща на настоящите ищци,  е придобил собствеността върху 1/4 ид.ч. от описания апартамент по силата на наследственото правоприемство.

  Извършената продажба с нотариален акт № 160/1994г. от Е.Б.  на внуците си Е. Р. и П.Б. на ЦЕЛИЯ ИМОТ срещу задължение за издръжка и гледане е действителна сделка, но тя не поражда правни последици за тази част от имота, която е притежавал нейния син-първоначалният ищец П.А.Б. до ¼ ид.част от имота. Продажбата на чужда вещ, в случая ид.част от имота, не поражда вещно-прехвърлително действие. Приобретателят не може да придобие повече права от своя праводател и щом последният не е бил изцяло собственик на имота, то и първият не е станал изцяло негов собственик. Този резултат е следствие не на нищожността на договора, а на обстоятелството, че действителният собственик на ¼ ид. част, в случая –първоначалния ищец, не е загубил своите права в съсобствеността.

    Съдът намира, че от придобиването на имота от Е. и А. Б.  до отчуждаването му 1994 г. не са налице писмени или гласни доказателства, които да дадат основание да се приеме, че Е.И.Б. , вместо на ½ ид.ч. от имота, е станала собственик на целия имот, тъй като не е налице отказ от наследство от страна на П.А.Б.. Не е налице нотариален акт или твърдения на някоя от страните, че Е.И.Б. е придобила останалата част по давностно владение. Не е налице отказ от право на собственост или прехвърлителна сделка от страна на П.А.Б..

   От горното следва извод, че към датата на сделката от 12.10.1994 г. Е.И.Б. е била собственик само на 1/2 ид.част от имота, а останалата част е била собственост на децата й П. и К**** - по ¼  ид.ч. на всеки един от тях.   След като първоначалния ищец П.А.Б. е починал в хода на делото, единствени негови наследници са настоящите ищци -Е.П. Р. и П.П.Б., които са придобили по наследство неговата 1/4  идеална част. Понеже е налице наследяване, наследеното имущество е лична собственост и съпругът на Е. Р.-отв.Д.Р., не  е придобил част от тази ¼ ид. част от имота.

При тези изводи настоящият състав намира, че предявеният иск се явява основателен и доказан и следва да бъде уважен, като бъде признато правото на собственост на ищиците върху 1/4 ид. част от процесния имот.

 Ищците не претендират присъждане на направените по делото разноски.

Мотивиран от горното и на основание чл.235 от ГПК, съдът

 

         Р    Е             Ш            И             :

 

ПРИЗНАВА за установено по отношение на  Д.Е.Р., ЕГН **********, с адрес: ***,  че Е.П. Р., ЕГН ********** и П.П.Б., ЕГН **********,  са собственици по  наследство  на ¼ / една четвърт/ идеална част от поземлен имот с идентификатор  73****** по кадастралната карта и кадастралните регистри, одобрени със Заповед № РД-18-11/20.04.2007г на Изп.директор на АГКК, адрес на имота: гр.Троян, *******. Самостоятеленият обект се намира в сграда 1, разположена в ПИ с идентификатор ****** Предназначение на самостоятелния обект: жилище, апартамент, целият с площ 8555 кв.м. Брой нива на обекта: 1. Съседни самостоятелни обекти на същия етаж ****** под обекта-няма, над обекта ****** заедно със същите ¼ ид.части от прилежащите към жилището  МАЗЕ № 9 с площ от 15.45 кв.м., таван № 7 от 17.5 кв. и 7.590 % ид.части на сградата и отстъпеното право на строеж върху поземлен имот с идентификатор *****

  Решението е постановено при участие на трето лице-помагач -Райфайзенбанк“ ЕАД,  с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, *********, представлявано от А.В.А., О.Р.М.Й.П.и Н.В.М.-съвместно от всеки от двама изпълнителни директори или един изпълнителен директор и един прокурист.

  ОПРЕДЕЛЯ на ищците шестмесечен срок от влизане в сила на решението за отбелязването му на основание чл. 115, ал. 2 от ЗС.

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд гр.Ловеч в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                    

                                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: