Определение по дело №8292/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 22433
Дата: 19 октомври 2018 г.
Съдия: Калина Кръстева Анастасова
Дело: 20181100108292
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№……………

 

Гр. София, 19.10.2018 г.

Софийски градски съд, ГО, І-4 състав в закрито заседание в състав:

 

                                                                                СЪДИЯ: КАЛИНА АНАСТАСОВА

 

като сложи за разглеждане докладваното от съдията гр.д. № 8292 по описа на съда за 2018 г., взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба, подадена от Л.П.Г. срещу Е.т.к. ООД и АЦБ Г.ЕООД, с която са предявени искове по чл.124, ал.1 ГПК вр. чл.26, ал.1, пр. първо, пр. второ и пр. трето ЗЗД за прогласяване нищожност на договор от 23.12.2014 г. оформен с нот.акт № 48, том ІІІ, рег.№ 8803, д.№ 364 от 23.12.2014 г. на нотариус Г.Й.Д.с рег.№ 343 на НК на РБ и район на действие – СРС, поради това че същият противоречи на закона, сключен е при заобикаляне на закона и като противоречащ на добрите нрави. При условията на евентуалност са предявени искове за унищожаване на договора, като сключен поради крайна нужда, при явно неизгодни условия – основание по чл.27 вр. чл.33 от ЗЗД.

Ищецът обосновава правният си интерес с излагане на твърдения, че е съдружник притежаващ 50% от капитала на дружеството ответник - Е.т.к. ООД, което с посочената сделка се е разпоредило с три недвижими имоти в замяна на паричните задължения, които е удостоверил с волеизявлението си че притежава към приобретателя АЦБ Г.ЕООД по сключения договор. Изложени са обстоятелства, че с оспорваната сделка са накърнени правата на ищцата, като съдружник и се нанася имуществена вреда, доколкото имуществото на дружеството се намалява с посоченото разпореждане. За обосноваване на претенциите ищцата излага твърдения, че прехвърлителя по сделката не притежава описаните парични задължения към приобретателя, че сделката е сключена от пълномощник без надлежна представителна власт, без решение на ОС на дружеството, както и че сделката е сключена при нереално ниски цени досежно недвижимите имоти.

Съдът, като съобрази така изложените правни и фактически доводи и съобрази, че ищецът не е страна по атакувания договор сключен между ответниците, намира че предявените искове са недопустими. Исковата молба следва да бъде върната, а производството – прекратено.

В теорията и трайната съдебна практика няма противоречие във виждането, че допустимостта на установителните искове (такива са исковете за нищожност на сделка) е обусловена от наличието на правен интерес, когато оспорващото лице не е страна, а трето лице по договора, респ., че конститутивните искове за унищожаемост на сделки поради грешка, измама, заплашване, крайна нужда и недееспособност се предявяват само от страната, чиято воля е опорочена.

Наличието на правен интерес е процесуална предпоставка от категорията на положителните за съществуването на правото на иск и поради това е винаги съществен процесуален въпрос. Поначало с правен интерес, а следователно и с право на иск разполагат носителите на материални права, които поради оспорването им са засегнати от правния спор. Правната теория и съдебната практика са единни по въпроса, че това правило търпи отклонение при установителния иск, който може да бъде упражнен и от лице, което не е субект на правоотношението, предмет на иска, но е носител на права, които зависят от спорното правоотношение. Следователно в посочената хипотеза, каквато е и разглежданата, правният интерес се изразява в притежанието от третото лице на права, чието упражняване е обусловено от установяване с влязло в сила решение на съществуването или несъществуването на правоотношението, въведено от него като предмет на иска. Или правният интерес от установителния иск ще е налице само при твърдения на това трето лице за съществуващи към момента на предявяването му негови права, а не позоваване на бъдещи такива. Правното очакване е бъдещо субективно право в процес на формиране и докато то съществува, в обективната действителност липсва защитимо от правовия ред субективно право.

Ищецът не е надлежна страна, тъй като е трето на атакуваната сделка страна и в този смисъл е лице, чуждо на правния спор, а правният интерес е изведен от евентуално засягане на бъдещи негови права, и то ако бъде прекратено дружеството, доколкото правния интерес е обоснован евентуално с намаляване на неговия дружествен дял, респ. ликвидационен дял, с придобиване качеството му на кредитор на парично вземане към дружеството след прекратяване на членството си в него, който момент съгласно чл. 125, ал. 3 ТЗ е релевантен за определяне на паричната равностойност на дела му.

Претенциите за нищожност са обосновани в една част с обстоятелства, които касаят притежавани материални права от друг правен субект – дружеството ответник Е.т.к. ООД и доколкото ищецът не е негов процесуален субституент, то същите са недопустими поради неспазване изискванията на чл.26, ал.1 и ал.2 ГПК. В този смисъл изложените от ищеца възражения, че дружеството не е било надлежно представлявано за сключената сделка, както и за това че дружеството не притежава описаните парични задължения към АЦБ Г.ЕООД, съдът намира за принадлежащи на страната по сделката - Е.т.к. ООД.

В останалата част, съдът намира същите за недопустими, поради липса на правен интерес, тъй като засегнатото от твърдяната нищожност материално право, от което произтича правният интерес от търсеното с иска установяване, следва да е налично към момента на предявяването му, дори и да не е изискуемо, но е недопустимо да е бъдещо, като възникването му да е обусловено от едно бъдещо несигурно събитие. В този смисъл е и становището изразено в постановените Определение № 952 от 29.11.2011 г. на ВКС по ч. т. д. № 648/2010 г., II т. о., ТК и Определение № 320 от 26.04.2013 г. по ч.т.д. № 1058/2013 г., Т. К., ІІ Т. О. на ВКС, което се възприема от настоящия състав.

Предявените, при условията на евентуалност конститутивни претенции, както бе посочено по-горе са на разположение на страната, чиято воля е опорочена, а не на ищцата, като трето за сключената сделка лице.

Така мотивиран, съдът на основание чл.130 ГПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ВРЪЩА искова молба с вх.№86499/21.06.2018 г., с която Л.П.Г., ЕГН ********** е предявила срещу Е.т.к. ООД, ЕИК ********и АЦБ Г.ЕООД, ЕИК ********, искове по чл.124, ал.1 ГПК вр. чл.26, ал.1, пр. първо, пр. второ и пр. трето ЗЗД за прогласяване нищожност на договор от 23.12.2014 г. оформен с нот.акт № 48, том ІІІ, рег.№ 8803, д.№ 364 от 23.12.2014 г. на нотариус Г.Й.Д.с рег.№ 343 на НК на РБ и район на действие – СРС, поради това че същият противоречи на закона, сключен е при заобикаляне на закона и като противоречащ на добрите нрави, както и при условията на евентуалност -искове за унищожаване на договора, като сключен поради крайна нужда, при явно неизгодни условия – основание по чл.27 вр. чл.33 от ЗЗД и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 8292/2018 г. по описа на СГС, ГО, І-4 с-в.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред САС в едноседмичен срок от връчването му.

 

СЪДИЯ: