Решение по дело №125/2022 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 юли 2022 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20227090700125
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 май 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

139

Габрово, 06.07.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД- ГАБРОВО в открито съдебно заседание проведено на петнадесети юни, две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН  КОСЕВ

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР  РАЧЕВ

                                                                                                ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

                                                                                             

                                                                                               

при секретаря Мариела Караджова и с участието на прокурор Надежда Желева от  Окръжна прокуратура Габрово, като разгледа докладваното от съдията КИРОВА к.а.н.д. № 125 от 2022 година по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

           

 

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово /ГАС/ жалба с вх. № СДА-01-926 от 26.05.2022 г., подадена от Агенция за държавна финансова инспекция - София, против Решение № 42 от 30.03.2022 г. на Районен съд Габрово /РСГ/, постановено по н.а.х.д. № 837 от 2021 г. по описа на същия съд, с искане за неговата отмяна.

С атакуваното съдебно решение е отменено Наказателно постановление /НП/ № 11-01-296 от 8.09.2021 г. на директора на Агенция за държавна финансова инспекция /АДФИ/, с което на Е.М.К. ***, ЕГН: **********, управител на „Общински пътнически транспорт“ ЕООД, Габрово /ОПТ/, за извършено нарушение на чл. 13, ал. 3, т. 3, във вр. с чл. 2, ал. 2, т. 7 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор /ЗФУКПС/ е наложена глоба в размер на 500.00 /петстотин/ лв.

Нарушението, за което е издадено процесното НП, се изразяват в следното:

Към 31.12.2018 г. в управляваното от нея дружество К., като негов управител и ръководител, не е приложила контролна дейност – „система за двоен подпис“ при сключването на договори, с което е поела финансови задължения за дружеството, без същите да са подписани от лице, отговорно за счетоводните записвания в дружеството, с което е нарушила горепосочените правни норми.

Обстоятелствата, при които е извършено нарушението, са следните: ОПТ е търговско дружество с едноличен собственик на капитала – Община Габрово и правата й се упражнява от ОбС – Габрово, организация от публичния сектор по смисъла на чл. 2, ал. 2, т. 7 от ЗФУКПС. Има предмет на дейност – „Автомобилни и пътнически превози в страната и чужбина, поддържане и ремонт на транспортни средства, товаро- разтоварна и спедиторска дейност, подготовка и квалификация на кадри, отдаване под наем на МПС и др. разрешена от закона дейност.“. Управител на същото е Е.М.К., а главен счетоводител – Р. Д. Т.. На основание чл. 3,ал. 1 от същия закон управителят е отговорен за осъществяването на финансовото управление и контрола на организацията. При извършена финансова инспекция на дружеството е установено, че със Заповед № 134 от 15.08.2012 г. на управителя на ОПТ са утвърдени Вътрешни правила за прилагане системата на двоен подпис, като е въведена задължителна процедура преди поемането на финансово задължение и извършване на разход това да се осъществи след полагане на подпис от управител и главен счетоводител, като подписите се полагат на всеки документ, независимо от размера на задължението и разхода. В периода на проверката, от 18.01.2018 г. до 20.12.2018 г. в дружеството са поети задължения на обща стойност 70 042.50 лв. без ДДС по сключени шест договора, като те не са подписани  от лице, отговарящо за счетоводните записвания и това обстоятелство е отразено в Констативен протокол /КП/ № 11 от 15.03.2021 г. На основание чл. 13, ал. 3, т. 3 от ЗФУКПС управителят на дружеството е бил длъжен да прилага контролни дейности за обезпечаване на разумна увереност за постигане целите на организацията, като контролните дейности трябва да включват най-малко система за двоен подпис, която да не разрешава поемането на задължения и извършването на разходи без полагане на такъв от ръководителя и лицето, отговарящо за счетоводните записвания. От така изложеното е видно, че към 31.12.2018 г. в гр. Габрово К., като ръководител  на организация от публичния сектор не е приложила контролна дейност, включваща система за двоен подпис при сключването на 6-те договора, с което е поела финансови задължения за дружеството, без договорите да са подписани от лице, отговорно за счетоводните записвания. В НП са цитирани като доказателства КП, въпросните договори, както и 4 броя заповеди на директора на АДФИ. Нарушението е извършено за първи път и е установено при извършване на финансов одит въз основа на Заповед № ФК-10-1621 от 17.11.2020 г. на директора на АДФИ. Стойността на договорите е 84 051.00 лв. с ДДС. Санкцията е наложена на основание чл. 35, ал. 1, пр. 2 от ЗДФИ.

В законния срок Е.К. е оспорила това НП, като е поискала неговата отмяна, като издадено в нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на процесуалните правила.

За да отмени процесното НП първоинстанционният съд е счел, че процесното нарушение действително е налице, но е взел предвид това, че в случая са поети 6 различни задължения в нарушение на правилата за прилагане изискванията на системата на двоен подпис, чрез сключването на 6 отделни договора и в случая са налице различни нарушения, а е наложена само една санкция. В същото време в НП е посочено, че нарушението е извършено в периода от 18.01.2018 г. до 20.12.2018 г. и не става ясно за кое нарушение се налага санкцията и кога е извършено точно то. В същото НП е посочено, че е извършено едно нарушение и то „към 31.12.2018 г.“, на която дата не е сключен нито един договор. Сключването на всеки договор при описаната фактическа обстановка съставлява отделно нарушение на чл. 13, ал. 3, т. 1 от ЗФУКПС и в нарушение на чл. 18 от ЗАНН е наложена обща санкция, поради което НП е отменено като незаконосъобразно.

В законния срок директорът на АДФИ е оспорило първоинстанционния съдебен акт, като моли за неговата отмяна и за потвърждаване на отмененото с него НП. Уточнява, че датата 31.12.2018 г. е посочена, т.к. тогава приключва финансовата година за предприятието. Нарушението се извършва от едно и също лице в рамките на този период, при единство и сходство на мястото и обстоятелствата, при които са извършени отделните деяния. Нарушението е реализирано чрез бездействие, изразяващо се в неприлагане на контролна дейност и следва да се наложи една обща санкция, както е сторил и АНО.

Жалбата е депозирана в законния 14-дневен срок, подадена е от заинтересовано лице против подлежащ на касационна проверка съдебен акт, поради което се явява редовна и допустима и следва да бъде разгледана по същество, с оглед нейната основателност.

В проведеното по делото открито съдебно заседание касаторът, редовно призован,  не се представлява. Депозира писмено становище по съществото на спора чрез упълномощен представител – юрисконсулт А..  

Ответникът – Е.К., се представлява от адв. Н.М., който оспорва жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Габрово намира жалбата за неоснователна.

АУАН, въз основа на който е издадено процесното НП, е издаден от компетентен орган и в предвидената от закона форма. В него нарушението е описано така, както това е сторено в последствие в оспореното пред съда НП.

Процесното НП е издадено също от компетентен орган, в рамките на предоставената му от закона компетентност.

Настоящата инстанция споделя обаче изцяло подробните мотиви на първоинстанционния съд, поради което и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК във връзка с чл. 236 от същия кодекс, не следва да ги повтаря. Не са налице обстоятелства, налагащи отмяна или изменение на първоинстанционния съдебен акт.

Съгласно нормата на чл. 18 от ЗАНН, когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях, като в случая правилото е нарушено и за процесните описани в НП шест нарушения е наложена една обща санкция, при което не може да се установи за което от тях точно е наложена тя. Административнонаказателният процес и административно-наказателното право не признават и не прилагат продължаваното нарушение, когато  две или повече деяния, които осъществяват по отделно един или различни състави на едно и също деяние, са извършени през непродължителни периоди от време, при една и съща обстановка и при еднородност на вината, при което последващите се явяват от обективна и субективна страна продължение на предшестващите и когато, при такова деяние, деецът се наказва съобразно включените в него отделни правонарушения, взети в тяхната съвкупност, и с причинения от тях общ противоправен резултат. В случая е приложима като специална нормата на чл. 18 от ЗАНН, която изключва приложението на чл. 26 от НК. В административнонаказателното право може да се приложи евентуално формата на продълженото деяние, но в този случай е налице едно, единствено деяние, което продължава през определен период от време и когато и то се санкционира съобразно правилото на чл. 18 от ЗАНН като едно нарушение, с една санкция. В настоящата хипотеза са налице 6 отделни деяния, за които е недопустимо налагането на една обща санкция, с оглед на което, като е отменил процесното НП на това основание, РС е постановил един мотивиран и законосъобразен съдебен акт.

 

Поради така изложеното настоящият съдебен състав намира, че решението на РС следва да бъде оставено в сила, т.к. с него правилно е било отменено процесното НП.

С оглед така изложеното основателно се явява искането на процесуалния представител на ответника за присъждане на разноски – адвокатско възнаграждение в размер на 200.00 лв., което е поискано своевременно и при наличието на такъв доказан извършен разход от страна на К..

 

Въз основа на горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във вр. с чл.63в от ЗАНН, Административен съд Габрово

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 42 от 30.03.2022 г. на Районен съд Габрово, постановено по н.а.х.д. № 837 от 2021 г. по описа на същия съд, с което е отменено Наказателно постановление № 11-01-296 от 8.09.2021 г. на директора на Агенция за държавна финансова инспекция /АДФИ/, с което на Е.М.К. ***, ЕГН: **********, управител на „Общински пътнически транспорт“ ЕООД, Габрово /ОПТ/, за извършено нарушение на чл. 13, ал. 3, т. 3, във вр. с чл. 2, ал. 2, т. 7 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор /ЗФУКПС/, е наложена глоба в размер на 500.00 /петстотин/ лв.

ОСЪЖДА Агенция за държавна финансова инспекция - София да заплати на Е.М.К. ***, ЕГН: ********** деловодни разноски за настоящата съдебна инстанция, съставляващи договорено и заплатено адвокатско възнаграждение на стойност 200.00 /двеста/ лв.

 

Решението е окончателно. 

           

Препис от решението следва да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

 

                                                                                                             2.