Решение по дело №16163/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4846
Дата: 17 юли 2018 г. (в сила от 18 септември 2018 г.)
Съдия: Десислава Николаева Зисова
Дело: 20151100116163
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 декември 2015 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№………

гр. София, 17.07.2018 г.

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, І ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 10 състав, в публичното заседание на двадесет и осми март през две хиляди и осемнадесета година в състав:

СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА ЗИСОВА

при секретаря Панайотова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. №16163/2015 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на М.С.К., с която са предявени срещу ДЗИ - О.З.ЕАД, искове с правно основание чл.226, ал.1 КЗ /отм./ за сумата от 50000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди и за сумата от 290,70 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите от произшествие, осъществено на 04.05.2013 г. Претендира законната лихва от деликта и разноските.

Ищцата твърди, че е пострадала при произшествие, осъществило се на 04.05.2013 г. по вина на лице, гражданската отговорност на което е застрахована при ответника.

Ответникът оспорва иска, позовава се на съпричиняване.

 

Съдът, след като се запозна със становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

 

По иска по чл.226, ал.1 КЗ /отм./:

С влязла в сила присъда от 02.11.2017 г. на Районен съд -Благоевград по НОХД №1886/2017 г. М.Б.В.е признат за виновен в това, че на 04.05.2013 г. на главен път Е-79, на мост преди малкия тунел в Кресненското дефиле, при управление на лек автомобил „Фолксваген“ с рег. № -********е нарушил правилата за движение: чл.20, ал.2 ЗДвП, като не забелязал своевременното спиране на лек автомобил „Мицубиши“, и е предприел маневра заобикаляне на същия, действайки закъснитекно при задействане на спирачната система, при което се ударил в насрещно движещия се лек автомобил „Фолксваген Голф3“, в резултат на което причинил по непредпазливост телесна повреда на М.С.К., изразяваща се в счупване на кондила на лявата раменна кост и хематом на лява подбедрица.

По силата на чл.300 ГПК присъдата е задължителна за гражданския съд относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца, поради което за настъпване на увреждането по механизма, приет от наказателния съд, авторството и причинените съставомерни последици, настоящият състав е обвързан от присъдата.

От присъдата и заключението на медицинската експертиза се установява, че пътуващата на предна дясна седалка в автомобила М.С.К. е получила счупване на външния кондил на лявата раменна кост и хематом на лявата подбедрица. На пострадалата е оказана спешна медицинска помощ в Болницата в гр. Благоевград. Под локална анестезия е извършено наместване на счупената кост и й е поставена гипсова превръзка, впоследствие сменена с пластмасова. След 4-дневен болничен престой е изписана. На 14.06.2013 г. при контролен преглед е направена пункция на хематома на лявата подбедрица и е поставена стегната превръзка и криотерапия. След третирането хематома е отзвучал за 20 дни, а счупеният кондил на лявата раменна кост е зараснал за 35 дни, след което ищцата е провела продължителна рехабилитация. Общо лечебният и възстановителен период на фрактурата е приключил за срок от 3 месеца. Счупването е довело до блки и страдания за срок от 3 месеца, най-интензивни в първите 2 седмици непосредствено след злополуката и 2 седмици в началото на рехабилитацията. Наред с претърпените болки, през първите 2 месеца пострадалата не е можела да си служи с лявата ръка поради поставената твърда имобилизация. Към настоящия момент счупването е зараснало, но с ограничения на движенията флексия и екстензия с 10 градуса. Към настоящия момент ищцата не търпи болки и безпроблемно ползва ръката в трудова дейност. За в бъдеще не се очакват негативни последици от описаните увреждания. За лечението си ищцата е извършила разходи за медикаменти и пластмасов ортезна превръзка в общ размер на 290,70 лв.

От показанията на свидетеля Х.А.Х., семеен партньор на пострадалата, се установява, че ищцата е имала продължителен възстановителен период, дълго време се е нуждаел от чужда помощ, развила е страх от пътуване с кола.

По изложените съображения съдът приема, че е налице деликт по смисъла на чл.45 ЗЗД. Установи се деянието на водача на лек автомобил „Фолксваген“ с рег. № РК ******, което е противоправно – водачът е нарушил чл.20, ал.2 ЗДвП, с което е причинил по непредпазливост телесни увреждания на ищцата. От присъдата на наказателния съд се установява причинната връзка между произшествието и телесните увреждания, която се потвърждава от заключението на медицинската експертиза. Претърпените неимуществени вреди се потвърждават от свидетелските показания по делото. Поради това съдът приема, че е налице деликт, извършен от водача М.Б.В.при управление на лек автомобил „Фолксваген“ с рег. № № РК ******.

Безспорно е по делото, че към момента на процесното ПТП за лек автомобил „Фолксваген“ с рег. № № -********е сключена застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите между собственика на автомобила и ответника, поради което съдът приема, че към момента на произшествието е било налице валидно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност“ между тях, по силата на което ответникът е задължен да покрие причинените от делинквента вреди на трети лица.

Поради изложеното съдът приема, че в полза на ищеца е възникнало вземане за застрахователно обезщетение за причинените му имуществени и неимуществени вреди, представляващи физически болки и страдания.

При определяне на размера на вземането за неимуществени вреди и на основание чл.52 ЗЗД съдът съобрази обективни и доказани по делото факти: вида на увреждането (счупване на кост в рамото и хематом на бедрото); интензитет и продължителност на болката и период на възстановяване (3 месеца) и как увреждането се е отразило с оглед възрастта, начина на живот и средата на ищцата. От заключението на медицинската експертизата се установи, че счупването е зараснало в обичайния възстановителен период, налице е малка остатъчна деформация в движението на ръката, извън което е налице възстановяване без очакване за негативни бъдещи последици.

При така установените факти и преценявайки вида и характера на травматичните увреждания, отнасяйки ги към възрастта и начина на живот на пострадалия и съобразявайки начина на настъпване на произшествието и неминуемо настъпилите при това шок и негативни емоционални преживявания, намира, че справедливото обезщетение е в размер на 25000 лв.

По делото се установиха – от писмените доказателства и медицинската експертиза – и извършените от ищцата разходи за лечение, които представляват имуществени вреди в причинна връзка с произшествието – в размер на 290,70 лв.

Съдът намира за неоснователно възражението на ответника за съпричиняване. Заключението на вещото лице по медицинската експертиза е, съобразявайки че съобразно механизма на произшествието и настъпилите увреждания, ищцата е пътувала с правилно поставен предпазен колан. Ако пострадалата бе пътувала без колан, тя би получила тежки увреждания в областта на главата, гърдите и корема, каквито не са констатирани. Ето защо съдът приема за неоснователно възражението за  съпричиняване.

По изложените съображения искът за имуществени вреди следва да се уважи в цялост, а искът за неимуществени вреди – за сумата от 25000 лв. и да се отхвърли за разликата до предявения размер.

 

По разноските:

На процесуалния представител на ищеца следва да се присъди адвокатско възнаграждение по реда на чл.38, ал.2 ЗА – в размер на 1025,25 лв.

На ответника следва да се присъди, на основание чл.78, ал.3, сумата от 149,13 лв. разноски по делото, съобразно отхвърлената част от иска.

Ответникът следва да бъде осъден да плати по сметка на СГС, на основание чл.78, ал.6 ГПК, сумата от 1050 лв. – държавна такса и 200 лв. – разноски по делото.

 

Поради което Софийският градски съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСЪЖДА ДЗИ - О.З.ЕАД, ЕИК ******, да заплати на М.С.К., ЕГН:**********, на основание чл.226, ал.1 КЗ /отм./, както следва:

сумата от 25000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за вреди от ПТП, осъществено на 04.05.2013 г., заедно със законната лихва от 20.10.2014 г. до окончателното плащане,

сумата от 290,70 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди, заедно със законната лихва от 20.10.2014 г. до окончателното плащане,

като ОТХВЪРЛЯ иска за обезщетение за неимуществени вреди за разликата до пълния предявен размер от 50000 лв.

ОСЪЖДА ДЗИ - О.З.ЕАД, ЕИК ******, да заплати на адв. К. А. Д., ЕГН:**********, на основание чл.38 ЗА сумата от 1025,25 лв., представляваща адвокатско възнаграждение за оказана безплатна правна помощ

ОСЪЖДА М.С.К., ЕГН:**********, да заплати на ДЗИ - О.З.ЕАД, ЕИК:******, на основание чл.78, ал.3 ГПК, сумата от 149,13 лв., представляваща съдебни разноски.

ОСЪЖДА ДЗИ - О.З.ЕАД, ЕИК:******, да заплати по сметка на Софийския градски съд, на основание чл.78, ал.6 ГПК, сумата от 1050 лв., представляваща дължима държавна такса, и сумата от 200 лв., представляващи разноски по делото.

Решението е постановено с участието на трето лице помагач на страната на ответника ЗК Л.И., ЕИК:********.

Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от съобщаването му чрез връчване на препис.

 

 

СЪДИЯ: