Решение по дело №303/2020 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 260024
Дата: 15 септември 2020 г. (в сила от 20 октомври 2020 г.)
Съдия: Минчо Танев Танев
Дело: 20202180200303
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№:                                        15 септември 2020 г.                 Град Царево

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Царевският районен съд,                                                       наказателен състав

На десети септември                                  две хиляди и двадесета година

В публично заседание, в следния състав:         Председател: Минчо Танев

Секретар: Нели Стоянова

 

като разгледа докладваното от съдия Минчо Танев

НАХД № 303 по описа на съда за 2020 год. за да се произнесе, взе пред вид следното:

 

Производство по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „***“ ЕООД, ЕИК ***, срещу Наказателно постановление № *** год. на Началник Отдел ОД- Бургас, в ЦУ на НАП, с което за нарушение на  чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, на „***“ ЕООД, ЕИК *** е наложена имуществена санкция в размер на 500,00 лв. на основание чл. 185, ал. 2, изр. 2, вр. чл. 185, ал. 1 от ЗДДС.

В жалбата се навеждат доводи за материална незаконосъобразност на обжалваното НП, чиято отмяна се иска.

В с. з. за жалбоподателя, редовно призован, се рледставлява от управителя на дружеството, поддържа жалбата и моли НП да бъде отменено.

За въззиваемата страна, редовно уведомена, се явява надлежно упълномощен процесуален представител- ю.к. Моли НП да бъде потвърдено.

Съдът като съобрази становищата на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства прие за установено от фактическа страна следното:

При извършена на 24.10.2019 г. проверка на търговски обект- бензиностанция- находяща се в гр. Приморско, обл. Бургаска и стопанисвана от жалбоподателя било установено, че доставка на горива, не са подадени данни към НАП за доставката на полученото количество гориво. Въз основа на така установеното, актосъставителя приела, че търговецът е нарушил  чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, поради което на 30.10.2019 г. съставила срещу същия АУАН № *** год. Препис от акта е връчен на търговеца и подписан от него с възражение, че при изпращането на данните е налице грешка в сървърът на НАП, но така или иначе, данните са изпратени и постъпили в НАП.

Въз основа на така съставения АУАН и след преценка на материалите по АНП било издадено и обжалваното НП, в което нарушението е описано по същия начин и е дадена същата правна квалификация- нарушение по  чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, за което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 500,00 лв. на основание чл. 185, ал. 2 изр. 2 вр. чл. 185, ал. 1 от ЗДДС.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на актосъставителя и приетите по делото писмени доказателства.

При това положение съдът намира, че въззивната жалба е процесуално допустима, както от гледна точка на срока за обжалване, така и от гледна точка на подателят й, който е активно легитимирано лице с правен интерес да обжалва НП и да инициира съдебен контрол за законосъобразност. Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

Отговорността на дружеството е ангажирана за нарушение на  чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, съгласно която всяко лице по ал. 1, извършващо доставки/продажби на течни горива от търговски обект, с изключение на лицата, извършващи доставки/продажби на течни горива от данъчен склад по смисъла на Закона за акцизите и данъчните складове, е длъжно да предава по дистанционна връзка на Националната агенция за приходите и данни, които дават възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите за съхранение в обектите за търговия с течни горива..

От събраните по делото доказателства се установява, че в търговския обект е въведена в експлоатация и се използва ЕСФП - Ойл-Сис 2.0-Д-К със свидетелство от БИМ №**** г. която отчита продажбите от Z отчет до Z отчет, като при постъпването на гориво в обекта, от нивомерната измервателна система се подава автоматично информация към НАП и ако след нивомерната доставка не се подаде документална доставка за полученото гориво, е невъзможно да се извади Z отчет и да се приключи деня. Неподадените според административния орган АДД са регистрирани всъщност с баркод четеца, като данните от подадените документални доставки са достигнали до сървъра на НАП и са възприети от системата, въпреки съобщението за невалиден АДД номер, тъй като в противен случай би било невъзможно да се извади Z отчет и да се приключи деня. Всеки един работен ден от търговския обект се подава към НАП информация от НИС за нивомерна доставка, от ЕСФП за документална доставка и се изважда Z отчет за приключването на деня. Процесиите данни са приложени и на хартиен носител в касовата книга на обекта и са приложени по делото. Същото е видно и от представеното по делото становище на обслужващата фирма на нивомерната система, чието заключение е, че без подадена документална доставка за полученото гориво е невъзможно да се извади Z отчет и да се приключи деня, т.е. явно информацията е била изпратена и приета от НАП.

 При това положение незаконосъобразни са изводите на АНО, че е налице противоправно поведение на търговеца. Вмененото на търговеца нарушение не се доказана от събрани в хода на производството доказателства, поради което атакуваното НП следва да бъде отменено.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № ***год. на Началник Отдел ОД- Бургас, в ЦУ на НАП, с което за нарушение на  чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, на „***“ ЕООД, ЕИК *** е наложена имуществена санкция в размер на 500,00 лв. на основание чл. 185, ал. 2, изр. 2, вр. чл. 185, ал. 1 от ЗДДС.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Бургаски административен съд, в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

 

 

СЪДИЯ :