Определение по дело №3661/2014 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1950
Дата: 2 август 2016 г.
Съдия: Ани Стоянова Харизанова
Дело: 20145220103661
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 ноември 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                            гр.Пазарджик,02.08.2016 г.

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, в закрито  заседание на втори август през две хиляди и шестнадесета  година в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНИ ХАРИЗАНОВА

 

при секретаря …………….като разгледа докладваното от районния съдия Ани Харизанова гр.д.№3661 описа на съда за 2014г.и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

             Производството е по реда на чл.248 от ГПК.

            Образувано е по молба, депозирана от  ответника по делото, чрез пълномощника му адв.М., с която се иска допълване на решението в частта за разноските. Твърденията са,че ответника има право на разноски съобразно отхвърлената част от исковете.

В срока по чл.248, ал.2 от ГПК от ответника по молбата е постъпил писмен отговор, с който се изразява становище, че молбата е неоснователна, тъй като  молителят не е ангажирал доказателства за действително сторени разноски.

Съдът след като разгледа молбата, инициирала настоящото производство намира следното:

Молбата е депозирана от легитимирана страна/ ответника  по делото / в срока на обжалване на съдебното решение, поради което е процесуално допустима.

По същество на молбата съдът намира следното:

С решение №429 от 10.06.2016г, постановено по настоящото гр.д.№3661/2014г по описа на ПРС е осъден Б.С.Г. с ЕГН ********** / молителя в настоящото производство/ да заплати на Е.С.С. с ЕГН ********** на основание чл.45, ал.1 от ЗЗД и чл.86 от ЗЗД сумата от 1700 лв., представляваща  обезщетение за неимуществени вреди- физически болки и страдания , причинени в резултат на осъществен от Г. състав на престъпление по чл.131, ал.1,т.1 от НК във вр.с чл.130, ал.2 от НК , за което е признат за виновен с влязло в сила решение по НАХД№814/2013г по описа на ПРС , ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането -14.09.2012г до окончателното изплащане на сумата като за разликата от 1700 лв. до претендираните 2 500 лв. искът е отхвърлен като неоснователен. Със същото решение  Б.Г. е осъден да заплати на Е.С. основание чл.45, ал.1 от ЗЗД и чл.86 от ЗЗД сумата от 2 300 лв., представляваща  обезщетение за неимуществени вреди-психически болки и страдания , причинени в резултат на осъществен от Г. състав на престъпление по чл.131, ал.1,т.1 от НК във вр.с чл.130, ал.2 от НК , за което е признат за виновен с влязло в сила решение по НАХД№814/2013г по описа на ПРС , ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането -14.09.2012г до окончателното изплащане на сумата като за разликата от 2 300 лв. до претендираните 2 500 лв. искът е отхвърлен като неоснователен. Със същото решение Г. е осъден да заплати на С. и сумата от  1 094.51 лв. разноски по делото.

При този изход на делото и на основание чл.78, ал.3 от ГПК ответникът също има право на разноски съобразно отхвърлената част от исковите претенции. Вярно е, че със съдебния акт съдът не е присъдил разноски в полза на ответната страна.

Видно от данните по делото/ лист 121 от досието на делото/ ответникът е ангажирал надлежни доказателства за сторени от него разноски. От отразеното в представения договор за правна защита и съдействие, който договор е  сключен между ответника в качеството на упълномощител и адв.М. в качеството му на пълномощник, страните са договорили адвокатско възнаграждение за процесуално представителство в размер на 700 лв., което е  възнаграждение  е заплатено в брой/ тоест разноските са действително  направени/.

Тук е  момента да се посочи, че претенцията за разноски, макар и обусловена от разрешаване на повдигнатия спор, има относителна самостоятелност, тъй като отговорността за разноските не е правна последица, по която съдът не дължи  служебно произнасяне, а е въпрос по който се произнася само след като бъде сезиран. Поставя се въпроса дали съдът е сезиран с такова искане и ако е сезиран, то в кой момент.

Видно от данните по делото ответникът е представил писмен отговор/ приложен на лист 60 от досието на делото/, с който писмен отговор  не е направил искане за присъждане на разноски. Такова искане не е направено и в  хода на устните състезания по делото . Направено е едва с представената по делото писмена защита.

Съгласно разясненията, дадени в т.11 от ТР№6/06.11.2013г по тълк.д.№6/2012г на ОСГТК на ВКС, фазата на устните състезания по делото е крайния момент, до който могат да се правят исканията за присъждане на разноски по делото. С действащия ГПК се урежда възможност за представяне на писмена защита при определени условия- при фактическа и правна сложност на делото. Самата писмена защита обаче неправилно се квалифицира като продължение на устните състезания , тъй като тя само обективира  това, което страната е изложила устно пред съда. С писмената защита не могат да бъдат предявени процесуално валидно искания за присъждане на разноски , съответно за техния размер. Макар и акцесорна , претенцията за разноски съставлява искане, свързано със спорния предмет, което следва също като него да бъде заявено до приключване на съдебното заседание, с което приключва делото пред съответната инстанция.

В контекста на горните разсъждения съдът счита, че не е валидно сезиран  от ответника  с искане за присъждане на разноски. При това положение молбата му за допълване на съдебния акт се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение  

Така мотивиран и на основание чл.248, ал.1, предл.1-ро от ГПК Пазарджишкият районен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

             ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на  Б.С.Г. с ЕГН ********** за допълване на  решение № 429 от 10.06.2016г, постановено по гр.д.№3661/2014г по описа на  ПРС в частта за разноските.

            Определението подлежи на обжалване пред ПОС в двуседмичен срок от  връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: