Решение по дело №69/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 98
Дата: 21 юли 2021 г. (в сила от 21 юли 2021 г.)
Съдия: Айгюл Аптула Шефки
Дело: 20217120700069
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кърджали, 21.07.2021 г.

В ИМЕ­ТО НА НА­РО­ДА

Административен съд - Кърджали в публично  заседание на седми юли през  две хиляди двадесет и първа  година в състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                    ЧЛЕНОВЕ: АЙГЮЛ ШЕФКИ

                                                                   МАРИЯ БОЖКОВА

                                                                                 

при  секретаря Мелиха Халил и в присъствието на прокурор Василева от ОП-Кърджали, като разгледа докладваното от съдия Шефки канд 69  по описа на КАС за 2021 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по чл. 63, ал.1, предл. последно от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и сл. от АПК. Образувано е по касационна жалба от С.М.Д. от ***, чрез пълномощник, срещу Решение №260097/31.03.2021 г. постановено по анд56/2021 г. по описа на Районен съд – Кърджали. В жалбата се твърди незаконосъобразност на оспореното решение, поради нарушение на материалния и процесуалния закон.  Касаторът намира за неправилни изводите на районния съд за липса на нарушения, допуснати в хода на административнонакзателното производство. Счита, че словесното съдържание на процесния Електронен фиш, не съответства на посочените правни основания за издаването му, както и че същия не съдържа описание на съставомерно деяние.  В тази връзка твърди, че описанието на нарушението е ненадлежно и води до ограничаване на правото му на защита. Прави искане за отмяна на  обжалваното решение, като вместо него се постанови друго, с което да се отмени процесния ЕФ. Претендира и направените по делото разноски.

Ответникът по жалбата – Областна дирекция на МВР Кърджали, не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Кърджали намира жалбата за неоснователна. Счита, че не са налице сочените в жалбата основания за отмяна на оспореното решение. По делото са били събрани достатъчно доказателства, обосноваващи административнонаказателната отговорност на касатора. Районният  съд правилно е приложил закона и поради  това, оспореното решение следва да се остави в сила.

Административният съд, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, становищата на страните и доказателствата по делото, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 от АПК и от лице, имащо интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима.        

С оспореното решение РС-Кърджали е потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба серия ** ***, издаден от ОДМВР-Кърджали, с който на касатора е наложена глоба в размер на 250 лв., за извършено нарушение на чл.483, ал.1, т.1, вр. чл.638, ал.4, вр. чл.638, ал.1, т.1, вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането /КЗ/.

За да постанови решението си, вземайки предвид приетите писмени и веществени доказателства и доказателствени средства, намерил за установено, че жалбоподателят действително е извършил процесното административно нарушение, тъй като към 26.12.2020 г. не е изпълнил задължението си да сключи договор за застраховкаГражданска отговорностна автомобилистите за притежаваното МПС „ТОЙОТА РАВ 4“ с рег.  ***. При извършената служебна проверка съдът не констатирал в хода на административнонаказателното производство да са допуснати, твърдяните в жалбата нарушения на процесуалните правила, които да съставляват основание за отмяната на електронния фиш. Приел, че нарушението, за което е ангажирана отговорността на дружеството, е пълно описано в обжалвания електронен фиш, като словесното описание на констатираното нарушение съответствало напълно на посочената като нарушена правна норма на чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ. Приел е също, че не е нужно да се сочиуправлениена МПС, за което няма сключен и действащ договор за застраховкаГражданска отговорност, тъй като в случая не било санкционирано деяние по чл.638, ал.3 от КЗ, а такова по чл.638, ал.1, т.1 от КЗ. По делото бил представен и задължителният, в случаите на използване на АТСС, протокол по Наредба 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата, който бил доказателство за това, че на процесната дата -10.04.2020 г., е установено управление на МПС, за което, при последващата проверка, е констатирана липса на сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховкаГражданска отговорностна автомобилистите. По горните съображения стигнал до извода, че обжалваният електронен фиш се явява законосъобразен и следва да бъде потвърден.

Решението е неправилно.

С разпоредбата на чл.483, ал.1, т.1 КЗ, посочена в ЕФ, като нарушена, е въведено задължение за сключване на  договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, за всяко лице, което притежава моторно превозно средство, регистрирано на територията на Република България, което не е спряно от движение.

Според текста на чл.638, ал.4 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на МПС, за което няма сключена застраховка "Гражданска отговорност", на собственика на МПС се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1. От своя страна, съгласно чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, на физическо лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "ГО" на автомобилистите, се налага глоба от 250 лв.

В разпоредбата на чл. 647, ал. 3 от КЗ, са регламентирани случаите, в които се издава ЕФ в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в ЗДвП, и това са хипотезите на установяване и заснемане с АТСС, на управление на МПС, за което няма сключена  застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

Установи се в случая, че нарушението е установено с автоматизирано техническо средство, по отношение на МПС, за което няма сключена застраховка "Гражданска отговорност, поради което относими към този случай са разпоредбите на чл. 638, ал.4, във вр. с чл. 647, ал. 3 от КЗ. Именно в последните е регламентиран редът за установяване на нарушенията, свързани с  управление на МПС, за което няма сключен и действащ договор за застраховка "ГО", както и за заплащане на определения размер на санкцията. Този ред на установяване на нарушението с АТСС и издаване на ЕФ, е отклонение от общото правило, въведено в чл. 638, ал. 1, вр. с 647, ал.1 и ал.2 от КЗ, изискващо съставяне на АУАН и издаване на НП.

В разглежданата хипотеза жалбоподателят е санкциониран за това, че „Като собственик не е изпълнил задължението си да сключи задължителна застраховка „ГО“ на автомобилистите“. Последното деяние реализира състава на нарушението по чл.438, ал.1, т.1 от КЗ, посочено и в издадения ЕФ. За това нарушение обаче, по силата на чл. 638, ал. 1, вр. с 647, ал.1 и ал.2 от КЗ, както беше посочено и по-горе, е приложим общият ред за установяване на нарушението, чрез съставяне на АУАН и издаване на НП. От изложеното дотук следва и изводът за неправилна правна квалификация, респ. неправилно приложение на материалния закон, тъй като за така описаното в ЕФ нарушение – неизпълнение на задължението за сключване на застраховка „ГО“, е неприложим особения ред за установяване на нарушението с АТСС и издаване на ЕФ.

От друга страна, в ЕФ е визиран и текстът на чл.638, ал.4 от КЗ, касаещ установяване с АТСС, на управление на МПС без застраховка „ГО“, а горната разпоредба не кореспондира с фактическото описание на нарушението. Последното несъответствие води до нарушение на правото на защита на наказаното лице, и е основание за отмяна на процесния ЕФ. 

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че решението е неправилно и следва да бъде отменено. Тъй като районният съд е събрал всички относими по делото доказателства и е формирал изводи по въпросите за наличието на нарушение и неговият извършител, няма пречка настоящият съд да се произнесе по съществото на спора, като отмени издадения ЕФ.

С оглед изхода на делото и предвид своевременно направеното искане, на касатора се следват и деловодни разноски в размер на 300 лв. за изплатеното адвокатско възнаграждение, съобразно приложения договор за правна защита и съдействие. 

Ето защо, на основание чл. 221, ал.2 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН, АС-Кърджали

                                                 Р    Е    Ш    И  :

 

ОТМЕНЯ Решение №260097/31.03.2021 г. постановено по анд56/2021 г. по описа на Районен съд – Кърджали, като вместо него п о с т а н о в я в а:

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия ** ***, издаден от ОДМВР-Кърджали, с който на С.М.Д. от ***, ЕГН **********, е наложена глоба в размер на 250 лв., за извършено нарушение на чл.483, ал.1, т.1, вр. чл.638, ал.4, вр. чл.638, ал.1, т.1, вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Кърджали да заплати на С.М.Д. от ***, ЕГН **********,    направените по делото разноски в размер на 300 лв.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                 2.