Решение по дело №102/2018 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 38
Дата: 30 май 2019 г. (в сила от 17 юни 2019 г.)
Съдия: Татяна Христова Костадинова
Дело: 20181500900102
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р   Е  Ш Е  Н  И  Е       № 38

                       

                         Гр.Кюстендил, 30.05.2019 г.

 

          Кюстендилският окръжен съд, търговска колегия, в открито заседание, проведено на четиринадесети май през две хиляди и деветнадесета година,  в състав:

 

                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

 

 

при участието на секретаря: Мая Стойнева и в присъствието на прокурора Владимир Мицов, като разгледа докладваното от съдия Костадинова т.д.№102/2018 г. по описа на КнОС и за да се произнесе, взе предвид:

 

 

          Производството е по реда на глава ХХХІІ ГПК - търговски спорове.

Делото е образувано по искова молба, подадена от ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА гр.Кюстендил срещу „***”ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.***, ул. „***” № ***, с която съдът е сезиран за произнасяне по иск с правно основание чл. 155, ал.1, т.3 от ТЗ, като със същата се иска постановяване на съдебно решение, с което ответното дружество да бъде прекратено, тъй като след смъртта на управителя и след изтичане на повече от три месеца дружеството не е имало вписан управител.

Ответното дружество чрез назначения му на основание чл.29, ал.2 от ГПК особен представител, е изразил становище  за основателност на предявения иск, поради наличие  на основания за прекратяването му по чл.155, ал.1, т.3 ТЗ.

Съдът, като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установена следната фактическа обстановка:

Видно от приложеното извлечение от Търговския регистър ответното дружество е регистрирано в Агенцията като еднолично дружество с ограничена отговорност, със седалище и адрес на управление: гр.***, ул. „***” № *** и с едноличен собственик на капитала и управител Е.П.Т., ЕГН **********. От представеното извлечение от НБД Население се установява, че управителят и едноличен собственик на дружеството Е. Т. е починала на *** г., като същата е оставила наследници: С. Д. А., А. Х. Б., З. Х. Б. и В. Х. Б.. Никой от тях не е представил декларация, че желае дружеството да продължи дейността си.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Предявеният  иск е допустим, като изхождащ от разполагащ с право на иск правен субект, предявен е в надлежния съд, исковата молба отговаря на изискванията на закона и не са налице процесуални пречки за предявяването му.

Разгледан по същество, искът се явява основателен по следните съображения:

Съгласно  чл.155, ал.1, т.3 ТЗ, по решение на окръжния съд по седалището на дружеството, то може да бъде прекратено по иск на прокурора, когато в продължение на три месеца дружеството няма вписан управител. В случая видно от представеното удостоверение за актуално състояние по партидата на дружеството издадено от Агенция по вписванията е, че след смъртта на едноличния собственик на капитала и управител на дружеството не е вписван нов управител. Следователно осъществен е фактическия състав на чл.155, ал.1, т.3 ТЗ. Впрочем факта на смъртта на Е.П.Т. представлява и самостоятелно основание за прекратяване на дружеството, доколкото съгласно чл.157, ал.1 ТЗ дружество,  в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго или ако наследниците не поискат да продължат дейността. Наследниците на починалия управител и едноличен собственик на капитала, не са предприели действия за вписване на нов управител. Няма данни и в изпълнение на чл. 157, ал.1 от ТЗ да са поискали вписване за прекратяване на дружеството или да са поискали продължаване на дейността му. Горното обуславя извода за основателността на предявения иск с правно основание чл.155, ал.1, т.3 ТЗ.

След влизането на решението в сила препис от него следва да се изпрати на  Агенцията по вписванията с оглед предприемане на следващите се след прекратяването на дружеството съгласно ТЗ действия.

Предвид уважаването на иска и доколкото ищецът е освободен от заплащане на държавна такса, ответникът на основание чл.78, ал.6 от ГПК следва да бъде осъден да внесе по сметка на КнОС д.т. в размер на ***лева, както и *** лв.възнаграждение за особен представител.

Воден от горното, съдът

Р     Е      Ш     И:

ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 155, ал.1, т.3 ТЗ  „***”ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.***, ул. „***” № *** и с едноличен собственик на капитала и управител Е.П.Т., ЕГН ********** , бивш жител на гр. ***, починала на *** г.

ОСЪЖДА  на основание чл.78, ал.6 от ГПК „***”ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.***, ул. „***” № ***  да заплати по сметка на КнОС държавна такса в размер на ** лева (***) и *** (***) лева възнаграждение на особени представител.

След влизането на решението в сила, препис от него да се изпрати за сведение на   Агенция по вписванията - Кюстендил.

Да се впише служебно прекратяването на „***”ЕООД, ЕИК ЕИК ***  в Търговския регистър при Агенцията по вписванията.

След влизане на решението в сила да се извърши ликвидация на дружеството.

Решението може да се обжалва в двуседмичен срок пред АС - София от връчването му на страните.

 

                              ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: