Определение по дело №353/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 437
Дата: 28 септември 2023 г.
Съдия: Иванка Пенева Иванова
Дело: 20227100700353
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 юли 2022 г.

Съдържание на акта

                    О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                            437               28.09.2023 г.                 град Добрич

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД                                                      първи състав            

На двадесет и осми септември                                                    година 2023

В закрито заседание в следния състав:

                                                                        Председател: Иванка Иванова

Секретар:

Прокурор:

Като разгледа докладваното от председателя Иванка Иванова

АД № 353 по описа за 2022 година

Производството е по реда на Глава ХI от АПК във вр. с чл. 1 от Закон за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

Делото е образувано по искова молба /ИМ/ на Н.А.Н. ЕГН ********** ***, чрез назначен особен представител адв. Р.С. ***, с адрес за призоваване: гр. Добрич, ул. „Независимост“ № 14, кантора № 401 против Районен съд – Варна /РС – Варна/ за причинени имуществени вреди от 100 лв. от незаконосъобразен акт на съда – Определение, постановено по НАХД № 1551/ 2021 г. слагащо край на делото, като обезщетението се претендира от 27.05.2022 г. /датата на постъпване на ИМ в АдмС – Варна/ и в условията на алтернативност против Административен съд – Варна /АдмС – Варна/ за имуществени вреди от незаконосъобразно определение за разноски, постановено по ЧКНАД № 936/ 2022 г. по опис на АдмС – Варна в същия размер от 100 лв.

Ищецът твърди, че предявява двата иска за нарушение на правораздавателната дейност, като навежда доводи за нарушение на българското законодателство. По-конкретно на чл. 81 от АПК и чл. 143 от АПК. Ищецът навежда, че според посочените разпоредби, разноски се възлагат само с прекратително определение или решение, или евентуално изменение на определение в частта за разноските, при оттегляне на жалбата, когато ответника е направил разноски преди съдебния акт. Според ищеца районният съдия не е знаел какво да прави и се е посъветвал с граждански съдия и той така я е посъветвал, тъй като там имало други процедури при влезли в сила съдебни актове. Ищецът сочи, че тези действия е бил обжалвал пред АдмС – Варна, където 3-членен състав напълно е бездействал и е издал нищожно/ незаконосъобразно определение, в което на основание чл. 172а, ал. 2 от АПК не се вписани възраженията на страните /неговите в частната жалба/, нито фактите.

Делото е върнато за продължаване на съдопроизводствените действия с Определение № 38 от 07.11.2022 г. на ВАС, постановено по АД № 44/ 2022г. на смесен състав на ВАС и ВКС. В тази връзка на ищеца са дадени указания с Определение № 530 от 08.12.2022 г. да конкретизира исковата си молба. В молба до съда от 15.12.2022 г. /стр. 26 от настоящото дело/ назначения особен представител е уточнил исковите претенции. 

Ответниците по исковете – РС-Варна и АдмС - Варна, редовно призовани, не изпращат представител. От първия ответник – РС-Варна е получен писмен отговор е изразено становище за неоснователност и недоказаност на исковата претенция и нейното отхвърляне. Вторият ответник не изразява становище по делото.

По делото е конституирана като контролираща страна на основание чл. 10, ал. 1 от ЗОДОВ Окръжна прокуратура – Добрич. Процесуалният и представител дава заключение, че исковете са допусними, но неоснователни. В конкретния случай не са налице незаконосъобразни актове, действия или бездействия, които да водят до отговорност по специалния ЗОДОВ. Поради това ИМ е неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства приема, че исковата молба е недопустима.

От фактическа страна приема за установено следното:

Ищецът Н. Н. е бил осъден да заплати по НАХД № 1551/ 2021 г. сторените по делото разноски в размер на 100 лв. за юрк. възнаграждение с определение по протокол № 819/ 16.06.2021 г. на РС – Варна. Ищецът е оспорил последното определение пред АдмС – Варна, който се е произнесъл с определение от 13.05.2022 г., с което е оставил в сила оспореното определение по образуваното ЧКНАХД № 936/ 2022 г., по описа на АдмС – Варна / и двете определения са приложени по АД № 1099/22 г. по описа на АдмС – Варна.

Предявените обективно и субективно съединени искове в условията на алтернативност за причинени имуществени вреди против РС – Варна и АдмС – Варна, но са не са с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ.

Съгласно цитираната норма държавата отговарят за вредите, причинени на граждани от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на адм. дейност.

Според чл. 4 от ЗОДОВ, държавата и общините дължат обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, независимо от това, дали са причинени виновно от длъжностното лице. Горните две разпоредби доразвиват предвиденото в нормата на чл. 7 от Конституцията на РБългария, според която, държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.

Не е налице предпоставките за ангажиране на отговорността на държавата по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ. Следва да се посочи, че същото се отнася и до ангажиране на отговорността по чл. 2в от ЗОДОВ, тъй като законодателят е предвидил в последната правна норма специален ред за разглеждане на делата по искове против държавата за вреди от нарушение на правото на Европейския съюз /ЕС/. В тази връзка следва да се посочи, че ищецът не сочи за нарушени норми на правото на ЕС, а на българското право.

Отделно от това приложение не може да намери нормата на чл. 128, ал. 1, т. 8 от АПК по отношение на втория ответник – АдмС – Варна, тъй като е налице специален ред за обжалване на определения за разноски в нормата на чл. 63д от ЗАНН, като нормата е в сила от 23.12.2021 г. / ДВ бр. 109/ 2020 г./

И не на последно място, на ищеца са били дадени указания за доказателствената тежест в производството по делото с определение за конституиране на страните, като същият не е представил доказателства за заплащане на сумата от 100 лв., от което се претендират причинените имуществени вреди.

Твърденията на ищеца са свързани с нарушаване на процесуални норми от вътрешното право на Република България, но те не съдържат никакви конкретни доводи за нарушаване на правото на ЕС.

Исковете за вреди, причинени на ищеца в резултата на допуснати от РС – Варна и АдмС - Варна  нарушения на националното законодателство при разглеждане на горепосочените дела, са недопустими за разглеждане по реда на чл.128, ал.1, т.6, т. 8 от АПК, във вр. с чл.203, ал.3 от АПК и чл.2в, ал.1, т.1 от ЗОДОВ. Пороците на съдебните актове могат да бъдат отстранени само по реда на инстанционния контрол. След като влязат в сила, постановените от административните съдилища актове не могат да се проверяват инцидентно в производство по чл.128, ал.1, т.6, т. 8 от АПК щом не се свързани с твърдения за нарушаване на правото на ЕС. Защитата срещу порочните процесуални действия на съда се постига чрез обжалване на опорочения акт, а когато той е влязъл в сила, чрез извънредните средства за отмяна по чл.237-чл.249 от АПК. Във връзка с конкретните оплаквания в исковата молба, е предвидена и защитата срещу съдебните актове, с които неправилно са присъдени разноски. Ищецът е имал право да иска по реда на чл.248 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК изменение на постановения съдебен акт в частта му за разноските.

От изложените в исковата молба фактически обстоятелства е видно, че предявените искове не са по реда на чл.128, ал.1, т.6, т. 8 от АПК, във вр. с чл.203, ал.3 от АПК и чл.2в, ал.1, т.1 от ЗОДОВ.

Поради тези съображения съдът приема, че определението, с което е даден ход на делото по същество следва да бъде отменено, ИМ да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.

Водим от горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ протоколно определение от открито съдебно заседание, проведено на 18.09.2023 г., с което е даден ход на делото по същество.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искова молба на Н.А.Н. ЕГН ********** ***, чрез назначен особен представител адв. Р.С. ***, с адрес за призоваване: гр. Добрич, ул. „Независимост“ № 14, кантора № 401 против РС – Варна за причинени имуществени вреди от 100 лв. от незаконосъобразен акт на съда – Определение, постановено по НАХД № 1551/ 2021 г. слагащо край на делото, като обезщетението се претендира от 27.05.2022 г. /датата на постъпване на ИМ в АдмС – Варна/ и в условията на алтернативност против АдмС – Варна за имуществени вреди от незаконосъобразно определение за разноски, постановено по ЧКНАД № 936/ 2022 г. по опис на АдмС – Варна в същия размер от 100 лв.

ПРЕКРАТЯВА производството по АД № 353/ 2022 г. по описа на Административен съд – Добрич.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаване на съобщението пред Върховен административен съд на Република България.

ПРЕПИС от определението да се изпрати на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: