Решение по дело №3165/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2133
Дата: 22 ноември 2019 г. (в сила от 12 декември 2019 г.)
Съдия: Теодора Пламенова Шишкова
Дело: 20193110203165
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

 

Номер ...............2019г.                                                                                                     гр. Варна

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненски районен съд,                                                                                 ХХХVI – ти състав

На двадесет и четвърти септември                                     две хиляди и деветнадесета година 

В публично заседание

                                                                                                 Районен съдия: Теодора Шишкова

Секретар: Радостина Иванова

 

като разгледа докладваното от съдията

а.н.д. № 3165 по описа за 2019 година, установи следното:

 

   Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

   Образувано е по жалба на „Т.” ООД, с ЕИК: *********, със съдебен адрес *** против Наказателно постановление № 441472-F486485/10.06.2019г., издадено от Началника на отдел „Оперативни дейности“ на Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите – гр. Варна, с което на дружеството жалбоподател е наложена „имуществена санкция” в размер на 800 лева за нарушение на разпоредбата на  чл. 33, ал.1 Наредба Н - 18 от 13.12.2006 г. на Министерство на финансите, а именно неизпълнение на задължението извън случаите на продажби, да отбележи всяка промяна на касовата наличност на фискалното устройство чрез операциите служебно въведени и служебно изведени суми.

Дружеството жалбоподател оспорва така издаденото НП, като сочи, че изложеното в обстоятелствената част на НП е бланкетно, като АНО не се е запознал с всички релевантни по преписката доказателства, твърдяното за извършено нарушение не било описано подробно от фактическа страна. Посочва се, че проверяващите нарочно са започнали проверка при възникнала необходимост за сервитьорката да върне ресто, което наложило разваляне на банкнотите на по-дребни. На следващо място твърди се, че проверяващите сами са определили стойността на констатираната положителна разлика, като се посочва, че неправилно е било задължено дружеството  да издаде ДФО при проверката, а не в края на деня. Съществувало неясно описание на ползваните доказателства, съответно разлика между тези описани в протокола от извършената проверка и тези в АУАН и впоследствие издаденото въз основа на него НП. Моли се за отмяна на издаденото НП, в условията на евентуалност за намаляване на наложената санкция до законоустановения минимум.

В проведеното открито съдебно заседание, въззивникът, редовно призован не се представлява.

Процесуалният представител на въззиваемата страна – ТД на НАП – гр. Варна старши юрисконсулт Георгиева моли за потвърждаване на наказателното постановление, като изрично подчертава, че представител на жалбоподателя е бил длъжен да регистрира пълната касаова наличност, което  не е било сторено, поради което и наказанието е било законосъобразно наложено в това число и по размер, предвид размера на установената разлика.

След като обсъди становищата на страните и прецени събраните по делото писмени доказателства, съдът намери за установено от фактическа страна следното:

На 10.05.2019 година служители на ТД на НАП - Варна извършили проверка на търговски обект – снек бар „Сладко и солено“, находящ се в гр. Варна, к.к. „Васил Друмев” № 27, стопанисван от „Т.” ООД.

 При проверката се установило, че реализираният дневен оборот в обекта към момента на проверката е в размер на 96.62 лв. от които 85.98 лв. платени в брой и 10.64 лв. платени с дебитна карта видно от междинен финансов отчет, изведен от монтираното и въведено в експлоатация в обекта фискално устройство модел Datecs DP - 150 KL с ИН на ФУ DT 468602 и ФП 02468602.

При изброяване на наличните парични средства в касата към момента на проверката, се установила наличност в размер на 141.10 лв. видно от представения и попълненопис на паричните средства изготвен от Петра Христова Йорданова в качеството й на сервитьор.

Установена е положителна разлика в размер на 55.12 лв., които не са отразени във фискалното устройство катослужебно въведени" суми, като наличното в проверявания обект фискално устройство конструктивно притежава възможността да се извършват операциитеслужебно въведени" и „служебно изведени" суми.

 Във връзка с изложените обстоятелства още същия ден бил съставен протокол за извършената проверка, в който същите били отразени и на 14.05.2019г. бил издаден АУАН № F486485. Актът бил връчен на представител на „ Т.” ООД, който го подписал без възражения.

 На 10.06.2019 г. било съставено обжалваното наказателно постановление, с което на дружеството жалбоподател била наложена имуществена санкция в размер на 800 лева, като било отразено, че е съобразено обстоятелството, че нарушението не водело до неотразяване на приходи. Същото било връчено на представител на жалбоподателя на 26.06.2019 г.

 На 03.07.2019 г. била подадена, жалбата, предмет на разглеждане в настоящото производство.

 Изложената по-горе фактическа обстановка се установи от събраните писмени доказателства, съдържащи се в административно - наказателната преписка, както и от разпита на допуснатия по делото свидетел Н.С.С. - актосъставител.

 Следва да се има предвид, че дружеството жалбоподател нито в жалбата, нито в съдебно заседание оспорва по същество приетите от съда фактически положения, а единствено процедурата по която е протекла и по която са били отразени резултатите от извършената проверка.

 При така приетото от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:

 В рамките на извършената служебна проверка и въпреки наведените от жалбоподателя доводи в обратния смисъл, съдът не установи в хода на проведеното административно - наказателното производство да са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

 Актът за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност (видно от приложената по административно-наказателната преписка заповед № ЗЦУ-ОПР-17/17.05.2018 г., издадена от изпълнителния директор на Националната агенция по приходите), същият съдържа необходимите реквизити, кумулативно предвидени в разпоредбата на чл. 42 ЗАНН и е бил надлежно съставен и връчен по реда на чл. 43, ал. 1 ЗАНН. В АУАН са посочени изрично и ясно мястото и датата на извършване на твърдяното нарушение, същото е било описано подробно, като са отразени и всички обстоятелства, свързани с осъществяването му, противно на заявеното от жалбоподателя.

Досежно причините на които се е дължала установената разлика, доколкото в случая се касае за формално нарушение, то неизследването им от АНО не води до порок на издаденото НП.

 Посочени са конкретните нарушени законови разпоредби, така че на дружеството жалбоподател да бъде гарантирана възможността да разбере в какво е обвинено и да упражни адекватно правото си на защита срещу акта.

 Наказателното постановление на свой ред е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 ЗАНН и е надлежно връчено по реда на чл. 58, ал. 1 ЗАНН чрез лицензиран пощенски оператор.

Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща на представляващия го по закон да разбере в какво се изразява допуснатото административното нарушение, поради което съдът намира, че не е накърнено правото му на защита.

За съда е вън от съмнение, че в случая описа на паричните средства е бил извършен от сервитьора в обекта, тъй като това обстоятелство беше заявено от разпитания по делото свидетел и беше потвърдено от намиращия се по преписката опис на паричните средства, подписан от Петра Йорданова, а обстоятелството защо именно тя е била натоварена да го направи е ирелевантно за настоящото производство, още повече, че тя е била служител на ЮЛ с достъп по служба с наличните в обекта парични средства.

В НП са били подробно изброени доказателствата, установяващи извършеното нарушение, като нито едно от тях не представлява междинен финансов отчет.

 Административно-наказващият орган е ангажирал отговорността на дружеството за извършено нарушение по  чл. 33, ал.1 от Наредба №Н-18/13.12.2006 г. на МФ. Съгласно цитираната разпоредба извън случаите на продажби всяка промяна на касовата наличност (начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата) на ФУ се регистрира във ФУ чрез операциите "служебно въведени" или "служебно изведени" суми.

 Съдът намира, че именно наличието на разминаване между фактическата касова наличност и разчетената такава по касовия апарат, обосновава вмененото на „ Т.” ООД нарушение.

 Видно от приложените по делото писмени доказателства се установява, че в деня на проверката при съпоставка между отчетените приходи по касов апарат и фактическата наличност в касата, била установена разлика в размер на плюс 55, 12 лв.

 Тъй като нарушението е вменено на търговец, отговорността е обективна и безвиновна, поради което съдът намира за ирелевантно обстоятелството на какво се е дължало неотразяването на наличната сума.

 Що се отнася до размера на наложеното наказание предвид обстоятелството, че същото се явява първо по ред за дружеството (доколкото няма данни по преписката да има извършвани други такива), съдът намира, че санкцията е следвало да бъде определена в минимален размер, доколкото в закона не съществува изискване при определяне на размера на приложимата санкция да бъде съобразяван размера на отчетената разлика в касовата наличност.

 В случая съдът намира, че не следва да се прилага разпоредбата на чл. 28 ЗАНН, тъй като на първо място разглежданото нарушение по нищо не се отличава от другите такива от съответния вид, като доколкото същото е формално, то без значение се явява обстоятелството дали размера на установената разлика е висока по размер, като самият факт, че е налице такава обуславя съставомерността на възведеното нарушение.

 Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

 ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 441472-F486485/10.06.2019г., издадено от Началника на отдел „Оперативни дейности“ на Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите – гр. Варна, с което на „Т.” ООД е наложена „имуществена санкция” в размер на 800 лева за нарушение на разпоредбата на  чл. 33, ал.1 Наредба Н - 18 от 13.12.2006 г. на Министерство на финансите, като НАМАЛЯВА наложената "имуществена санкция" на 500 лева.

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: