Решение по дело №146/2020 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 154
Дата: 29 юни 2020 г. (в сила от 29 юли 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20201840200146
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 29.06.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І-и състав, в публично заседание на петнадесети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                           председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

            при секретаря Адриана Хаджипеткова, като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 146 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

ЕТ „СТИВОН-СЛАВКА ПЕНДЖУРОВА“ ЕИК …………., със седалище и адрес на управление с Костенец, ул. „Хаджи Димитър“ № 17 е обжалвал наказателно постановление № НП-Ю-101/07.11.2019 г. на Директора на ОДБХ, с което за извършено нарушение на чл. 12, ал. 2 от Наредба № 8/04.12.2018 г.  за специфичните изисквания  към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици /Наредба № 8/04.12.2018 г./ е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева, за нарушение на чл. 15, ал. 2 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000,00 лева, за нарушение на чл. 15, ал. 3 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева и за нарушение на чл. 23 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева..

В жалбата се твърди, че в хода на административнонаказателното производство не са спазени изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 5 и 6 ЗАНН, което нарушава правото на защита на жалбоподателя. Твърди се, че в стопанисвания от жалбоподателя обект не са се предлагани стоки, които не отговарят на изискванията на Наредба № 8/04.12.2018 г.

 Въззиваемата страна чрез адв. Чечев оспорва жалбата, като моли наказателното постановление да бъде потвърдено.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 16 НПК, приема за установена следното:

На 02.10.2019 г. служителите на ОДБХ - София област Х.К. и Д.Г. извършили проверка за съответствие с изискванията на действащото законодателство в областта на храните на училищен бюфет, находящ се в ОУ „Константин Костенечки“ в с. Костенец, стопанисван от ЕТ „Стивон – ………..  За проверката е съставен  доклад от извършена инспекция в обект за производство и търговия с храни, в който е отразено, че в минусово хладилно съоръжение – фризер ракла, се съхраняват 4 вида полуфабрикати, произведени от „Форнети Бъргария“ ЕООД гр. Ихтиман – форнети с кашкавал и сирене, съставки: пшеничено брашно, вода, растителен маргарин /рафинирани мастителни масла и мазнини/ - палмови, слънчогледови, рапични, трошено сирене 7 %, рикота 3 %, кашкавал 2,2 %, млечна суроватка на плах, фибри от жълт грах, соев лецетин и други; хлебче с кашкавал – съставки: пшеничено брашно, маргарин, рафинирани растителни мазнини - палмови, слънчогледови, рапични, кашкавал 3,5 %, продукт имитиращ кашкавал 3,4 %, краве мляко, палмово олио, оцветител, каротини; донат с лешников крем, съдържащ в състава си палмово масло, стабилизатор, гума, гумер, лешникова какаова плънка 2/9 %, обезмаслено какао на прах 6 %; пица с шунка и гъби, съдържащи в състава си продукт, имитиращ кашкавал, шунка /месо от свински бут/, вода, свинска кожа, преработени водорасли, маргарин и др.. Освен това в плюсово хладилно съоръжение се съхранявали 3 вида готови за консумация тестени закуски, произведени от „Илдан – 2016“ ЕООД гр. Пазарджик, а именно пица на парче със състав кашкавал, колбас – пилешко месо, картофено нишесте, модифицирана скорбяла и др.; комбиниран сандвич със състав пшеничено брашно, кашкавал, масло, мая, пушено свинско роле, говежди протеин, керамин и други; сандвич мида със състав  пшеничено брашно, кашкавал, соев протеин, лактоза, салам „Бургас“, сланина, птиче месо, стабилизатори, оцветители и др.

На 03.10.2019 г. в гр. Ихтиман бил съставен акт за установяване на административно нарушение № 001482 срещу ЕТ „Стивон – Славка Пенджурова“, в която е посочено, че предлаганите в училищния бюфет съхранява с цел предлагане на краен потребител храни които не отговарят на изискванията на Наредба № 8/04.12.2018 г., като нарушенията са квалифицирани по чл. 12, ал. 2, чл. 15, ал. 2 и ал. 3 и чл. 23 от Наредбата  

Констатациите в акта са потвърдени от показанията на свидетелките Д.Г. и Х.К., според които  съдържащите се съставки в предлаганите от търговеца крайни продукти не са били произведени по съответните БДС браншови стандарти, както изисква Наредба № 8. Св. Г. твърди, че констатациите в доклада са направени въз основа на отбелязаното на етикета на продуктите.

По делото е представено писмо –декларация, издадено от „Форнетти България“ ЕООД, според което дълбоко замразените тестени издалия притежават съответните сертификати и попадат под изброените в чл. 7 от Наредба № 37 от 21.07.2009 г. за здравословно хранене на учениците.

Въз основа на АУАН на жалбоподателя ЕТ „Стивон – Славка Пенджурова. е съставено и № НП-Ю-101/07.11.2019 г.  Ф-V-12/205.05.2016 г, с което за нарушението по чл. 12, ал. 2 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева, за нарушението на чл. 15, ал. 2 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000,00 лева, за нарушението на чл. 15, ал. 3 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева и за нарушението на чл. 23 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева..

Въз основа на така възприетата фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Съдът намира, че жалбата е допустима, тъй като е подадена в срока по чл. 59 и сл. от ЗАНН срещу наказателно постановление, което подлежи на обжалване.

Съдът намира, че в хода на административнонаказателната процедура не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Административнонаказателното производство е започнало, протекло е и е приключило съобразно процесуалните изисквания на ЗАНН. В акта не са допуснати процесуални нарушения, водещи до неотстраними пороци на обжалваното постановление или ограничаващи правото на защита на административно-наказания. Актът е съставен от компетентен актосъставител, спазени са изискванията на чл. 42 ЗАНН, подписан е и е надлежно връчен, охранено е правото на жалбоподателя по чл. 44 ЗАНН. Атакуваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган. Спазени са изискванията на чл. 57 и 58 ЗАНН, като констатираното административно нарушение е описано точно и ясно, като са посочени законните разпоредби, които са нарушени.

По същество съдът приема, че жалбата е неоснователна.

В Наредба № 8 от 04.12.2018 г., издадена от министъра на земеделието и храните, /обн.,ДВ, бр. 104 от 14.12.2018 г., в сила от 14.12.2018 г./, са регламентирани  специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици. Конкретно в чл. 12, ал. 2 от Наредбата е посочено, че месните заготовки и месните продукти, които се предлагат в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да са произведени по утвърдени стандарти. В чл. 15, ал. 2 и 3 от Наредбата са уредени изискванията към сиренето и кашкавала, които се предлагат в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, като сиренето трябва да е произведено в съответствие със стандарт БДС 15:2010, а кашкавалът - в съответствие със стандарт БДС 14:2010. В чл. 23 от Наредба № 8 е предвидено, че брашното, което се влага в храни, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, е „Бяло", „Добруджа" или „Типово", произведено по утвърден стандарт, и/или пълнозърнесто брашно, произведено по технологична документация, съобразена с изискванията за здравословно хранене, посочени в наредбите по чл. 34, ал. 2 от Закона за здравето.

За да достигне до извода, че предлаганите от търговеца в училищния бюфет на ОУ „Константин Костенечки“ гр. Костенец  полуфабрикати и готови за консумация храни, контролният орган се е ръководел от етикета на продуктите, на който е описано тяхното съдържание. В случая описаните в доклада от проверката, а и впоследствие в издаденото наказателно постановление предлагани храни  не отговарят на утвърдените стандарти - нито вложените местни продукти, нито сиренето и кашкавала, нито използваното за производството на закуските брашно, е отбелязано да  отговарят на установен стандарт.

Обстоятелството, че предлаганите продукти, доставени от „Форнети България“ ЕООД отговарят на изискванията на Наредба № 37 от 21.07.2009 г. за здравословно хранене на учениците, не отменя задължението на търговеца, който предлага храни в обект за търговия на дребно на територията на училище, тези храни да отговарят и на специфичните изисквания на Наредба № 8 от 04.12.2018 г.

В този смисъл съдът приема, че след като е допуснато съхранение с цел продажба на храни в нарушение специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в училищен бюфет, правилно е ангажирана отговорността на търговеца за всяко едно от допуснатите нарушения.

В този смисъл съдът приема, че атакуваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно, поради което и следва да бъде потвърдено.

В полза на въззиваемата страна в съответствие с чл. 63, ал. 3 ЗАНН следва да бъдат присъдени сторените разноски, които възлизат на 350 лева съобразно приложения договор за правна защита и съдействие

Мотивиран от изложеното съдът и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № НП-Ю-101/07.11.2019 г. на Директора на ОДБХ, с което на ЕТ „СТИВОН-СЛАВКА ПЕНДЖУРОВА“ ЕИК ………….. със седалище и адрес на управление с Костенец, ул. „Хаджи Димитър“ № 17 за извършено нарушение на чл. 12, ал. 2 от Наредба № 8/04.12.2018 г.  е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева, за нарушение на чл. 15, ал. 2 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000,00 лева, за нарушение на чл. 15, ал. 3 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева и за нарушение на чл. 23 от Наредба № 8/04.12.2018 г. е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева.

ОСЪЖДА ЕТ „СТИВОН-СЛАВКА ПЕНДЖУРОВА“ ЕИК ………………… със седалище и адрес на управление с Костенец, ул. „Хаджи Димитър“ № 17 ДА ЗАПЛАТИ на ОДБХ-София област сторените разноски в размер на 350,00 лв. /триста и петдесет лева/.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АдмС – София област, в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

Районен съдия:

                      /Р. Йорданова/