Определение по дело №819/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 199
Дата: 13 април 2020 г.
Съдия: Ирина Руменова Славчева
Дело: 20191800100819
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                                     Гр. С., 13.04.2020 г.

 

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, четвърти първоинстанционен състав, в закрито заседание на тринадесети април две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                       

                                                            СЪДИЯ: ИРИНА СЛАВЧЕВА

                                                                  

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 819/2019 г. по описа на Софийски окръжен съд,  за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 118, ал. 2 ГПК, във връзка с чл. 119, ал. 3 ГПК.

Софийският окръжен съд е сезиран с искова молба на Застрахователна  компания „Л.И.“ АД, гр. С.  срещу Н.С.Г. *** с правно основание чл. 274, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от КЗ /отм./ вр. чл. 45 и чл. 86 от ЗЗД.

В исковата молба е посочено, че адресът на ответника е  извън съдебния район на Софийски окръжен съд.

От Справка по Наредба № 14/18.11.09 г. по искане от 13.04.2020 год. се установява, че постоянният и настоящият адрес на ответника е в с. Ч., гр. С., район „Н.И.“.

В срока по чл. 131 от ГПК ответникът е подал отговор на исковата молба, в който изрично е направил възражение за неподсъдност на делото на Софийския окръжен съд.

В правилото на чл. 113 ГПК (ред. ДВ, бр. 65 от 2018 г., в сила от 7.08.2018 г.) е предвидено, че исковете на и срещу потребители се предявяват пред съда, в чийто район се намира настоящият адрес на потребителя, а при липса на настоящ адрес – по постоянния.

Според чл. 119, ал. 3 ГПК (Нова – ДВ, бр. 65 от 2018 г., в сила от 7.08.2018 г.)  възражение за неподсъдност на делото по чл. 108, ал. 2 ГПК, чл. 113 ГПК и чл. 115, ал. 2 ГПК може да се прави от ответника най-късно в срока за отговор на исковата молба и да се повдига служебно от съда до приключване на първото по делото заседание.

Съгласно § 5 ПЗРЗИД ГПК (ДВ, бр. 65 от 2018 г.) заварените до влизането в сила на този закон съдебни производства се довършват по досегашния ред, независимо от промяната на подсъдността. Тъй като производството пред Софийски окръжен съд е образувано на 15.11.2019 г. (датата на постъпване на исковата молба в съда), то следва да се приложат новите процесуални разпоредби.

В случая е приложимо правилото на чл. 113 ГПК, тъй като се касае за потребитеслки спор, доколкото ищецът е застраховател, а ответникът е "ползвател на застрахователни услуги" по смисъла чл. 2, ал. 2 КЗ, като същото е аналогично и на понятието "потребител на застрахователни услуги" по отменения КЗ, съответно в тази насока следва да се спазят указанията на т. 6 от Тълкувателно решение № 1 от 23.12.2015 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2014 г., ОСТК. В случая без значение е обстоятелството, че се касае за регресна претенция по чл. 274 от КЗ /отм./. Доколкото регресната претенция е свързана с твърдяното застрахователно правоотношение между ищеца и ответника, а последният при сключването на договора за застраховка "Гражданска отговорност" е придобил качеството на "ползвател на застрахователни услуги", то това качество не може впоследствие да отпадне, само защото претенцията е за регресно вземане по КЗ. Същото се поражда именно поради това, че страните са се намирали в застрахователно правоотношение, при посочените в чл. 274 от КЗ /отм./ други предпоставки, при което застраховката е в сила, но застрахованият следва да понесе неблагоприятните последици, т.е. правата се черпят именно от наличието на застрахователен договор, като реално и това е причината застрахователят да твърди, че е заплатил застрахователно обезщетение на третото увредено лице, тъй като по този начин той не изпълнява чуждо задължение, а собственото си такива поето по силата на застрахователният договор.

Следователно, тъй като по делото е установено, че постоянният и настоящият адрес на ответника е в с. Ч., Столична община, район „Н.И.“, то и производството е местно подсъдно на Софийски градски съд.

Воден от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 819/2019 г. по описа на СОС.

ИЗПРАЩА делото на основание чл. 118, ал. 2 ГПК, във връзка с чл. 113 ГПК, по местна подсъдност на Софийски градски съд.

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването на страните с частна жалба пред Софийски апелативен съд.

Делото да се изпрати на СГС след влизане в сила на определението.

 

 

 

                                                                                    СЪДИЯ: