Решение по дело №318/2021 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 312
Дата: 15 декември 2021 г. (в сила от 15 декември 2021 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20217110700318
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

15.12.2021  год.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

Номер                         312                    2 0 2 1 година                     град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд

на седемнадесети ноември                                                                    2 0 2 1 година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                         Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                Членове: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                МИЛЕНА АЛЕКСОВА - СТОИЛОВА

 

Секретар: Антоанета Масларска и с участието на

Прокурора: Марияна Сиракова

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

Н.А.Х.Д. №  318 по описа на КнАдмС за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

            Адв. А.М., в качеството си на пълномощник на „Д.О.“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.А.обжалва решението по АНД № 370/2021 г. на РС - Дупница. Релевира касационното основание по чл. 348 ал. 1 т. 1, т. 2 и т. 3 от НПК. Нарушението на процесуалните правила при издаването на АУАН и НП свързва с факта, че в същите не е описано детайлно посоченото изпълнително деяние, а именно „разпространение“ на горива, които не съответстват на някое от изискванията за качество, определени в наредбата по чл. 8 ал. 1 от ЗЧАВ, както и с липсата на мотиви при определяне размера на имуществената санкция при условията на чл. 34 ал. 7 от ЗЧАВ. Счита решението на РС – Дупница за неправилно и незаконосъобразно, постановено при противоречие с материалния закон и съдопроизводствените правила, като моли за отмяна на решението и потвърденото с него НП.

В съдебно заседание касаторът не се явява, представлява се по делото от адв. М., който поддържа жалбата и счита, че следва да се отмени решението на ДРС, както и НП като незаконосъобразно.

            Ответникът по касационната жалба е редовно призован, не се явява и не се представлява по делото.

            Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата, сочейки, че решението на районния съд е правилно и обосновано.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл. 210 ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл. 211 ал. 1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е основателна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП № КГ-2345/20.08.2020 г. на председателя на ДАМТН, с което на „Д.О.“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.А.за нарушение на чл. 8 ал. 2 от ЗЧАВ във вр. с чл. 6 т. 2 от Приложение № 2 от Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол /НИКТГУРНТК/ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 20 000 лв. и са възложени на дружеството разходите за вземане и изпитване на пробите в размер на 595.00 лв.

От приетите по делото доказателства съдът е установил от фактическата страна на спора, че при извършена проверка на място на 12.03.2020 г., на обект „Бензиностанция № 1, управляван от „Д.О.“ ЕООД, находящ се в с. Мурсалево, общ. Кочериново, на ГП Е-79 от бензиноколонка № 1 е взета проба от разпространяваното течно гориво – гориво за дизелови двигатели, с Протокол за проверка и вземане на проба от течно гориво № С-065/12.03.2020 г. При проверката е установено, че последната доставка на течно гориво – гориво за дизелови двигатели е с експедиционна бележка № 135933/07.03.2020 г. по фактура № **********/10.03.2020 г. в количество 2 000 литра и с Декларация за съответствие № 0087/27.02.2020 г., издадена от „Лукойл България“ ЕООД за партида 0087 в общо количество 2 000 тона. В момента на проверката наличното количество в резервоара на бензиноколонка № 1 е 1 435 литра. След изпитване на контролната проба в стационарна акредитирана лаборатория за изпитване на горива, смазочни материали и присадки към ГД ККТГ – ДАМТН в гр. София, притежаваща Сертификат за акредитация БСА рег. № 35 ЛИ/26.11.2018 г. и валиден до 30.09.2020 г. е издаден Протокол от изпитване № С-0088/13.03.2020 г., на основание на който е извършена експертиза и е изготвен Констативен протокол № КП-0133/13.03.2020 г. за съответствие на течното гориво с изискванията за качество, съгласно който течно гориво – гориво за дизелови двигатели не съответства на изискванията за качество по два показателя, а именно: „съдържание на сяра“ и „пламна температура“. „Д.О.“ ЕООД е поискала, на основание чл. 22 ал. 9 от НИКТГУРНТК, изпитване и на арбитражната проба, като в резултат на проведената арбитражна процедура е издаден Протокол за изпитване №211/08.07.2020 г. от Изпитвателна лаборатория за горива при „БТ“ ООД гр. Стара Загора със сертификат за акредитация № 233 ЛИ/29.09.2017 г. и валиден до 29.09.2021 г. На основание чл. 30в ал. 1 т. 4 от ЗЧАВ и въз основа на издадения протокол от изпитване е изготвена Експертиза № Еа-018/09.07.2020 г. за съответствие на течно гориво с изискванията за качество след арбитражно изпитване, съгласно която течното гориво – гориво за дизелови двигатели не съответства на изискванията на чл. 6 т. 2 от Приложение № 2 от НИКТГУРНТК по същите два показателя - „съдържание на сяра“ и „пламна температура“.

По делото на въззивната инстанция е назначена и съдебно-химическа експертиза, резултатите от която сочат, че причината за наличие на завишено количество сяра в изследваните проби може да бъде само от наличие на компонент /фракция/ с високо съдържание на сяра, а причината за попадането й в изследваните проби е трудно установима. Занижените стойности на пламната температура могат да бъдат в резултат на попадането на ниско летливи вещества в дизеловото гориво като етанол, метанол, изопропилов алкохол, бензин и др. които намаляват пламната температура, което може да се получи при прехвърлянето на горивото от цистерната в резервоарите с една и съща помпа и шлангове за двата вида гориво – дизелово гориво и бензин.

При тези фактически установявания съдът е приел от правна страна компетентност на актосъставителя и АНО, липса на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, наличие на реквизитите по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН и доказано противоправно деяние. По посочените правни доводи съдът е потвърдил НП. 

В пределите на касационната проверка по чл. 218 ал. 2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Относно съответствието на оспореното решение с материалния закон касационният състав намира следното:

            Нарушителят е привлечен към административнонаказателна отговорност по  чл. 34, ал. 2 от ЗЧАВ – санкционна норма, предвиждаща административно наказание за крайния разпространител на течни горива, които не съответстват на някое от изискванията за качество, определени в наредбата за изискванията за качество на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол. Размерът на имуществената санкция е определен при условията на чл. 34, ал. 7 от ЗЧАВ, която предвижда нарастване на размера на санкцията пропорционално спрямо минималния размер в зависимост от броя на установените несъответствия с изискванията за качество, определени в наредбата.

При анализът на визираните разпоредби и съдържанието на НП,  КнАдмС счита, че постановлението не е мотивирано относно размера на наложената имуществена санкция. С оглед даденото описание на фактическата обстановка, досежно извършеното административно нарушение и установени несъответствия на разпространяваното течно гориво по два показателя - „съдържание на сяра“ и пламна температура“, касационната инстанция приема, че АНО не следва да сочи единствено крайния размер на санкцията, а да изложи мотиви както за определения от него размер на санкцията по чл. 34 ал. 2 от ЗЧАВ, така и за начина на определяне на пропорцията и нейния размер по чл. 34 ал. 7 от ЗЧАВ. Невъзможността да се установи конкретно и безпротиворечиво волята на АНО относно начина на определяне на имуществената санкция при хипотезата на чл. 34 ал. 7 от ЗЧАВ представлява съществено нарушение, допуснато в административнонаказателното производство, което представлява самостоятелно и достатъчно основание за отмяна на издаденото наказателно постановление. Нарушава се правото на защита на субекта, тъй като същия не може да наведе основания за незаконосъобразност, свързани с определяне на наказанието за вмененото му нарушение.

     Във връзка с формирания извод за незаконосъобразност на НП от касационната инстанция, постановеното решение от въззивният съд се явява неправилно и ще бъде отменено. Вместо него ще се постанови ново, с което НП ще бъде отменено.

               

 

Воден от горното и на основание чл. 221 ал.2 и чл. 222 ал.1 от АПК, Административният съд

 

Р   Е   Ш   И:

         

             ОТМЕНЯ Решение № 260266/05.08.2021 г. на Дупнишкия районен съд, постановено по АНД №370/2020 г. и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ  НП № КГ-2345/20.08.2020 г. на председателя на ДАМТН, с което на „Д.О.“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.С.А.за нарушение на чл. 8 ал. 2 от ЗЧАВ във вр. с чл. 6 т. 2 от Приложение № 2 от Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол /НИКТГУРНТК/ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 20 000 лв. и са възложени на дружеството разходите за вземане и изпитване на пробите в размер на 595.00 лв.

Решението е окончателно.

Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на препис от същото.        

                                                                                                                  

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                   

                                                                          

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                              2.