Определение по дело №2440/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1774
Дата: 18 ноември 2021 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20217180702440
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 септември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд Пловдив

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 


  1774/18.11.2021г.

 

гр.Пловдив, 18.11.2021 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ПЛОВДИВ, Двадесет и четвърти състав  в закрито съдебно заседание на осемнадесети ноември през две хиляди и двадесетата година в състав:

 

                                                           Председател:   ЗДРАВКА ДИЕВА

                                                                   Членове:   ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                                                                                      СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия В.Георгиева частно к.а.н.д. № 2440 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл.248 ГПК във връзка с чл.144 АПК.

Образувано е по молба на частната жалбоподателка В.С., чрез процесуалния представител адв. С.Н., с която се иска изменение на определение № 1495 от 08.10.2021 г. по частно к.а.н.д. № 2440 по описа за 2021 година на Административен съд - Пловдив в частта за разноските.

Твърди се в молбата, че неправилно съдът е посочил, че разноски не се дължат. Посочва, че такива са претендирани пред Районен съд – Асеновград, а така също и пред настоящата инстанция, като са претендирани такива заплатени в размер на 300 лв. адвокатски хонорар, за което са представени доказателства с частната жалба, както и заплатена държавна такса от 30 лв. Претендира присъждането на разноски за двете съдебни инстанции.

Съдът е дал възможност за становище на ответната страна, която е получила молбата по чл.248 ГПК на 02.11.2021 г. До настоящия момент такова не е постъпило от ответника.

         Съдът намира депозираната жалба в предвидения срок, тъй като определението е постановено на 08.10.2021 г., а молбата е постъпила на 18.10.2021 г., а по същество за частично основателна.

Нормата на чл.63, ал.1 ЗАНН (в редакцията й към ДВ, бр. 94 от 2019 г.) сочи, че районният съд в състав само от съдия разглежда делото по същество и се произнася с решение, с което може да потвърди, да измени или отмени наказателното постановление или електронния фиш. Решението подлежи на касационно обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс. Съгласно разпоредба на ал.2 на чл.63 ЗАНН в предвидените от закона случаи съдът може да прекрати производството с определение, което подлежи на обжалване с частна жалба.

Съгласно нормата на чл.63, ал.3 ЗАНН В съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

С други думи, нормата на ал.3 дава възможност да се присъдят разноски в случаите на разглеждане и решаване на делото по същество, но не и когато същото бъде прекратено. Съдът намира, че при такова изрично и недвусмислено формулиране на правото за присъждане на разноски в алинея 3 от чл.63 ЗАНН не буди съмнение обстоятелството, че при прекратяване на производството с определение от съда, разноски не се дължат. В случая цитираната разпоредба на ЗАНН е специална, тъй като действително препраща към реда за присъждане на разноските към АПК, но визира само определен кръг от случаите, в които могат да се присъдят такива разноски.

Воден от посочените разпоредби съдът намира, че в производството пред районния съд разноски на жалбоподателката не се дължат, тъй като производството е било прекратено, без да бъде разглеждано същото по същество. Настоящата касационна инстанция намира, че следва да присъди направените разноски за производството по частната жалба, а именно 300 лв. заплатен адвокатски хонорар и 30 лв. държавна такса, тъй като определението на районния съд е отменено единствено поради пропуск от страна на долната инстанция да отмени издадения електронен фиш на починалото лице, както и поради липсата на друг процесуален способ това да бъде сторено единствено чрез допълване на процесното определение на районния съд.

Последното е дало основание за образуване на частната жалба и ангажиране на адвокатска помощ в тази връзка от страна на частната жалбоподателка, в това число за заплащането на държавна такса. Тези разноски следва да бъдат признати на частната жалбоподателка и съответно присъдени като дължими.

Водим от горното, Административен съд- Пловдив, ХХIV състав

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОПЪЛВА определение № 1495 от 08.10.2021 г. по частно к.а.н.д. № 2440 по описа за 2021 година на Административен съд - Пловдив в частта за разноските, като:

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Пловдив да заплати на В.Т.С., ЕГН **********, с адрес ***, сумата от 330 /триста и тридесет/ лева разноски за съдебното производство.

Определението е окончателно.

 

 

         Председател:                                          Членове: