Решение по дело №12713/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266493
Дата: 11 ноември 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100112713
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

11.11.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 14.10.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 12713/18г. и констатира следното:

Предявени са искове /с правно основание чл. 49 от ЗЗД/ от „Т.Т.“ ООД солидарно /в хипотезата на чл. 53 от ЗЗД/ против П.на РБ и ОДМВР Плевен за сумите: 53 682, 14 лева и 84 217, 67 лева /обезщетения за имуществени вреди – претърпяна загуба и пропусната полза/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законната лихва върху посочените суми /главници/ за периода – след завеждане на делото.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Ищецът е собственик на МПС „ЛандРовер - РейнджРовер“, с рег. № ********Посоченото МПС-во /автомобил/ е било иззето /на 08.10.10г./ като веществено доказателство -  във връзка с водено срещу К. Г./управител на ищцовото дружество/ наказателно производство. Последното /наказателният процес/ е приключило с оправдателна присъда /постановена от ОС Плевен по н.о.х.д. № 463 от 17г./. На 07.03.18г. МПС-во е било върнато във владение /разпореждане/ на собственика /ищеца/.

Исковете са частично основателни:

Принципно:

Разпоредбата на чл. 111 от НПК вменява /възлага в тежест/ на всеки държавен орган, който води /в най-широкия смисъл на това понятие/ наказателно производство /като правни и фактически действия/ задължението - да „пази“ иззетите веществени доказателства /в случая – МПС-во/. С оглед това /а и по пряка аналогия с правилото на чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ – доколкото процесното наказателно производство е приключило с оправдателна присъда и това обстоятелство на практика опорочава „със задна дата“ всички извършени процесуално – следствени действия, в това число и тези по глава 12-та от НПК/ следва да се приеме, че: противоправните /по смисъла на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД във връзка с чл. 111 от НПК/ увреждания на съответната вещ /веществено доказателство/ принципно подлежат на имуществена санкция /на обезщетяване/. В същата връзка: всеки един от ответниците по делото - в качеството си именно на държавни органи, провеждали /в най-общ смисъл на термина – съобразно изложеното по-горе и по аналогия с правилото по чл. 7 от ЗОДОВ/ процесуално – следствени /правни и фактически, контролни, надзорни и т.н./ действия по отношение на /засягащи, касаещи/ автомобила – се явява легитимиран /в материално – правен аспект/ да носи отговорност /в хипотезите на цитираните законови текстове от ЗЗД и ЗОДОВ/. Възраженията на ответниците /в последната връзка/ са - неоснователни.

По същество:

От една страна:

Искът са сумата 84 217, 67 лева /имуществена вреда – пропусната полза/ се явява ненадлежно удостоверен /доказан/ по делото:

Липсват надлежни /категорични – еднозначни/ доказателства, които да удостоверят относимите към тази претенция обстоятелства, а именно, че: дружеството би реализирало /със сигурност, непременно – по смисъла на чл. 51, ал. 1, изр. 1-во от ЗЗД/ приходи /през релевантния за спора период 10г. – 18г./ от ползването на МПС-во /конкретно от отдаването му под наем – доколкото заявената вреда се съотнася именно към такъв вид правоотношение/. С други думи: липсват надлежни доказателства, които да установят визираната в горния законов текст – причинно следствена връзка между: евентуалните вредоносни /по смисъла на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД и чл. 111 от НПК/ действия /бездействия/ на ответниците и заявената имуществена вреда /пропусната полза/. Представеният в тази връзка договор за наем /от 30.09.10г., със споразумение към същия от 15.10.10г./ не може да бъде съобразен /като категорично – еднозначно доказателство/ доколкото – този документ няма достоверна дата /по смисъла на чл. 181 от ГПК/ а и поради обстоятелството, че посочената сделка е била сключена като срочна – за период от 3 години /т.е. това правоотношение не покрива пълния - заявен исков период от общо 8 години/. На последно място /досежно тази претенция/: малко вероятно е /житейски/ МПС-во /автомобил/ от процесния вид /клас/ да е бил предназначен за отдаване под наем /или за осъществяване на търговска дейност на фирмата – по превоз на хора и товари/.

Искът за сумата 53 682, 14 лева /имуществена вреда – претърпяна загуба/ се явява ненадлежно удостоверен /доказан/ по делото:

Всички налични по делото доказателства /с изключение на показанията на свидетеля Д. Петров, които обаче не могат да се приемат за меродавни – доколкото противоречат на останалият, събран в процеса доказателствен материал – писмен и експертен, в това число и на твърденията на самия управител на ищеца – съгласно съдържанието на молбата му по Д-774 от 10г., адресирана до органа по разследването, пришита на лист 22 от делото/ удостоверяват само /единствено/ техническото /фактическото, физическото/ състояние на МПС-во към 18г. /когато е било проведено производство по чл. 207 от ГПК/. Доказателственият материал обаче – не  установява какво е било конкретното състояние /техническо, фактическо, физическо/ на автомобила – преди изземването му като веществено доказателство /наличните по делото доказателства установяват по – скоро в тази насока, а такова е и съдържанието на горната молба на управителя на ищеца, че: автомобилът е бил иззет в недобро техническо – фактическо състояние – от сервиз, където е бил оставен за ремонт/. В такава хипотеза не може да се констатира надлежно – категорично, еднозначно – което обстоятелство е релевантно за отговорността по чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД /дори да се приеме, че вещта действително е била увредена към момента на производството по чл. 207 от ГПК, съответно конкретно и към 07.03.18г. – когато МПС-во е било върнато на собственика/ наличие на  причинно – следствена връзка /по смисъла на чл. 51, ал. 1, изр. 1-во от ЗЗД/ между: евентуалните вредоносни /по смисъла на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД/ действия /бездействия/ на ответниците и заявената имуществена вреда /претърпяна загуба/.

Изложеното принципно обосновава – отхвърляне и на двата иска.

От друга страна обаче:

Исковете следва да бъдат /независимо от горните констатации – изводи/ уважени – в хипотезата на /по аналогия с правилото на/ чл. 162 от ЗЗД:

Абсолютно нелогично /напълно неиздържано/ е да се приеме /в житейски аспект/, че – собственикът на МПС-во не е претърпял никаква имуществена вреда /пряка загуба или пропусната полза/ заради невъзможността /поради това, че е бил фактически възпрепятстван/ да ползва вещта си /автомобила/ през период от цели 8 години. В тази връзка: известно е /житейски, ноторно/, че: движима вещ като процесната /МПС-во – като цяла вещ или като конкретни детайли, части от същата/ в годините /с изтичането на съответен период от време/ задължително се обезценява /поради овехтяване, морално остаряване, износване и т.н.; особено, ако вещта е била изложена на атмосферни влияния, каквато е била конкретната хипотеза – съгласно констатациите на експерта, направени в рамките на производството по чл. 207 от ГПК/. В контекста на изложеното:

Председателят на състава намира, че: реалното претърпяване на имуществени вреди /и в двата варианта - претърпяна загуба и пропусната полза/ следва /в случая – предвид горните съображения, направени в контекста на житейската логика, като същите се явяват подкрепени косвено и с констатациите на експерта от производството по чл. 207 от ГПК/ да се – презумира. Поради това: исковете следва да бъдат уважени /в хипотезата на чл. 162 от ГПК във връзка и с принципното правило на чл. 12 от ГПК/ до размера на глобалната сума от общо 20 000 лева /общо за всяка от двете заявени претенции/. Обратната логика би позволила /при доказана невъзможност на собственика да ползва вещта си за период от 8 години и особено при наличие на постановена оправдателна присъда/ действията на ответниците /явяващи се изначално противоправни по аналогия с правилото на чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ – съобразно изложените по-горе съображения/ да останат изцяло несанкционирани. Не такава е логиката на закона.

В полза на ищеца следва да бъдат присъдени /при условията на чл. 78, ал. 1 от ГПК/ съдебни разноски, сторени в рамките на настоящото производство /съгласно представения по делото списък/ както и /в хипотезата на чл. 209 от ГПК/ съдебни разноски /сторени в рамките на производството по чл. 207 от ГПК/.

Възражението на ответника /ПРБ/ по чл. 78, ал. 5 от ГПК е неоснователно: заявеният от ищеца адвокатски хонорар не се явява прекомерен, преценен в контекста на – цената на исковете, праговете по Наредба № 1, фактическата и правна сложност на процесния правен спор, вида, естеството и обема на извършените по делото процесуални действия, продължителността на процеса във времето.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА /на основание чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД и чл. 53 от ЗЗД/ П.на РБ и ОДМВР Плевен да платят солидарно на „Т.Т.“ ООД сумата общо 20 000 лева /обезщетение за имуществени вреди – претърпяна загуба и пропусната полза/; законната лихва върху тази сума от 01.10.18г. до цялостното й изплащане и 1 700 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове; на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК/.

ОТХВЪРЛЯ исковете за сумата над 20 000 лева.

ОСЪЖДА „Т.Т.“ ООД да плати на П.на РБ 150 лева - юрисконсултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него/.

ОСЪЖДА „Т.Т.“ ООД да плати на ОДМВР Плевен 150 лева - юрисконсултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: