Решение по дело №521/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 526
Дата: 29 юни 2021 г.
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20217150700521
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 май 2021 г.

Съдържание на акта

 

                                                          Р Е Ш Е Н И Е

     № 526/29.6.2021г. 

                                                       гр. Пазарджик, 29.06.2021 г.

                                                        В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПАЗАРДЖИК, ХІІ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 09.06.2021 г. в следния състав:

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛИНА ПОПОВА

                                                                                      ХРИСТИНА ЮРУКОВА

при участието на секретаря А.Метанова  и при участието на прокурора Пешев, като разгледа дело №521 по описа за 2021 година докладвано от съдия Попова, и за да се произнесе взе предвид следното:

                         Производството е по реда на чл. 208-228 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

                         Образувано е по касационна жалба на инж.Петър Здравков Байлов - директор на РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ ПО ГОРИТЕ –ПАЗАРДЖИК , с адрес: гр.Пазарджик, ул. „Ал. Стамболийски“  № 50 срещу Решение № 260050/05.03.2021 г. по НАХД № 837/2020 г. на Пазарджишки районен съд. С посоченото решение е отменено Наказателно постановление № 123/27.05.2020г., издадено от директора на Регионална дирекция по горите гр.Пазарджик , с което на основание чл. 84 ал.1 пр.2 във вр. с чл. 57 ал.1, във вр. с чл. 43 ал.3 пр.2 т.1 ЗЛОД на Е.А.Б. ЕГН ********** ***  е наложена глоба в размер на 50,00 лв.,  на основание чл. 94 ал.1 ЗЛОД   е наложено наказание лишаване от право за ловуване за срок от три години  и са отнети в полза на държавата вещите , послужили за извършване на нарушението , а именно : 1бр. ловно оръжие - ловна карабина Тика „ 308 № Х81629, 1 бр. прибор за нощно виждане  - термокамера марка „Оптикус  , 1 бр. сумпресор  с № 79286, както и 1 бр. моторно превозно средство – марка VW Caddy с рег. № РА 3558 ВН.В касационната жалба са изложени доводи за неправилност на решението поради нарушение на материалния и процесуален закон. Твърди се, че е неправилен изводът на ПРС, че АУАН  и НП не са издадени  при спазване на процесуалните изисквания на ЗАНН. Твърди , че не били налице нарушения на изискванията посочени в нормите на чл. 42 т.3  и т.5 ЗАНН и чл. 57 ал.1 т.6 ЗАНН . Излагат се подробни съображения за това. Иска се отмяна на решението на районния съд, като вместо него съдът да постанови друго решение, с което да  се потвърди наказателното постановление.

                       Ответникът по касационната жалба, чрез своят процесуален представител  оспорва нейната основателност  и поддържа ,че решението на ПРС е правилно и законосъобразно. Заявява искане съдът да остави в сила решението на ПРС. Претендира присъждане на разноски.

                       Представителят на Пазарджишка окръжна  прокуратура дава заключение, че касационната жалба е неоснователна.

                        Административен съд Пазарджик, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното :

                        Касационната жалба е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА - подадена е от надлежна страна по чл.210, ал.1 АПК вр. чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 АПК вр. чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол. Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

                    Въз основа на събрания доказателствен материал районният съд е приел за установено от фактическа страна, че според АУАН  000137/05.05.2020 г., на 01.05.2020 г., лицето Е.А.Б. , ловува движейки се с моторно превозно средство марка VW Caddy с рег. № РА 3558 ВН, извън населено място  - в м. „Баладжа „,землище с. Славовица, общ. Септември  с извадено от калъф и сглобено ловно оръжие – ловна карабина  „ Тика „308 № Х81629, с редовно заверен билет за лов, но без писмено разрешение за лов , без да е убил или уловил дивеч. 

                     Въз основа на констатираното и издадения АУАН, който е поставил  начало на административнонаказателно производство, впоследствие е издадено  обжалваното наказателно постановление. Деянието е квалифицирано като административно нарушение по чл. 84 ал.1 пр.2 във вр. с чл. 57 ал.1, във вр. с чл. 43 ал.3 пр.2 т.1 ЗЛОД и на нарушител са  наложени две  административни наказания и е постановено отнемане в полза на държавата на вещите послужили за извършване на нарушението. Актът бил подписан от актосъставителя и свидетелите по съставянето му, както и от нарушителя, който и възразил писмено и е завил желанието си да представи допълнително писмени възражения, като  това е било сторено в срок.  Въз основа на съставения АУАН директорът на РДГ гр. Пазарджик  е  издал процесното НП.

                   За да постанови решението си, първоинстанционният съд е събрал като доказателства по делото показанията на актосъставителя – Л. К. , както и писмените доказателства, представени с наказателното постановление, приобщени по реда на чл. 283 от НПК. Изслушано е и е прието и заключение на допусната от съда съдебно- техническа експертиза. Въз основа на така установеното от фактическа страна, районният съд от правна страна е изложил подробни съображения за незаконосъобразност на съставения АУАН и издаденото НП, поради допуснати съществени процесуални нарушения.  Приел е, че АУАН не отговаря на императивните изисквания на чл. 42 т.3 от ЗАНН, тъй като в него неправилно е посочено мястото на извършване на нарушението.  Обосновал е  и извод, че АНО в нарушение на задължението си по чл. 57 ал.1 т.6 ЗАНН не е посочил правилно релевантните норми, които са нарушени, което е довело до опорочаване на административно- наказателното производство и до ограничаване на правото на защита на санкционираното лице.  

                   Решението на Пазарджишки районен съд е правилно.

                   Настоящият съдебен състав споделя изцяло изводите на районния съд за незаконосъобразност на НП. Съгласно чл. 42, ал. 1, т. 3 и т. 5 ЗАНН, актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа дата и място на извършване на нарушението , както и законните разпоредби, които са нарушени .Тези реквизити от съдържанието на акта са установени по императивен начин  и всяко отклонение от тях води до нередовност на съставения акт, като основание за издаване на наказателно постановление и налагане на административно наказание. Това е така, тъй като актът поставя началото на административно-наказателно производство спрямо определено лице за извършено от него виновно административно нарушение, по смисъла на чл. 6 ЗАНН. Липсата на тези реквизити опорочава акта, тъй като е пречка да се установи по безспорен начин извършеното нарушение. В конкретния случай, в АУАН № 00137/05.05.2020 г. липсва правилно посочване на мястото на извършване на нарушението. Посочено е погрешно, че нарушението е извършено в м. „Баладжа „ в землището на с. Славовица, общ. Септември, като от неоспореното заключение на допуснатата съдебно- техническа експертиза, безспорно се установява, че местоположението на извършеното нарушение е в ПИ с идентификатор 67009.453.42, който обаче се намира в м. „Славското поле „  в землището на с. Славовица.Актът за установяване на административно нарушение се явява важна предпоставка за издаване на наказателното постановление. Функциите и юридическият ефект на същия могат да се проявят, само ако е редовен. По изключение, те се проявяват и ако е допусната несъществена нередовност, съобразно разпоредбата на чл. 53, ал. 2 ЗАНН. Настоящата инстанция не споделя направеното в касационната жалба възражение, че този порок е несъществен. Това е така, защото такива пороци на акта водят до невъзможност да се установи по безспорен начин, по какъв начин е осъществено нарушението. Констатираното процесуално нарушение е съществено, тъй като е довело до ограничаване правото на защита на наказаното лице. Изискванията за точно посочване на мястото на нарушението  по чл. 42, точка 3  от ЗАНН имат за цел да осигурят на привлеченото към отговорност лице възможността да организира ефективна защита, както по фактите, така и по правото. Неяснотата относно фактическите твърдения на наказващия орган, винаги е съществено процесуално нарушение, когато допуснатите пропуски създават реална несигурност относно правните и фактически твърдения на контролните и наказващи органи. Предвид гореизложеното, съдът намира, че АУАН не отговаря на изискванията на чл. 42, т. 3 от ЗАНН, и тъй като административно - наказателното производство е започнало въз основа на АУАН, който е съставен в противоречие на сочената разпоредба, само на това основание НП е незаконосъобразно и следва да бъде отменено. Освен това този порок  е възпроизведен и не е отстранен и в самото НП.

                      На следващо място правилно ПРС е посочил, че е налице несъответствие между словесното и цифровото  описание на нарушението в АУАН и НП, доколкото при описание на същото актосъставителят, а впоследствие и АНО  са прели , че нарушителят е ловувал , използвайки превозно средство, но вместо да подведат описаното в  тях нарушение  под квалифицирания състав на чл. 84 ал.2 ЗЛОД , доколкото същото представлява забранено средство за ловуване по смисъла на чл. 65 т.10 ЗЛОД  и съответно да бъде наложено и предвиденото по-тежко нарушение , са квалифицирали деянието по основания състав на чл. 84  ал.1 ЗЛОД.Изискването на закона е да има пълно припокриване на данните, отбелязани за нарушението в АУАН и в НП, с посочените в актовете нормативни разпоредби, в противен случай се накърнява правото на защита на лицето, на което са съставени, тъй като се поражда неяснота в това срещу какво и как следва да се защити и аргументира позицията си. Неоснователни са доводите на касатора, че се касае за приложение на нормата на чл. 18 ЗАНН, тъй като с едно деяние били извършени няколко нарушения  и затова били наложени казания на лицето и по основния и по квалифицирания състав. В случая описаните в АУАН и НП обстоятелства очертават признаците на квалифицирания състав по чл. 84 ал.2 ЗЛОД , който поглъща основания състав на чл. 84 ал.1 ЗАНН и не случайно законодателят е предвидил , че едно нарушение , което включва елементи очертаващи по-висока степен на обществена опасност , следва да бъде административно наказуемо с по-тежко наказание. Приложението на квалифицирания състав изключва общия, а не раздробява това нарушение на две отделни такива.  

                 Установяването на извършване на нарушението по безспорен начин е пряко свързано с точното, ясно и категорично описание на конкретното нарушение с посочване на всички елементи от състава му, както и с коректно и правилно посочване на правните норми , които са нарушени . Това в конкретния случай не е направено. Констатираните съществени процесуални нарушения при издаване на НП са достатъчно основание за отмяната му и препятстват проверката относно материалната законосъобразност на НП, поради което и правилно районния съд не е изложил съображения за нарушения на материалния закон. По изложените съображения не са налице основания за отмяна на обжалваното решение и същото следва да бъде оставено в сила.

                                С оглед изхода на делото и във връзка с изменението чл.63, ал.3-5 от ЗАНН /ДВ, бр.94 от 29.11.2019г./, искането на ответника по касация за присъждане на адвокатско възнаграждение е основателно и следва да се уважи, съгласно представените договор за правна защита и съдействие от 12.05.2021 г., в размер на 400 лева .

                          Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд Пазарджик-град, ХІІ-ти касационен състав :

 

                                                                         Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260050/05.03.2021 г. по НАХД № 837/2020 г. на Пазарджишки районен съд.

ОСЪЖДА РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ ПО ГОРИТЕ –ПАЗАРДЖИК , с адрес: гр.Пазарджик, ул. „Ал. Стамболийски“  № 50  да заплати на Е.А.Б. ЕГН ********** ***  сумата от 400,00 лв. разноски по делото.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :          /п/                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

 

 

 

                                                                                                                2. /п/