Определение по дело №1016/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1654
Дата: 16 ноември 2023 г.
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20237150701016
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1654/16.11.2023г.

 

Административен съд – Пазарджик, в закрито заседание                                                          като разгледа докладваното от съдията – докладчик Георги Видев  административно дело № 1016, по описа на съда за 2023 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по повторно разглеждане на делото от първоинстанционния съд, след отмяната от Върховния административен съд (с Решение № 9227/03.10.2013 г., постановено по адм. д. № 5283/2023 г.) на постановените при първоначалното разглеждане на делото Решение № 115/09.03.2023 г. и Определение № 583/26.04.2023 г.

Предвид отмяната на определението, с което съдът е спрял допуснатото от закона предварително изпълнение на Решение № 30/3/3120973/3/01/04/02 от 14.03.2022 г. за налагане на финансова корекция, издадено от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, с което е определена окончателна финансова корекция на бенефициента „Митьова къща“ ООД, ЕИК *********, в размер на 46102,88 лв. и връщането на делото в тази му част, съдът следва да се произнесе по направеното искане.

В искането за спиране изпълнението на обжалваното решение се твърди, че публичният изпълнител по изпълнително дело № ********* по описа на ТД на НАП Пловдив, офис Пазарджик за 2021 г.  е присъединил като публичен взискател Държавен фонд Земеделие за сумата от 46102,88 лева главница и 1178,28 лева лихва, като правното основание за предприето публично изпълнение е разпоредбата на чл.73, ал.4 ЗУСЕСИФ, във  връзка с чл. 27, ал. 2 АПК. Твърди се също така, че по изпълнителното дело са наложени обезпечителни мерки с оглед единствено и само удовлетворяването на вземането на ДФ „Земеделие“, като видно от справките за размера на публичните задължения на „Митьова къща“ ООД другите публични  задължения на дружеството са много малки суми и удовлетворяването им не съответства на предприетите изпълнителни способи и наложените обезпечения - запор на движими вещи, възбрана на недвижим имот.

Сочи се още, че все още не е решен окончателно спорът относно валидността и допустимостта на Решение № 30/3/3120973/3/01/04/02 за налагане на финансова корекция издадено от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“.

Според молителя, продължаването на изпълнението на Решение № 30/3/3120973/3/01/04/02 за налагане на финансова корекция издадено от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“  би довело до непоправими и необратими вреди, като би лишило дружеството и собственикът му от имущество - търговски обект в централната част на град Пловдив и сравнително нов автомобил, които едва ли би могло да се възстанови след провеждането на публична продан на цените, определени от публичния изпълнител и евентуално възстановяване на получените суми по изпълнителното дело. Счита се, че стойността на възбраненото и запорирано имущество надхвърля в пъти задължението на „Митьова къща“ ООД.

Искането е направено повторно. По първоначалното искане съдът вече се е произнесъл с Определение № 315/2.3.2023 г., като е приел, че молителят сам е формулирал с условности е предположения основанията на искането за спиране на предварителното изпълнение на административния акт, като е заявил, че то би довело до непоправими и необратими вреди, като би лишило дружеството и собственикът му от имущество - търговски обект в централната част на град Пловдив и сравнително нов автомобил, които едва ли би могло да си възстанови след провеждането на публична продан на цените определени от публичния изпълнител и евентуално възстановяване на получените суми по изпълнителното дело. Според съда не са били посочени конкретни факти и обстоятелства в тази насока и не са удостоверени, посредством допустимите от процесуалния закон доказателства. Освен това според приложените писмени документи, запорирания лек автомобил е със застрахователна стойност от 0,00лв., а възбранения недвижим имот е с балансова стойност от 0,00лв.

Настоящото искане за спиране на изпълнението не е мотивирано с нови факти – представени са и вече представените доказателства с предходното искане за спиране на изпълнението. Поради това, съдът не намира основания за постановяване на различен резултат от вече постановения отказ.

Към мотивите, изложени в Определение № 315/2.3.2023 г. следва да се добави и следното:

Възможността за настъпване на евентуални вреди за молителя в резултат на насочване на изпълнението срещу недвижимия му имот и автомобила му не представлява опасност от настъпване на значителни вреди за молителя, а още по-малко на такива, противопоставими на обществения фискален интерес от предварителното изпълнение на решението за корекция, презюмиран от законодателя. За молителя (и длъжник по изпълнителното производство) не е налице необходимост от допускане на публична продан на двата имота (които действително, видно от поставените временни пазарни оценки са на обща стойност значително по-висока от задължението му). Преди всичко, молителят би могъл да заплати определеното му с решението за финансова корекция публично задължение в размер на 46102,88 лв. и съответните дължими лихви и така избегне публичната продан. Очевидно е, че е във възможностите му да заплати задължението, тъй като е в добро финансово състояние, след като разполага с имоти на значителна стойност. Но дори и да няма възможност да заплати посочената сума, би могъл да получи заем за заплащането ѝ. Освен това, молителят разполага и със законовите възможности за защита в рамките на изпълнителното производство, както и с други предвидени в ДОПК възможности, като отсрочване и разсрочване, както и с някои от предвидените в чл. 168 от кодекса начини на погасяване на публичните му задължения.

Следователно, молителят не изложи нови твърдения и не представи нови доказателства, с които да установи, че от предварителното изпълнение на обжалваното решение за него ще настъпят толкова значителни вреди, които да са съизмерими с интереса на държавата от предварителното изпълнение на решението, с което е определена подлежаща на възстановяване безвъзмездна финансова помощ при констатирани нарушения по ЗПЗП. Затова, искането за спиране на предварителното изпълнение следва да бъде отхвърлено като неоснователно.

Делото (по оспорването на Решение № 30/3/3120973/3/01/04/02 от 14.03.2022 г.) следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание, при спазване на дадените от касационната инстанция задължителни указания.

            Предвид гореизложеното съдът

 

ОПРЕДЕЛИ

 

Отхвърля искането на „Митьова къща“ ООД за спиране изпълнението на Решение № 30/3/3120973/3/01/04/02 от 14.03.2022 г. за налагане на финансова корекция, издадено от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“.

Определението в тази му част подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба, подавана чрез настоящия съд, в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Насрочва делото за разглеждане в открито съдебно заседание, което ще се проведе на 13.12.2023 г. от 13,15 ч., за която дата и час да бъдат призовани страните: „Митьова къща“ ООД – жалбоподател и изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ – ответник.

Преписи от определението да се изпратят на страните.

 

                                                                                             

   Съдия: /п/