Решение по дело №10096/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 април 2023 г.
Съдия: Георги Колев Чемширов
Дело: 20227060710096
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 април 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ


№ 74


гр. В. Търново, 03.04.20
23г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 


Административен съд – Велико Търново, в съдебно заседание на двадесет и четвърти март две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ИВЕЛИНА  ЯНЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

 ГЕОРГИ  ЧЕМШИРОВ

 ДИАНКА  ДАБКОВА

 

 

при секретар

 М.Н.

и с участието

на прокурора

 СВЕТЛАНА  ИВАНОВА

изслуша докладваното

от съдия

ЧЕМШИРОВ

по касационно наказателно-административен характер дело №10096 по описа на Административен съд – Велико Търново за 2022г.

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, подадена от юрисконсулт Г. С., в качеството му на пълномощник на Централно митническо управление на Агенция „Митници“, срещу Решение №97/23.02.2022г. по АНД №1549/2021г. по описа на Великотърновския районен съд, с което е изменено Наказателно постановление №1565/2021/20.10.2021г. на директора на Дирекция“ Митническо разузнаване и разследване“ при ЦМУ на Агенция „Митници“, с което на С.Г.Г. от гр. В. Търново на основание чл. 126, ал. 2, пр. първо, вр. с ал. 1, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове/ЗАДС/ е наложено наказание „глоба” в размер на 1 125,98 лв., като е приложил закон за по-леко наказуемо административно нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението, при което е определил за нарушение по чл. 101в, ал. 3, т. 2 от ЗАДС наказание по чл. 126а, ал. 1 от ЗАДС „глоба“ в размер на 200 лв. и е отменено наказателното постановление в частта, в която на основание чл. 124, ал. 1 от ЗАДС са отнети в полза на държавата стоките, предмет на нарушението, като е осъдена Агенция “Митници“ да заплати на С.Г. разноските по делото.   

Релевират се оплаквания за неправилност на съдебното решение поради нарушение на закона – касационно основание по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, приложими в производството по силата на препращащата разпоредба на чл. 63в от ЗАНН. Претендира се отмяна на решението на районния съд в обжалваната му част и постановяване на друго по същество от касационната инстанция, с което да бъде потвърдено обжалваното наказателно постановление или при условията на евентуалност да бъде върнато делото за ново разглеждане от друг състав на районния съд.

Ответникът по жалбата – С.Г.Г. от гр. В. Търново, чрез пълномощника си по делото взема становище за неоснователност на касационната жалба, като претендира разноски за касационното производство.

Представителят на Окръжна прокуратура – В. Търново заема становище за частична основателност на жалбата в частта, в която съдът е приложил закон за по-леко наказуемо административно нарушение и за неоснователност на жалбата в останалата й част.

 

Административният съд – В. Търново, като прецени допустимостта на жалбата и наведените в нея касационни основания, съгласно чл. 218 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК, приложим в производството по силата на препращащата разпоредба на чл. 63в от ЗАНН и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

 

С обжалваното Решение №97/23.02.2022г. по АНД №1549/2021г. на Великотърновския районен съд е изменено Наказателно постановление №1565/2021/20.10.2021г. на директора на Дирекция“ Митническо разузнаване и разследване“ при ЦМУ на Агенция „Митници“, с което на С.Г. от гр. В. Търново на основание чл. 126, ал. 2, пр. първо, вр. с ал. 1, т. 1 от ЗАДС е наложено наказание „глоба” в размер на 1 125,98 лв., като е приложен закон за по-леко наказуемо административно нарушение – такова по чл. 101в, ал. 3, т. 2 от ЗАДС и съответно е определено наказание по чл. 126а, ал. 1 от ЗАДС „глоба“ в размер на 200 лв.; отменено е наказателното постановление в частта, в която на основание чл. 124, ал. 1 от ЗАДС са отнети в полза на държавата стоките, предмет на нарушението; осъдена е Агенция “Митници“ да заплати на С.Г. разноските по делото.  

За да приложи закон за по-леко наказуемо административно нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението въззивният състав  приел, че Г. не е извършил административно нарушение по чл. 126 от ЗАДС, а такова по чл. 101в, ал. 3, т. 2 от ЗАДС, за което се следва санкцията по чл. 126а, ал. 1 от ЗАДС в минимален размер. За да отмени наказателното постановление в частта, в която са отнети в полза на държавата стоките, предмет на нарушението съдът е приел, че за нарушението по чл. 101в, ал. 3 от ЗАДС не се следва отнемане на предмета на нарушението, съгласно изричното изброяване в хипотезите на чл. 124, ал. 1 от ЗАДС.

Така постановеното решение е правилно.

 

По делото е било прието за установено, че при извършена от служители на Агенция „Митници“ на 09.02.2021г. проверка в жилищен имот в гр. В. Търново, в присъствието на ответника по касация, са били открити 8 бр. туби с обем от 10 литра и 1 бр. туба с вместимост от 11 литра, пълни с кафеникава течност, както и 2 бр. туби с обем от 10 литра, пълни с жълтеникава течност. При извършване на измервания на течностите е открито алкохолно съдържание в тях съответно от 46% и 52%. Впоследствие, Св. Г. е представил в Митнически пункт „Летище Г. Оряховица“ акцизна декларация, акцизни данъчни докукемнти и справки декларации, които са били приети и проверени от митническите служители. Било е установено, че ААД №271/05.02.2021г. и ААД №273/08.02.2021г. и справките-декларации към тях съответно с №, № 271/05.02.2021г. и 273/08.02.2021г. са регистрирани в системата на Агенция „Митници“ и са относими към процесните стоки.

При така безспорно установената фактическа обстановка административнонаказващият орган е приел, че С.Г. е извършил административно нарушение по чл. 126, ал. 1 от ЗАДС, поради което с издаденото наказателно постановление му е наложил глоба съгласно т. 1 на чл. 126, ал. 1 от ЗАДС в размер на 1 125,98 лв. За да отмени наказателното постановление в тази му част районният съд е приел, че Г. не между да бъде субект на нарушението, тъй като не е регистрирано по ЗАДС лице, както и че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, вкл. и неправилно определен размер на дължимия акциз. Отделно е посочено, че не е доказано извършване на нарушение по чл. 126, ал. 1 от ЗАДС, тъй като са събрани по делото доказателства, че дължимият акциз за процесните стоки е начислен и заплатен. Акцизната стока е добита в пункт за дистилиране на алкохол в с. Момин сбор, обл. В. Търново, стопанисван от „Ем си инвест 2013“ ЕООД, съставени са били справки-декларации за постъпване на материали за обработка в обекта и акцизни данъчни декларации след края на процеса по обработка, в които е вписано количество на добит материал и алкохолен градус, които съответстват на процесното. Оттам е мотивиран извод за наличие на нарушение по чл. 101в, ал. 3, т. 2 от ЗАДС, наказуемо съгласно чл. 126а от същия закон.  

Във връзка с образуваното първоначално пред ОСС на ВАС ТД №5/2020г., а впоследствие и ТД №2/2022г. на ВКС и ВАС, с определение в с.з. от 11.02.2022г. касационната инстанция спряла производството по делото до постановява на тълкувателен акт. След обявяване на Тълкувателно постановление №1/16.02.2023г. по ТД №2/2022г. на ВКС и ВАС производството по делото е възобновено.

С оглед възприетото становище в посоченото тълкувателно постановление касационния състав намира за неправилен извода на районния съд досежно приложението на разпоредбата на чл. 126, ал. 1 от ЗАДС. Основателно е направеното в касационната жалба оплакване за неправилно приложение на материалния закон, като при правилно установена фактическа обстановка административнонаказващият орган е приложил съответната санкционна разпоредби. Съдебното решение на въззивния състав обаче е правилно по отношение на изводите за допуснати съществени процесуални нарушения, като неправилно определяне на състава на извършеното нарушение.

В контекста на посочените по-горе доказателства, които са приети по делото и чието наличие и съдържание не се оспорва, правилни са изводите на съда за недоказаност на извършеното нарушение. От страна на ответника по касация/жалбоподател пред районния съд/ са били налични доказателства за начисляване и заплащане на дължимия акциз за стоките, при което правилно съдът е приел, че в случая следва да се приложи закон за по-леко наказуемо нарушение, а именно съставът по чл. 101в, ал. 3, т. 2 от ЗАДС. Изводите на съда досежно определяне размерът на глобата по чл. 126а от ЗАДС са обосновани надлежно и се споделят от настоящия състав.  

Това се отнася до отмяната на обжалваното наказателно постановление в частта за отнемането в полза на държавата на стоките, предмет на нарушението. Изложените от въззивния състав мотиви тук са правилни, като на основание чл. 221, ал. 2, пр. последно от АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН касационния състав препраща към тях.

Като е достигнал до същите изводи по приложението на закона, районният съд е постановил правилно съдебно решение, което следва да се остави в сила.

Съобразно изхода на спора в полза на ответника по касация следва да се присъдят разноски в размер на 300 лв., представляващи договорено и заплатено адвокатско възнаграждение.

Водим от горното и на основание чл. 63в от ЗАНН, вр. с чл. 221, ал. 2, пр. І от АПК, Административния съд – В. Търново

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №97/23.02.2022г. по АНД №1549/2021г. по описа на Великотърновския районен съд.

ОСЪЖДА Агенция „Митници“ да заплати на С.Г.Г. от гр. В. Търново разноски по делото в размер на 300/триста/ лв.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.      

 

          

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

 

                                                                                        2.