Решение по дело №19944/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260833
Дата: 13 октомври 2020 г. (в сила от 13 октомври 2020 г.)
Съдия: Диляна Василева Славова
Дело: 20195330119944
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  260833                      13.10.2020 година                                град Пловдив

 

В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, ІI - ри граждански състав, в публично заседание на десети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЛЯНА СЛАВОВА

                                                        

при участието на секретаря Десислава Кръстева,

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 19944 по описа на ПРС, 2 – ри гр. състав за 2019 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са обективно кумулативно съединени установителни искове с правна квалификация чл. 422, във вр. с чл. 415 от ГПК, във вр. с чл. 240, чл. 79, ал. 1 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. София, ул. „Д-Р Петър Дертлиев“ № 25, офис сграда- Лабиринт, ет. 2, представлявано от пълномощника си  - Цв. П. – юрк. против Р.Д.Д. с ЕГН: **********,с настоящ адрес ***.

Ищецът твърди, че на ******г. бил подписан Индивидуален договор за продажба и прехвърляне на вземания с Приложение № * към цесията между „УниКредит Кънсюмър Файненсинг“ ЕАД и „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, по силата на който вземането на цесионера срещу Р.Д., произтичащо от договор за стоков кредит № *******/20.08.2016г. било прехвърлено на ищеца, ведно с всички привилегии, обезпечения и принадлежности. Длъжникът бил редовно уведомен по реда на чл. 99, ал. 3 от ЗЗД за цесията, посредством писмо с обратна разписка, изпратена от „УниКредит Кънсюмър Файненсинг“ ЕАД. Съгласно договорът за цесия ищецът бил изрично упълномощен да уведомява длъжниците за извършената цесия., като в случай, че съдът не приеме за надлежно уведомяването, то ищецът моли същото да се извърши посредством връчване на уведомление, ведно с исковата молба и останалите приложения.

Твърди се в исковата молба, че на 20.08.2016г. Р.Д. в качеството си на кредитополучател сключила с „УниКредит Кънсюмър Файненсинг“ ЕАД договор за стоков кредит с № *******, по силата на който получила кредит в размер на 1300 лева по банкова сметка ***.

Съгласно сключения договор страните постигнали съгласие общия размер на кредита да бъде в размер на 1417,31 лева, който представлявал сбор от чистата стойност на кредита - 1300 лева, като цената на закупената стока била в размер на 1369 лева, от които заемателят  платил първоначална вноска в размер на 69 лева и застрахователна премия в размер на 117,31 лева, която сума ответната страна се задължила да заплати на 24 броя равни месечни вноски, включени в размера на всяка отделна месечна погасителна вноска. В Погасителния план бил посочен, както размера на всяка вноска, така и падежът й. Съгласно клаузите на сключения договор, усвоената парична сума по кредита за срока на действие на договора се олихвявала с възнаградителна лихва, месечния размер на която бил фиксиран за  целия срок на договора и която се начислявала от датата на покупка на стоката от търговския обект, като страните договорили годишен лихвен процент в размер на 40% и ГПР в размер на 48,21%. Подписвайки договора страните постигнали съгласие възнаградителната лихва за срока на договора да бъде в размер на 663,97 лева и по този начин общо дължимата от ответната страна сума по договора възлизала на 2081,28 лева, която следвало да бъде заплащана посредством 24 равни месечни вноски всяка в размер на 86,72 лева, като първата погасителна вноска била дължима на 14.09.2016г., а последната била с падеж - 14.08.2018г., когато настъпвал и крайния падеж на всички задължения.          Поради настъпване на крайния падеж, договорът не бил обявяван за предсрочно изискуем.Съгласно договора за кредит и Общите условия към него, при забава в плащанията, ответната страна дължала и обезщетение за забава в размер на годишната законна лихва, разделена на 360 дни, за всеки ден забава, изчислена върху просрочената главница. На посоченото основание на длъжника било начислено и обезщетение за забава върху дължимите суми в размер на 310,51 лева за периода от 14.09.2016г. до подаване на заявлението в съда.

За събиране нагорните суми било образувано ч.гр.д. №1811/2019г. по описа на ПРС, 21-ви гр. състав и съдът издал Заповед за изпълнение за процесните суми, но същата била връчена на длъжника по реда на чл. 47 от ГПК, поради което и в изпълнение на указанията на заповедния съд, ищецът предявил настоящите установителни искове.

Въз основа на гореизложените твърдения съдът е сезирал съдът с искане да постанови Решение, с което да признае за установено спрямо ответната страна, че дължи следните суми: главница в размер на 1417,31 лева, възнаградителна лихва в размер на 344,44 лева и обезщетение за забава в размер на 310,51 лева или сумата от общо 2072,26лева,за които е издадена Заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. №. 1811/2019г.  по описа на ПРС, 21-ви гр.състав. Претендира и присъждане на разноските, направени в заповедното и в настоящото производство.

В едномесечния срок по чл. 131 от ГПК от ответника Р.Д.Д. не е постъпил писмен отговор, нито е изразено становище по иска, като същата не е изпратила свой процесуален представител на първото по делото съдебно заседание, не е ангажирала доказателства и не е направила искане за разглеждане на делото в нейно отсъствие.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства заедно и поотделно и с оглед наведените от ищеца доводи, намира за установено следното:

Като писмени доказателства по делото са приети копие на договор за потребителски кредит от ****** г., ведно с общи условия и погасителен план, сертификат за застраховка от ***** г., касов бон за внесена първоначална вноска от 20.08.2016г., Рамков договор за цесия от ****г., Индивидуален договор за продажба и прехвърляне на вземания от **** г.., потвърждение за извършена цесия, извлечение от Приложение № * от ****** г. към договор за цесия, пълномощно за уведомяване на длъжника, уведомително писмо за извършена цесия и известие за доставяне.

Ответника не твърди и не ангажира доказателства за извършено плащане.

В исковата молба е обективирано искане от пълномощника на ищеца за постановяване на неприсъствено решение при наличие на предвидените в чл. 238 от ГПК предпоставки, което се поддържа, видно от депозираната преди съдебното заседание молба.

Препис от исковата молба е редовно връчен на ответника Р. Д.. Същата е редовно призована и за първото по делото заседание, като в изпратеното й съобщение, изрично е вписано, че при неподаване в срок на писмен отговор и неявяване в съдебно заседание без да е направено изрично искане делото да се гледа в нейно отсъствие, насрещната страна може да поиска постановяване на неприсъствено решение или прекратяване на делото, както и присъждане на разноските.

От друга страна, с оглед посочените в исковата молба обстоятелства  и ангажираните от ищеца, приети по делото писмени доказателства, се налага извод, че искът е вероятно основателен.

В тази връзка съдът намира, че са налице предпоставките на чл. 238 и сл. от ГПК за постановяване на неприсъствено решение, поради което искът следва да бъде уважен, без решението да се мотивира по същество.

Предвид горното, следва да се приеме, че в полза на ищеца съществува съответното парично вземане, по отношение на което вече е била издадена заповед за изпълнение. Вземането за разноски по заповедта също е дължимо, но според мотивната част на т. 12 от ТР № 4/ 2013 г. на ОСГТК на ВКС за него съдът в исковото производство следва да се произнесе с изричен осъдителен диспозитив, които да се отрази в настоящото решение.

На основание чл. 78 ал. 1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените разноски  за  настоящото производство, които се претендират и са налице доказателства, че са действително заплатени- държавна такса за образуване на делото в размер на 115,25 лева и юрк.ско възнаграждение в размер на 350 лева, както и разноските в заповедното производство – заплатена ДТ в размер на 41,45 лева и възнаграждение за юрк. в размер на 50 лева.

Поради изложеното и на основание чл. 239 ал. 2 от ГПК, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО спрямо ответника Р.Д.Д. с ЕГН: **********, с настоящ адрес ***, че дължи на ищеца „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. София, ул. „Д-Р Петър Дертлиев“ № 25, офис сграда- Лабиринт, ет. 2, представлявано от пълномощника си  - Цв. П. – юрк. следните суми: главница в размер на 1417,31 лева, възнаградителна лихва в размер на 344,44 лева и обезщетение за забава в размер на 310,51 лева или сумата от общо 2072,26 лева, за които е издадена Заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. №. 1811/2019г.  по описа на ПРС, 21-ви гр.състав.

 ОСЪЖДА Р.Д.Д. с ЕГН: **********, с настоящ адрес ***, да заплати на ищеца „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. София, ул. „Д-Р Петър Дертлиев“ № 25, офис сграда- Лабиринт, ет. 2, представлявано от пълномощника си  - Цв. П. – юрк. сумата от общо 465,25 лева /четиристотин шестдесет и пет лева и двадесет и пет стотинки/, представляваща направени в настоящото производство разноски – заплатена ДТ в размер на 115,25 лева и юрк.ско възнаграждение в размер на 350 лева, както и разноските в заповедното производство в размер на общо 91,45 лева /деветдесет и един лева и четиридесет и пет стотинки/, от които- заплатена ДТ в размер на 41,45 лева и възнаграждение за юрк. в размер на 50 лева.

 

Решението не подлежи на обжалване, а ответникът разполага със защита срещу него, съобразно чл. 240 от ГПК.

 

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : /п/

 

 

Вярно с оригинала.

Д. К.