Споразумение по дело №234/2010 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 9
Дата: 3 юни 2010 г. (в сила от 3 юни 2010 г.)
Съдия: Веселка Цокова Иванова
Дело: 20101400200234
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 май 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

ПРОТОКОЛ

 

гр. Враца, 03.06.2010 г.

 

Врачанският окръжен съд НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ в публично

съдебно заседание на трети юни две хиляди и десета година в състав:

 

                          Председател: ВЕСЕЛКА ИВАНОВА

                             

                                       

                                       

      

                                       

                                       

при секретар: М.К.

и участието на прокурора: П.К.

разгледа НОХ дело N`234 по описа на съда за 2010  год.

докладвано от В. ИВАНОВА   

На именното повикване в 10.00 часа се явиха: 

 

 

ЗА ОП гр. Враца се явява прокурор П. К.

ОБВИНЯЕМИЯТ П.Л.М. се явява лично и с договорения си защитник М.Д. от ВрАК.

ОБВИНЯЕМИЯТ И.Д.Н. се явява лично и с договорения си защитник адв. С.Г. от ВрАК.

СЪДЪТ

 

                  О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

ПРИЕМА и ПРИЛАГА представените от страните 2 бр. споразумения за решаване на делото по чл. 381 и сл. НПК, както и 2 бр. декларации по чл. 381, ал. 6 НПК.

САМОЛИЧНОСТ НА ОБВИНЯЕМИТЕ:

П.Л.М. - роден на *** ***, пенсионер, българин, с българско гражданско, средно образование, неосъждан, с ЕГН: **********.

ОБВИНЯЕМИЯТ П.М.: Запознат съм със съдържанието на споразумението и доброволно съм го подписал.

И.Д.Н. - роден на *** ***, живущ ***, работи като началник-цех във ВРЗ "В." АД гр. В., български гражданин, неженен, с висше образование, неосъждан, с ЕГН: **********.

ОБВИНЯЕМИЯТ И.Н.: Запознат съм със съдържанието на споразумението и доброволно съм го подписал.

ПРОКУРОР: Приемам състава, не правя отводи.

АДВ. Д.: Приемам състава, не правя отводи.

АДВ. Г.: Приемам състава, отводи не правя.

СЪДЪТ

 

                  О П Р Е Д Е Л И:

 

На основание чл. 382 НПК да се прочетат споразуменията за решаване на делото.

ОБВИНЯЕМИЯТ П.М. ПО ЧЛ. 382, АЛ. 4 НПК: Разбирам обвинението. Признавам се за виновен. Разбирам последиците от споразумението и съм съгласен с тях. Доброволно съм подписал споразумението, като заявявам, че се отказвам от съдебно разглеждане на делото по общия ред.

ОБВИНЯЕМИЯТ И.Н. ПО ЧЛ. 382, АЛ. 4 НПК: Разбирам обвинението. Признавам се за виновен. Разбирам последиците от споразумението и съм съгласен с тях. Доброволно съм подписал споразумението, като заявявам, че се отказвам от съдебно разглеждане на делото по общия ред.

На основание чл. 382, ал. 5 НПК съдът предлага на страните следните промени и допълнения в споразуменията:

- Деянието по чл. 134, ал. 1, предл. 2-ро НК за всеки от двамата обвиняеми следва да се конкретизира чрез допълване и на т. 2 НК.

- В пункт 6 от споразуменията следва да се отрази, че наказанието за престъплението по чл. 123, ал. 1 НК в редакцията до изменението й (ДВ бр. 26/2010 г.) се определя за двамата обвиняеми при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б.”б” НК, а за престъплението по чл. 134, ал. 1, предл. 2-ро, т. 2 НК в редакцията до изменението й (ДВ бр. 26/2010 г.) се определя за двамата обвиняеми във връзка с чл. 54 НК.

- Относно пробационната мярка „Задължителна регистрация по настоящ адрес” касателно и двамата обвиняеми, да се допълни, че същата ще се изпълнява в периодичност два пъти седмично, съгласно изискванията на чл. 42"б" НК.

- За деянието по чл. 123, ал. 1 НК съдът предлага за обвиняемият П.Л.М., който е пенсионер безработен да се включи и пробационната мярка „Безвъзмезден труд в полза на обществото” в размер на 200 часа за срок от една година.

- За деянието по чл. 123, ал. 1 НК предлага на обвиняемият И.Д.Н., който е работещ, да се включи и пробационната мярка „Поправителен труд” за срок от 6 месеца, който да се полага по местоработата му във ВРЗ „В.” АД гр. В. при 10% удръжки върху възнаграждението му.

ПРОКУРОР: Съгласна съм с предложените от съда промени и допълнения, с които да бъдат допълнени споразуменията. С тях считам, че същите са законосъобразни, не противоречат на морала в обществото и моля съда да ги одобри в този им окончателен вид.

АДВ. Д.: От името на подзащитния ми заявявам, че сме съгласни да се допуснат измененията и допълненията, посочени от съда. Същите са законосъобразни и моля съда да одобри споразумението за моя подзащитен с тези допълнения и изменения, като непротиворечащо на закона и морала.

ОБВИНЯЕМИЯТ П.М.: Съгласен съм с предложените от съда промени и допълнения в споразумението. Моля съда да го одобри с тези промени.

АДВ. Г.: Съгласна съм с предложените от съда промени и допълнения, с изключение на поправителния труд, тъй като моят подзащитен на 02.06.2010 г. е депозирал молба за прекратяване на трудовите правоотношения поради неизплащане на трудови възнаграждения. Затова ще моля съда да промени становището си относно пробационната мярка "Поправителен труд", тъй като доверителят ми е категоричен, че няма да работи в тази фирма. Това не е свързано с настоящото споразумение. От наша страна предлагаме увеличаване на размера на пробационните мерки от 6 на 8 месеца или Безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 100 часа за срок от една година. Надявам се Пробационната служба да съобрази както квалификацията му, така и здравословното му състояние, което влошено в резултат от тази трудова злополука, която е претърпял и той.

ПРОКУРОР: Съгласна съм с така направените от вас предложения, както и с предложеното изменение от защитата на обвиняемия Н. относно допълване на наказанието с още една мярка - "Безвъзмезден труд в полза на обществото" в размер на 100 часа за срок от една година.

ОБВИНЯЕМИЯТ И.Н.: Съгласен съм с предложените от съда и от защитника ми промени и допълнения в споразумението. Моля съда да го одобри като съобрази същите.

СЪДЪТ прегледа представените споразумения за решаване на делото и с предложените по-горе промени и допълнения, с които страните са съгласни, с уговорката, че за обвиняемия И.Н. пробационната мярка ще е "Безвъзмезден труд в полза на обществото" в размер на 100 часа за срок от една година за престъплението по чл. 123, ал. 1 НК съдът намира, че са спазени всички изисквания на чл. 381, ал. 5 НПК. С тези промени и допълнения споразуменията следва да се впишат в протокола от днешното с.з. в следният окончателен вид, съгласно чл. 382, ал. 6 НПК.

 

Споразумение

за решаване на ДП № 59/2008 г. по описа на

Врачанска окръжна прокуратура

 

Днес, 21.05.2010 г. в гр. Враца подписаните П. К.– прокурор при ОП гр. Враца и

М.Д. – адвокат от ВрАК – защитник на обв. П.Л.М. *** и

С.Г. – адвокат от ВрАК – защитник на обв. И.Д.Н. ***

На основание чл. 381, ал. 1 НПК изготвиха настоящето споразумение, с което:

Обвиняемият П.Л.М. – роден на *** ***, българин, с българско гражданство, средно образование, неосъждан, с ЕГН: ********** се признава за виновен в това, че на 22.04.2008 г. към 12.05 ч. в гр. Враца, ВРЗ “В.” АД, в “Първи цех”, назначен съгласно граждански договор № 4/01.04.2008 г. на длъжност “Кранист”, при изпълнение на довършителна работа с двугредов мостови кран по метална конструкция, закачена за куката на крана е причинил смъртта на О. И. В., с ЕГН: **********, поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, в нарушение на следните правила за безопасност на труда:

- чл. 33 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица – пряко засегнати от неговата дейност в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструктажи.

и чл. 42 от Наредба за безопасна експлоатация и технически надзор на повдигателните съображения (ДВ бр. 60/25.07.2006 г.).

Лицата, които управляват повдигателни съоръжения не трябва да допускат лица, които не участват в товароразтоварителните работи да присъстват в обхвата на повдигателното съоръжение – престъпление по чл. 123, ал. 1 НК

и за това, че

на същата дата и място като кранист, при изпълнение на довършителна работа с двугредов мостови кран по метална конструкция, закачена на куката на крана е причинил на Л. Т. п., с ЕГН: ********** тежка травма на дясна подбедрица, изразяваща се в двуглезенно счупване и травматично размачкване на меките тъкани с голяма разкъсна рана в проксималната трета и счупване на дясна петна кост, довело до трайно затруднение на движенията на долен десен крайник с удължен оздравителен период (повече от 1 година) средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал. 2 НК, поради немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност и в нарушение на следните правила за безопасност на труда:

- чл. 33 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица – пряко засегнати от неговата дейност в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструктажи.

- чл. 42 от Наредба за безопасна експлоатация и технически надзор на повдигателните съоръжения (ДВ бр. 60/25.07.2006 г.).

Лицата, които управляват повдигателни съоръжения не трябва да допускат лица, които не участват в товароразтоварителните работи да присъстват в обхвата на повдигателното съоръжение – престъпление по чл. 134, ал. 1, пр. 2-ро, т.2 НК.

Обвиняемият И.Д.Н. – роден на *** ***, живущ ***, български гражданин, неженен, с висше образование, неосъждан, с ЕГН: ********** се признава за виновен в това, че:

На 22.04.2008 г. към 12.05 часа в гр. Враца, ВРЗ “В.” АД, в “Първи цех” в качеството си на длъжностно лице “Началник цех”, в същата фирма при ръководене на довършителна работа по метална конструкция, закачена за куката на кран, е причинил смъртта на О. И. В., с ЕГН: **********, поради немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, в нарушение на следните правила за безопасност на труда:

- чл. 33 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица – пряко засегнати от неговата дейност в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструктажи.

- чл. 19 от Наредба 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товаро-разтоварни работи.

Не се допуска:

1. Присъствие на хора и придвижването на подвижно работно оборудване и транспортни средства в зоната на възможно падане на товари при извършване на товарно-разтоварни работи и преместване на товари с повдигателни съоръжения –

престъпление по чл. 123, ал. 1 НК

и за това,

че на същата дата и място, в качеството си на длъжностно лице – “Началник цех” във ВРЗ “В.”, при ръководене на довършителни работи по метална конструкция, закачена на куката на крана е причинил на Л. Т. П., с ЕГН: ********** тежка травма на дясна подбедрица, изразяваща се в двуглезенно счупване и травматично размачкване на меките тъкани с голяма разкъсна рана в проксималната трета и счупване на дясна петна кост, довело до трайно затруднение на движенията на долен десен крайник с удължен оздравителен период (повече от 1 година) средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал. 2 НК, поради немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност в нарушение на следните правила за безопасност на труда:

- чл. 33 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица – пряко засегнати от неговата дейност в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструктажи.

- чл. 19 от Наредба 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товаро-разтоварни работи.

Не се допуска:

1. Присъствие на хора и придвижването на подвижно работно оборудване и транспортни средства в зоната на възможно падане на товари при извършване на товарно-разтоварни работи и преместване на товари с повдигателни съоръжения –

- престъпление по чл. 134, ал. 1, пр. 2-ро, т.2 НК.

2. Обвиненията не попадат в хипотезата на чл. 381, ал. 2 НПК, поради което споразумението се явява допустимо.

3. Вреди – чл. 381, ал. 3 НПК – няма причинени имуществени вреди от престъплението.

4. На страните са известни и се съгласяват с правните последици от споразумението, а именно, че същото след одобрението му от първоинстанционния съд с определение е окончателно и има последиците на влязла в сила присъда и същото не подлежи на обжалване или протест.

5. С настоящото споразумение страните се съгласяват съдебното производство да бъде прекратено и да не се провежда съдебно разглеждане на делото по общия ред.

Със споразумението страните постигат съгласие на основание чл. 381, ал. 4 НПК обв. П.Л.М., с ЕГН: ********** да бъде наложено наказание, както следва:

- За престъплението по чл. 123, ал. 1 НК /в редакцията до  изм.ДВ бр.26/10г./, вр.чл.55, ал.1, т.2 б.”б” НК – на основание чл. 42а НК наказание “Пробация”, при следните пробационни мерки: “Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 8 месеца, която да се изпълнява при периодичност 2 пъти седмично; задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 8 месеца и безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 200 часа за срок от 1 година.

- За престъплението по чл. 134, ал. 1, пр. 2-ро, т.2 НК /в редакцията до изм.ДВ бр.26/10г./, вр.чл.54 НК - На основание чл. 42а НК наказание “Пробация” при следните пробационни мерки: “Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 6 месеца при периодичност 2 пъти седмично и “Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 6 месеца.

На основание чл. 23, ал. 1 НК определя едно общо наказание “Пробация” при следните пробационни мерки:

“Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 8 месеца, която да се изпълнява в периодичност 2 пъти седмично;

“Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 8 месеца.

„Безвъзмезден труд в полза на обществото” в размер на 200 часа за срок от 1 година.

Със споразумението страните постигат съгласие на основание чл. 381, ал. 4 НПК, на обв. И.Д.Н., с ЕГН: ********** да бъде наложено наказание, както следва:

За престъплението по чл. 123, ал. 1 НК /в редакцията до  изм.ДВ бр.26/10г./, вр.чл.55, ал.1, т.2 б.”б” НК – на основание чл. 42а НК наказание “Пробация” при следните пробационни мерки: “Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 6 месеца, в периодичност два пъти седмично”; “Задължителни периодични срещи” с пробационен служител” за срок от 6 месеца и „Безвъзмезден труд в полза на обществото” в размер на 100 часа за срок от една година.

- За престъплението по чл. 134, ал. 1, пр. 2-ро, т.2 НК /в редакцията до изм.ДВ бр.26/10г./, вр.чл.54 НК НК - На основание чл. 42а НК наказание “Пробация” при следните пробационни мерки: “Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 6 месеца, при периодичност от два пъти седмично и “Задължителни периодични срещи” с пробационен служител” за срок от 6 месеца.

На основание чл. 23, ал. 1 НК определя едно общо наказание “Пробация” при следните пробационни мерки:

“Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 6 месеца, в периодичност два пъти седмично;

“Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 6 месеца.

„Безвъзмезден труд в полза на обществото” в размер на 100 часа за срок от една година.

Разноските по делото в размер на 807 лева се поемат солидарно между обвиняемите П.Л.М. и И.Д.Н..

Настоящето споразумение се изготви в три еднообразни екземпляра, които се представиха на съда за одобрение.

Съгласието на страните с текстовете на настоящото споразумение се оформи чрез полагане на подписи на всички екземпляри, както следва:

 

СПОРАЗУМЕЛИ СЕ:

 

ПРОКУРОР:               ОБВИНЯЕМ:

         /П. К./                /П.М./***Д./  

 

                                ОБВИНЯЕМ:

                                        /И.Н./***Г./  

 

 

На основание чл. 382, ал. 7 НПК съдът

 

                О П Р Е Д Е Л И:

 

ОДОБРЯВА споразумение за решаване на делото, сключено между П. К. - прокурор в ОП гр. Враца и адв. М.Д. от ВрАК - упълномощен защитник на обвиняемия П.Л.М. - роден на *** ***, пенсионер, българин, с българско гражданско, средно образование, неосъждан, с ЕГН: **********, което не противоречи на закона и морала и по силата на което обвиняемият П.Л.М. се признава за виновен в това че на 22.04.2008 г. към 12.05 ч. в гр. Враца, ВРЗ “В.” АД, в “Първи цех”, назначен съгласно граждански договор № 4/01.04.2008 г. на длъжност “Кранист”, при изпълнение на довършителна работа с двугредов мостови кран по метална конструкция, закачена за куката на крана е причинил смъртта на О. И.В., с ЕГН: **********, поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, в нарушение на следните правила за безопасност на труда:

- чл. 33 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица – пряко засегнати от неговата дейност в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструктажи.

и чл. 42 от Наредба за безопасна експлоатация и технически надзор на повдигателните съображения (ДВ бр. 60/25.07.2006 г.).

Лицата, които управляват повдигателни съоръжения не трябва да допускат лица, които не участват в товароразтоварителните работи да присъстват в обхвата на повдигателното съоръжение, поради което и на основание чл. 123, ал. 1 (редакция до изменението й - ДВ бр. 26/2010 г.) във вр. с чл. 55, ал. 1, т. 2, б."б" НК му се налага наказание "Пробация", изразяваща се в следните пробационни мерки:

- “Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 8 месеца, която да се изпълнява в периодичност 2 пъти седмично;

- "Задължителни периодични срещи с пробационен служител" за срок от 8 месеца и

- "Безвъзмезден труд в полза на обществото" в размер на 200 часа за срок от 1 година.

И в това, че

на същата дата и място, в качеството си на длъжностно лице – “Началник цех” във ВРЗ “В.”, при ръководене на довършителни работи по метална конструкция, закачена на куката на крана е причинил на Л. Т. П., с ЕГН: ********** тежка травма на дясна подбедрица, изразяваща се в двуглезенно счупване и травматично размачкване на меките тъкани с голяма разкъсна рана в проксималната трета и счупване на дясна петна кост, довело до трайно затруднение на движенията на долен десен крайник с удължен оздравителен период (повече от 1 година) средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал. 2 НК, поради немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност в нарушение на следните правила за безопасност на труда:

- чл. 33 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица – пряко засегнати от неговата дейност в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструктажи.

- чл. 19 от Наредба 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товаро-разтоварни работи.

Не се допуска:

1. Присъствие на хора и придвижването на подвижно работно оборудване и транспортни средства в зоната на възможно падане на товари при извършване на товарно-разтоварни работи и преместване на товари с повдигателни съоръжения, поради което и на основание чл. 134, ал. 1, предл. 2-ро, т. 2, вр. с чл. 54 НК му се налага наказание "Пробация", изразяваща се в следните пробационни мерки:

- “Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 6 месеца при периодичност 2 пъти седмично и

- “Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 6 месеца.

На основание чл. 23, ал. 1 НК на обвиняемия П.Л.М. се определя едно общо наказание “Пробация” при следните пробационни мерки:

“Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 8 месеца, която да се изпълнява в периодичност 2 пъти седмично;

“Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 8 месеца.

„Безвъзмезден труд в полза на обществото” в размер на 200 часа за срок от 1 година.

ОДОБРЯВА споразумение за решаване на делото, сключено между П. К. - прокурор в ОП гр. В. и адв. С.Г. - ВрАК - упълномощен защитник на обвиняемия И.Д.Н. - роден на *** ***, живущ ***, работи като началник-цех във ВРЗ "В." АД гр. В., български гражданин, неженен, с висше образование, неосъждан, с ЕГН: **********, което не противоречи на закона и морала и по силата на което обвиняемия И.Д.Н. се признава за виновен в това, че: На 22.04.2008 г. към 12.05 часа в гр. Враца, ВРЗ “В.” АД, в “Първи цех” в качеството си на длъжностно лице “Началник цех”, в същата фирма при ръководене на довършителна работа по метална конструкция, закачена за куката на кран, е причинил смъртта на О. И. В., с ЕГН: **********, поради немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, в нарушение на следните правила за безопасност на труда:

- чл. 33 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица – пряко засегнати от неговата дейност в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструктажи.

- чл. 19 от Наредба 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товаро-разтоварни работи.

Не се допуска:

1. Присъствие на хора и придвижването на подвижно работно оборудване и транспортни средства в зоната на възможно падане на товари при извършване на товарно-разтоварни работи и преместване на товари с повдигателни съоръжения, поради което и на основание чл. 123, ал. 1 (редакция до изменението в ДВ бр. 26/2010 г.) във вр. с чл. 55, ал. 1, т. 2, б."б" НК му се налага наказание "Пробация", изразяваща се в следните пробационни мерки:

- “Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 6 месеца, в периодичност два пъти седмично;

- “Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 6 месеца и

- „Безвъзмезден труд в полза на обществото” в размер на 100 часа за срок от една година.

И в това, че на същата дата и място, в качеството си на длъжностно лице – “Началник цех” във ВРЗ “В.”, при ръководене на довършителни работи по метална конструкция, закачена на куката на крана е причинил на Л. Т. П., с ЕГН: ********** тежка травма на дясна подбедрица, изразяваща се в двуглезенно счупване и травматично размачкване на меките тъкани с голяма разкъсна рана в проксималната трета и счупване на дясна петна кост, довело до трайно затруднение на движенията на долен десен крайник с удължен оздравителен период (повече от 1 година) средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал. 2 НК, поради немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност в нарушение на следните правила за безопасност на труда:

- чл. 33 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица – пряко засегнати от неговата дейност в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструктажи.

- чл. 19 от Наредба 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товаро-разтоварни работи.

Не се допуска:

1. Присъствие на хора и придвижването на подвижно работно оборудване и транспортни средства в зоната на възможно падане на товари при извършване на товарно-разтоварни работи и преместване на товари с повдигателни съоръжения, поради което и на основание чл. 134, ал. 1, пр. 2-ро, т.2 НК (редакция до изм. ДВ бр. 26/2010 г.) във вр. с чл. 54 НК му се налага наказание "Пробация", изразяваща се в следните пробационни мерки:

- “Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 6 месеца, при периодичност от два пъти седмично и

- “Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 6 месеца.

На основание чл. 23, ал. 1 НК на обвиняемия И.Д.Н. се определя едно общо наказание “Пробация” при следните пробационни мерки:

“Задължителна регистрация по настоящ адрес" за срок от 6 месеца, в периодичност два пъти седмично;

“Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 6 месеца.

„Безвъзмезден труд в полза на обществото” в размер на 100 часа за срок от една година.

На обвиняемите П.Л.М. и И.Д.Н. се възлагат солидарно направените по делото разноски в размер на 807 лв.

На основание чл. 382, ал. 7 НПК ПРЕКРАТЯВА производството по НОХД № 234/2010 г. по описа на Врачански окръжен съд.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно, съгласно чл. 382, ал. 9 НПК.

За одобрените споразумения да се съобщи на пострадалия Л. Т. П., както и на наследниците на О. И. В. с указания, че могат да предявят гр. иск за неимуществени вреди пред гражданския съд.

 

ПРОТОКОЛЪТ се написа в с.з. и приключи в 11.00 часа.

 

 

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                СЕКРЕТАР: