Определение по дело №1837/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2370
Дата: 13 септември 2017 г.
Съдия: Атанас Василев Славов
Дело: 20173100101837
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 август 2017 г.

Съдържание на акта

О   П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                  /13.09.2017. год., гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-ти състав в закрито заседание, проведено на 13.09.2017 год. в състав:

 

                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: АТАНАС СЛАВОВ 

 

като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 1837/2017 год. по описа на ВОС, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството с правно основание чл. 390 от ГПК.

Постъпила е молба от А.Ж.Й., ЕГН **********,***, чрез пълномощник адв.Д.Д. *** за допускане на обезпечение на предявения иск по настоящото гражданско дело, чрез налагане на обезпечителна мярка възбрана на идеални части от процесния недвижим имот.

Исканото обезпечение е за иска с правно основание чл.124 от ГПК.

Съдът като се запозна с материалите по делото, намира за установена следната ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

Производството по делото е образувано по искова молба от А.Ж.Й., против Ц.Й.Ж. с ЕГН:********** *** с правно основание чл.124 ал.1 от ГПК и съединени искове при условията на евентуалност, ако съдът не уважи първия иск да уважи останалите.

С исковата молба ищеца не е посочил цена на иска с правно основание чл.124 от ГПК и съдът с разпореждане № 7882/11.09.2017 год. е оставил исковата молба без движение, като е дал на ищеца седмичен срок да изправи допуснатата нередовност.

От така установената фактическа обстановка съдът прави следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Искането за допускане на обезпечение е недопустимо.

Обуславящ в конкретния случай за допускане на обезпечение е въпроса за възможността да се допусне обезпечение на иск по нередовна искова молба, в която не е посочена цена на иска.

В конкретния случай цената иска се определя от данъчната оценка на процесния имот, като такова удостоверение по делото не е представено, цена на иска не е посочена, както в исковата молба и така и в молбата за допускане на обезпечение на предявения иск.

Процесуалният закон въздига в условие за редовност на молбата по чл. 389 ГПК посочването на цена на иска и желаната обезпечителна мярка - чл. 395, ал. 1 ГПК. От това следва, че нередовността на молбата да допускане на обезпечение касаещо цената и обезпечителната мярка до недопустимост на произнасянето по нея.

Относно възможността да се допусне обезпечение на иск по нередовна искова молба, в която не е посочена цена на иска теорията и съдебната практика изискват установяването пред съда на допустимостта на иска и неговата вероятна основателност. Доколкото допустимостта на иска и по-специално възможността за надлежното упражняване на правото на иск се определя и от редовността на ИМ - чл. 129 ГПК във връзка с чл. 127, ал. 1 ГПК и последната разпоредба изисква посочването на цена на иска, то неспазването на това изискване прави исковата молба нередовна до нейното поправяне.

От горното следва извода, че нередовната искова молба, в която не е посочена цена на иска възпрепятства надлежното упражняване на правото на иск, включително съпътстващите го процесуални действия, каквото се явява допускането на обезпечение. В този смисъл Определение № 826 от 2.12.2013 г. на ВКС по ч. т. д. № 3887/2013 г., II т. о., ТК, докладчик съдията Боян Балевски.

Несъществува процесуална пречка, чрез изправяне на редовността на исковата молба, ищеца да поиска отново обезпечение на иска.

Водим от горното и на основание чл.395 и сл. от ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като НЕДОПУСТИМА молбата на от А.Ж.Й., ЕГН **********,***, чрез пълномощник адв.Д.Д. *** за допускане на обезпечение на предявения иск с правно основание чл.124 от ГПК по настоящото гр. дело № 1837/2017 год. на ВОС.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО на съда подлежи на обжалване от ищеца с частна жалба пред Варненския апелативен съд в едноседмичен срок от днес.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: