Решение по дело №318/2017 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 105
Дата: 12 септември 2017 г. (в сила от 20 декември 2017 г.)
Съдия: Пенка Николаева Братанова
Дело: 20171500200318
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                       Р    Е   Ш  Е  Н   И   Е

 

                                гр.Кюстендил, 12.09.2017г.

 

                              В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

Кюстендилският окръжен съд,      наказателно отделение, в откритото

заседание на  дванадесети септември

през две хиляди и седемнадесета година , в състав

     

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:МИРОСЛАВ НАЧЕВ

                                                     ЧЛЕНОВЕ:ПЕНКА БРАТАНОВА

                                                                     МАРИЯ АНТОВА- мл. съдия

 

 

с участието на секретаря Росица Стоичкова

и на прокурора от КнОП  Костадин Босачки

като разгледа докладваното от съдия Братанова   НЧД № 318

по описа на 2017 г. на КОС и за да се произнесе, взе предвид следното

                       Производството е по реда на 44 и сл. от Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест.

                        Делото е образувано въз основа на постъпила европейска заповед за арест срещу българския гражданин Д.П.С.. Заповедта за арест е с № 21/2015 г. на Следовател  в гр.Кавала, чиято сила е запазена със съгласие № 234/2016 г.  на Председателя на Апелативния съд- Траки, с което се разпорежда арестуването и  задържането  под стража на лицето по дело № 67/2016 г. по описа на Апелативния съд.                                                                                                                                                                                                                     

                      В съдебно заседание прокурорът поддържа становище, че са налице условията за изпълнение европейската заповед за арест и предаване на лицето на съдебните власти на издаващата държава.                      

                       Защитникът на С. – адв.А.А.  излага съображения за постановяване на отказ за изпълнение.

                      Същата е и позицията на исканото лице.                                  

                      КОС, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възражения на страните, приема, че са налице условията, визирани  в чл. 45 ЗЕЕЗА за предаване на търсеното лице  въз основа на европейска заповед за арест при условията на временно предаване по  чл.52, ал.2 ЗЕЕЗА. Съображенията за това са следните:

             Българският гражданнин Д.П.С. ***, българин е, осъждан е и е  с ЕГН   **********. Понастоящем изтърпява в Затвора-.Бобов дол наказание 4 г. и 6 месеца лишаване от свобода  за престъпление по чл.242, ал.2 вр. с чл.18, ал.1 вр. с чл.20, ал.3 и ал.4 от НК, за което е осъден с протоколно определение  № 4273/28.09.2015 г. по НОХД № 370/2015 г. по описа на Благоевградски окръжен съд. Наказанието изтърпява от 15.04.2015 г. и  към 20.04.2017 г. има остатък  за изтърпяване  02 г. 02 м. и 04 дни.

          Спрямо издирваното лице Д.П.С. е  издадена  посочената по- горе  ЕЗА, издадена с цел провеждане на наказателно производство срещу него.  ЕЗА, според  обстоятелствата в графа буква ”Д”,  е издадена за три наказуеми деяния (за всяко от които са описани време, място, начин на извършване и участие на исканото за задържане лица в тях), квалифицирани като престъпления от НК на Гърция. Престъпленията най-общо  са формулирани в раздел ІІ, от буква „д” от ЕЗА, както следва: а/  „създаване и включване в престъпна организация, б/ продължаван трафик на наркотични вещества,  под формата на държане  и продажба на наркотични вещества, подбуждане към трафик на такива, внос и транспорт на гръцка територия, като извършител, който действа  в рамките на престъпна организация  и в/ продължаван трафик на наркотични вещества,  под формата на държане  и продажба, като извършител, който действа  в рамките на престъпна организация. Деянията, за които се издирва С. за извършени през периода м. март 2015 г.- м. юли 2015 г.

             Според б. „В” от ЕЗА, за първото престъпление е предвидено наказание   лишаване от свобода за срок от 10 години, а за второто и третото-ЛС от 8 до 20 години.

             Според фактическите обстоятелства в ЕЗА деянията    съответстват на престъпления по чл.242, 321 и 354 от НК на РБългария, за които максимално предвиденото наказание е лишаване от свобода до 10 години.

             Тези данни се  съдържат в приложената към делото  валидна заповед за  арест, издадена на 16.02.2017г. от прокурор Георгиос Емм.Сиопис- прокурор при Апелативен съд- Траки.                                                       

             Издирваният български гражданин, след постъпване на заповедта  в РБългария, е открит в Затвора- Бобов дол като изтърпяващ присъда лишаване от свобода в размер на 4 години и  6 месеца по НОХД № 370/2015 г. по описа на Благоевградски окръжен съд. Спрямо същия с определение № 341/01.06.2017 г. по ЧНД № 308/2017 г. Кюстендилският окръжен съд е постановил мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 1 000 лева.

              По делото са представени доказателства, че срещу С.  не са налице висящи производства в РБългария.

              Във връзка с неясното отбелязване на някои раздели  в ЕЗА, КнОС изиска допълнителна информация от издавания орган във връзка с обстоятелствата, за които се издирва С.. На 16.06.2017г. е постъпила такава от органа, издал заповедта. Сочи се, че заповедта е издадена  от Следовател от гр.Кавала с документ № 21/15 г.и валидността на която е потвърдена със заповед под № 234/16 г. на Председателя на Апелативния  съд на Тракия. Дава се гаранция, че след  предаване на българския гражданин на гръцките власти и след изслушването му, ще бъде върнат в РБългария, за да изтърпи своята присъда или мярка, изискваща задържане. Сочи се още, че  с решение № 118/20.03.2017 г. на Тричленния Апелативен съд  за тежки престъпления на Тракия е обявено за неприемливо призоваването на С. , като е взето решение същото да се гледа отново на 24.01.2018 г. Към настоящия момент лицето не се издирва с цел изпълнение на влязла в сила присъда, постановена от гръцки съд.

                  Във връзка с допълнително запитване от страна на КнОС относно начина на предаване на исканото лице, е получено писмо  от 16.08.2017г. от издаващата държава с идентично съдържание- че се иска предаването му с цел изслушване в  с.з. на 24.01.2018г. пред Апелативния съд за тежки престъпления  на Тракия,  че  ще бъде изслушан в РГърция, след което ще бъде върнат в РБългария, за да изтърпи там своята присъда в затвор, която евентуално ще му бъде наложена или мярка, налагаща задържане, както и да изтърпи остатъка от присъдата на БлОС. Подчертава се, че на този етап няма издадено осъдително решение спрямо С..

                    В настоящото производство съгласно разпоредбата на  чл. 45, ал.3 от ЗЕЕЗА подлежи на установяване налице ли са условията за предаване на лицето по чл. 36 и чл. 41 от ЗЕЕЗА и съществуват ли някои от основанията за отказ, визирани в текстовете на чл. 39 от същия закон.

                   КОС счита, че ЕЗА е издадена в съответствие с разп. на  чл. 37, ал.1, т.1- 7 ЗЕЕЗА. Европейската заповед за арест от формална страна е издадена в съответствие с Рамковото решение за ЕЗА и съдържат всички реквизити, предвидени за тях в акта на Общността и в разпоредбите на чл. 36 и чл. 37 от българския ЗЕЕЗА. Получената европейска заповед за арест от е издадена от компетентен орган, след като e предадена по официален ред и легитимността й не е правно опровергана. Допълнително получените сведения от страна на гръцките власти сочат, че лицето се издирва с цел изслушване по време на  съдебно производство, което е  и допълнителна гаранция за нейната надеждност. Същата съдържа достатъчно данни, позволяващи коректното индивидуализиране на поисканото към предаване лице – собствено и фамилно име, пол, националност, дата и място на раждане и в този аспект не съществуват съмнения относно неговата идентичност. 

                 В този аспект КОС счита, че са налице са предпоставките по чл.36 и 41 от ЗЕЕЗА и липсват основанията за отказ по чл.39 и чл.40 от ЗЕЕЗА. Исканото лице се издирва с цел провеждане на наказателно производство за деяния, което представляват престъпления и по българския наказателен кодекс- чл. 354А НК, чл.321 НК, чл. 242 НК. Съдът намира, че не са налице основанията за отказ от предаване на лицето по смисъла на чл. 39 ЗЕЕЗА- престъплението не е амнистирано в РБ и не попада под нейната наказателна юрисдикция; исканото лице не е осъдено за същото престъпление от български съд или съд на трета държава-членка; не е изтърпяло и не търпи наказание за това деяние, като няма пречки и наказанието да бъде приведено в изпълнение. Не са налице и факултативните основания за отказ по  чл.40, ал.1 от ЗЕЕЗА, нито пък по ал.2 на същата разпоредба. Наведените в тази насока доводи на защитата не се споделят,  тъй като възможността за отказ по този текст не е императивна и абсолютна, а е относителна и е поставена в зависимост на преценката на изпълняващия орган. Тези хипотези касаят случаите на проведен съдебен процес в издаващата държава, на който лицето не се е явило лично /т.е.задочно производство/, какъвто очевидно не е настоящият случай, доколкото по отношение на С. не е налице влязла в сила присъда. Видно от кореспонденцията с гръцките власти е, че по отношение на лицето е налице висящ процес и същото се издирва  с цел неговото изслушване през 2018 г., поради което КнОС намира, че не е налице нито една от визираните  в посочената разпоредба хипотези.

                 Доколкото се иска предаване на лице, български гражданин, е необходимо да се изследва въпроса дали са налице гаранции от издаващата държава по чл.41, ал.3 ЗЕЕЗА. Такива гаранции са налице по делото, доколкото е налице писмено съгласие от органа, издал заповедта за връщане на лицето на българска територия  за изтърпяване на наложеното наказание и на мярка, изискваща задържане. Изрично се сочи, че лицето ще бъде върнато, след като бъде изслушано пред Апелативния съд в Тракия.

                 

                Българският гражданин Д.П.С. изтърпява наказание по влязла в сила присъда  на БлОС поНОХД № 370/2015г. с неизтърпяна остатък от около 1 година и 8 месеца. По отношение на същия в РБългария няма други висящи наказателни дела. Иска се предаването му за изслушване по време на  съдебно заседание на 24.01.2018 г.     Същевременно КнОС, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възражения на страните, приема, че са налице условията, визирани  чл.52, ал.2 ЗЕЕЗА, доколкото в настоящия случай се решават въпросите по същество на изпълнението на получената заповед.  Въпросът, който  следва да намери отговор в настоящото производство е, след като се допусне изпълнението на ЕЗА, е този коя от двете възможности, визирани в чл. 52 от ЗЕЕЗА да бъде използвана-дали да се отложи предаването на българския гражданин до изтърпяване на наказанието му по  НОХД № 370/2015г. на БлОС или пък да намери приложение разпоредбата на  чл. 52, ал.2 от ЗЕЕЗА, в която хипотеза съдът може да предаде временно исканото лице на издаващата държава-членка при условия, определени в писмено споразумение между съда и издаващия орган. В този аспект следва да се реши дали да даде приоритет на националното правораздаване или на това на издаващата заповедта държава-членка.

                    КнОС намира, че няма пречки да се даде приоритет на гръцкото правораздаване предвид обстоятелството, че в РБългария С. търпи влязла в сила присъда и няма други висящи дела, обуславащи необходимостта същият да бъде на разположение на българските власти, респ. няма висящи производства. Ето защо изводът на настоящия съдебен състав е, че в случая следва да намери приложение хипотезата на  чл. 52, ал.2 от ЗЕЕЗА и се допусне временно предаване на С. на гръцките власти  с цел изслушването му на 24.01.2018г. пред Апелативния съд Тракия.

    Писмата от гръцките власти от 16.06.2017г. и 16.08.2017г., издадени от Апелативна прокуратура Тракия с дадени гаранции, че след изслушването му пред съда за заседанието на 24.01.2018г. същият ще бъде върнат в РБългария представляват писмено споразумение по смисъла на чл.52, ал.2 ЗЕЕЗА.  Доводите на защитата за такава липса  не се споделят. Следва да се посочи, че ЗЕЕЗА и РР на ЕС (2002/584/ПВР),  не съдържат изрично изискване за конкретното съдържание на форма на споразумението.  Няма пречка това да стане с писмо, изпратено от компетентен орган на издаващата държава, какъвто е и настоящият случай. Обстоятелството, че писмото не е озаглавено "Писмено споразумение“  по никакъв начин не променя съдържанието на последното.

              

                   По тези съображения КнОС следва да допусне изпълнение на заповедта за арест, като допусне временно предаване на българския гражданин Д.П.С. на властите на Р Гърция Франция при условията и срока, обективирани в Писмата  от 16.06.2017г. и 16.08.2017г.- предаване за изслушването му на 24.01.2018г.  по дело №234/2016г- на Апелативния съд Тракия и гарантиране връщане в РБългария, като разходите ще бъдат изцяло за сметка на гръцките власти.

                  На основание чл.44, ал.7 ЗЕЕЗА съдът следва да измени мярка за неотклонение по отношение на Д.С. от „парична гаранция”  в размер на „1 000” лева в „задържане под стража” до фактическото предаване на исканото лице на издаващата ЕЗА държава. Внесената парична гаранция следва да се освободи след влизане на определението  в сила. Следва да се отмени и наложената от КнОС по ЧНД № 308/2017г. забрана за напускане пределите на страната, доколкото същата е била наложена  от предходния съдебен състав с цел обезпечаване присъствието на С. в страната. 

                  Водим от гореизложеното на осн. чл.52, ал.2 ЗЕЕЗА, КОС

 

            

                                        Р        Е       Ш     И:

 

 

           ДОПУСКА изпълнение на ЕВРОПЕЙСКА ЗАПОВЕД ЗА АРЕСТ  с № 21/2015 г. на Следовател  в гр.Кавала, чиято сила е запазена със съгласие № 234/2016 г.  на Председателя на Апелативния съд- Траки, с което се разпорежда арестуването и  задържането  под стража на лицето по дело № 67/2016 г. по описа на Апелативния съд- Траки                                                                                                                                                                                                                за ПРЕДАВАНЕ на компетентните власти на Република Гърция на българския гражданин Д.П.С. ***, българин, осъждан, със средно образование, женен, с ЕГН   **********., с цел провеждане на наказателно преследване или изпълнение на мярка, изискваща задържане за престъпления по чл.1,5, т.1, 80, 12, 14, т.1, 16,17, 18, 26, т.1, ал.“А“, 27 т.1, 42,46, т.1, а, 56, 52, 57, 60, 63, 79, 80, 94, 98, 187, т.1 НК от гръцкия НК- създаване и включване в престъпна организация, продължаван трафик на наркотични вещества,  под формата на държане  и продажба на нар.вещества, подбуждане към трафик на такива, внос и транспорт на гръцка територия, като извършител, който действа  в рамките на престъпна организация  и  продължаван трафик на наркотични вещества,  под формата на държане  и продажба, като извършител, който действа  в рамките на престъпна организация за периода м. март 2015 г.- м. юли 2015 г.

                  

               ВРЕМЕННО ПРЕДАВА на основание чл.52, ал.2 ЗЕЕЗА на компетентните власти на Р Гърция българския гражданин Д.П.С. въз основа на посочената заповед за изслушване на 24.01.2018г. пред Апелативния съд Траки по дело № 67/2016г на този съд при условия определени в писмено споразумение между българските и гръцките съдебни власти-  Писмата от гръцките власти от 16.06.2017г. и 16.08.2017г., издадени от Апелативна прокуратура Тракия с дадени гаранции, че след изслушването му пред съда за заседанието на 24.01.2018г. същият ще бъде върнат в РБългария за доизтърпяване на присъдата си  по  НОХД № 370/2015г. на Окръжен съд –Благоевград  при поемане на всички разходи, свързани с това от издаващата страна Р Гърция.

 

            ИЗМЕНЯВА взетата по отношение на Д.П.С. мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 1 000 лева в „задържане под стража”,  като  ОСВОБОЖДАВА същата, която следва да се върне на вносителя след вилзане на определението в сила. 

 

           ПОСТАНОВЯВА, че мярката за неотклонение „задържане под стража” по отношение на Д.П.С. се счита за взета до фактическото му предаване на издаващата европейската заповед за арест държава Р Гърция на осн. чл.44, ал.7 ЗЕЕЗА.

 

           ОТМЕНЯ наложената на Д.П.С. мярка за процесуална принуда „забрана за напускане пределите на Р България“, за което следва да се уведомят компетентните органи.

 

           Решението може да бъде обжалвано или протестирано  пред САС в 5 дневен срок, считано от обявяването му в с.з. на 12.09.2017г.

                     Заверени преписи от влязлото в сила решение да се изпратят на Върховната касационна прокуратура  за издаване на постановление за изпълнението му, на Министерство на правосъдието на РБългария на основание чл. 53 ЗЕЕЗА, на Окръжна прокуратура- Кюстендил и на Началника на Затвора гр.Бобов дол.

                      На осн. чл. 53, ал.1 ЗЕЕЗА да се уведоми незабавно издаващия орган за решението по Европейската заповед за арест.                

                     

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

   

 

                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                            2.