Определение по дело №794/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1517
Дата: 5 юни 2020 г.
Съдия: Ивелина Митева Събева
Дело: 20203100500794
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 април 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                                       /                2020г.

 

ВАРНЕНСКИЯТ   ОКРЪЖЕН СЪД - ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ,

ІV с. в закрито заседание  в състав :

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ :        ИВЕЛИНА СЪБЕВА

                       ЧЛЕНОВЕ :                 КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                                           МАЯ НЕДКОВА

 

Разгледа докладваното от председателя на състава

В.гр.д.№ 794/ 2020г.

 

Производството е по реда на чл.267 от ГПК.

Образувано е постъпили въззивни жалби:

1.Жалба от И.И.К., представлявана от адвокат В.К., срещу решение № 4653/ 01.11.2019г. постановено по гр.д.№ 16836/ 2017г. на Районен съд-Варна, 9-ти състав, в частите, в които е осъдена да заплаща месечна издръжка в полза на децата Е.С.В., М.С.В., И.-Александър С.В., и А.С.В. , чрез бащата и законен представител С.А.В. , в размер по 140лв. за  всяко дете, с начална дата- датата на предявяване на исковете / 02.11.2017г./, със законната лихва върху всяка просрочена вноска от падежа й до окончателното й изплащане, и на основание чл. 78, ал.6 ГПК да заплати държавна такса в полза на Бюджета на съдебната власт в размер на 672.00лв. Счита осъдителното решение за недопустимо, неправилно и незаконосъобразно. Аргументира възражението за недопустимост с довода, че българският съд не е компетентен да разглежда искове за издръжка поради установеното обичайно местопребиваване на ищеца, ответницата и децата в страна, която не  е членка на ЕС. С решение на канадски съд е прекратен брака на родителите и определено местоживеене на децата при бащата, на когото е предоставено упражняването на родителските права. Последиците от прекратяването на брака са уредени със споразумение между страните, в което е посочено, че майката няма да плаща издръжка за децата и такава до момента не е претендирана.

 Обичайното местопребиваване на търсещите издръжка и лицето, от което се претендират е в Канада, гр.Торонто, при което отношенията между родители и деца следва да бъдат уредени  от правото на държавата  в която е обичайното местопребиваване на детето или неговото отечествено право, ако то е по-благоприятно за него, когато родителите и детето няма общо обичайно местопребиваване- чл.85, ал.2 КМЧП, предвид чл.4 от Конвенцията за компетентността , приложимото право, признаването, изпълнението  и сътрудничеството във връзка с родителската отговорност  и мерките за закрила на децата от 1996г., ратифицирана от Република България със закон, приет на 18.01.2006г. Счита, че изключения от правилото, предвиждащо приложение на отечественото право на търсещия издръжка, в хипотезите на чл.85 и чл.87 от КМЧП, не са доказани. Не са изложени твърдения и  не са ангажирани доказателства, че канадското право не допуска присъждане на такава в отделно производство, след окончателното приключване на спорът за упражняване на родителските права   от канадския съд с влязло в сила решение за развод.

С оглед на изложените аргументи претендира отмяна на решението изцяло като недопустимо, респективно неправилно и незаконосъобразно  В евентуалност, да бъдат взети пред вид доказателствата за плащане на издръжка през процесния период, и да се определи начална дата на задължението от влизане в сила на решението.

В законния срок по чл. 263 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от въззиваемите страни, представлявани от адвокат С.Х..Изразено е становище за неоснователност на жалбата по възражението за недопустимост на решението, поради смесване на двете понятия-„приложимо право“ и „ международна компетентност на съда“, а по същество за  неоснователност на искането издръжките да бъдат присъдени от влизане на решението в сила.

 2.Насрещна въззивна жалба от ищците, чрез процесуалния представител адв.С.Х., с която оспорват решението в частите, в които са отхвърлени исковите претенции- предявените на основание чл.149 от СК за периода 01.11.2016г.- 01.11.2017г/, и предявените на основание чл. 143 СК, за разликата над присъдените размери от 140лв. до предявените за всяко от четирите деца.  Твърди се ,че решението по отношение на дължимите издръжки е немотивирано, не са съобразени потребностите на непълнолетните и възможностите на другия родител да заплаща издръжка над минималния размер. Относно заплащането на издръжка в периода ноември 2016г.- ноември 2017г. не са представени доказателства. Представени  са  за месеците  януари, април и юли 2016г.,  октомври 2015г. и 2018г., които са извън процесния период, а направения превод за м.12.2016г. е на друго основание. Претендират отмяна на решението в посочените части и постановяване на друго, с което исковите претенции да бъдат уважени изцяло, в посочените размери.

В срока по чл. 263 ГПК е постъпил отговор от И.К., чрез адвокат В.К.. Оспорва всички възражения за размера на издръжката, основани на недоказани твърдения за месечна доходност и чести посещения в Република България. Счита също, че осигуряваните от нейните родители средства за издръжка, подаръци и наем, които са в пъти повече от присъдените с решението, говорят за изключителна отговорност и морален акт от страна на бабата и дядото на децата. За установяване на спорни обстоятелства моли съда да задължи насрещната страна да представи доказателства за месечните доходи на И.К. и за посещенията й в България.

            Въззивните жалби са процесуално допустими.

            Формират предметните граници на въззивно произнасяне по предявените искове с правно основание чл.143 СК и чл. 149 СК.

            На основание чл.267 ГПК страните следва да бъдат насочени към възможността да представят доказателства за актуалните доходи от трудова дейност, получавани социални помощи/ и ODSP –Програма за издръжка при инвалидност, финансови задължения към други лица, размер на наем, други от имуществен характер, с оглед да бъдат обективно установени материалните им възможности  в контекста на предявените искове. В този аспект следва да бъде посочено, че доказателства за доходите на бащата не са представени пред първа инстанция, нито посочени в придружаващите становища към исковата молба. В съответствие с разпределената доказателствена тежест не са дадени указания съобразно чл.146,ал.2 вр.ал.1 т 2 и 3 ГПК, за кои факти и обстоятелства ищците не сочат доказателства, и такива не са събрани в процеса.

            С  изложените мотиви, на основание чл. 266, ал. 3 ГПК

 

                        О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

            НАСРОЧВА разглеждане на въззивна жалба вх.№ 87552/ 26.11.2019г. от И.И.К., чрез адвокат В.К., и насрещна въззивна жалбавх.№ 12505/ 13.02.2020г. от Е.С.В., М.С.В., И.-Александър С.В., и А.С.В., представлявани от адвокат С.Х. , в съдебно заседание на  06.07.2020г. от 14.30ч. 

            ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ  на страните по делото да представят доказателства за актуалните си доходи от трудова дейност и по граждански договор, получавани социални помощи/ ODSP –Програма за издръжка при инвалидност, финансови /кредитни/ задължения, наемни правоотношения, в срок до съдебно заседание.

            УКАЗВА на ищците- въззивници, че относно следните факти: получаваните доходи от законния представител С.А.В., за една година към датата на исковата молба- 02.11.2017г., и заплащан жилищен наем, не сочат доказателства, на основание чл.146, ал. 2  ГПК във връзка чл. 266, ал. 3 ГПК.

            ДА СЕ УВЕДОМЯТ  страните.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  не подлежи на обжалване.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                     ЧЛЕНОВЕ : 1.              2.