Определение по дело №26/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 19
Дата: 17 януари 2020 г. (в сила от 25 януари 2020 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20201400200026
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 17.01.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на седемнадесети януари две хиляди и двадесета година в състав:                                             

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Мария Ценова и прокурора Камелия Трифонова, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 26 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

    

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от К.Ц.Л., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на Иванов.

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С определение от № 186/22.11.2019г., постановено по ЧНД № 347/2019 г. на РС - Оряхово, на основание чл. 25, ал. 1, вр чл. 23, ал. 1 НК съдът е определил Л. да изтърпи едно общо най-тежко наказание в размер на единадесет месеца лишаване от свобода, при първоначален "общ" режим, измежду наложените му наказания по НОХД № 107/2019г. на РС - Кнежа, и по НОХД № 333/2019 г. на РС - Оряхово.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца за изтърпяване на така определеното му наказание на 18.06.2019 г., като до момента фактически е изтърпял 6 месеца и 29 дни, от работа му се зачитат 1 месец и 29 дни, или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 8 месеца и 28 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 2 месеца и 2 дни.

При тези данни е видно, че осъдения фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка са отчетени средни стойности на риска от рецидив - 67 т. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните отношение към правонарушението; умения за мислене; и криминално минало, а с близки до дефицитните стойности са били зоните начин на живот и обкръжение; управление на финанси и доходи.

Рискът от вреди за обществото е бил определен като среден и се определял от минали правонарушения. Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието е бил определен като нисък по отношение на служителите и околните лишени от свобода.

В първоначалния план на присъдата са включени част от дефицитите, по които има остра нужда от корекция, като постоянно ангажиране с трудова дейност и затвърждаване на трудовите навици, ограничаване на въздействието на затворническата субкултура и съхраняване на социалните контакти, чрез редовно провеждане на свиждания с лица, които влияят положително на лишения от свобода.    

Последвалият период на наблюдение на поведението на лишения от свобода и приложените мерки за корекция са показали обнадеждаващи резултати за ефикасна промяна на мисленето и действията му.

Л. е бил включен в трудов процес по собствено желание на външен работен обект, като на 02.08.2019 г. е започнал е работа във фирма „Билдинг груп-ЕООД“. Спазвал е трудовата и технологична дисциплина, редовно е излизал на работа.

Към момента е назначен на работа към фирма „Чех агро-Холд“, като ежедневно е трудово ангажиран в продължение на 8 часа. Има формирани трудови навици и изпълнява трудовите си задължения, а при поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Работил е и в други фирми, поради добрите професионални умения в областта на строителството.

За положения труд, Л. получава парично възнаграждение, което го насърчава и повишава чувството му за отговорност.

Според ИСДВР, за изтеклия период от изтърпяване на присъдата осъденият не е показвал враждебни нагласи и не е влизал в конфликти. Няма злоупотреба с гласувано доверие. Има примерно и дължимо поведение, спазва реда и дисциплината в затворническото общежитие. По отношение на извършеното престъпление признава вината си и съжалява за деянието си. Наблюдава се, че разсъждава и анализира ситуациите, в които попада и не взима прибързани решения, което говори, че умее да се самоконтролира в условията на контролирана среда.

В дефицитната зона „отношение към правонарушението“ се маркира критично отношение към престъпните деяния и осъзнаване на настъпилите вредни последици за него.

Планирането на присъдата се осъществява с регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода. Отношението му към плана е положително, проявява активност при неговото реализиране.

Лишеният от свобода е започнал да осъзнава какви дефицити има и изразява желание да ги промени, разбира причините за попадането му в затвора. Маркира се положителна тенденция в нагласите и готовност да води законосъобразен начин на живот след освобождаването му от затвора.

Налице са достатъчно доказателства за безпроблемна ресоциализация на лишения от свобода К.Ц.Л..

Изложеното несъмнено сочи, че с цялостното си поведение, понижените стойности на фиксираните проблемни зони в първоначалната оценка на правонарушителя, промененият профил на нуждите и поведението у Л. е постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 от наложеното му наказание и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието с остатък от 2 месеца и 2 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на Л. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 2 месеца и 2 дни.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО К.Ц.Л., роден на *** г. в гр. Оряхово, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му общо наказание "лишаване от свобода" в размер на 11 месеца, с остатък 2 месеца и 2 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 НК на К.Ц.Л. изпитателен срок в размер на 2 месеца и 2 дни.  

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Оряхово за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: